voor Zeeuwsch-Vlaanderen. HET PORTRET. No. 192. Zaterdag 1 Juni 1895. 4e jaargang. Binnenland. FEUILLETON. NIEUWSBLAD ABONNEMENT S P R IJ 8 Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika f 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V E R T ENTI E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiün worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. ^uitqlanilstftt ^tot(itV De verkiezingen in Italië zijn ten gunste der regeeringsgezinde partij uitgevallen. Van de 50S zetels zijn er 326 aan de zijde der ininisteriëelen en 147 aan die der oppositie, waaronder 34 radicalen en 14 socialisten. Van de nog te houden 35 herstemmingen rekent men er 19 die ten goede aan de re- geeringspartij zullen komen. De minderheid die een niet te versmaden kracht bezit, zal voor Crispi een moeilijk struikelblok zijn, terwijl de aanhangers van Crispi niet alle te vertrouwen zijn, wat hij zelf al eens ondervonden heeft. De premier is 9 maal gekozen, en gevoegd bij zijne aanzienlijke overwinning mag men vrijelijk aannemen dat zijne tot hiertoe ge volgde politiek meerendeels instemming vindt. De verkiezingen zijn in gansch Italië in alle kalmte afgeloopen. De naasting van den Congo door den Bel gischen Staat heeft aan de regeeriug den minister van Buitenlandsehe zaken gekost. De heer De Burlet wordt genoemd als op volger van den heer De Mérode. De heer Felix Faure president der Fran- sehe republiek is naar het Zuiden vau Frank rijk vertrokken ten einde een bezoek te bren gen aan die departementen. Door liet- ministerie van onderwijs in Bel gië is een rapport samengesteld over liet la ger onderwijs, waaruit blijkt dat de over- groote meerderheid der kinderen, slechts het aanvankelijke onderwijs ontvangt. Van de 82000 leerlingen, die in de drie laatste ja ren de gemeentescholen verlieten, hadden NOVELLE VAN O TT O GlttKDT. Haastig keerde het snikkende meisje zich oi'n „Ach, mijnheer v. Ingerman Goldbaum was niets minder dan aangenaam verrast„lieste mijnheer v. Ingerman waar zijn mijne bedienden, dat niemand me u aandient Neem me niet kwalijk, ik ben nog in mijne kamerjapon „Vergeef me," verzocht de oude heer, „dat ik u zoo vroeg lastig valUw bedien de wees ik met opzet terug, daar uw spreek orgaan cene buitongewono kracht ontwikkel de 't is niet goed, wanneer de ooren der bedienden alles opvangen. Docli wat zie ik Mijn kleine Luitgard in tranen F Eis haar treft de vaderlijke toorr. Het arme kind deed haar best om weer tot zichzelve te komen „Ik kan het niet helpen, wanneer papa me een strik spant" slechts 18000 den geheelen cursus doorloo- pen. In de particuliere scholen was het nog treuriger gesteld, waar van de 31000 leer lingen maar 6000 alle klassen bezochten. fn 1896 of '97 zal te Antwerpen eene tentoonstelling plaats hebben van alles wat betrekking heelt op de geschiedenis dor Schel de. Met de overwinningen die het Spaansehe leger op het eiland Cuba behaalt, treedt hoe langer hoe meer de bezorgdheid naar voren om aan de noodige middelen te komen tot dekking der kosten van de expeditie, daar deze immer meer troepen en als natuurlijk gevolg daarvan meer geld vereisoht. Na het bezoek aan de provinciën Noord- Brabant en Limburg zijn de Koninginnen naar Aken en van daar naar lgls in Oos tenrijk vertrokken alwaar II. li. M. M. eeni- gen tijd zullen verblijven. Generaal Vetter, de held van Lombok zal Zaterdagnamiddag te half 2 te 's Gra- venhage arriveeren en aldaar op het gewo ne perron van de llollandschc spoor ontvan gen worden, Jwaarvan alsdan een gedeelte, zoomede eeuige wachtkamers, gereserveerd zullen worden. Van regeeringswege zal den generaal te vredenheid worden betuigd voor den goeden afloop van de onder zijne leiding volbrachte expeditie. Vervolgens zal door eene commissie, be staande uit groototticieren der Kroon, do pre sidenten van de hooge staats- en rcchterlij- „Zwijg beval de vader haar opnieuw. „Maar mijn lieve Goldbaum," zeide Inger man, „vertel me toch eens wat er gebeurd is Luitgard is een zoo welopgevoed „Onopgevoed tot in den hoogsten graad is ze 1" viel de bankier in de rede. Luitgard gevoelde zich niet meer verlaten zij wist nu, waar zij hulp kon vinden, en verzekerde „Mijnbeer, ik heb wezenlijk niets misdaan 1" „Er uitOogenblikkelijk riep de vader haar toe. Ingerman vatte de hand zijner bescherme linge „HaltGe gaat te ver, mijn vriend Uwe dochter is volwassen, ge beleedigt daar om mij, wanneer ge in mijne tegenwoordigheid met deze onrechtvaardige hardvochtigheid te gen haar optreedt. Lieve Luitgard, tracht tot bedaren te komen en ga nu maar heen, dan kan ik papa alleen spreken Hij lei- de haar naar de dour en fluisterde haar daar ia het oor „Verlaat u op mij Een dank bare blik uit do blauwe oogen trof hem, hoewel haar uitzicht zoo moedeloos bleef, als wilde zij zeggen „Goede oude man helpen kunt ge me toch niet."" De raadsheer keer de nu snel naur den bankier terug „Zie ke colleges, de inspecteurs van leger en vloot, alle daar aanwezige oud-gouverneurs-generaal, ond-vice-presidenten van den ltaad van In- die, oud-legercommandanten, ministers van Staat, den gouverneur der residentie, den Commissaris der Koningin en den Burge meester, de generaal welkom worden gehee- ten, terwijl hem de eerewijn zal worden aan geboden. De statmuziék der grenadiers en jagers zal de ontvangst met de volksliederen op luisteren, terwijl in een open rijtuig de ge neraal naar het hotel „De Ouden Doelen" zal geleid worden. Deze ontvangst zal alzoo een heel ander karakter dragen, dan hot oordeel over den generaal in de dagen van October, toen men diens positie onhoudbaar achtte, maar aan leiding 'zijner onvergeeflijke fouten in zake zijn te groot vertrouwen in de Ba- liërs Daaroin zal het genoegen van den gene raal over de groote eer, die hem bereid zal worden, wel niet onvermengd zijn. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is aan de gemeentebesturen in dit Gewest mededeeling gedaan van den staat betr. den loop der bevolking in 1894. Daaruit blijkt dat de loop der gelieele provincie was als volgt Aantal inwoners op 1 Jan. 1894 101134 m., 103427 vr., totaal 204561 zielen. Zij vermeerderde door geboorten met 3567 in., en 3396 vr en door vestiging met 5802 in., 5870 vr. samen 9369 m. en 9266 vr. Zij verminderde door overlijden met 1882 in., 1693 vr. en door vertrek met 6154 m. zoo, nu zijn we onder vier oogen „Het spijt me u te moeten zeggen, dat dit niet zoo is antwoordde de bankier. Asmus opende het gordijn en maakte cene buiging. Ingerman keek verbaasd op, Gold baum preste zijne lippen op elkaar. De schilder zag dat gebaar en wendde zich tot den verbitterden bankier „Beangstig u niet, ik verdwijn, opdat ge vrijheid zult hebben u uit te spreken Daar ge echter toch ge noodzaakt zult zijn melding van me te ma ken, zoo verzoek ik mijnheer v. Ingerman mij aan hein te mogen voorstellen. Ik heet Paul Asmus en ben van beroep schilder ik heb de eer, mijne heeren Na zulks ge zegd te hebben, wilde hij vei trekken. Maar Ingerman hield hem staande „Hoe Go zijt mijnheer Asmus Juist om u ben ik hier." Nu was liet do beurt van Paul verbaasd op te kijken. „Om mij „Tenminste eenigszins antwoordde de vo rige. De schilder zag hein scherp aan „Van waar heb ik liet gelnk u bekend te zijn, mijnheer v. Ingerman, als ik goed gehoord heb en 6239 vr., samen 8U36 m., 7932 vr. Totale vermeerdering met 1333 ni., 1334 vr., samen 2667, zoodat de gchcele bevol king in de provincie op 31 December 1894 bedroeg 102467 m., 104761 vr. samen 207228 zielen. Bij herstemming is tot lid dor Provin ciale Staten van Zeeland in liet Hoofdkiesdi- strict Middelburg herkozen, het aftredend li berale lid de lieer C. L. van M odderen ,1 met 1871 stemmen. De lieer .T. Bos A.Jz. (a.-r.) bekwam 1679 stemmen. Bij de ver kiezing op 14 Mei had de heer Bos 1734 'i en de heer van M odderen 1675 stemmen. i Het bezoek der koninginnen aan het Zuiden heeft allerwege een goeden indruk f gemaakt. Twee schaduwstrepen vallen echter op het zonnig tafereel, vooreerst de twist over het optreden in de kerk te Nijmegen, ten amlc- 3 re liet gebeurde te Roermond. Aan dit laatste wijdt de „Spectator" deze week een plaat. Men ziet daar den trein, die de koninginnen naar Maastricht voert, 1 Roermond voorhij stoomen. Op het perron staat de chef, eerbiedig groetende, maar ver- der is er geen sterveling te zien. Het weekblad de Amsterdammer heeft er een artikel over geschreven. Zooals men weet heeft Roermond met den staat geschil gehad over haar archief, 't Gemeentebestuur j! heeft geweigerd stukken af te staan waarop het rijk recht beweerde te hebben. De his- torie is bekend. Nu zou de commissaris der 3 koningin in Limburg hij wijzo van straf heb- 1 ben geordonneerd dat Roermond Jat als Deze knikte en zeide mot eene beteekenis- volle uitdrukking in zijne stem „Mijn jon- 1 ge vriend Reiuwald was gisteravond bij ïue." „Robert F" riep Asmus met vuur uit. „Dan begrijp ik lietO, zoo gij voor den 1 braafsten aller mcnschen hier aan deze plaats iets doen kunt, zoo zou ik u levenslang dank- baar zijnIk heb niets meer noodig tot mijn geluk, ik neem liet hoogste mee me— juffrouw Luitgard bemint me „Mijnheer!" viel Goldbaum hem in de re de, zijn gedwongen zwijgen verbrekend. Asmus bleef onbevreesd. „Ge hebt dat lieve hart tot die bekentenis gedwongenuw wil was het, dat ik zou luisteren, dat is ge beurd, geen sterveling neemt het meer te rug M'eder maakte hij eene buigiug tegen 1 beiden, ging heen en wierp nog een laats ten blik vol vertrouwen op den raadsheer, dio dien blik goed begreep. „Nu kan ik," begon Ingerinan zich tot den bankier wendend, „zoo eenigszins begrij pen, wat hier voorgevallen is, waarde vriend De man in de kamerjapon snakte als een visch naar lucht: „Die knaap bezit eene on beschaamdheid

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1