voor Zeeuwsch-Ylaanderen. HET PORTRET. STo. 183. Zaterdag 30 Maart 1895. 4e jaargang. FEUILLETON. Binnenland. NIEUWSBLAD A B O N N E M E N T S P R IJ S Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V E R T E N T I E P 1! IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. I)eze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. Dl EL HM AN, te Bresken.s. IjittitqlitHiUtlH IftOWV Op 1 April a. s. zal Vorst Bismarck zijn Osten jaardag vieren. Vieren in den wa rn zin des woords, want schier half Duitsoli- »ud is in beweging om den vader van het Juitsohc rijk de hem toekomende hulde te «wijzen. Wie ook zal deelnemen aan dien ag, niet de Duitsche Rijksdag, althans niet le meerderheid. Dat nu is juist het groo- e feit van den dag, .dat de Rijksdag het 'oorstel van den president Levetzow om na- üciis den Rijksdag Bismarck geluk te wen- ichen, verworpen heeft. Dc groote belang- itelling die in deze zaak bij de Berlijners as ontslaan, had een massa volks naar het llijksdaggebouw gelakt. In groote spanning werd het debat ge volgd, dat nu eens door vóór- dan weder door tegenstanders met stormachtige bijvals betuigingen onderbroken werd en verschil lende sprekers lieten zich hooren. Bij de hoofdelijke stemming die een uur duurde heerschte de meest mogelijke stilte, en na den afloop stond de president op en deelde met bewogen stem mede, dat de ge- lukwensch met 163 tegen 146 stemmen was [verworpen. Verschillende minder aangename uitroepen van het adres der tegenstemmers volgden nu en veroorzaakten groot geraas. Nadat het weder kalm geworden was, deel de de president mêr, dat hij zijn voorzitter schap nederlegt, welke raededccling langdu rige, stormachtige toejuichingen tengevolge hadden. NOVELLE VAX O T T O Gilt T. Goldbaum fronste zijn voorhoofd, als had die eenvoudige burger reeds eene misdaad be gaan, door in eene adelijke jonkvrouw beval lige eigenschappen te ontdekken. Verbitterd vraagde hij „Wat moet ik doen?" „Om de openbaurmakiug van het caricatuur te voorkomen," mijnheer v. Goldbaum, „schijnt me het volgend raiddel het eenvou digst waarvan gij overvloed hebt, daaraan heeft onze schilder gebrek, geld." „Dat kan ik bcgiijpenviel Goldbaum in. „En ge meent, dat ik hem zijn knoei werk zal afkoopen, om hem onschadetijk te maken „Neen," zeide Reinwald, „hij zou aan den kunsthandelaar de voorkeer geven, zelfs al boodt ge eene hoogere som want hij bezit nier alleen een groot talent, marr ook De Keizer zond onmiddellijk aan Bistnarck een telegram van den volgenden ir.houd //Aan prins Bismarck, hertog van Lanen- burg, Friedriehsrub. Ik betuig Uw Door luchtigheid mijne diepe verontwaardiging over het besluit zooevcn door den Rijksdag ge nomen. Dat besluit is lijnrecht in tegen spraak met de gevoelens van alle Duitsche vorsten en volkeren. Wilhelm". Daarop seinde Bismarck als antwoord if Aan zijn Majesteit den Keizer en Koning, Berlijn. Ik verzoek Uw Majesteit mijne eerbiedige dankbetuiging tc aanvaarden voor zijn hooge manifestatie, door welke Uw Majesteit elke, mij nog onbekende, onaangenaamheid mij door mijn oude politieke tegenstanders aan gedaan, veranderd in een heerlijke voldoe ning voor mij. Bismarck". Zeer uiteenloopend zijn de beschouwingen die door de verschillende bladen over dit besluit geleverd worden; elk orgaan bekijkt de zaak door zijn bril. De Centrum-partij werd er meermalen een verwijt gemaakt, dat ze bij den 70steu jaar dag van Bismarck er in toegestemd hadden om hem geluk te wensehen, doch antwoordde dat hij destijds in functie was en men het dus beleefdheidshalve had gedaan, doch acht te het thans niet noodig om haar onverzoen- lijken vijand geluk te wensehen. De Rijksdag heelt er zeker niet aan ge dacht, dat zij door Bismarck in 't leven ge roepen is, en zoo ja, dan is het mcerendcel zeer ondankbaar, waarvoor zij wel eens een poosje in den hoek zouden moeten staan als straf. karakter. En bedenk ook, dat het aan- koopen der teckening door u de zaak rucht baar zou maken, hetgeen moet worden ver meden. Ge moogt zelfs niet van het bestaan der teekeniug wetenmaar ge zijt immers bekend als een liefhebber van schilderijen. Wanneer ge 11 daarom naar onz«n schilder be geeft, zijn werk verlangt te zien, daar ge er met zeer veel lof hebt over hooren spre ken. „Hoe heet hij dan viel Goldbaum hem in de rede. „Den naam later," antwoordde de dokter, „zoodra gij besloten zijt, mijn wenk te volgen Wanneer ge dus zijne werkplaats bezoekt, en dit of dat stuk, dat u bevalt, koopt, zoo ben ik overtuigd, dat hij de onderhandelingen be treffende het caricatuur terstond albreken en de teekening vernietigen zal." „Ik dank u, mijnheer ik heb uw naam gisteren inderdaad niet goed gehoord." „Robert Reinwald, van beroep i de geneeskunde." „Ik dank u, dokter,herhaalde C: .baum, „ik zal ine bij den schilder op u beroepen, daar gij met veel lof van hem gesproken hebt." De verschillende voorstellen tot verhoo ging der invoerrechten op onbewerkte tabak zijn door de oommissie van onderzoek uit den Duitschen Rijksdag niet 17 tegen 11 stemmen verworpen, zoodat men mag aan nemen dat do tabaksbelasting is gevallen. Tot president van den Rijksdag is geko zen de heer Von Buol, Smidt tot eerste en Spahn tot tweeden vice-president. De Conservatieven en nationaal-liberalen hadden het verzoek om een caiulidaat voor het presidentschap aan te wijzen, van de hand gewezen. Naar aanleiding van ons vorig bericht aangaaude het bezoek der Koninginnen aan de provinciën Noord-Brabant en Limburg, verneemt men nader, dat aan het Hotel #Kei- zer Karei» te Nijmegen de hooge eer te beurt zal vallen II. M. de Koningin Wil- helinina en H. M. de Koningin Regentes, inet een aanzienlijk gevolg gedurende ecnige dagen te mogen huisvesten Van 14 Mei des avonds tot 20 Mei des vooriniddags zijn bijna alle appartementen in genoemd Hotel voor het verblijf van II. H. M. M. gereser veerd. De particuliere secretaris van II. M. de koningin Regentes, dhr. S. M. S. de Ra- nitz, bezocht Zaterdag Nijmegen om de noo- dige maatregelen te treffen en bezocht o. a. met den Burgcmeesler, Mr. P. C Bijleveld, do Groote Kerk. Daar 19 Mei een Zondag is, 't ligt vermoeden voor de hand, dat H. H. M. M. eene godsdienstoefening zullen bij- Dit ried Reinwald echter af„Waf. geeft gij om m ij n e beoordeeling Ilij behoeft de bron, waaruit gij geput hebt, in 't geheel niet te kennen." z/Ik vind het toch beter, wanneer ik van u spreek," meende de bankier, „hij zou an ders wol kunnen denken, dat, ik van zijne boosaardigheid gehoord heb en hem daarom bezoek." „Nu, ge kunt rac noemen ook," gaf de dokter ten antwoord „want ik acht zijn ta lent in waarheid zeer hoog. Hem ontbreekt tot nog toe slechts geluk, om algemeen ge vierd te worden den in onzen tijd zoo ge- bruikelijken hefboom om in dagbladen als an derszins van zich te doen spreken, versmaadt bij, omdat hij, zooals ik gezegd heb,een man van karakter is." Een man van karakter en bij behandelt me als caricatuur," dacht mijnheer v. Gold baum bij zichzelven, zonder liet echter uit tc spreken.. Den dokter zeide hij Nu ver zoek ik u om zijn adres." Reinwald aarzelde nu niet langer, en ant woordde „Paul Asmus, Irmerstraat, nutn- mer twee, drie trappen. Des voormiddags treft ge hem altijd stellig in zijne werkplaats wonen. Na in streng in coguito den nacht te Nij megen te hebben doorgebracht, zullen de Ko ninginnen den 15e Mei des morgens te half 11 te 's 1I( rfogmbosch aankrmn en desn- vouds weer naar Nijmegen terugkéeren, even als de volgende avonden. Den 17 den zul len II. H. M. M. Tilbuig bezoeken. Maaudag 20 Mei begeven de vorstinnen zich over Vcnlo, waar zij een kort oponthoud zullen hebben, naar Maastricht. Vrijdag 24 Mei verlaten zij de prov.. Limburg. Door de Minister van Oorlog is bepaald dat militairen, die aangenomen worden al» lid van ecnig Ned. Herv. Kerkgenootschap,, op hun aanvrage verlof kunnen bekomen van 10 dagen vóór het Paasehfeest tot den Dins dag daaraanvolgende, er» in verband met een ter zake tot hem gericht verzoek, heeft de Minister ter kennis van de autoriteiten der landmacht gebracht, dat de Goede Vrijdag voor de Prolcstantsche militairen moet gere kend werden te behooren tot de feestda gen. De influenza heerscht, volgens de Ilaag- sclic kroniek der //N. Gr. Cf. te 's Hage in sterke matemen schat het aantal zie ken op niet minder dan 20.000. Een groot aantal bureaux en takken van dienst gaan er onder gebukt, de ziekte eischt verschil lende slachtoffersop óón dag in de vorige week werden ter algemeene begraafplaats niet minder dan 36 lijken aan den schoot- der aarde toevertrouwdde afdeeling voor den raad van State voor de geschillen vau bestuur kon niet zitten en de bijeenkomsten Goldbaum haalde een zijner portefeuille uit zijn zak en schreef het adres op Ik zal hem morgen opzoeken. Het komt hij mij niet op eene schilderij aan. Maar," ver volgde hij plotseling, „hoe kom ik te weten, of die schandelijke teekening werkelijk ver nietigd is „Ik kom het in elk geval te weten," zei de Reinwald. "Wilt ge zoo goed zijn, me daarvan be richt te sturen verzocht de tam geworden leeuw. „Ik zal het u brenge n," antwoordde Reinwald met nadruk. Dat hij zich persoon lijk er moeite voor geven zou, had mijnheer v. Goldbaum eigenlijk niet van hem verlangd een schriftelijk bericht was voor hem voldoende en meer gewenscht maar het aanbo 1 afwij zen, kon hij nietde geldvorst maakte daar om eene beweging inet het hoofd die men in alle gevalle als een teeken van toestemming kon beschouwen. Hierna nam Reinwald af scheid. Nauwelijks was hij vertrokken, of de bediende kwam den huisheer verzoeken aan talel te komcu. De meisjes waren reods in do eet zaal, en Elvira was ondeugend genoeg haar

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1