Gemengd Nieuws. Rechtzaken. van Juni of begin van Juli zal kunnen plaats hebben. In de zitting van de Tweede Kamer is gisteren de motie van den heer Dobbelman tot invoering van Graanrechten verworpen met 52 tegen 83 stemmen. Alhoewel verklaard is dat de motie geene politieke -trekking had, trekt het toch de aandacht dat 30 leden der rechterzijde er vóór en 10 van de linkerzijde er tegen stera den. De kwestie, die reeds sedert geruimen tijd de gemoederen in beweging heeft gehouden is nn in zoo verre beslist, dat zij althans wel voor een poosje in het hoekje kan ge zet worden. BUKSKEAS, 22 Maart 1895. Maandag had een werkman van den land bouwer Lako bij bet beklimmen van een graankoop, het ongeluk daar af te vallen, waardoor hij zich vrij ernstig bezeerde. Nabij de herberg van A. Fenijn te Groede, sloeg gisteren morgen een tuig paar den op hol, dat geschrokken was van de train die juist passeerde. Eerst te Breskens nabij het schoolgebouw werden zij tot staan gebracht. Geslaagd voor 2e ged. examen sum. bij de bel. dhr J. M. Mulder van Breskens. Biervliet Beroepen tot predikant bij de Ned. Heiv. gein. alhier de heer E. J. W. Onthuinus Meijers, Cand. te Amsterdam Men schrijft ons uit Aardenburg Maandag is alhier op 86-jarigen leeftijd overleden de heer J. de Muijnk, die door de verschilleude openbare betrekkingen, die hij bekleedde, zich de achting van velen had verworven. O. a. was hij van af 1859 lid van den gemeenteraad en sints 1880 wethouder de zer gemeente. Mede had hij zitting in het college van Kerkvoogden der Ned. Herv. gem. en tot voor korten tijd regent van het burger-weeshuis. Ondanks zijnen hoogen leeftijd was hij nog een trouw behartiger van de hem toever trouwde belangen. Dr. P. A. Klap. pred. bij de Ned. Herv. gein. te Oosterland heeft bedankl voor het beroep naar die gem. te Zuidzande. Waterlandkerk je. De berichten voor ex portslagerijen te Yzendijke, Breskens en Aar- denburg kunnen aangevuld worden met het volgende Het voorbeeld is gegeven door onze ge meente, waar sedert verleden najaar ecne export-slagerij bestaat. Wekelijks worden al hier een dertig, veertig jonge varkens geslacht, grooter dan gewone biggen. Door eene ha merslag op den kop worden de dieren bewus teloos gemaakt, daarna in lengte van de keel gestoken en vervolgens in heet water gebroeid. Nu worden ze behandeld als braadvarkens. tegengaan. Misschien is er wel een andere weg, wanneer ge mijn raad niet versmaadt." Zou ik soms," zeide de bankier op de tan den knarsend, „dat heerschap moeten gaan sraeeken me niet bespottelijk te willen ma- keu Even bedaard als tot nu toe zside de dokter „Ge vreest dan toch de uitwerking op het volk Een verzoek aan den schilder wilde ik u niet voorslaandat zou niets uitrichten en ten andere zou het oene ver nedering voor u zijn." Het slot liet den bankier eenig vertrou wen in zijn ongenoodigden gast stellen. „Waarin zou uw raad bestaan vraagde hij. „Vooraf moet ik u zeggen," verklaarde Ileinwald, „dat het juist geene algemeene liefde tot den naaste is, die er me toe drijft. Wanneer ik tracht u voor iets onaangenaams te bewaren, dan geschiedt zulks alleen om uwe bekoorlijke dochter, die ik gaarne kom mer en verdriet zou besparen Vooral me juffrouw Elvira verdient het, dat haar vader gespaard wordt, ze is eene jonge dame met de bcvalligtse eigenschappen. W ordt vervolgd.) Het is een eigenaardig gezicht zoo 'n veer tig van die glad geschoren „keutjes" naast elkaar in den winkel te zien hangen. De volgenden dag worden zij op de mailboot ge bracht en naar Engeland verzonden. Aardeuburg. Tot gemeente-veldwachter alhier is benoemd de agent vau politie M. Pattist te Vlissingen. Sluis In de. Dinsdag gehouden raadsver gadering werd o. m. besloten a. tot toezen ding van een adres van rouwbektag aan den E. A. Heer J. H. Hennequin, burgemeester, wegens het overlijden van zijne dochter, mevr. Dorrenboom te Dokkurn \b. tot vaststelling der jjaarweddt van de onderwijzeres ann de school tc Heille op ƒ475, en c. tot wijzi ging der begrootir.g voor 1894. Sluis. De kamer van llhetorica alhier, gaf Dinsdag avond in het „Hotel le Roij" haar laatste opvoering in dit zeizoén. De opkomst beantwoordde niet geheel aan de verwachting, want men had op een rui mer bezoek gerekend. Dat nu was juist te bejammeren, want de opgevoerde stukken voldeden uitstekend en het spel was flink. Wij roepen der vcrceniging een hartelijk „tot weerziens" toe. Ter zelfde plaatse hield den volgenden avond de heer Kielstra van Middelburg, namens het departement Sluis-Aardeuhurg der Maatschappij tot Nut van 't algemeen eene volksvoorlezing. Ook thans was de op komst niet zoo groot als men gedacht had. Niettemin was het een leerrijk en prettig avondje. De mindere aanwezigheid moet zeker ge zocht worden in het vergevorderde, jaargetij de Middelburg. Voor de athicr te houden akte-examens L. O., hebben zich 23 manu. en 18 vr. candidate!) aangemeld. Het schriftelijk examen zal plaats hebben 2 April en het mondelinge zal afgenomen worden op 9, 10, 11, 12, 17, 18 en 19 April aanstaande. Borssele. Voor de trajecten van hier op Vlissingen en Ter Neuzen van den prov. stoombootdienst op de Wester-Sohelde be stonden tot dusver geen retourkaarten. Thans hebben Gedep. Sta'en besloten die eveneens met Mei in te voeren. De prijzen zullen bedragen ƒ1.30 voor de le en ƒ0.85 voor de 2e kajuit. Aan de besturen der waterkeeringen van de calamiteuze polders of waterschappen in deze provincie is door Gcdep. Staten een afdruk gezonden van de door hen vastge stelde „Algemeene bepalingen voor de aan- bosteding, de uitvoering en het onderhoud der werken v|d. zeewering en oeververdedi ging der calarn. polders of waterschappen in Zeeland", strekkende ter vervanging van die vastgesteld 13 Maart 1874 en gewijzigd 12 Augustus 1887. Verder hebben Gedep. Staten daarbij ge voegd nieuwe modellen voor de inrichting der staten bedoeld in 11 en 12 der A. B. (staten van meer en minder werk en van herstelling van schade), met uitnoodigiug die modellen voortaan te volgenen eindelijk een overzicht van hetgeen vroeger in cir culaires is opgenomen met betrekking tot de aanbesteding van werken, de bestekken, de processen-verbaal enz. en de vorderingen der aannemers. Naar uit Brussel wordt bericht zal morgen de gross worden geopend voor den invoer van Nederlandsch vee. De politie te Sneek heeft de hand ge legd op een ISjarigen knaap, zoon van een karrijder uit II., die zich heelt schuldig ge maakt aan een diefstal van een gouden da meshorloge nit een vrachtkar. Voor den commissaris van politie beken de de knaap, dat hij uit onderscheidene kar ren vroeger reeds meer voorwerpen en eetwa ren heeft ontvreemd. Tegen den vader bestaan zware vermoe dens dat hij als heler medeplichtig is. De knaap is naar Leeuwarden opgezonden. De landbouwer D. J. uit Eesvecn, keerde Dinsdagmiddag met ceil met riet be laden wagen huiswaarts. Buiten de Ooster poort te Steenwijk, wierp een baldadige knaap een der dartele paarden met een steentje. Het verschrikte dier maakte oen sprong op zij, inet het treurig gevolg dat J. vau den wagen viel en onder het wiel geraakte. In een naburig huis gebracht, overleed hij bi 11 nen weinige minuten. Maandag ochtend had te Utrecht ccn ongeval plaats. Mej. Bisdom boreed, verge zeld van haar pikeur, den hoer Groencveld, een paard, dat voor het eerst buiten kwam, na een maand in de manege geoefend tc zijn. Van de Lange Nieuwstraat komende, schrikte, het paard voor eene in Je Nieuw straat staande kar, sloeg door en liep tegen een lantaarnpaal. Mej. B. viel door den schok van het paard, met het hoold op de hardstceiien handen van het hek van het paleis van justitie. Hevig bloedend werd zij opgenomen en ingebracht hij den heer Brorn, die onmidde- lijk dr. Brom in kennis stelde met het on geval. Deze bevond echter, dat de ongeluk kige reeds overleden was. Het paard, dat ook was neergeslagen, was insgelijks bijna dadelijk dood. De lieer Groeneveld, de pikeur die mej. B. vergezelde, reed haar zoodra het paard op hol sloeg achterop, doch kou het hollen de dier niet inhalen hij was dus onmachtig bijstand te verleenen. Op het eiland Tolcn toont men geleerd te hebben door den watervloed van Decem ber. De waterschappen stellen overal onder zoek in naar den toestand der waterkeeren- de dijken en aan de polders Poortvliet, St. Aiinaland en Scherpenisse zullen buitengewo ne oeververdedigingswerken worden uitgevoerd De ingelanden van laatstgenoemden polder hebben besloten een gedeelte van den dijk langs de Oosterschelde te verhoogen en een gedeelte langs den Pluiinpot te verzwaren. De kosten van een en ander zijn geraamd op ƒ22,500. Zaterdagmiddag geraakte schipper V. uit Iloedekcnskerke midden op de Schelde met zijn vaartuig een groote roeiboot in 't ongereede. Nadat hij eene lading zand had ingenomen, wilde hij zich huiswaarts begeven, doch werd door de deining, veroor zaakt door een voorbijvarende zeeboot, zooda nig hcloopen, dat het schuitje zonk. Voor- loopig was er nog geen gevaar daar, hij boven de zandbank was, doch de snel opkomende vloed zou hem spoedig in hoo gen nood brengen. Door een noodvlag een kleedingstuk aan een roeispaan eu hulpgeroep wist hij de aandacht van eene verwijderde roeiboot tot zich te trekken en werd hij nit zijn benaaden toestand gered. Het volgende laagwatertij mocht het gelukken de boot weer vlot te krijgen, nadat de lading tot hare plaats van afkomst was terugge bracht. Een voor Antwerpen bestemd schip met 1100 Kisten dinauiiet beladen, is te Lobith in de lucht gevlogen en heeft groote schade veroorzaakt Elt personen verloren bij de ramp het leven terwijl vijf personen ernstig gewond werden. Een in de nabijheid liggend schip vloog in brand. De hevige slag werd ver in den omtrek gehoord. Een schipper, liggende met zijn vaar tuig aan den Haringvliet te Rotterdam, kwam gisteren avond laat in kennis met een vrouw, die hij op de straat ontmoette. Sa men bezochten zij koffiehuizen zoolang die geopend waren. De vrouw had intusschen bemerkt dat de schipper goed in zijn geld zat, want hij was zeer gul met betalen. Zij wendde daarom pogingen aan om hem naar hare woning achter de Groote Kerk te lok ken, en daar de man door het veelvuldig ge bruik van sterken drank in abnormalen toe stand verkeerde, gelukte haar dit maar al te wel. Na eenigen tijd bij haax vertoefd te hebben, vertrok de schipper en kort daai miste hij zijn portefeuille met ƒ2600 a bankpapier. De politie werd in den arm noiuen en de verdachte vrouw opgespooi doch het ontvreemde geld is tot nog toe ui ontdekt. Een Belg, waarschijnlijk een lid het kwartjesvindersgilde, die op de Prii Hendrikkade te Amsterdaui, een buitemni trachtte over te leggen, zag zijn kans een winstje te behalen verkeken, daar door de politie werd aangehouden. Toen bleek dat hij geen papieren bij zich had dai hij zonder middel van bestaan was, is de man ter beschikking van den hoofd commissaris gesteld. Te Borsele had een landbouwer gedt rende een paar weken een neefje te loge ere gehad. Toen deze vertrokken was bemerkt de vrouw des huizes dat met den gast oo een paar gouden ringen waren verdwenen De verdenking viel op den gewezen logé waarom van het gebeurde aangifte bij de po litie werd gedaan. Aan deze mocht het ge lukken op te sporen dat genoemde voorwei pen door hem waren ingewisseld bij een goud smid te Goes, waar zij in beslag werden ge nomen. Tegen den dader, die het feit be kende en die ook nog op naam van zijn oon of tante snoepgoed had gekocht, is proces-ver baal opgemaakt. j te ot d W A, Kantongerecht te Oostburg. Hij vonnis d.d. 14 Maart j. 1. zijn oordeeld wegens het zich bevinden in kcnlijken staat van dronkenschap op den openbaren weg F. L. v. d. F. te Sluis ƒ5 boete subsi dair 3 dagen hechtenis I. J. d. N. zonder bekende woon- of verblijfplaats ƒ3 of 3 d II. J. D. te Hoofdplaat ƒ3 of 8 d.W. B. te Retranchament ƒ3 of 3 d; A. N. Brugge ƒ3 of 3 dE. L. te Maldeghem 3 of 3 d.P. B. B. te Hoofdplaat ƒ3 3 d.; P. F. d. M. te Groede ƒ3 of 3 W. F. H. K. te Biervliet ƒ3 of 8 d.; G. d. J. te Biervliet ƒ1 ot 2 d.C. F. K. te Biervliet ƒ1 of 2 d.P. F. te Groe de ƒ3 of 3 d.J. B. d. 1. L. te IJzendij ke ƒ3 of 3 d.L. Z. te Maldeghem ƒ3 of 3 d. idem bij eerste herhaling J. J. d. R. Sluis 3 d. idem bij tweede herhaling E. S. d. te Aardenburg 14 dagen. op de openbare straat te IJzendijke aan zijne natuurlijke behoefte te voldoen F. B H. G.; E. A. T.; G. A. d. W.; P. H. allen te IJzendijke ieder ƒ0.50 of ieder 1 het op de openbare straat te IJzcndijk zonder vergunning van den Burgemeester een onaangespannen wagen laten staar. P. d. Z. te Èeeloo ƒ1 of 1 d. wegens het zich in kenlijken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg en het op den openbaren weg ift de kom. der gemeente IJzendijke bouwstoffen laten liggen en een onaangespannen wagen laten staan A. M. te Eecloo 2 maal ƒ3 of 3 d. en 1 dag. het zonder voorzien tc zijn van eene daar toe vereischte jachtacte noch van een schrif telijk bewijs van vergunning van den eigen- aur of rechthebbende eens anders land beja gen B. V. te St. Anna ter Mniden 2 maal ƒ10 of 2 maal 4 d. m«t verbeurdverklaring en bevel tot uitlevering van het niet iu be slag genomen geweer of betaling van ƒ20 of 40 d. het in gesloten jachttijd eens anders grond bejagen zonder te zijn voorzien van een schriftelijk bewijs van vergunning van den eigenaar of rechthebbende P. P. te Cadzand 2 maal ƒ5 of 2 maal 4 d. met verbeurd verklaring van het uitgeleverde geweer ten behoeve van 's Rijks schatkist; het als houden van een bierhuis te Cad zand dat bierhuis niet sluiten des avonds to negen uur en gêsloten houden tot den vol genden morgen vijf uurA. d. 1. L. te Cadzaud f\ of 1 d.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2