voor Zeenwseli-A laanderen. HET PORTRET. o. 186. Zaterdag 20 April 1895. 4e jaargang. FEUILLETON. Binnenland. mg. 3S.' 3IJ. isel .00 ,00 00 00 10 'au ii— an 1IEDWSBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle BoekhandelarenBrievengaarders en den Uitgever. A D V E R T E N T I E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. R. I)eze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Bresketw. ^uittnlsn<ls£ll« Naast het wetsontwerp van den heer De ielees en anderen tot afschaffing van den cijns op inheemsche tahak is door den Igischen minister van financiën een tegen- twerp ingediend tot verhooging van het Voerrecht van 300 tot 500 francs op dc kilogram. Het ontwerp der Kamerleden zoti eeue ge ldige. overproductie ten gevolge hebben, men de invoerrechten niet verminderde, dat zou de schatkist op drie en een halt' illioen frank te staan komen. D» minis- r gaat in de eerste plaats uit van de over ling dat afschaffing van den accijns de rerproductie en dus verlaging van de prij- iu zou mêe brengen. Ondanks den accijns tijgt de productie toch al aanmerkelijk en sits eenigszins onrustbarend. Tegen de bestaande regeling wordt, zegt e minister, geprotesteerd niet zoozeer om en accijns zelf als oin de bepalingen op het enuitvoer brengen van de regeling. Behalve de reeds hiervoren genoemde, ver- loogiug wil de minister door eenc definitic- e regeling van de gedeeltelijke ontheffing teruggaven van de belasting in geval an rampen, en verlaging van de boeten, de «staande grieven opheffen. Het getal der vredesvoorwaarden tot be ëindiging van den oorlog tusschen China en Japan bedraagt vijf. De oorlogsschatting wordt op 200000000 taels gesteld, terwijl de afstand van het Schier-eiland Liautong tot Port Arthur met NOVELLB VAN O TT O filKIOT, Asmus vertrouwdo zijne ooron nieteene duizeling dreigde hem te bevangenma hij mocht zich niet zwak en klein toouen, de vriend had hein gewaarschuwd. Gaarne had hij geantwoord „Wat u wil 1" Ein delijk had hij uit den woordonschat zijner moedertaal den zin samengesteld „Een man als u, mijnheer Von Goldbaum, kan ik geen prijs stellen, bepaal als 't u belieft de waar de zelf, wat u den arbeid waard schijnt te zijn De bankier zag in dat ontwijkende ant woord slechts het verborgen plan hem op de proef te stellen, of hij gierig was. Hij stak daarom zijne hand in den borstzak van zijn jas, haalde zijne portefeuille te voorschijn en zei de „Ik ben nooit karig, is vijfentwin tig honderd gulden voldoende De scliil- onmiddellijk aangrenzend land wordt be perkt. Zaterdagmiddag heeft te Berlijn, in het koninklijk paleis een samenkomst plaats gehad ter bespreking van de feestelijkheden bij opening van het Nuord-Oost-Zeckanaal. De rijkskanselier, alle Pruisische ministers, de vertegenwoordigers der kanaalcommissie waren tegenwoordig en men kwam tot een resultaat in het volgend plan. Den 20en Juni begeven zich Keizer en gasten, na den feestmaaltijd iu Hamburg, des avonds naar Brunshausen, vanwaar den 21en, vroeg, de afvaart begint naar 't ka naal Voor zoover bekend is, nemen aan de vaart door het kanaal 25 schepc» deel. Voorop gaat een adviesjacht, dan volgt de „Ilohenzolleru", waarop de Keizer zich be vindt, dan dc overige Duitsche vorsten op de Kaiser Wilhelm II", dan de vreemde schepen en achteraan de vaartuigen met de Rijksdag- en Pruisische Landdagsleden. Om 4 uur 's morgens komt de „Hohenzollern" vóiir het kanaal, aan de sluizen te Brunsbiit- telde laatste schapen zijn er eerst 4 uur later. Om 1 uur 's middags bereikt de „Hohenzollern" Holtenau,, aan het andere kanaaleinde, waar om 2 uur, de plechtig heid der sluitsteenlegging begint. Naar men verneemt, zal met het oog op de buitenlandsche reis der Koninginnen, de uitreiking der decoratiën van do Militaire Willemsorde ter zake van de. krijgsverrich- der zocht haastig naar zijn zakdoek om zij ne plotselinge blijdschap te verbergen. Gold baum legde, evenals alles, ook de houding van den jongen man valsch uit en vervolg de daarom „Zoo niet, zeg het dan maar, ik geef ook drie duizend „Neen, neen, de hemel beware me", zcido Asmus eindelijk, „uw eerste aanbod mijn heer v. Goldbaum stelt rno volkoiucu tevre den „Hoe zekerder ik te werk ga, hoe beter dacht de koopcr, want door de schilderstuk ken wilde hij immers ook den schilder koopen. Daarom verklaarde hij „Ge zult zien, dat ik edelmoedig ben Heb ik een maal gezegd ik geef ook drie dnizend, zoo geef ik drie duizend Brengen we dc zaak terstond tot een oinde Hij opende zijne portefeuille en betaalde het bedrag in bank papier op de tafel, die heden bij uitzonde ring geene sporen van verf droeg en niet met lappen, stukken papier, teckenpennen, enz. bezaaid was. Zich even veiontschuldi- gend verdween Asmus in de zijkamer, waar uit hij spoedig met de geschreven quitantie terugkwam. Goldbaum wees naar de tafel „Wilt ge tingen op Lombok in geen geval vóór het biude van Juni of begin van Juli plaats vinden. De Koninginnen vertrekken Zaterdag, des namiddags te 2 uren, met een extratreiu van de Hollandsche Sjioor naar Amsterdam, waar de koninklijke trein te 3 uren 5 min. verwacht wordt, beide tijdstippen gerekend naar plaatselijke» tijd. Door het comité tot exploitatie van de staal waterbron in het Frederikpark te Haarlem werd aan het Dagelijksch Bestuur dier gemeente vergunning aangevraagd tot den verkoop van sterk»n dranL in het klein in het brongebouw. Die vergunning is ge weigerd met 3 tegen 2 stemmen. Dat zoo iets mogelijk zou kunnen zijn, hadden alleen zij gehoopt die in de exploi tatie concurrentie zien, doch ieder ander die buiten de zaak staat, was het volkomen eens dat het hier gold een geval, door den Rotterdamsehen afgevaardigde Van Gennep bedoeld, toen hij bij de behandeling van de drankwet in de Kamer er op aandrong het dagelijksch bestuur vrijheid te laten een ver gunning te verlecnen, als het algemeen be lang eener gemeente of wel het financieel belang van tal van inwoners er bij in het spel kwamen. En dit laatste is hier het geval. In de geheele onderneming van de staal- waterbron zit ongeveer ƒ400.000 kapitaal, waarvan slechts ongeveer ƒ30.000 van bui ten de gemeente, en door het niet toestaan der vergunning is dit kapitaal zou goed als waardeloos gemaakt, doordat de exploitatie het natellen „O, ik dank u weigerde de kunstenaar. Evenmin als hij het geld natelde, evenmin bezag de bankier de quitantie en stak ze bij zich. „Wanneeï wil u de stukkeu thuis be zorgd hebben vraagde Asmus. „Mijn rijtuig staat voor, ik zal mijn be diende boven zenden, dan kan hij de stuk ken meteen overnemen". „Heel goed, mijnbeer v. Goldbaum Nu speelde deze zijn troef uit„Het is wel mogelijk, dat dit niet onze ecnige zaak blijft 1" Na dit groote woord maakte hij eene beweging met da band, evenals ge kroonde hoofden, wanneer zij een gehoor ein digen en stapte naar buiten Asmus geleid de hem tot op het eerste portaal. Toen de bankier de laatste trap afging, siste lëj tus schen zijne tanden„Die ellendeling met zijne gehuichelde beleefdheidgeen mensoh zou liet hem kunnen aanzien, dat er zooveel boosaardigheid in hem steekt!" Hij gaf zijn bediende eenige bevelen met betrekking tot de schilderstukken, steeg in zijn rijtuig en troostte zichzelven over den stap, dien hij zooeven, door den nood gedrongen, met ver beten woede gedaan had, met de beschou- van een „Kurhaus" zonder vergunning nu eenmaal niet mogelijk is, wil men kans van slagen hebben. De vreemdelingen toch, aan onze wetten niet gewoon, zullen daar ko mende, om slechts een kleinigheid te noe men, in de restauratie een plumpudding ver langen, doch zullun die eenvoudig niet knn- nen krijgen, want vergunning is ei niet en plumpudding dus verboden waar. En nu mag men redeneeren dat voor zie ken zulke kost niet deugt, oen ieder weet dat bad- en kuurplaatsen grootcndeels wor den bezocht door gezonden en deze zich geen dieet laten voorschrijven en wegblijven, als het ze niet zoo aangenaam en gemakkelijk mogelijk wordt gemaakt. Het eerste gevolg van de weigering was al, dat de aanbesteding die Woensdag plaats zou hebben, niet doorgaat. In aanmerking genomen het kleine aan tal hotels te dezer stede, en vooral in 1de nabijheid van het brongebouw, hebben ve en er zich op ingericht kamers te gaan verhu ren of wel pensior. te gnan houden. Zelfs zijn er, die met het oog daarop woningen bij den Hout hebben gehuurd. Nog een gevolg zal zijn, dat van het plan tot aanleg van eene stoomtram Ifaarletn-Zaiid- voort, waarvoor reeds alles zoo goed als ge reed is, niets zal komen, waardoor eene he tere en goedkoupere communicatie met deze. badplaats alweder tot de yrome wenschen zal gaan behooren. Men is het er vrij wel over eens, dat, waar de meerderheid van het dagelijksch be stuur, blijkbaar uit de moeilijkheden in den weg gelegd bij de bepaling van het te plaat_ wing, dat hij tenminste opnieuw de onder vinding opgedaan had, hoe men in de we reld met geld alles kan gedaan krijgen want hij was nu overtuigd, dat Asmus zijn caricatuur zou inhouden, en had dus eigen lijk de bevestiging daarvan door Reinwald nauwelijks noodig. Zoodra de schilder zich weer alleen in zijne werkplaats bevond, was zijn eerst» uit roep „Robert 1" Een stroom van dank zeggingen had niet kunnen uitdrukken dat gene, wat er lag in den toon, waarop hij den naam van den vriend uitriepop dit oogenblik moesten de ooren van den dokter wel tuiten. Goldbaum's bediende kwam, de schilderstukken werden zorgvuldig (ingepakt, en hun maker scheidde inet het lichtste hart van de kinderen zijner schepping. Slechts in een ander opzicht was hem het harte zwaar, zwaar van vreugde, toen hij aan zijne verwijderdo moeder dacht. Oogen- blikkelijk schreef hij haar, dat de zon van zijn geluk eindelijk na een langen bangen nacht was opgegaan, en haastte zich met den brief naar de nanstbjj zijnde brievenbus. Het was twee uur geworden. Vandaag had Paul in eeu hotel van den eersten rang aan

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1