voor Zeeuwsch-Vlaanderen. HET PORTRET. No. 190. Zaterdag 18 Mei 1895 4° jaargang FEUILLETON. NIEUWSBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika '2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V E R T E N T I E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 2;> centsj elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure.' I)eze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. 14 Mei. De groote strijd in onze provincie is ge treden en de zege behoort aan de anti-lib«- ale partij. Het district Middelburg, waar door ieder, die eenigszins belang stelt in len gang van zaken in het provinciaal col- tge, het oog gevestigd had, heeft den nek- Jag aan den liberalen regeeringsvorin gege- en. Van de 6 vacatures waarin moest voorzien rorden, werden voorheen 4 ingenomen door iberalen en 2 door anti-revolutionairen, de leeren mr. P. J. P. van Voorst Vader en J. Siegers. Deze 2 laatste zetels zijn voor die partij behouden gebleven, terwijl degene (ie behoorden aan de heeren Buteux, van 'eijiingen, en Th. van Uije Pioterse bezet ijn geworden door de heeren C. J. Iluvers, 1. Hf. Kloppers en W. Maas. Over den ictel des heeren van Woelderen, moet eene lersteinming tusschen dezen en den heer Bos ilaats hebben. Het getal der liberalen is dus geslonken ran 21 tot 17 zoodat een aanzienlijke om itting heeft plaats gehad. In het district Goes is geene verandering gekomen. Alle aftredende ianti-revolutionai- en werden herkozen. Ook de heer Iluvers, lie hier aftredend was, werd weder een nandaat aangeboden, doch zal o! voor Mid- lelburg bf voor Goes moeten bedanken. Tholen hield zich goed, ofschoon het stein- laen-aantal aanzienlijk minder is dan bij de erstc verkiezing van de» heer De Casem— iroot. Sluis blijft als altijd het liberale vaandel NOTKLLK VAN OTTO filRNDT. getrouw. Bovendien was daar geen tegen partij dus een meting van krachten niet mogelijk. Van Hulst zijn we in den laatsten tijd immers gewoon dat de candidaten der Ka tholieke kiesvereeniging zegevieren. Dat staat eenmaal als een paal boven water. Daartoe is het bewijs geleverd door den lieer 1'. Hom bacil. Voorheen was genoemde heer 'immers een gemengde candidaat, zonder ook maar ooit kans van slagen te hebben. Nauwelijks aangesloten zijnde bij bovenge noemde vereenigiug, verwerft hij bij de ver kiezing op 12 Eebr. een stemmenaantal, waar over alleen die kiesvereeniging kan beschik ken. Zierikzee herkoos de hoeren J. II. C. Ileijsc, M. Bolle Lzn. en mr. J. A. Bolle met een overgrootc meerderheid. De omzetting der Staten zal ook eene om zetting in het Gedeputeerd college ten ge volge hebben. Er moet voorzien worden in 3 vacatures, ontstaan door het bedanken van de heeren J. P. I. Buteux en mr. J. C. R. van der Bilt en door de aftreding van den heer van Teylingen, die thans in Middelburg is ge vallen. Die plaatsen zullen dus worden iugenomen door anti-liberalen en dan bezit dat college nog slechts 2 vrijzinnige leden. Of men onder de niet-liberalc partij zulke uitnemende elementen aantreft die. tot wer kelijk regeeren zóó geschikt zijn, als zij, wier plaatsen zij innemen, zal de tijd moeten leeren. De finale uitslag is als volgt Zou ik mijn rok aantrekken? Neen lesloot hij. „Dat zou al te ootmoedig zijn, 't maar een handelszaak." Hij deed nog sen paar schreden en stond weer stil. „Maar waarom niet? Mijn toekomstigen schoonpapa kan ik steeds alle hoogachting be wijzen. Kom er uit, oude Zweed, ge hebt laar lang genoeg ongebruikt gehangen ïij spoedde zich in het zijkamertje naar de ileerkast, waar hij niet veel moeite had oin iet verlangde kleedingstuk te vinden. Met sven weinig moeite haalde hij uit de oude latafel hetgeen hij verder noodig had, en be gon zich voor den spiegel te kleeden. Zou Bij even verspillend zijn als gisteren en een rijtuig nemen? Het weer was helder, een weinig nachtvorst had de straten opgedroogd tn Paul begaf zich te voet op weg. De portier, tot wieu hij schriftelijk als eerste station verwezen was, kuiktc hem van uit de hoogte toe, wenkte Paul, zonder een woordje te verliezen, hem te volgen, ging hem voor de marmeren trappen op, sloeg een fluwcelen voorhangsel terug, opende de daar achter verborgen deur, ging binnen, terwijl Asmus huiten b'eef staan, kwam weer terug en beval den schilder opuieuw door eene handbeweging om zich te begeven in het allerheiligste, het bijzondere vertrek van mijnheer Vou Goldbaum. De jonge man aar zelde niet. liet voorkomen van den portier en diens gebaren deden hem heimelijk ge noegen en hij nam zich voor, hetgeen hij zooeveu beleefd had, op doek te brengen. De bankier zat, gehuld in eeue zijden ka mer-japon, in een leuningstoel en vond het overbodig op te staan. Zijne met ringen bedekte hand rustte achteloos op eene paar bankbiljetten. „Ik heb u," begon hij zon der inleiding, „laten komen om u te verkla ren, dat eeue vergissing in geldzaken bij mij onmogelijk is. Al kwam liet zelfs eens bij mijn personeel voor, dan nog heeft de kas sier den last, geene terugbetaling aan te ne men. Ik had u zulks kunnen laten schrij fluis. Aantal kiezers 1703. Uitgebracht 1084, waarvan 38 van onwaarde. Volstrekte meerderheid 521. Herkozen de heeren J. L. I. de Bats met 044 en II. G. Hammaelier inct 929 st. en gekozen de heer J. Erasmus Azn., (allen liberalen) met 828 stemmen. De heer J. G. Gerritsen (I.) had 140 stemmen. Hulst. Aantal kiezers 2891, geldige stem men 1873. Herkozen de heeren Fruijtier (K.) niet 1176, C. JJsebacrt (k.) inet 1081, P. Moes (a.) met 1072 en E. nombach fk.) met 996 st. De heer Osrgel (a.) had 839 en J. Vogelvanger (1.) had 20 i st. Middelburg. Aantal kiezers 4553, geldige stemmen 8522. Herkozen de heeren mr. van Voorst Vad°r met 1909 en P. J. Siegers met 1957 en gekozen de heeren C. J. Ilu vers met 1S37, II. M. Kloppers met 17S6 en W. Maas inet 177Ö st. Allen zijn (a.-r.) Herstemming tusschen de hh. J. Bos A.Jz. (a.-r.) die 1734 en C. L. Woelderen (1.) die 1075 stemmen had. Verder hadder. de heeren van Teylingen (aftr. lid) 1673, mi. Van Doorn 1578, dr. 1 au der S wal me 1573, inr. E. J. Sprenger 1562 cn Tuteijn Nolthenius 1546 stemmen. (Allen zijn li'o.) Uoes. Aantal kiezers 4636, geldige stem men S072. Herkozen de heeren jhr. mr. Pompc van Mcerdervoort met 1803, M. Noordijke met 1719, W. J. Vader van 's Gravenpolder met 1707 en C. J. Iluvers met 1082 allen (a.-r.) Verder hadden de heeren I. D. Fransen van de Putte. (1.) 12S2, W. F. K. Lenshoek 1260, W. F. J. Wagtho (1.) 1223 en J. ven, maar ik vond liet beter, om mogelijke moeilijkheden te voorkomen, dezen weg in te slaan hier is uw eigendom, neem het „Dat kan ik niet mijnheer v. Goldbaum verklaarde Asmus. Op scherpen toon zeide nu de bankier „Ik heb u de beginslen, waarvan ik in zaken uitga, meegedeeld „Sta me toe u te zeggen," viel Asmus nu beslist in de rede, „dat datgene, wat niet strookt met uwe eer in zaken, in denzelf den graad mijne p e r s o o n 1 ij k e eer on verdraaglijk is. Maar mejuffrouw uwe doch ter Luitgard heelt reeds gisteren een geschikt middel gevonden om de zaak te vereffenen waarom maakt u daar geen gebruik van, mijnheer v. Goldbaum De gevraagde trok zijne wenkbrauwen te zamen „Mijne dochter „Zekerbevestigde Asmus, „Geef het geld aan den arme Mejuffrouw Luitgard's edel hart Hier sprong de bankier van zijn stoel op, zegende „Het hart mijner dochter hebt ge toch wel niet zoo nanwkeurig leeren kennen om het te dnrve»- beoordeelen l" G. P. Timans (k.) 1145 stemmen. 'holen. Aantal kiezers 1405, geldige stemmen 909. Herkozen de lieer jhr. mr. De Casembroot (1.) met 4S0 stemmen. De lieer jltr. mr. J. Pompc van Meer- dervoort (a.-r.) bekwam 420 stemmen. Zierikzee. Aantal kiezers 2038. geldige stemmen 938. Herkozer. de heeren J. H. C. Hcijse met S25, M. Bolle Lz. met 801 e,. mr. .T. A. Bolle met 796 stemmen fal en (lib.) De Duitsche rijksdag heeft bet ontwerp, bekend onder den naam „Umsturz-vorlage," met verpletterende meerderheid verworpen. Dit ontwerp bedoelde het wettelijk tegen gaan van woelingen van soeialistiseheii en anarchistischen aard, en waarvan de regeering verklaard had zonder deze wet voor't behoud der openbare orde niet te kunuen instaan. Hoe goed ook bedoeld scheen de regeering de vrijheid der ingezetenen te na te kouien, waarom de Rijksdag kortweg toonde geen genoegen te nemen met dergelijke schijnbare vogelvrij-verklaring. De voornaamste paragrafen, waren 111 en 112, waarvan het eerste een burgerlijke, het andere een militaire paragraaf. Talrijke amen dementen waren op het eerste artikel inge diend, doch nog liet een, noch het ander kon de regeeringsvoordraclit redden en werd mitsdien verworpen. De volgende paragraaf 112 werd eveneens teruggewezen. Daarna werden alle volgende artikelen een voor een Plotseling schoot den schilder eene ver metele gedachte door het brein het oogen- blik te gebruiken oin den tegenstander te verpletteren en het overige moest dan maar worden afgewacht. „Hoogstens kan ik de deur uitgegooid wordenzeide Paul tot zichzclven. Hij zag den rijken man flink aan, en antwoordde dezen „Neem me niet kwalijk, mijnheer, maar u vergist u, ik ken hel hart uwer tweede bevallige dochter heter, dan ge wel denkt en wed met u, dat me juffrouw Luitgard me tot echtgenoot zou ne men, wanneer ge uwe ioesteinining gaaft „MijnheerDe zijden kamerjapon viel met deszelfs drager in den leuningstel te- rug. Asmus bleef hem voortdurend aanzien „Mijnheer v. Goldbaum, in uwe ontsteltenis ligt eene boloediging voor mij opgesloten Ik geloof niet, dat ik mezelven le hoog ge schat heb, inaax ik zeg u, das ik evenmin in stoat beu, geringschatting te verdragen. Ik ben kunstenaar en gijzelf hebt me giste ren getoond, dat gij mijn stand aehf, zooals hij verdient, geacht te wordenik heb me niet aan u opgedrongen, gij hebt me opge zocht; daarom begrijp ik nu wezenlijk uwe

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1