voor Zeeuwsch-Vlaanderen. HET PORTRET. No. 193. Zaterdag 8 Juni 1895. 4" jaargang. Binnenland. FEUILLETON. NIEUWSBLAD ABONNEME N T S P11 IJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle BoekhandelarenBrievengaarders en den Uitgever. A1) V E 11 TEiNTIE P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Ai I I t I)eze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Bresh ens. Vrijdagochtend heeft Keizer "Wilhelm de groote voorjaarsparadc geleid op het Teui- pelhoferveld, nabij Berlijn. De keizerin woonde met den Graaf van Vlaanderen, prinses Karei van Hohenzolern en prins Albert van België het militaire schouwspel bij. De troepen hebben zich, in weerwil van de drukkende hitte zeer kranig gehouden. Bij den terugtocht naar Berlijn werd bij den hoek van een tweetal straten over de geheele breedte een groot wit doek gespannen, waarop met reusachtige letters in 't latijn stond te lezen „Gegroet zijn de er varen soldaten, Keizer" terwijl in het mid den daarvan in een lauwerkrans het getal 25 boven het jaarcijfer IS71'/-! was aangebracht. Het springt van zelf in 't oog, dat de laatste zinspeling doelt op het zilveren jubi— lé van den Fransch-Duitschen oorlog. Zooals men zich herinneren zal is men voornemens in 19.00 te Parijs weder eene .wereldtentoonstelling te houden. In a'lge- meene trekken i« hel plau daartoe ontwor pen. De gausoke terreinen zouden eene ruimte vullen van 108 H.A. en de plaatsing van diverse gebouwen als anderszins zoude be groot worden op 100 uiillioen francs. Door den Belgischen minister van finan ciën is het ingediende ontwerp op de in voerrechten verdedigd, door te betoogen dat de staathuishoudkundige richting, die België in de laatste twintig jaren volgt, ten onrech te vrijhandelspolitiek wordt genoemd, omdat België ook rechten van koopwaren helt die NOVELLE VAN O T T O G I It X I» T. „En ik heb zezelf daar gebracht", zeide Goldbaum, zonder bijna zelf te weten, wat hij zeide. „Maar uw dokter Reinwald, mijn heer, is het oubcschaamdste wezen dezer we reld Ingermanu wenkte met de hand, om hem tot bedaren te brengen „lk weet alles, hij heeft me zijne misdaad tegen u bekend. Dat deze ontstond uit het voornemen, om zijn vriend dienstig te zijn „Kan hem dat rechtvaardigen zeide de bankier, weder driftig wordend. De raadsheer schudde zijn hoofd „Maar hoe, wanneer die geschiedenis een ander overkomen was en u ter ooren kwam Ge zoudt in uw vuistje lachen eu zelfs de zaak toejuichen. Is 't niet zoo Ja, want ge zwijgt. Nu gevoelt ge u zwaar belecdigd en in het land zelf worden gemaakt. In hoever de heer De Smet de Nacyer zijn ontwerp in behouden haven zal kunnen voeren, zal de goede strooming der Belgische Kamer moeten aantoonen. Aan den bekenden geneesheer Louis Pas teur te Parijs is namens üuitschland een rid derorde toebedacht, die echter door hem ge weigerd is. Er zijn natuurlijk onder de Fran- sclien, die de aangewende pogingen van Duitschland 0111 de vriendschap nog nicer aan te wakkeren, waardeeren, Pasteur's weigering kwalijk nemen, maar er zijn er ook, die met zijne handelwijze dwepen. Zoo wilds het patriotiseh comité hem voor die weigering een huldeblijk aanbieden, doch Pasteur had aan den voorzitter van dat comi té te kennen gegeven, dat hij verschoond wilde blijven van alle manifestation met toe voeging der woorden „Laat hetgeen ik in allen eenvoud gedaan heb, ook een zeer een voudig karakter blijven dragen". Zooals reeds te voren was bepaald is Ge neraal Vetter Zaterdag te 's Gravenhagc ge arriveerd, 11a eerst te Antwerpen te zijn ge complimenteerd namens de aldaar gevestigde Hollandsehc Kolonie, te Roosendaal door het Gemeentebestuur, terwijl de beide aldaar be staande harmoniën het „Wieu Neerlands bloed" speelden, te Dordrecht door en van wegc militaire autoriteiten en door het be stuur der vereeniging van oud-strijders, „Het Vadeiland getrouw", en te Rotterdam door het Gemeentebestuur en door hoold- en an- gekrenkt, mijn waarde Goldbaumik wil openhartig zijn, een vleier ben ik bovendien nooit geweestReinwald zou nooit op de ge dachte gekomen zijn u in de val te lokken, wanneer ge er zelf geene aanleiding toe ge geven hadt". „Ik riep de bankier ontsteld. „Ge kunt me de deur wijzen of niet, maar ik moet het u zeggen Ge hecht aan uw en jongen adel een gewicht, waardoor achter u- wen rug menigmaal over u gelachen wordt. Onze tijd is er zelfs onverschillig onder, al kan iemand twee en dertig adellijke kwartie ren van voorouders aanwijzenen beroemt zoo iemand zich er op dat zijne ridderlijke voorvaderen in de kruistochten gestreden heb ben, dan twijfelt men aan zijne verstandelij ke vermogens. Werp in de schaal, wat ge door u zelf, door uwe kracht en uwen arbeid bereikt hebt, iedereen zal het laten gelden I Gij hebt tot nog toe het ongelukkiger deel gekozen en u den roep van dwaze verwaand heid gegeven „Mijnheer „'t Is niet anders, mijn vriend Maar ge hebt, en daarop wilde ik juist in dit oogen- blik den klemtoon leggen, nu het middel in derc officieren van het regiment schutterij' den kapitein en officieren van het korps Kon Scherpschutters, autoriteiten van de stoom- kanoneerboot „Hadda" en oud-Indische hoog waardigheidsbekleders. Het ontbrak hier evenmin aan toespraken als elders, waarin de Generaal hartelijk werd verwelkomd. De stafmuziek van het regi ment schutterij voerde het „Wieu Neerlands bloed" uil. Het oponthoud duurde hier 9 minuten. Te 's Gravenhage droeg ingevolge het stil le verlangen van den Generaal de ontvangst geen grootsch karakter. Verschillende hoog- waardigheidsbekleeders, staatsdienaren, en mi litaire autoriteiten, hadden zich in de smaak vol versierde wachtkamer Ie klasse van het Hollandsehc spoorstation vcreenigd 0111 Vetter te begroeten Zoudra tic trein stil hield, werd de gene raal door de adjudanten van de ministers van koloniën en van oorlog naar de wachtkamer b igeleid, waar diens gade door de dochter van minister Bergsma een bouquet werd aan geboden. Daarop werd de generaal aan de aanwezi ge ministers voorgesteld en werd hij door den minister van koloniën een hartelijk wel kom in 't vaderland toegeroepen. De generaal dankte den minister voor de hartelijke woorden hem bij het betreden van zijn geboortegrond toegesproken. Ook de vice-admiraal sprak den generaal toe, waarop deze weder zijn dank betuigde voor de welwillende ontvangst hem bereid. Na deze verwelkoming zette het rijtuig zich in beweging, doch door den grooten de hand, om den laster den mond te stop pen, de wereld anders over u te laten oor- declen en hen, die u steeds laken, in op rechte bewonderaars te veranderen In uwe Luitgard stroomt het aangeborene, bur gerlijke bloed „Ge wilt me toch niet", viel Goldbaum hem in de rede, „den schilder „Als schoonzoon aaubevelen?" voleindigde Ingermanu den zin. „Moeten uwe dochters liever, opdat er maar stamboomen in de fa milie komen, boomstammen huwen, houterige, niets beteckenende personen, die het slechts om het geld te doen is en den schoonvader weldra over den schouder aanzien Geelt ge aan zulk eene toekomst de voorkeur of aan den dankbaren zegen uwer kinderen tot over het graf en aan schoonzonen, die als wakkere mannen een eervol beroep uitoefe nen, hunne vrouwen van harte liefhebben, het vermogen slechts als eene aangename toe gift beschouwen, en u den vader, steeds met ware hoogachting behandelen Eene doch ter hebt ge naar hare neiging gevraagd, vraag ook de andere, of zij mijnen hoog begaafden jongen vrieud Reinwald, die eene ernstige liefde voor Elvira opgevat heeft toeloop van belangstellenden was het u mogelijk in draf te rijden. Onder luid g juich bereikte men het hotel „De oude J'i len", waar eveneens een muziekkorps lujrl' niet de tonen van het „Wilhelmus" begroet In de Twerde Kamer is in bchandcli n" gekomen de reeds ten vorigen jare door dcrs heer Tijdcman ingediende motie „De. Kamer van oordeel, dat de exploit tie van het telephoonverk«cr tot een tak v1- Staatsdienst moot worden gemaakt, gaat o\*B tot de orde van den dag." De voorsteller heeft door de indiening zer motie de Kamer in de gelegenheid w len stellen 0111, na de in Dec. jl. gcdaln verklaring van den minister van Waterst:8» enz., dat er geen aanleiding was totrcgeli'" bij de wet en dat voor de exploitatie v de. telephoonlijnen van 's rijkswege geen den bestond, uitspraak in dezen te doen uit te maken ot alles op telefonisch gobce onverbeterlijk is, dan wel of er verbe.teri5" noodig is en zoo ja, in welken zin. 1" wenschte dat de telofonic kome in hand* van den Staat in dien zin, dat het telefonist verkeer in hoofdzaak door den Staat in ha den zal worden genomen en gehouden. De heer llesselink van Suchtelcn en Fad" coinbe Sanderse ondersteunden de motie, minister van Waterstaat bestreed haar, w" eene wettelijke regeling in deze zaak n" noodig is en de wijze van exploitatie van telefoon hier te lande vrij gunstig werkt. '1 De heer l'late kon niet voor de mor stemmen. De lieer Bastert betoogde dat de mol „Drommels", viel Goldbaum hem met g weid in de rede, „dat heeft de schilder nl ook al gezegdEen jongmensch, die u zoo schandelijk heelt beetgenomen kan dat ooit vergeten „Zeker", beweerde Ingermann bedaard, „i kunt vergeven en vergeten en zult daardot' die eigenschap ten toon spreiden, die ili1 man in eiken stand den h o o g s t c 11 add verleent zielenadel I De innigste verccriir en liefde van Reinwald zou uw voortduren' loon zijn. Maar 't is waar", vervolgde h' schouderophalend, „zielenadel laat zich nië prediken, niet inenten, wanneer zij niet 111. den innerlijkcn aandrang van den mensc' ontstaat". Hij zweeg. Ook mijnheer v. Goldbaum zweeg en za. naar den grond. Ingermann trachtte opzij; gelaat te lezen, wat er in het hart van del in ziehzclt gekeerden mar. omging. Einde-' lijk hief de bankier, op wicn oogenscliijnlijl de openhartige woorden van den raadshee boven verwachting diepen indruk gemaak' hadden, langzaam zijn hoofd op en begon' „Ge hebt wellicht gelijk, ge zijt misschie' mijn eenige, werkelijke, eerlijke vriend, di' het goed met me meent. Het kost me ij

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1