Gemengd Nieuws. tweede stad van Limburg toch zeker even veel recht had op een bezoek als Venlo zou worden gepasseerd, terwijl tevens last was gegeven dat er geen enkele ovatie zou mo gen worden gebracht op het station, zooals bij de kleinste plaatsen werd toegestaan. Er is zeker moeilijk een kinderachtiger middel te bedenken om menschel) te plagen, die men niet lijden raag, en het is zeker voor een commissaris der koningin een alleronge lukkig^ gekozen middel om daaraan de goe de gezindheid der bevolking jegens haar ko ningin te wagen „Het zon de moeite waard wezen eens te weten, schrijft de „Ainst"., wat men aan de regentes verteld moet hebben, oin haar dui delijk te maken dat zij wel Venlo en Maas tricht, maar niet Roermond behoorde aan te doen, ofschoon haar weg daar langs leidde, en Roermond de tweede stad der piovincie is. „En het zou misschien niet overbodig zijn den autoriteiten aan het verstand te brengen, dat zij nooit gemeenten moeten tuchtigen gelijk nu met Roermond is geschied, aange zien dit een zoo zonderling licht werpt op de voorbereiding van vorstelijke bezoeken „Over de wcnschelijkheid om koningin AVilhelmina voor haar troonsbestijging een soort van zegetocht door het land te laten houden, kunnen de meeningen verschillen. In de hoogste kringen schijnt men de over tuiging te zijn toegedaan dat dit behoort tot die middelen van opvoeding, welke men niet ongebruikt mag laten. Het kan zijn dat inen hierin gelijk heelt, al is dan ook eeni- ge twijfel aan het doeltreffende van dit on derdeel der opleiding zeker niet ongeoorloofd. Maar alle ernstige menschcn, dunkt ons, zul len het er over eens zijn, dat het volstrekt niet aanbevelenswaardig is een jeugdig ko ninginnetje op reis in een provincie juist een der voornaamste steden te doen voorbijgaan en haar mede te doen betrekken bij een uitoefening van straf'. De Roennondscne autoriteiten hebben den commissaris ondersteld altijd dat de me* dedeelingen juist zijn met opmerkelijken tact een lesje i.i kiesehheid gegeven. De burgemeester toch heeft de ingezetenen uit— genoodigd te. vlaggen overal waar uit den spoortrein de vlaggen te zien zouden zijn, alsof hij te kennen wilde geven, schrijft het bovengenoemde weekblad Wij inwoners van Roermond staan althans in beschaving, in breedheid van opvatting en gevoel van ei genwaarde hoog genoeg om den strijd over ons recht op het behoud van archiefstukken, niet te maken tot oorzaak van een ruzie tus- sohen onze stad en de vorstin. Zo» iets la ten wij voor anderen over, die, koninkjes in miniatuur, de kroon der Nederlanden niet te hoog achten om haar te gebruiken, teu ein de een stad te straffen, die bij hen in on genade viel! „Kom," viel gene hem bedaard in de rede, ge overdrijft alles in uwen opgevondeu toe stand. Vermetel mag de jonge man zijn, maar onbehoorlijk is zijne handelwijze niel' te noemen. Gij zelf zijt de oorzaak van het ge beurde. Het was onvoorzichtig van u." „Kon ik keuken," veldedigde Goldbaum zichzelf „dat mijne dochter een raensch, dien zij een enktien keer gezien en gesproken heeft." „In haar hart zou opsluiten vervolgde de raadsheer vragend. „Ik ken de bijkomen de omstandigheden, die er toe medegewerkt hebben, beter dan gij, mijn waarde Wan neer een jong meisje verneemt, dat een on bekend schilder haar ergens gexien en uit zijn geheugen een portret geschilderd heeft, dan zou ze wel niet goed bij zinnen moeten zijn, zoo de geheimzinnige vereering ran den kunstenaar haar niet voor hen innam. De bankier luisterde opmerkzaam toe. „Wat „Hij heeft Luitgard geschilderd „Hij is nog aan het werk. Zij hooTde het onlangs op een avond te mijnen huizeik stond er juist bij, toen dokter-Reinwald het haar ontdekte, zonder den naam van den schilder te verraden. Wordt vervolgd.) BRESKEAS, 31 Rei 1895. Rij de gehouden aanbesteding van de ge wone jaarlijksche onderhoudswerkzaamheden aan de kerk en de pastorie der Ned. Herv. gem. alhier, werd ingeschreven door A. N. van de Saude voor ƒ201.35W. Woittiez voor ƒ186 J. A. Carels voor ƒ183 J. v. do Sande Az. voor ƒ181 en Anth. Monjé voor ƒ179.50, allen te Breskens. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Znidzande. Tot pred. bij de Ned. Ilerv. gein. is beroepen ds. Chr. Ilunuinglier te Haarloo. Een jongen, die met eenige kameraads zich op de kermis te Hulst vermaakte met koekkappen, was zoo rap om een stuk koek van de kapblok weg te nemen, dat de bijl op een zijner vingers terecht kwam, en dit li chaamsdeel geheel afgehakt werd. Groede, 28 Mei. Iu de heden gehouden vergadering van ingelanden van het Water schap „Groot en Klein Baarzande" werd de rekening over 18vastgesteld in ontvang op ƒ6144.79 en in uitgaat op ƒ3110, al- zoo sluitende met een batig saldo van 3034.79, en de begrooting voor 18fl5/g(; vast gesteld tot een bedrag van ƒ5290.34 in ontvang en uitgaaf met een post van ƒ708.785 voor onvoorziene uitgaven. Het dijkgeschot werd vastgesteld op 2.50 per H.A. terwijl dit teil vorige jare 4.50 bedroeg. Aangenomen werd een voorstel van het bestuur tot begrinding van den aardeweg van af den Kooiweg, Platteweg, Korte schaapweg en Laugeschaapweg in venbinding met den grindweg naar hommer Eén. Groede, 30 Mei. Bij de heden gehouden aanbesteding van het jaarlijksch onderhond ten behoeve der gemeente, is ingeschreven als volgt, door J. van lloo voor ƒ891,835; J. Kareis Cz. voor ƒ901; P. van Roo voor ƒ904; J. Mazure voor ƒ915; H. Elfrink voor ƒ920 J. Haartseu voor ƒ967 en J. A. van de Sande voor ƒ979, allen wonen de le Groede. Het werk is aan den laag sten inschrijver gegund. Schoondijke. Tot onderwijzer aan de open bare school te Hoek is benoemd de heer A. Risseeuw alhier. Biervlet. Een landbouwer in deze gtmeente werd Dinsdag door een gevoeligen slag ge troffen. Toen men s' middags een paard van 4 jaar uit de weide wilde halen om het als gewoonlijk te doen werken, werd het, om het te vangen, in een hoekje gedreven. Het steeds dartele dier wou over het afmaak springen, maar sprong op eene staak, met het ongeluk kig gevolg, dat de punt een halven voet in de ingewanden van het dier drong. Het beest sukkelde er af, liep nog een paar hon derd passen verder weg, terwijl het nu eens op de ingewanden trapte en dan weee neer viel, toen het voor goed viel en eenige oo- genblikken later stierf. Dit treurige ongeval geeft mij gelegenheid den boeren eenen raad aan te bieden. Plaats in afmaken, heiningen enz. nooit eenigzins spitse of soms zelfs zeer spitse staken, maap steeds met eene zoo stomp mogelijke punt. Maak verder de heining zoo hoog mogelijk. Denk ook aan het gevaar onderhevig aan prikkeldraad. De prikkels daarvan kunnen weliswaar niet zoo diep in de ingewanden dringen, maar daar staat tegenover, dat de geheele buik er door zou kunnen openge scheurd worden. De heer C. J. Huvers die in de di stricten Middelburg eu Goes tot lid der Prov. Staten gekozen is, heeft voor laatstgemeld disttrict bedankt, waar alzoo eene nieuwe ver kiezing moet plaats vinden, die bepaald is op a. s. 'Woensdag 5 Juni. Als candidaat der liberalen is gesteld de heer I. D. Fransen van de Putte te Goes en als die der antirevolutionairen, de heer D. J. Oggel, burgemeester van Axel. Sluis. Dhr F. C. van de Plassche, cand. te Utrecht, is beroepen tot pred. bij de Ned. Herv. gem. te Tricht. Hoofdplaat. Het aantal vervoerde perso nen in het stoorahootveer ATlissingen-Brcs- kens-Hoofdplaat-Ter Neuzen v. v. bedroeg in de maand Mei 36, en op het traject \lis- siiigeu-Hoofdplaat was dal getal 55. Hoofdplaat. Als een bijzonderheid kan gemeld worden dat bij den herbergier J. F. Boone op Nommer Eén, een tweetal kuikens zijn uitgebroed door een duif, die ze zeer zorgvuldig bewaakt en er gemoedelijk mede over de straat wandelt. Hoofdplaat. Verleden week viel een hij- na 2-jarig kind van Iz. Willemsen in de treksloot nabij de Kaaide visscher E. Ram- meloo uit Philippine dit ziende, sprong on middellijk gekleed te water en had de zelf voldoening het kind van een anders wissen dood te redden. Hoofdplaat. De vorige week is de land bouwer J. G'ooijx uit Spijkenisse met zijn in boedel en landbouwersinspan geariivecrd om zich op de „Gemethoeve" onder de gemeen te Biervliet te vestigen. Volgens geruchten is tusschen de pachter en den eigenaar een geschil ontstaan, tengevolge waarvan eerst genoemde zijnen inboedel weder zal inladen om naar zijne vorige woonplaats terug te keeren. Bij min. res. is met ingang van 1 Au gustus, tot kommies-ontvanger te St. Kruis benoemd de heer K. Rosemaun, commies 2e kl. te Zuidhorn. Bij herstemming is tot lid van den Gemeenteraad te Retranchement gekozen de heer L. Basting Lz. met 23 stemmen. De heer A. Willemsen bekwam er 22. Groede, 29 Mei. Heden had alhier de ■jaarvergadering plaats van de ingelanden van het waterschap „Groede en Baaust". De overgelegde rekening sluitende inet een batig saldo van ƒ8067.1D/o werd goedge keurd. Aangenomen werd de begrooting voor het dienstjaar 18'J5IK in ontvang en uitgaaf op ƒ22534.87 daarin komt een post voor van ƒ3400 voor nieuwe steenglooiïng, als gevolg van duinverlies en ƒ7800 voor den aanleg van grindwegen. De heeren A. Lombaard en A. de Roo Pz. beiden te Groede, werden als leden van den Dijkraad in het waterschap „Oud en Jong Breskens" herbenoemd. Als dijkbaas weid benoemd de heer I. P. Blok te Cadzand met 42 stemmen. Op den den heer J. A. Louwerse te Rennesse waren 24 stemmen uitgebracht. Schooudijke, 29 Mei. Voor het classikaal bestuur van IJzendijke werd heden door raej. G. J. Geertsema Beckeringh met gunstig ge volg examen afgelegd als godsdienstonder wijzeres. Deze week is het stoomschip „Salak" van Amsterdam naar Batavia op het eiland Wight, aan den grond gevaren. Direct aangewende pogingen hebben tot heden nog niet gebaat om het schip vlot te doen komen. De passagiers zijn geland. Het schip blijft dicht. Vermoedelijk zal eene massa lading gelost moeten worden om het schip vlot te knnnen brengen. X'ieuw vliet. Door den kerkeraad der Ned. Herv. gem. alhier is toezegging van beroep gedaan aan den heer E. G. Bal, cand. te Rotterdam. Uit Middelburg schrijft men ons dat aldaar het gerucht rondgaat dat een der voor het kiesdistrict Hulst in de Staten zitting hebbende leden voor zijn lidmaatschap zal bedanken om evenals indertijd geschied is door een lid in het kiesdistrict Sluis voor den heer van der Bilt de kiezers in eerst genoemd district de gelegenheid te verschaf fen den heer van Teijlingcn, die te Middel burg uitviel, als lid van het Gedep. college te behouden. Indien dit gerucht bewaarheid mocht won den, dan ineenen we dat juist Hulst een ge waagd district zoude zijn om een zetel be schikbaar te stellen voor een liberaal. Niet alle districten zijn zoo volgzaam als Sluis. De heer W. F. K. v. Overbeke van Schoondijke, thans onderwijzer te Ritthem, k iint voor op de vourdra ht als zoodanig aan eene school voor gewoon lager onderwijs te R itterdam. Zondagochtend deserteerde wederom een der soldaten van liet algemeen depot van discipline te Vlissingon, ditmaal onder geleide naar de Ned. herv. kerk. Onmiddellijk liep een sergeant en 2 sol daten hem achterna, doch door zijstraatjes wist hij te ontkomen. De vluchteling kwam tijdens de godsdienstoefening in de Geref. kerk en wilde daar door de kosterswoning verder, omdat de straat, waarin die kerk staat, dood loopt. Aan het bevel om zich gedurende de gods dienstoefening stil te houden, voldeed hij, in de hoop dadrna zijn vlucht te kunnen vervolgen. Daarin werd hij echter teleurge steld, want na afloop van de godsdienstoefe ning kwam de patrouille om hem te arres teeren. Iemand, die na het verlaten der ap partementen door HII. MM. de koninginnen het hotel „Keizer Karei" te Nijmegen be zocht, ontdekte een aantal kleine snippertjes popier, op een waarvan hij een W geschre ven vond. De overige snippertjes zorgvul dig verzamelende, kon hij daarmede den met eene duidelijke hand keurig geschreven naam „AVilhelmina" samenstellen. De bezitter van de handteekening onzer Koningin is voor nemens deze als een herinnering aan Harer Majesteit? verblijf te Nijmegen zorgvuldig te bewaren. Een goudsmid te Schoonhoven had de vorige week in zijn winkelkast, behalve veel moois, een onvoldane rekening liggen ten name van een stadgenoot. Deze, benieuwd wat toch al die inenschen voor den winkel moesten doen, kwam ook een kijkje nemen, maar raakte, op het gezicht van het briefje, zoodanig uit zijn plooi, dat hij eerst den winkelier heel wat gepeperde lieflijkheden naar het hoofd gooide en ten slotte een vlecschmand slingerde door dier.s prachtige winkelruitDe rekening was daarmee ech ter niet voldaan, integendeel, de goudsmid stelde een eisch tot schadevergoeding in en de politie maakte tegen den driftigen jon geling proces-verbaal op. Aan het Soheveningsche strand heerscht thans groote bedrijvigheid. Aran den vuurtoren af tot aan het Kurhaus en omgeving is alles in de weer. Tal van werklieden herstellen het dezen winter weg geslagen strandriool naar het waterverver- schingskanaalzandtreinen rijden af en aan naar en van het Kurhaus voor de zandstor- ting langs den afgeslagen duinrug, waarop rails zijn gelegdandere treinen voeren vat het station der Hollrndsche stoomtram grooft blokken steen en verder materiaal aan vooi de aan te leggen hoofden. Bij een en an der kouit het gereedmaken der schuiten, dit ter schrobnetvischerij gaan en het victua- liseeren van die bodems, terwijl daarbij nog de drukte komt van de aankomende en tea schrobnetvisseherij afgaande schuiten, met dei visch-afslag. Eindelijk de opstelling vooi het Kurhaus van de montagnc russe, winkel galerij en andere gebouwtjes, waarvan eei deel nog wacht op het herstel van het weg geslagen hooge duingedeelte. Den 6dcn Juni reeds zal voor het Kurhau het eerste groote vuurwerk worden afgestoken en wel ter eere van de leden van het Inter nationaal Congres voor de Middel-Europee sche tijdsbepaling, die, dien avond zich aai een banket in het Kurhaus vereenigen. Hel slotnummer zal een op het feit toepasselijl stuk zijn.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2