voor Zeeuwsch-Vlaanderen. HET PORTRET. O. 182. Zaterdag 23 Maart 1895. 4e jaargang. FEUILLETON. Binnenland. toom Bnq jres.' BEI.] •ussel 4.01 4.0 4.0 5.01 4. va ram van eden VAR, I BUI ABONNEME'NTSPRIJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.00 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIE P RIJ S an 1 tot en met 4 regels 25 centselke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAX, te Breskem. ^uitqlaiplstlit ^ronitV In België staat men weer voor een nieuw dperk van woelingen, opstootjes en wanor- ilijklieden. De socialisten zijn van plan et alle. hun ten dienste staande middelen :t geioeentekiesontwerp van de regeering bestrijden. Zij willen niets weten van de ree wijzigingen welke in liet meervoudig einreolit zijn gebracht den census ver killend naar de bevolking der gemeenten, i de vierde stem. Immers die wijzigingen jn sterk in hun nadeel, daar de meeste laatseu in gemeentebesturen waarop ze ltoop- n ltuii ontgaan als het wetsontwerp on- eranderd wordt aangenomen. Ze zullen dus een uiterste poging doen in de regeering en de Kamermeerderheid ver te halen tot een schikking. Hun be- rrigiugen zijn in geenen deele ijdel, en ze open, evenals in 1893, bun wil door te rijven door middel van een algemeone werk- taking, door openbare vergaderingen, door lidruehtige betoogingen op straat, enz. Het tijdperk van opruiing kan als geo- end worden beschouwd, want Zondagmor- ;en was op de muren van Brussel een be- uoging aangeplakt waarin de werklieden rordt meegedeeld dat de regeering een wet 8.2 leeft ingediend, door welke het stemrecht 8.1 rordt onthouden aan de burgers tusschen gle 21 en 30 jaar, een groot aantal werk- iedea wordt buitengesloten door de bcpa- ing van het driejarig verblijf en nieuwe N 8,4 O J oorrechten verleend aan de cemitairc». De Irusselsclte wcrkliedenverceniging hoopt ecli- NOVELLE VAN O T T O r. I U X I) T. m Hij verdween met den huisheer, de meis jes geheel verward achterlatend. .Ik denk", begon Luitgard, half stotterend, .dat uwe filippine de oorzaak is van dit bezoek Wat kan hij van papa willen .Ik weet het ook niet," antwoordde Elvi- •a neerslachtig, .ik kan niet wijs uit hem worden I" En tevergeefs braken de zusters zich het hoofd over dien zonderliugen nieuwen bekende. Deze was intussohen met den bankier in de prachtig gemeubileerde zaal eekomen, en nam terstond, zonder al die heerlijkheid nje,t een enkelen blik te verwaardigen, het woord .Mijnbeer v. Goldbautn, ik zal mijn best doep dn mijne mededeeliogen zoo kort te zijn als gij zop gaarne zijt, wanneer gij met menscjien fan mijn -soort een onderhoud hebt.' ter dat de werklieden zich krachtig zullen verzetten tegen liet totstandkomen «ar. dat ontwerp, en, gedachtig aan den dag waarop zij .burgers" zijn geworden, hardnekkig zul len strijden voor het behoud hunner rech ten. De beweging zal dus beginnen als in A- pril 1893, en van den 2Gen dezer af aan zullen de socialistische redenaars zich ver spreiden over de verschillende wijken van de stad en de voorsteden om door hun hartstochtelijke woorden te trachten de wer kende klasse op te zweepen tegen het ont werp en ze te bewegen tot deelnemen aan de algeuieene werkstaking. De algemeene werkstaking De volks menners rekenen daar zeker op en zijn over tuigd dat verreweg de meeste werklieden bun zullen volgen. Maar daar konden ze zich wel eens in vergissen. De werklui hebben eeo heel moeilijken winter gehad, in zaken gaat niet vael om, en de aankondiging van politieke beroeringen is niet bijzonder ge schikt oin die aan te wakkeren. Een van de voornaamste metallurgische fabrieken va:i Molenbeek St. Jan sluit voor goed de volgende week, zoodat tweehonderd werklui op straat staan. De toestand is dHs verre van schitterend. En dat oogenblik werd uitgezocht om den werkman te over reden tot werkstaken, tot opgeven van zijn kostwinning. Men gelooft dat, er een me nigte de oproeping van de menners zullen weerstreven. Hoe het zij, de regeering is ditmaal be sloten tegenstand te bieden en met kracht uitspattingen te onderdrukken. Laten we Dat was nog sterker, dan al liet vroegere. Goldbaum's mond deed zich openen, maar er kwam slechts een onverstaanbaar keelge luid uit, zoodat de dokter ongehinderd kon voortgaan .Uwe kwade luim ontging me reeds gisteravond niet., toen de staatsraad me. aan u voorstelde. Daarom zou ik, zoo de plaats er niet ongeschikt voor geweest was, u toen terstond den dienst bewezen hebben, dien ik u nu kom bewijzen. AVeer eene kleine stilte; Goldbaum's ver warring nam toe. Hot woord dienst was openbare bespotting, naar bij meendeop dit oogenblik echter voud hij er geen wapen tegen. Met wantrouwenden blik zag bij den spreker aan, die nu vervolgde .Gij zijt eene persoonlijkheid, die in de geheele stad bekend is. Iedereen kent uwen rijkdom, ie dereen weet ook, welke waarde gij aan het geld hecht gij gelooft, dat liet. geld aan den bezitter zelreu waarde geeft Nu vatte de hoorder den moed om te zeggen.Mijnheer, wilt ge me in mijn ei gen huis beledigen .Niet zoo ver mis zeide Reinwald kalm. .Gij zult me dankbaar zijn, als ik u zeg, dat deze beschouwing u in de openbare mee dus hopen dat de betreurenswaardige too- neelen van 1893 zich niet herhalen. De rapporteur van de eentjale afdeeling van de Kamer welke liet kiesrecht-ontwerp voor de, gemeenten heeft onderzocht, de Li- g_y, heeft zijn verslag Dinsdag voorgelezen, en zal dus in den loop der week worden gedrukt en uitgedeeld, en de Kamer zal dus Dinsdag den 26sten de beraadslagingen over hel ontwerp kunnen beginnen. De debatten zullen buiten kijf niterst le vendig en vinnig wezen, en verscheidene verrassingen bezurgen. Ten minste men denkt dat ettelijke leden van de rechterzij, inzon derheid de afgevaardigden van Brussel het ontwerp zullen bestrijden. De Brusselaars zijn, dat weet iedereen, zeer verdeeld over ale manier waarop het werk van de regee ring moet worden beoordeeld. Voorts is opgemerkt .lat Beernacri- niet mccgestemd heeft toen de centrale afdeeling haar oordeel moest uitspreken over vereeni- ging van meer dan drie stemmen in één persoon. Beernacrt is sinds hij Voorzitter van de Kamer is, weinig gezien bij de op positie. Zou hij willen probecren zijn popu lariteit een beetje terug te krijgen door een woordje mee te spreken iu bet debat, en door de oplossing aan te prijzen welke de conservatieve vereeniging van Brussel moge lijk acht, liet meervoudig kiesstelsel met de evenredige vertegenwoordiging In allen ge valle, nu hij niet ineegestetnd heeft kan bij met den olijftak in de hand afdalen van bet voorzittersgestoelte en die schikking voor stellen. Na de gemeentekieswet komt liet Kongo- ning benadeelt, zoodat er achter nwen rug mét u deu spot gedreven wordt." Hier zette de bankier eene hooge borst .Van meiischen, die me benijden 't Kan wel zijn en 't kan me ook niet schelen Het gemeen drijft altijd den spot met minis ters, met staatslieden, met alles .Ge meent," zeide de dokter, „juist als do vos in de fabel met de voor hein onbe reikbare druiven .Juist!" bevestigde Goldbautn. .liet laat me koud." .Ik geloof nauwelijks, dat ge er heelemaal onvorschillig bij zult blijven .Ik geef u de verzekering „Ge hebt me nog niet :ot het einde toe aangehoord. Een talentvol jong schilder heeft eene teekening op papier gebracht, waarover een kunsthandelaar, zoo verrukt is, dat hij deu schilder eene aanzienlijke som aangebo den heeft, wanneer deze hem het blad over geeft, om er atdtukken van te maken. De man is er verzekerd van dat het aftrek zal vinden. De teekening is, wat inen noemt, eon caricatuur, eene bespottelijke afbeelding van een zeker persoon. Eerst sinds gister- t avond kan ik er over oordeelen, boe goéd ontwerp aan de orde. De commissie van een-en-twintig voor dat ontwerp is Dinsdag bijeengeroepen. Het kon niet eerder, om dat eerst alle stukken moesten worden ver zameld welke de leden der commissie in zicht in de zaak moesten geven. HII. MM de Koninginnen hebben het voornemen in de laatste helft van de maand April, na het gewone bezoek aan Amsterdam, een bezoek van tien a veertien dagen te brengen aan Londen, ter bezichtiging van deze wereldstad. Hare Majesteiten zullen van deze reis we der naar de residentie terugkeeren en van daar in den namiddag van 14 Mei naar Nij megen vertrekken tot liet brengen van liet bezoek aan de provincie Noord-Brabant. Bij de Koninginnen bestaat het voor nemen, aan de officieren, ondcr-officieren en minderen, die zich, hetzij op Lombok of in Atjeh zoodanig hebben onderscheiden dat zij de Militaire Willemsorde hebben verdiend, en aan wie liet ridderkruis daarvoor nog niet is uitgereikt, die onderscbeidingsteckenen zelvtn te overhandigen. Het tijdstip van de uitreiking zal nader worden bepaald, waar mede vermoedelijk nog eenigcu tijd zal ver- loopen met het oog op de afwezighsid van generaal Vetter en den terugkeer uit Oost- Indië van verschillende officieren van het Ned. Indische leger en andere omstandighe den, zoodat de plechtigheid eerst in liet laats^ liet gelukt is, hetgeen de kunsthandelaar op liet eerste gezicht zag." .Tochtochwelniet", stamelde Goldbaum, plotseling van kleur veranderend, .eene ca ricatuur op mij .Ge raadt betzeide Reinwald doodbe daard. .De gelijkenis is bij alle schijnbare afwijking van het oorspronkelijk verbazend, en daardoor juist wordt de teekening een kunstwerk." Het bloed steeg weer naar liet gelaat van den bankier Wie i« die inenscb Hoe komt hij daartoe De aanbrenger beantwoordde de tweede vraag het eerst.Hoe hij daartoe gekomen is In een oogenblik, dat hij goed ginutst was. Hij heeft u vaak gezien, van uwen trots gehoord, en toen bekroop hem op ze keren keer de lust, zich ten uwen koste te vermaken, en de geldvorst zal het zich moe ten laten welgevallen." Goldbaum zwaaide met zijne band door de lucht.Dat zal ik niet!" Kalm zeide Reinwald hem echter .Slechts bij regeerende vorsten zou er sprake kun nen zijn van majesteitsschennis. Met geweld kunt ge het verbreiden van het blad niet

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1