voor Zeeuwseh-Vlaanderen. HET PORTRET. Binnenland. sNo. 189. Zaterdag 11 Mei 1895. 4e jaargang. FEUILLETON. NIEUWSBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERT ENTIETR IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte, Advertentiëu worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. ^uitqla!|ilsrf|« IjtotwV Dc viering van den lsten Mei wordt met, lk jaar kalmer. AVel vonden grootsche eetingen cn optochten plaats, maar herha ngen van dc tooneelen, zooals die etteLyke iren geleden voorkwamen, doen zich niet èer voor Men vreest ook niet meer voor aodanige tumulten, maar daarom is het niet verbodig dat behoorlijke voorzorgsmaatrege- en genomen worden. Over 'l algemeen kenmerkte zich de 1 lei-herdenking door besprekingen aangaande ,e 8-uurwerkdag. De talrijke betoogers, die p onderscheidene plaatsen samengestroomd raren om hunne belangen te bepleiten, wa- en meerendeels opgekomen als volgelingen an een zeker systeem, omdat het nu een- aaal in de lucht zit. Zoodoende behoort ok dit werkteesl weder tot de geschiedenis. Nog immer ontvangt prins Bistnarck de- iutatie's ter gelukwensching met zijn 80 ten jaardag. Zondag kwamen een 800 tal )ost-Friezen, waaronder vele dames, hem ompliuientecren. In zijne toespeling op de onderscheiding er Oost-Friezen in de zeevaart, bracht Bis- ïarck het te openen Noord-oostzeckanaal ter prake, waarvan hij onder andere zeide dat toen hij aan het bewind kwam op de erwezenlijkiug van dit plan, niet in 't minst itzicht scheen te bestaan en nu reeds is 't erkelijkheid geworden. Hij achtte het een heerlijk iets, de door rekking van het kanaal te beleven. De „Köln. Zeitung" verneemt, dat in ver- NOVEIXE VAN O ITO LIRA n T. Op denzelfden toon als voorheen antwoord de schilderHetgeen ge zegt, heeft een gebrek aan duidelijkheid." Toen werd ij plotseling weer natuurlijk en smeekte oedaardig„Geef me de hand, Robert, iten we vrienden blijven Dat ik, na 'tgeen 20 t vandaag beleefd heb, mijn beetje verstand 30 iet verloren heb, is wel een bewijs, dat ik 45 ot iets beters bestemd ben, dan tot het ver- 05 lijf in een krankzinnigengesticht. Ge hebt as beiden in een avontuur gewikkeldnu oor zwarigheden te schrikken, zou onman- elijk zijn. Wie is die Goldbaum, dat hij ns zou dqen schilderen Ik begin, zooals i u gezegd heb, morgen vroeg aan Luit- im. ?rd's portret, en binnen vierentwintig uren alt ge reeds kunnen beslissfcn, of ik verder al schilderen of het penseel wegwerpen. baad met verklaringen van den minister van landbouw en een door dc Pruisische regee ring ingesteld onderzoek weldra een verbod tot invoer van melk uit Nederland verwacht kan worden. Wat schijnt men toch tegenover Neder land ondankbaar tc zijn, waar aan buiten landers zoovele privilegiën op verschilleed gebied worden toegekend, tegenover eigen landgenooten. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn op de muren van Parijs verscheidene por tretten opgeplakt van den hertog van Orle ans, den pretendent naar de Fransche kroon. Zonder vorm van proces werden deze ver sierselen door de politie afgescheurd. Ter zeltder tijd werden door de Bonapartisten kransen neergelegd aan den voet van den kcrinneringszuil aan den verjaardag van Na poleon I. De Koning van Italië heeft het besluit geteekend tot ontbinding der kamer van volksvertegenwoordiging. De verkiezingen voor de nieuwe kamer zijn reeds uitgeschre ven. Mevrouw Joniaux, die thans in de cellu laire gevangenis te Brugge vertoeft, is ern stig ongesteld, en wordt dagelijks bezocht door twee geneeshceren. Te Hamburg is ten bende gevaarlijke kwartjesvinders gevangen genomen, die hun handwerk o. m. ook te Amsterdam en te Botterdam uitoefenden. Gisteren zijn in den Duitschen Rijksdag de debatten aangevangen over het wets-out- werp „Umsturzvorlage". Uw oordeel mag onze godsprak zijn is het portret af, dan zijn de dames ons, en niet eerst binnen eanige jaren, maar spoedig „Ga naar huis, dweepermaande fiein- wald hem aan. „Ik ga liever met u in een goed koffiehuis zitten," meende Asmus, „temeer daar ik van middag niet gegeten heb. Is de sterveling, hongerig, dan doet de genius niets mis schien valt me bij cene goede flesch iets groots in wat ons dienstig kan zijn." „Ga naar huis," ried Robert hem nog maals aan, „ik ben niet in eene stemming u te volgen 1" „Ik zou wel eens willen weten," zeule Paul, „waarom ge op eens uw hoofd laat hangen. Zou hot dan niet verrukkelijk zijn, als we zwagers werden Eene inwendige stem roept me toehet blijft geen ijdele droom lteinwald fronste zijn voorhoofd en stampte met den voet op den grond. Nu nam de schilder zijn hoed en zeide „Vaar wel, ik zie wel in, dat het vandaag geen goed kersen eten is met u. Maar geef me toch de hand tot afscheid 1" Robert stak ze hem toe, zonder iets te zeggen. Harte lijk sehudde Asmus hem de hand en ging Wij ontvingen het programma van de Algemeene vergadering der Maatschappij tol bevordering van Landbouw en veeteelt in Zeeland, te houden te Zierikzee, op Woens dag den 26 Juni 1895, en van dc tentoon stelling van Paarden, Rundvee, Schapen, Varkens enz., te houden op Donderdag den 27 Juni 1895, door de Afdeeling Zierikzee van bovengenoemde Maatschappij, op eene weide van den heer L. ten Haaf, aan den Grachtweg te Zierikzee. Onder de gewone werkzaamheden, voor de algemeene vergadering komt de bespreking voor van een 2tal vraagpunten, als Bime- tallisme, in te leiden door den heer jhr. mr. W. F. Rochnssen, en de tiendheffing. Zaterdagnamiddag werd te Axel ten huize van Ij. Waelput eene vergadering ge- hou len van de commissie welke in de ver - gadering der afdeeling Hulst van de maat schappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, aldaar den 18 Februari jl. gehouden, werd benoemd, ten einde na te gaan in hoeverre wetswijziging noodig is, oin voor het vervolg bij het weder uitbreken van het mond- en klauwzeer onder het vee, do bezwaren te ontgaan, die zich bij de jongste epidemie hebben voorgedaan. Na het voorlezen van de correspondentie gevoerd tusschen de afdeelingen van het 4de en 5e district, was men zeer teleurgesteld en vond men het treurig, dat de afdeeling Ooslburg niet zelfstandig een advies durfde geven, maar daarover eerst het hoofdbestuur heen. De achterblijvende liep de kamer op en neer „Ik had zulks bij zijn levendig ka rakter vooruit kunnen zien. Als hij eens vermoedde door welk middel ik hem aan geld geholpen hebNu streeft hij naar het onbereikbere en ik lijd mede schipbreuk want Goldbaum haat hem wegens het ver meend caricatuur, en komt het uit, dat er niets van waar is, dan draagt de bedrogene natuurlijk zijn haat dubbel op mij over Ik zou me een kogel door het hoofd kunnen jagen zeide hij woedend. Doch gelukkig kreeg hij betere gedachten hij begaf zich naar mijnheer en mevrouw Von Iggerinnn. Ilct echtpaar was juist voornemens zich per rijtuig naar den schouwburg te begeven toch werd Reinwald binnengelaten. Zijne bleeke kleur, zijne verwarde haren deden de echtgenooten ontstellenzij begrepen, dat hun jongen vriend iets zeer onaangenaams moest overkomen zijn en gaven terstond het genot dat zij zich voorgesteld hadden, op hij moest zijn hart voor hen uitstorten. Hij biechtte op van A tot Z. Mevrouw liet hem niet meer vertrekken, bij moest den g*- heelen avond bij hen blijve»de bediende moet polsen. Het is niet. het hoofdbestuur dat die kwestie heeft te onderzoeken, maar de afdeelingen oui dan het re-ullaat van dit onderzoek aan het hoofdbestuur mede te deelen. De volgende vijf punten werden in be handeling genomeu 1. Afmaking van de eerste gevallen, 2. Opstalling van gezond en ziek vee. 3. Desinfeetie der stallen. 4. Bewaking van hel erf. 5. Schadevergoeding voor het opstallen van het vee. Voorstel 1 werd met algemeene stemmen verworpen en wel omdat de ziekte gemakke lijk te genezen is en het nog niet is bewe zen dat dezelve uitsluitend ontstaat door be smetting, maar ook door tellurische invloe den kau ontstaan en omdat de ziekte bij tijdige aangifte en opstalling van het zieke er. verdachte vee, evengoed als door afoia- king tot een koppel kan worden beperkt. Bij het epidemisch heerscben der ziekte, werd het best geoordeeld doorzieken van het vee, met strenge afsluiting van den hesmetten kring. De overige punten werden met algemeene stemmen goedgekeurd. Verder werd door de vergadering deweu- «chelijkheid betoogd vau het instellen Tan een ministerie van landbouw en besloten dit onderwerp tot een punt van bespreking te maken op de eerstvolgende te Axel te hou den landbouwvergadering. Ax. Ct. Van Lombok wordt aan het „Sotr. Ilbld". het volgende medegedeeld kreeg den last elk ander bezoek af te wijzen. Veel werd er over en weer gesproken en overlegd, zonder dat men een uitweg uit den doolhof kon vinden. Ten slotte zeide de raadsheer „Laat me tijd tet morgen Er bestaat een oud woord, dat zegt „De nacht brengt steeds goeden raad. Misschien zijn we morgen wijzer.4' Reinwald nam van de goede menschen afscheid, nadat hij weer nieuwen inoed gevat hadhet deed hem goed, dat hij zich had kunnen nitspreken en ongekunstelde deelneming gevonden had. Hij sliep dien naoht heerlijk en verwonder de zich, toen hij ontwaakte, dat het reeds morgen was. III Beu ander begroette den nieuwen dag met gezang, terwijl hij nog te bed lag; hij zou zich wel in een leeuwerik hebben wil len veranderen e» ten hemel willen stijgen, om na verloop van een uurtje weder in men- schengestalte op de aarde teiug te komen deze andere was Paul Asmus Gewoonlijk was hij 's morgens zeer snel gekleed, heden ging het hem nog sneller van de band.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1