Binnenland. zonder debat verworpen. Schier algemeen is men ovei deze uitslag ten hoogste tevreden. De Frankforter Zeitung kenschetst de uit slag in deze bewoordingen „Waarlijk geen schooner en waardiger ju bileumfeest der bloedige dagen van 1870 had het Doitsche volk kunnen bedenken, dan de terugwijzing van het knebelgesetz. Teekenend waren de woorden van den mi nister Von Kiillcr, die den Rijksdag toe schoof, dat deze niets anders te doen had dan wetten goed te keuren en gelden toe te staan. De Rijksdag heeft hem dat nu an ders geleerd. In een parlementair land zon men hem nog wel eens aan zijn verstand brengen, dat een volksvertegenwoordiging ook miuisters naar huis kan sturen. De tabaksbelasting is eveneens verworpen. 'f Jl. Dinsdagavond zijn de Koningen met groot sereinonieel vertoon te Nijmegen aan gekomen ten einde het officieel bezoek te brengen ann de provinciën Noord-Brabant en en Limburg Te harer eer. hebben atdaar groote feeste lijkheden plaats. Te Mrppel komt een schutter geregeld op klompen zijn plichten vervullen. Ook Maandag was dit weder het geval, doch vol gens de „Mepp. Cour", is hem een genees middel toegediend. Op het exercitieveld aan gekoman, werd hij onmiddellijk onder kan den genomen door den 2e-luitenant van het leger, met de instructie belast, die hem ge heel alleen de volle bij de wet toegestane twee uren onafgebroken liet exercecren, mar- cheeren enz. Na hem eerst de noodige wan delingen in den looppas te hebben laten doen, werd gecommandeerd „met versnelden pas' Hieraan zeide hij echter niet te kunnen voldoen, omdat zijn voeten zoo'n ergen pijn deden, waarop een ontboden geneesheer ze in den besten staat verklaarde.daarna kreeg hij zulk een les in 't marcheeren in den ver snelden pas op klompen, dat hem de lust tot langere tegenwerking om zich zelf een paar schoenen aan te schaffen, wel zal vergaan zijn. Hij zal wel de ondervinding hebben opgedaan dat schutteren op klompen geen gemakkelijk werk is. BRESKEAiS, 17 Mei 1895. Door het postkantoor Breskens zijn gedu rende de tweede helft April de navolgende onbestelbare brieven verzonden, als van Hoofd plaat aan A. C. de Ridder te He'der; van Nieuwvliet 2 maal aan J. de Bad te Helle- voetsluis. ontsteltenis niet. Het zou volstrekt Jgeene schande voor u zijn, de hand uwer dochter in de mijne te leggen." Goldbaum begon over zijn geheele lichaam te beven. „Mijnheer, grooter onbeschaamd heid is niet denkbaar 1" De schilder liet zich niet van zijn stuk brengen „Hoe meer gij u opwindt, des te kalmer zal ik tegenover u staan. De onbeschaamdheid vergeef ik u, «oo- dra ge me aantoont, waarin deze bestaat." „Ge ge eischt ook nog het be wijs „Me dunkt, met recht. Ik vind geen af stand tusschen ons, behalve in aardsche goe deren. Maar wat beteekend dat? Zeide niet reeds de beroemde oude Griek Lucia- nus „De eetiige ware rijkdom is de rijk dom der ziel Goldbaum bleef zitten, maar balde zijn vuist „Wat Al» ge me niet gelooft," vervolgde Asmus haastig, „vraag het dan maar aan dokter Reinwald, hij is in de oude schrijvers beter belezen dan ik [Wordt vervolgd.) Jl. Maandag is de vereeniging, ter doel hebbende het zooveel mogelijk wcreu van schoolverzniui alhier tot stand gekomen. Als leden van het bestuur werden benoemd de heeren A. F. Wisse tot Voorzitter, E. de Thouars, tot Secretaris, A. du Burck, tot penningmeester. De gemeenteraad van Axel heeft het verzoek van de keikeraden der ger. gem. A. en B. en die der vrije gem. tot afschaffing der kermis met 7 tegen 3 stemmen verwor pen. Onder voorzittersshap van den burge meester hield de. gemeenteraad van IJzen- dijke eene openbare vergadering, die door alle leden werd bijgewoond. De notulen der vorige zitting werden on veranderd goedgedeurd. De voorz. deelde mede, dat de heer IIil- wig de conditiën tot keuring van uit nood geslacht veeheelt aangenomendat het pachtcontract met Hochart is vervallen en Reinhart als borg ontslagen dat bij op 26 Maart gedane kasopname in kas was een som van ƒ1872.05 en dat blijkens ingeko men missive van Ged. Staten, dat college zich niet bevoegd acht om tusschenbeide te komen in het geschil van IJzendijke en Wa- teilandkerkje in zake de begrafeniskosten van De Buck. Naar aanleiding daarvan stelde het Dag. Bestuur voor in onderlinge minne lijke schikking tc treden, en wel in dier voege, dat Waterlandkerkje de transport- en IJzendijke de begrafeniskosten zal betalen. Aangeboden werd het uitvoerig en be redeneerd verslag der gemeente over 1891, dat ter visie van de leden zal worden neder- gelegd. Alsnu kwam aan de orde eene aanvraag van het bestuur van den Mauritspolder tot wijziging van den ligger der wegen en voet paden. Aanleiding tot dit verzoek was het feit, dat sinds jaren een weg, liggende in den Retranchemcntpolder in onderhoud is bij den Mauritspolder omdat volgens den ligger die weg aan dien polder behoort. Het ka daster wijst dien weg toe aan den Retran- chementpolder. De groote eigenares in dien polder, mevr. Pleydau, handelt of althans laat zeer willekeurig handelen met dien weg, er wordt zand uitgehaald en boomen geplant, zonder zich aan iets te storen. Een aan schrijving van Burg. en Weth. had geen ef fect gemaakt, wjjl men zich beriep op den ligger. Dit releveerende deed de heer Hen drikse het voorstel om deze onrechtvaardig heid op te heffen door inwilliging van het verzoek van den Mauritspolder Algemeen stemde men hiermee in alleen de liter Calon ging uit van het billijke stand punt, dat in dezen kon worden ingenomen. Hij meende dat die billijkheid medebracht, dat de Mauritspolder, die alleen het gebruik van dien weg heeft, ook het onderhoud drage. Dc voorz. gaf de verzekering dat de Re tranchemcntpolder na de wijziging van den ligger door Burg. en Weth. verplicht zal worden, den weg in behoorlijken staat te maken. Daarna werd het verzoek met al- gemeene stemmen ingewilligd en zullen B. en W. de noodige stappen tot wijziging van den ligger doen. AVerd voorlezing gedaan van een uitvoerig sohrijven van den heer Boskamp, hoofd der openbare school, houdende verzoek tot uit breiding van het leerplan, door ook onder wijs te geven in de Fransche en üuitsche taal, tegen vergoeding van 50 cents per uur. Door den voorz. was dit schrijven om ad vies in handen gesteld van de plaatselijke schoolcommissie. Daze verklaarde thans bij monde van den heer Hendrikse dat zij van oordeel is, dat vooralsnog geen behoefte be staat tot uitbreiding van het leerplan, doch zal, zoodra daaraan behoefte blijkt, ter ge- legenertijd daarop terugkomen. Dienovereen komstig werd met alg. stemmen besloten. Werd af- .en overschrijving toegestaan van enkele posten op de begrooting, terwijl de zelve eene wqziging moest ondergaan, ter op name daarin in de ontvangsten en uitgaven van een bedrag van ƒ18.85 uitmakende de rijksbijdrage en een a ƒ49.48 zijnde de prov. bijdrage ter tegemoetkoming in de kosten van verpleging van den krankzinnigen Joh. Almekinders, sinds 13 Juli '94 te Ermelo geplaatst. De voorz. deelde verder mede, dat voor de levering van 16 groote palen lang 2 M. en 120 grafpaaltjes was ingeschreven door A'ercruysse voor ƒ38, Versaevel voor ƒ35 en De Rijcke voor ƒ34.50. De heer Hendrikse maakte den wethouder Antheunis zijn compliment over de nette af werking van de boulevards. Hij meende dat iedereen er over tevreden was. De i'oorz. deelde ten slotte nog mede dat de verordeaing op hot venten door Ged. St. is goedgekeurd, naar aanleiding waarvan de heer Antheunis opmerkte, dat het venten met matjes en kleedjes en dergelijke ook maar mochten geweerd worden. Daarop ant woordde de heer Hendrikse, dat do verorde ning wel in het leven is geroepen tot we- qing van de vermomde bedelarij, om niet vervloekt en verwenscht te worden, maar het gaat niet aan om de handel aan banden te leggen. Hierna werd de zitting gesloten. Bij kon. besluit is benoemd tot lid van het uitvoerend bestuur van het waterschap der Sluis aan de AVielingen J. de Bruijne. Het feest te Sluis. Het was voor den heer J. H. Hennequin, een gewichtige dag die van 15 Mei jl., maar niet minder voor de burgerij. Immers ZEA. gedacht het feit zijner 40-jarige regeering de zer gemeente. Het is reeds vroeger gemeld, dat men dien dag niet onopgemerkt wilde laten voor bijgaan. Eu tot eer van onze gemeentena ren, dient gezegd, dat algemeen tot de voor genomen feestviering is medegewerkt. Reeds in den vroegen morgen wapperde het dun doek vroolijk van dc huizen, eerepoorten wa ren opgericht en met kwistige hand was het groen hier en daar aangebracht. Voor de woning van den burgemeester was een fraaie eerepoort geplaatst, die tot opschrift had.: Brengt hulde, Burgcry, den Heere Hennequin. Die heden veertig jaar ons Achtbaar Hoofd moeht zyn. God sta nog menig jaar Hem by zyn ambt ter zj|, Dit ia (Toprechte bêe der Sluischc Burgerij. Er heerschte een prettige stemming onder de feestvierende gemeentenaren, die door het aangename zomerweder niet weinig verhoogd werd. Te 8 ure werd door het gelui der klok de opening van het feest aangekondigd. Van wege den jubilaris werden dc school kinderen te 11 uur rijkelijk onthaald. In den namiddag groeide het aantal feest vierenden belangrijk aan. De feestcommissie bestaande uit de heeren J. P. Leijsennaar, H. R. Grahame, L. Heir- man, A. Beerens, D. de Smit J. Noest Jz. en J. J. Versluijs, begaf zich te 2 ure naar de woning van den Burgemeester om hem met de leden van den raad at te halen. Namens de burgerij wordt ZEA. door de commissie bij monde van den heer Lijsen- naar gecomplimenteerd met het heugelijk feit aangeboden hem en corps naar het stad huis te begeleiden. Daar aangekomen wordt dhr Hennequin door het muziek-gezelschap „Apollo" ontvangen met de toonen van het „Wien Nêerlands Bloed," en door de samen gestroomde menigte met luide hoera's. Ten stadhuize wachtte een drietal jonge dames den jubilaris op en nam rnej. A. van Rozenberg het woord, als volgt „Edelachtbare Heer Het is ons een aangename taak U op de zen gewichtigen dag een blijde welkomstgroet te mogen toeroepen! In naam der burgerij van Sluis wenschen wij U van harte geluk met het voorrecht dat U heden te beurt valt en we voegen er de bede aan toe dat het Go- de behagen moge U lust en krachten te schenken om nog menig jaar tot heil der ge meente als haar Hoofd werkzaam te zijn. Dat Gij de achting en toegenegenheid der burgerij bezit, is U van overlang bekend, toch wenschte zij dezen ook voor haar zoo gewichtigen feestdag niet te mogen laten voorbijgaan, zonder U een zichtbaar bewijs te geven, dat Gij door allen zonder onder scheid, rijken en armen, geacht en bemind wordt. Zie daar dan het geschenk dat de burge rij U tot een blijvend aandenken aan Uwe 4Ujarige ambtsvervulling als Burgemeester van Sluis heeft*toegedacht. Daarbij wordt U tevens overgereikt het album met de namen der inteekenareu waar uit U ten volle blijken zal dat de deelne ming algemeen is. En nu Burgemeester, nogmaals geluk ge- wenscht op dezen dag. God zij met U en de uwen tot in lengte van dagen 1 Dat zij zoo Tijdens deze toespraak reikte mej. M. Stern den burgemeester, het geschenk der burgerij over, bestaande in een prachtige hoeklamp, en stelde mej. Heirman hem het begeleiden de album ter hand, bevattende de namen van allen die tot dit geschenk hebben bij gedragen. Zichtbaar geroerd dankte de burgemeester voor de hartelijke bewijzcu van toegenegen heid van zijne gemeentenartn. Daarna voer de de Zangvereenigiug eene feestcantate uit, die geestdriftvol werd toegejuicht. Van wege den gemeenteraad werd den Bur- niecster een fraai bouquet aangeboden. Bij het verlaten van het stadhuis, tot het doen van de voorgeschreven optocht door de verschillende straten der gemeente, deed de zangvereeniging liet „Wilhelmus" volgens de oude toonzetting hooren, begeleid door de muziek van „Apollo", en zongen de school kinderen den heer Hennequin de volgende dichtregelen toe :J Uit blijde kindermonden Weerklinkt ons vroolijk lied, Nu Sluis U, Burgemeester, Zijn dankbre hulde biedt, Bij 't feestgejuich der grooten Voegt ook de kindcrbêe „God moog nog lang U sparen j In schaü van rust en vrêe! Een dag van dankbre vreugde Wordt thans door ons beleefd Daar Sluis nu veertig jaren Als achtbaar Hoofd U heeft Bij 't klimmen van Uw leeftijd Zij kracht U toegebêen, Om lang nog te regceren )^s Tot heil van 't algemeen Thans «telde de stoet zich op voor de te ondernemen optocht, waaraan werd deelge nomen door een gedeelte der eerewacht, muziekgezelschap Apollo, Leden der feest commissie, Rijtuig, waarin is plaats genomen door den jubilaris, de wethouders en den secretaris, Rijtuig met dc overige leden van den raad, Rijtuig met de meisjes, die het geschenk hebben aangeboden, Rijtuig wasrin de oud-strijders zijn gezeten, Leden der sub commissie, Zangvereeniging, Schoolkinderen, Deelnemers der verschillende volksspelen 2e gedeelte der Eerewacht, gevolgd door een talrijke menschenmassa. Gedurende deze wandeliug zongen de school kinderen nog de volgende woorden Wij zingen thans een lied ter eer Van vader Hennequin. Die heden veertig jaren lang Ons achtbaar Hootd mocht zijn. Maar bij ons vroolijk feestgezang Klimt ook de bêe omhoog „Dat God nog menig levensjaar )ys Hem voor ons sparen moog" „En Hem steeds bij zijn zware taak Ten Gids erf Leidsman zij 1" Dan zal Hij altijd werkzaam zijn), Tot heil der Burgerij 1S' en voerde bij tusschenpoozen „Apollo" en kele pas-redoublé's uit. Na de verschillende straten te zijn door getrokken an de talrijke versieringen in oo- gcnschouw te hebben genomeu, werd do bur gemeester tot aan zijne woning begeleid, waarna de stoet ontbonden werd. Van 5 tot ruim 7 ure werden ecnigs volksspelen uitgevoerd die den lachlust van alle aanwezigen opwekten. Des avonds maakte de verlichting op het

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2