voor Zeeuwsch-Vlaanderen. HET PORTRET. fo. 185. Zaterdag 13 April 1895 4e jaargang. Binnenland. FEUILLETON. bug. res.'1 EIJ issel NIEUWSBLAD LOO 4.00 LOO I.ÜO L10 van im- van lere ABONNEMENTSTE IJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V E R TENTIEP R IJ S: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertontiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. ÜIELEMAN. te Hred-etis. Bij gelegenheid van Bismarcks 80sten »rdag was er onder de duizenden brieven n die was geadresseerd aan Hem, l'ried- ilisruhe. Op goed geluk af werd hij bij ismarek bezorgd en het bleek bij opening t de inhoud, dat de brief voor den jarige is bestemd. De vergiftigingszaak tegen mevr. Joniaux thans afgespeeld. Zooals men zich lier- ineren zal is de veroordeelde in hoogcr be- lep van haar vonnis gekomen, doch het of van Cassatie heeft het beroep verwor- sn, zoodat het doodvonnis gehandhaafd blijft, l'ijl echter de Koning het doodvonnis nim- leruieer laat voltrekken zal liet worden ver- nderd in levenslange gevangenisstraf. De gedegradeerde kapitein Dreyfus is nu aar het Duivelseiland, een afgelegen plekje an Cayenne, overgebracht, waar hij onder ewakiug van 5 personen staat. Het is hem ergund van 's morgens 6 tot 's avonds 6 ur uit te gaan, waaronder men te verstaan eeft, dat hij zich op 150 meters afstand in zijne gevangenis kan bewegen in elke iebting. Ten einde hem alleszins te kun- en bespieden zijn de boomen en planten op iie plek weggekapt. De Belgische Kamer heeft het ontwerp »t regeling der kiesbevoegdheid voor de gemeenteraden met 90 tegen 52 stemmen laiigenomen, waarna het naar den Senaat is verzonden. Door eene commissie uit die vergadering is het ontwerp eveneens met rroote meerderheid aangenomen. 24 41 D 45 De toestand in de omstreken van Luik, die door de werkstakingen minder gunstig was, is thans toch beterende. Wel zijn er nog verscheidenen die weigerden te werken, maar over 't algemeen is liet dreigend ka rakter, dat de grèves vertoonden, verreweg geweken. In de inijndistricten is alles rustig ge worden. II. II. M. M. zullen na hun bezoek aan Amsterdam, den 27 April over Vlissingen reehtsreeks de reis naar Londen aannemen. De overtocht zal geschieden per Hr. Ms. J)e Valk terwijl de Jljeh haar zal vergezel len. De Koningin reist in streng incognito on der den naam van Gravin van Buren. In een buitengewoon nummer der Staats courant zijn opgenomen de Koninklijke be sluiten, waarbij 107 onderscheidingen toege kend zijn ter zake van de krijgsverrichtin gen tegen Lombok in 1894, aan marine- en militaire officieren en minderen. Voorts is bepaald dat de namen der (se dert overleden) 13 militairen zullen worden ingeschreven in de registers van de kanze- larij der Ned. orden, waarvan 9 als ridder 4e klasse der Militaire Willemsorde en 4 met eene eervolle vermelding. Het wapen der kon. marechaussee wordt binnen kort vermeerdert met 1 officier, 8 wachtmeesters, 9 brigadiers en 88 mare chaussees, allen bereden. Deze zijn bestemd voor de noordelijke provinciën, terwijl de 2e divisie (Limburg) versterkt wordt met 2 bri gadiers, 7 marechaussees en 1 hoefsmid, allen te voet Onder de gunstige bepalingen voor de deelneming aan de vrijwillige oetèningen in den wapenhandel behoort ook deze, dat de jongelingen, als zij later voor den militairen dienst worden opgeioepen, worden ingedeeld op de door hen opgegeven plaats. In weer wil dat een paar Leeuwarder jongelingen bij hunne verbintenis voor de bedoelde vrijwil lige oefeningen eene verklaring ontvingen vau den waarncmenden regimentscommandant dat zij zouden worden ingedeeld op de door hen opgegeven plaats, werd bij de indeeling hiervan geen nota genomen. Beklag bij den minister van oorlog bleef niet uit, met het spoedig gevolg, dat aan deze jongelingen recht werd gedaan. Generaal Vetter wordt tegen 15 Mei hier te lande verwachteenige dagen daar na zal in de Malibaan te 's-Gravcnhage voor hut front van het garnizoen, waarbij deta chementen van de zeemacht, door II. M. de Koninginnen de plechtige uitreiking plaats hebben der eereteekens en Militaire Willems orden. Bij gelegenheid van het bezoek aan Limburg zullen de Koninginnen ook een bezoek afleggen aan Aken. De totale lengte der nieuw te maken kruisers ten behoeve der Ncderlandsche ma rine is 93.30 M. en dc grootste wijdte 14.75 M. NOVELLE VAN OTTO G IR Si H T. Geheel onthutst vraagde de andere, als kon hij zijne ooren niet vertrouwen Wat ffEu zonder af te dinge.n u eiken prijs be talen, dien ge stellen zult Robert, ge zijt zeker „Niet goed bij zinnen vervolgde deze. «Vraag maar zooveel mogelijk, want bij kan het missen, en hij rangschikt kunstwerken slechts naar hunne prijzen Asmus zat nog steeds als een beeld Wie ffDe bankier V o n Goldbaum zeide Rein- wald met nadruk. Nu kwam er beweging in Asmus, ffDan geloof ik, dat er nog wonderen gebeuren," zeide hij. Robert loste hem de zaak heel eenvoudig op hij had den rijken Nabob op een avongezel- 6chap leeren kennen, en hep begcerig ge- geerig gemaakt om Paul's voortbrengselen to zien. ,/Dat hebt gij gedaan riep de schil der uit met verhelderd gelaat. «Daar ge uzelveu niet wilt aanbevelen," zeide de dokter, .zoo heb ik den tijdgeest tot uw voordeel mijne hulde gebracht. Ik heb er lang over nagedacht, op welke wijze men u wel zou kunnen helpengisteren schoot me iets door mijne hersensnu, het is me gelukt Onverwachts werd Paul's gelaat wocr don ker. ffGe hebt als vriend gehandeld, Robert, maar hij zal komen, zien en gaan, zon der een cuke.l stuk te koopen, pas maar op!" »Ik heb ziju woord, hij doet hetver zekerde Reinwald. ffllebt ge hem soms over mijoe armoede gesproken, zoodat hij uit medelijden Onzin lachte Robert. H Medelijden be staat bij die n nietWees nu geen onge- loovige Thomas, of wilt ge het blijven, goed, maar washt af, wat er gebeurd! Morgeu ochtend ziet ge mijnheer v. Goldbaum bij u en morgen middag brengt ge mo hier bericht Ik moet nu gaau, maar laat u nog eenmaal raden, wees niet verlegen, bij uwen eisch BRESKE.VS, 13 April 1895. Dinsdagmiddag hield dc gemeenteraad al hier zijne eerste vergadering in dit jaar. Behalve de heer Van Houtc, waren alle le den tegenwoordig. Na lezing en goedkeu ring der notulen, deelde de voorz. mede, o. dat het suppletoir kohier van den Hoofde— lijken Omslag door Gcd. Staten was goedge keurd b. dat de rijksbijdrage in de kosten van het lager onderwijs over 1893 ƒ58.337 te veel heeft beloopen, en c. dat die bijdra ge voor 1895 ƒ1300 zal bedragen. Als leden van het stembureau voor de verkiezingen in 1895 werden aangewezen de heeren P. Monjc als voorzitter, van Male en Risseeuw als leden, en de overigen als plaatsvervangers. Eenige posten, die de begrooting waren te boven gegaan, werden aangevuld door af schrijving uit den post »onvoorziene uitga ven', tot een gezamelijk bedrag vau 59.32» Om de zelfde reden werd aan het Alge meen Burgerlijk Armbestuur machtiging ver leend om van een tweetal posten dier be- grooting een bedrag van ƒ38.25 over te schrijven op den post „Bedoeling'. Alsnu kwam aan dc orde de regeling van verloskundige hulp. De voorzitter zeide in zijne inleiding, dat de pogingen tot het verkrijgen van een dok ter voorhands als mislukt te beschouwen zijn, en dat thans in deze gemeente eene be voegde verloskundige gevestigd is. Met het oog op de jaarwedde die voor een dokter is uitgeloofd, en die in andere gemeenten aau eene vroedvrouw wordt toegekend, stelde hij Nog iets uw Nabob brengt misschien, men kan het nooit weten, zijne beide allerliefste dochters mee, zie dan eens heel naukcurig de tweede, de jongste, de blonde aan, hoort ge De oudste behoeft ge niet nauwkeurig aan te, zien Wat beteekent dat vraagde Asmus, daar hij de zaak niet begreep. ffMorgen wanneer ge uw geld in uw zak hebt, zal ik u meer zeggen. Vaarwel Met vluchtigen handdruk ging Reinwald heen. Bij dc deur keerde hij zich echter nog eens om en zeide „Wacht eens, nog watliet gewigtigste had ik bijna vergeten. Hij zal zich op mij beroepen, w ij hebben echter elkaar vandaag nog niet gezien, ge zijt niet op zijn komst voorbereid Begre pen Vaarwel 1" Zoo vertrok de dokter en fluisterde buiten nog in zichzelven „Had hij van het caricatuur gehoord, dat op zijne rekening gesteld wordt, dan zou zijne eerbaar heid en zijne angstige nauwgezetheid van ge weten mijn vriend Goldbaum geen minuut in den waan gelaten hebben en van de heele zaak kwam niets 1" Asmus bleef nog een oogenblik in het lo kaal zitten, tot hij weer wat tot zichzelven gekomen was. Op de, straat liep hij zoo wankelend, als ware hij niet geheel nuchter. Memgcn nacht had hij door zorg onrustig geslapen, en in dezen nacht sloot bij nauwe lijks een oog in afwachting der dingen, die den volgenden morgen komen zouden. Deze brak aan, maar de eerste morgenuren kropen nog langzamer voorbij dan de uren van den vorigeu avond. Paul plaatste zich voor ziju schildersezelzijne hand beefde, hij kon het penseel niet voeren. Eindelijk het liep reeds na twaalven strompelde er iets zwaars de trappen op. Hij was voornemens de deur zijner werkplaats te gaan openen en den bezoeker tegemoet te looptn, doch her innerde zich, dat hij niet op het bezoek voor bereid mocht zijn, en trad terug. Er werd geklopt, maar tienmaal sterker klopte zijn hart, toen hij riep »binnen." Goldbaum verscheen „Ge zijt de schil der Asmus „Tot uw dienst Wien heb ik de eer te spreken „O die schelm" redeneerde de bankier in zich zeiven hij geeft zich het voorko men, alsof hij me niet kent!" Luide ant woordde hij „Mijn naam is v. Goldbuam."

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1