Gemengd Nieuws. Rechtzaken. I prijkte, is het ver'claarbaar dat de bezitters der thans vervaardigde muntstukken deze niet gemakkelijk uit handen geven. BRESKEXS, 3 Rei 1895. Aan het postkantoor Breskens en de, daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand April ingelegd 4 105.87 terugbetaald ƒ4824.66, Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 1863. Ds. VY. H. II. Dijkman, pred. bij de Ned. Ilerv. gein. alhier heefi toezegging van beroep ontvangen naar die gemeente te Lo- pik (U.) Hoofdplaat. In het stoombootveer Vlissin- gen-Breskens-Hoofd plaat-Ter-Neuzen wer den in de maand April 41 personen vervoerd en op het traject Vlissingcn-Hoofdplaat v. v. 17. Biervliet. Voor de benoeming tot feest- commissaris bij het a. s. festival alhier beo- ben twee leden bedankt, waaronder de heer W A. de Blaeij wegens treurige famileom - standigheden. Niet ongewettigd is hier de vraag, of de correspondent, die de namen d'T commissarissen reeds de vorige week in een paar couranten zette, niet een beetje voorbarig is geweest. Wanneer de feestcom missie eenmaal geconstitueerd is, zal niemand er tegen hebben, dat de uamen gepubliceerd worden, maar zoolang nog van geen een tij ding is ingekomen, dat hij zijne benoeming aanneemt, diende geen bericht opgezonden te worden. Misschien is het echter de be doeling van den correspondent geweest mede te deelen, welke heer»n uitgenoodigd waren tot het nemen van zitting, daarna welke be dankt hebben, later welke plaatsvervangers zijn geworden enz. In dat geval lijdt het geen twijfel, of hij heeft telkens wat te schrij ven. Van hetgeen Zondagavond in de vergade ring behandeld is, is alweer het grootste deel, af te gaan ten minste op hetgeen ver teld wordt, uitgelekt. Zeer valt het te be twijfelen of de pers op die vergaderingen zou toegelaten wordendaar het verhandelde toch al spoedig algemeen eigendom wordt, is het zeker overbodig. Ik wil mij echter aan geen voorbarigheid schuldig maken en schrijf daarom niet over besproken plannen, voorloopig programma, en wat meer verteld wordt. Middelburg. Op de door Gcd. Staten van Zeeland voor 1895 vastgestelde lijst van hoogstaangeslageu in 's Rijks dir. belastin gen in deze provincie, welke 132 namen telt, komen o. a. de volgende personen zijn de al de personen uit West-Z.-Vlaanderen voor: E. Bonte te St. Kruis, P. J. van Bortel te Schoondijke, E. A. Calon te IJzendijke, l)r. A. E. Cortvriendt te IJzendijke, G. A. E. Cor'vriendt te IJzendijke, J. Erasmus te Cadzand, J. F. Ilennequin te Sluis, Mr. P. C. J. Ilennequin te Aardenburg, J. de Hul- ininst beatwoord wordt. Doch al was zulk» het geval, dan verheel ik raezelven toch niet den zwaren strijd, die me wacht, en dat er misschien vele jaren zullen voorbijgaan, voor papa Goldbaum zich laat bewegen, mij zijn kind te geven. Gij echter doch ik wil niets meer zeggen, dan alleen nog ditwij beiden zijn in de oogen van dien man even min voor hem passende schoonzonen als twee straatvegers. Bij hem geldt alleen de adel iets Asrnus kruiste zijne armen over de borst, en nam een houding aan als Napoleon op vuurslagen en inktlapjes, en antwoordde „Als de oude zich verzet, dan schaak ik Luitgard, ze volgt me beslistwat zal hij dan doen Reinwald stond wrevelig op „Ik gelopf, dat het noodig is, dat ik u een recept voor schrijf. Tot nu toe hebt ge voortdurend over uw ongeluk geklaagd het schijnt ech ter, dat een mensch geen greintje geluk kan verdragen, zonder vermetel te worden tot krankzinnigheid toe". Hordt vervolgd.) lu te Cadzand, J. Lutcijn Iz. te Zuidzande, A. Risseeuw Az. te Cadzand, I. Risseeuw Jz. te Cadzand, J. Risseeuw te IJzendijke, I. de Smit te Oostburg, C. V. van Oostenwijk Stern te Aardenburg, J. F. Temmerman te Hoofdplaat en P. F. 'i'homaes te Hoofdplaat. Tot definitieve caudidaten der liberale kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Sluis zijn gesteld, de heeren H. G. Hammacher en J. L. I. de Bats aftredende leden en in de vacature van der Bilt, de heer J. Eras mus Azn. Aardenburg. LI. Zondag namiddag over leed alhier in den ouderdom van 61 jaren de weleerw. ds. AVittebol, predikant bij de Ned. Herv. gem. St. Kruis. Nauwelijks is de eene brand gebluscht of de andere breekt uit. Dinsdag avoud omstreeks 8 uur hoorde men 't weer .Brand 1" en onmiddellijk volgde het onge- loofelijke er op „ben je gek, vent, nou al weer brand," „waar is 't uou dan te doen En jawel, de brandklok luidde, de roffel sloeg en alle brandweerplichtigen waren rasch op hunnen post. De brand was, natuurlijk door een onbe kende oorzaak, ontstaan in een ark op de hofstede van den landbouwer P. B. de Bac ker, in den grooten Boompolder onder deze gemeente. Een luOO bossen stroo, een groo- te partij vlas, hooi, 2 wagens, 2 ploegen en 1 rolblok zijn door de vlammen vernield, doch alles was verzekerd. Hoofdplaat. In den nacht van jl. Vrijdag op Zaterdag zijn bij den landbouwer J. VY. de Zwart alhier een 40 tal kippen ont vreemd. Omniddelijk werd daarvan aangifte gedaan bij de politie en ging men op ondersoek uit. In vereeniging met den wachtmeester der gendarmerie te Selzaete is het gelukt 29 van de vermiste kippen terug te vinden bij L. Miljoen aldaar. De eigenaar, hiervan verwittigd zijnde, toog direct naar Selzaete ter herkenning der dieven. Bij de thuiskomst was die herkenning on-1 loochenbaar, de kippen vlogen om den 10- jarige zoon van De Zwarto en namen direct hunne plaatsen in het hok in. De daders zijn bekend. Hoofdplaat. Andermaal zal onze gemeen te een gevoelige slag treffen door het met terwoon verlaten dezer gemeente van den beer J. B. van Ackerdaardoor komt een vaca ture in den Raad open en in het bestuur van den Hoofdplaatpolder, waarin hij als Dijkgraaf fungeerde, terwijl bij bovendien nog lid is van het bestuur (buitenbeheer.) Jl. Dinsdag is een goederenwagen, der Stoomtrammij Breskens-Maldegem, beladen met vlas tusschen Draaibrug en Sluis totaal afgebrand. Kanton Oostburg. Sinds vele jaren leef de hij geheel alleen op een onzer dorpen. Zijne vrouw was overleden en hij zonder kinderen achtergebleven. Iemaud bij zich in huis nemen, daar was geen sprake van. Lie ver leidde hij een kluizenaarsleven. Maar daar wordt de kluizenaar door den dood overvallen. Op een morgen vindt men hem dood op ds bestekamer. Gedurende zijn geheele leven was hij arbeider geweest, dus hadden de erfgenamen wtinig verwach tingen. Een onderzoek, ,door de bevoegde autoriteit ingesteld, leverde verrassende re sultaten. Zijn nalatenschap bleek zoo groot te zijn, dat, daar ex minderjarige kinderen zijn om te erven en familieleden in Ameri ka wonen, zegels gelegd zijn geworden. Ik kan me voorstellen, hoe verwonderd de kan tonrechter gekeken zal hebben, toen hij het huisje, een armoedig hutje, binnentrad. Zel den toch zal het gebeuren, dat in zulke wo ningen de zegels gelegd worden. Hetspieekt van zelf, Jat de burgers nieuwsgierig zijn'te vernemen, hoe het er bij dien ouden vrek, zoo wordt hij, zaliger nagedachtenis, thans algeipeen genoemd, „aanzit". En ook niet minder de erfgenamen. Aardig zijn de in omloop zijnde praatjes. Men spreekt o. a. van Zeeuwsche rijksdaalders, ƒ2,60, die ge vonden zouden zijn. „Dat 's zeker, mijn heer", zei een -werkman, „het zal ons toch nog wel een groot daggeld geven". Bene Franschs jonge dame, die eerste klasse van Parijs naar Amsterdam reisde, heeft Zondag tc Rooiendasl eene alles be halve aangename behandeling moeten onder vinden door de willekeur van een marechaus see. Per sneltrein uit Parijs aldaar aangeko men, passeerde zij de douanen en nam we der plaats in den ooupé oin naar Amsterdam, hare bestemming, verder te reizen. Hierin werd zij echter verhinderd door een mare chaussee die haar uit den trein deed verwij deren en zonder de minste aanleiding in arrest nam. Inmiddels vertrok de trein. De niets kwaads vermoedende dame, die terecht tegen deze handelwijze protesteerde, werd daarna onder politiegcieide naar de ka zerne der marechaussees overgebracht om on dervraagd te worden. Een half uur daarna was zij vrij gelaten en zat zij in de wacht kamer rustig op den trein te wachten, toen de marechaussee haar opnieuw kwam halen. Ongelukkiglijk kent de marechaussee en kel zijne moedertaal, zoodat de dame niet werd verstaan en eenvoudig als een land loopster werd beschouwd. Ondanks haar smeeken om de reis naar Amsterdam te mogen voortzetten, heeft men haar, nadat zij in de arrestantenkamer der marechausseeskazerne geruiinen tijd in be waring was gehouden, met den sterken arm in den trein over de grenzen teruggezonden, niettegenstaande zij voorzien was van een deugdelijk plantsbewijs le klasse Parijs-Am sterdam. Aanleiding tot deze arrestatie bestond niet. Volgens verklaring van den marechaus see zelf, was de dame niet gesignaleerd en was zij in het bezit van cenig geld, docli, als zoovele andere dames, die het station Rozendaal passeeren, had zij geen papieren of buitenlandsche reispas. Vele reizigers en het geheele stationsper- soneel zijn dan ook ten hoogste verontwaar digd over de zeer onheusche handelwijze van den marechaussee, die, zonder daartoe zelfs van zijne superieuren last te hebben gekre gen, op eigen gezag handelde. Uit vertrouwbare bron verneemt men, dat van hooger hand een onderzoek zal worden ingesteld. De echtgenoote van den heer M. v. Z., te Assen, leed in den laatsten tijd aan vla gen van verstandsverbijstering. In een der gelijke vlaag heeft zij een hoeveelheid effec ten en bankpapier tot een vrij aanzienlijk bedrag verbrand. Niettegenstaande men haar voortdurend in het oog hield, verliet ze de zer dagen de woning. Den volgenden och tend werd haar lijk in de spoorsloot nabij die woning gevonden. Een Enkhuizer vischsehuit is bij de schietoefeningen der artelerie in de nabijheid der Heldcrsclie kust een projectiel getroffen en daardoor verloren gegaan. Slechts één persoon der bemanning is gered en behouden aan wal gebracht. De schipper van het vaartuig werd, aan het roer staande, door de granaat in een der becnen getroffen, dat geheel verbrijzeld werd. Zwaar verminkt werd hij te Helder aange bracht en in het gemeente-ziekenhuis ter verpleging opgenomen, waar bij spoedig over leed. Den zoon van den schipper, en vader van twee kinderen, heeft de ramp het leven ge kost. Zijn lijk werd opgevischt en door vis- schers te Helder aan wal gebracht. Van de schuit is niets overgebleven, Men ipeldt uit Don Haag Twee werklieden, die stucadoorsworkzaam- 'keden verrichtten in eene woning aan de Ja- vastraat alhier, braken een zilverkast open en ontvreemdden daaruit cenige voorwerpen van waarde, die zij verkochten. Een der daders is door de politie in ver zekerde bewaring gesteld, terwijl de ontvrei de voorwerpen zijn opgespoord en in bea genomen. Een verschrikkelijk ongeluk heeft de Rhóne bij Lvon plaats gehad. Vier nen van de familie Lespinasse en twee i de familie Normoy tusschen den leeftijd v 1224 jaar waren in een bootje in de R ne gaau risschen. Bij het naar huis teri keeren sloeg het te vol geladen bootje en geraakten a'le zes opvarenden te wat Allen, behalve de jongste, verdronken, di geen hunner kon zwemmen. Alle poging die tot redding der ongelukkigen werden as gewend mislukten Het ongeluk gebeur voor het huis der familie Lespinasse, wa de ouders met het middagmaal op hun zonen zaten te wachten. Men kan zich wanhoop der beklagenswaardige ouders voi stellen, toen zij de droeve mare van den do hunner kinderen vernamen. Arrondissements-Reehtbank Middelburg. Dinsdag is veroordeeld wegens huisvrede breuk AV. M. B., 29 j., visscher te Cad zand, tot ƒ5 boete subs. 5 dagen hecht. C 0 R R E S P O A D E X T I E. Aan X. te Oostburg. Uw schrijven kunnen we niet opnemei niet omdat het anoniem is, maar omdnt he als zijnde een directe persoonlijke aanbevi ling, onder de rubriek „Advertentiën" bi hoort. De theoretische vrees voor anonimite bij verkiezingen verloochent zich wel eer in de praktijk en de consequentie wordt nil beter betracht dan door voortdurend incor sequent te zijn. Red. I X G E L O X I» E X STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer tie Redacteur Mag ik U nog om een plaatsje in Ui weekblad vragen. Bij mijn thuiskomst vond ik Uw numme van Zaterdag 27 dezer met het ingezondei stuk van dhr. Hammacher, dat er blijkbi op is ingericht om te argumenteren tcge G het door hem bedoelde strooibillet en zijn medestanders bijeen te houden, door hei toch vooral te doen gelooven, dat hij politieken en geen personenstrijd voert. Even als in 1892 voert hij een lioogcn toon, ont zegt mij wêer eens het recht enz. maar al naar gewoonte draait hij om de kern van d zaak heen, en vorzuimt de bewijzen te leve veren, die men van hem zou kuunen ver wachten. Ik had daar dus veilig op kunnen zwij gen, ware het niet dat dhr. Hammacher aai het slot zeide „dat hij het er voor goed bij liet' Zie M. d. R. dat valt me, eigenlijk ge zegd, tegen. Ik had nog hoop, dat hij rid derlijk het initiatief zou genomen hebben on mij in de gelegenheid te stellen mij tegel zijne beweringen te verdedigen, bijv. in een vergadering van de kiesvereeniging en du ter plaatse waar bij mij in mijne a fwezigh zulke anti-liberale gevoelens toedicht. Doel neen, bij vindt hot genoeg, dat hij 't ge zegd heeft, bewijzen is niet noodig en ni laat hij het er voor goed bij. M. d. R. dat is nu een wijze om er ziel van af tc maken die voel gelijkt op het ach ter iemand aansluipen, hem te schoppen te slaan, en bij het minste teeken dat hi zich ter verdediging wil omdraaien, weg loopen, of zooals Aj het noemt het er rooi goed Ij te laten" En diezelfde heer Hammacher schreef 1892 zoo mooi, de bewoners van het lam van jPadzand van de Wielingen tot den Braak man vertegenwoordigen een ras dat wars van alle halfheid Over deugden schrijven en ze zelve bezit ten, daar ligt nog al wat tusschen om niet meer van te zeggen bekruipt mij hel zelfverwijt dat ik dhr Hammacher meer eel heb bewezen, dan hem blijkbaar toekomt.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2