Binnenland. Laatste Berichten. Rechtzaken. Burgerlijke stand. van het erf de smetstof naar Nederlandse!* grondgebied overbrengen, tenzij ze eerst hare pooten vegen aan een dweil met carbolzuur. Is de mest eenmaal op de weide gebracht dan kunnen hazen, konijnen, kraaien, enz. toch even goed de smetstof naar andere wei landen overbrengen eu wie gaat zijne koeien weiden op eene weide, die met mest bedekt is Wij grensbewoners verzoeken onze leden der Tweede Kamer dan ook, als de overeen komst in de Tweede Kamer zal ter sprake komen, de regeering op het aangehaalde te willen wijzen. De President der Fransche Republiek, de heer Felix Faure, geeft blijken, belangstel ling te toonen in de nationale verdediging, waardoor hij zijne waardigheid groote eer aandoet. Kort geleden heeft hij zijn voornemen toe gezegd om den oppersten raad van ooriog te presideeren, als gevolg waarvan hij zelf de eenheid tusschen leger, marine en regecring wil bevestigen, en thans heeft hij aan zijne ministers te kennen gegeven, om aan de troepen, die deel zullen uitmaken van de expeditie naar Madagascar, zelve de vaan dels uit te reiken. Eugelands vloot zal dit jaar aanmerkelijk worden uitgebreid. Een vijttal nieuwe 2de- klas kruisers en vier torpedo-kanonneerboo- ten zijn aangevraagd en'zullen weldra vol tooid zijn Het aantal oorlogs-bodems, dat in 1895 in aanbouw ia) gesteld worden, omvat vier lste klas-kruisers, vier 2de klas-kruisers, twee 3de klas-kruisers en twintig torpedovernie lers. De bemanning der vloot zal worden versterkt met 5450 koppen, waardoor het geheele aantal manschappen thans op 88,850 zal komen te staan. Verder worden er verschillende verdedi gingswerken en scheepsbouwinrichtingen aait- gelegd. De afdeelingen der Belgische Kamer heb ben de behandeling van het kieswetontwerp voor de gemeenteraden aangevangen. Men berekent dat liet ontwerp zal worden aangenomen met eene meerderheid van een groote 20 stemmen. Uit Rusland komt het bericht, dat de Czasr de knoet voor do boeren heeft afge schaft. Het wordt meer dan tijd dat deze iniddeleeuwsche lijfstraffelijke rechtspleging in Rusland zal verdwijnen. Den Czaar moet een statistiek zijn over gelegd, samengesteld over de 10 verloopen jaren, waaruit bleek, dat om een licht ver grijp van de met de knoet afgeschafte boe ren, 3000 aan de gevolgen zouden zijn be zweken. Zou men dan denken in de verlichte 19e eeuw te leven spreken". De beslistheid, waarmede dit verzoek ge daan werd, verraste den bankier nog meer Gij mij Wie zijt gs „Ik ben gisteren aan u voorgesteld ge worden", herinnerde Reinwald hem, zonder van houding te veranderen, „het is in uw belang dat ge me aanhoort". „Wat dan „Niet hier", weigerde de jonge man, „ik moet u verzoeken me in de zaal te ontvan- g''n"- Beslistheid maakt altijd indruk, onder al le omstandigheden, vooral bij den ijdele en verwaande, die denkt dal. iedereen zich voor hem moet neerwerpen en zoo gebeurde het ook met den bankier. Hij was geheel uit het veld geslagendie mensch, die niet eens van adel was, eischte rondweg gehoor in de zaal, niet op het kantoor I Goldbautn antwoordde niets, maar hij maakte een uit- noodigend gebaar, hem te volgen. „Dames", zeide Reinwald, zich tot de dochters van den bankier wendend, „ik hoop bij onzen beininnelijken staatsraad vaker het genoe gen te hebben. (IKordl vervolgd.) Thans is bepaald dat de Koninginnen in de tweede helft der maand Mei een bezoek zullen brengen, eerst aan de provincie Noord- Brabant en daarna aan de provincie Lim burg. De Regentes heelt voor het aanbod van de te Vught gelegen villa van dea bur gemeester van 's Hertogenbosch beleefd doen bedanken. De Koninginnen zullen tijdens haar bezoek alleen bij dag Ie 's Hertogen- bosch verblijven en tevens een kort bezoek brengen aan de stad Tilburg. De Tweede Kamer heeft de mo'.iavau den heer Gerritsen betrekkelijk de bepaling van loon tn arbeidsduur voor rijkswerken, verworpen met 38 tegen 36 stemmen. Door don minister van justitie is een wets ontwerp ingediend tot instelling vau een der de Kantongerecht te Rotterdam, met gelijk tijdige opheffing van het Kantongerecht te Ridderkerk. De minister achtte zulks noodig door de uitbreiding van de gemeente Rotterdam ten gevolge van de bijvoeging van de gemeen ten Kralingen en Charlois. Door den heer Smit, afgevaardigde voor het hoofdkiesdistrict Ridderkerk, werd eene motie ingediend, waarbij de wenschelijkheid van het behoud van het Kantongerecht te Ridderkerk werd te kennen gegeven, welke motie is aangenomen met 41 tegen 27 stem men. BRESKENS, 15 Manrt 1895. Door het postkantoor Breskens, word ge durende de 2e heltt der maand Februari de navolgende onbestelbare brief verzonden, als Van Schooudijke Ten Bruggen Cate te Rotterdam. De vorige week is bij den landbou wer A. Luteijn onder deze gemeente een kalf geboren, dat het zeldzame gewicht had »an 55 kilogram. Met ingang van 1 April is benoemd tot postbode voor de gedeeltelijke bestelling te Schoondijke, A. Fortrie te Cadzand. Bij het te Breda gehouden examen voor de nuttige handwerken, is o. m. ge slaagd mej. J. C. E. Hammachcr te Arnhem, geb. te Groede. Schoondijke. Vrijdag 8 Maait jl. werd ten overstaan van den notaris kV. C. de Smidt ten behoeve der erfgenamen van wij len mej. weduwe J. Otto Risseeuw in de herberg van J. J. Haartsen de navolgende onroerende goederen geveild en toegeween a. 8,00,90 H.A. wei- en bouwland aan dhr. Iz. van Idoute te Oostburg voor ƒ3025. b. 3.81.08 H.A. dijk aan dhr. Zonnevijlle Jr. te Sluis voor ƒ3300. c. 5.76,70 H.A. wei- bouwland en dijk aan Iz. Tromp en J. J. van de Vijver te Waterlandkerkje voor ƒ5100; d. 3.96.20 H.A. weiland aan dhr. Andriessen te Oostburg voor ƒ4182; e. 3.01.10 1I.A bouwland aan denzelldeu voor ƒ2140 en op Dinsdag den 12 Maart voor de erfgenamen van wijlen de echtelieden J. Haartsen en Sara de Neve ter zelfder plaatse. 7.56.95 H.A. bouwland aan dhr. Abr. Haartsen c. a. te Waterlandkerkje voor 7550 en des namiddags bij dhr. F. Besemer te Breskens een woonhuis en erf, bewound door dhr. Poot, voor ƒ2200 aan mej. S. Claerbout te Groede, en een huis met schuur en erf, bewoond door D. de Reijgh voor 1376 aan N. Valk alhier. Schoondijke, 11 Maart. Maandagavond om streeks 7 uur ontstond er, op de hofstede bewoond door den landbouwer V. D. gela gen aan den weg naar Oostburg, brand in een graanhoop bestaande uit tarwe en gerst. De brandweer van Oosthurg was spoedig ter plaatse en gaf flink water. De spuit dezer gemeente kon hiet in werking worden ge bracht daar de afstand van het water tot den graanhoop te ver was, voor het aantal meters bruikbare slang. De brandweerman nen van hier hebben zich zeer verdienstelijk gedragen met het uiteen halen van den hoop met de brandhaken. Des nachts ten half twee uren kwamen spuit en manschap pen terug. Het was ongeveer 16 jaren ge leden dat de brandweer dezer gemeente voor brand heeft moeten uitrukken. Het zou voor haar daarom geen overbodige weelde zijn, dat er wat meer slangen werden aan geschaft of nog beter eens het geheele ma terieel werd vernieuwdwant ik meen dat de spuit in 1856 is gekocht en derhalve niet van het laatste systeem is. Mzeildyke. Maandagavond werd alhier in de herberg van J. Wisse een vergadering gehouden, waarin de socialist J. K. van der Veer van Middelburg als spreker optiaö, en begr-jprlijker wijze over socialistische begin selen sprak. De zaal was stampvol; vuil de bat werd geen gebruik gemaakt. Naar wij vernemen, heeft de heer H. G. Haminacher te Groede, aan II. M. de Koningin-Regentes eervol ontslag gevraagd als Majoor-Koinmaiidant bij het 4c bataillon rustende schutterij in Zeeland. De moord tc Sluis. Sedert dezen winter de vrouw van den landbouwer-herbergier Eduard Blankaert was overleden, bewoonde hij alléén het zooge naamde Bargehuis langs het kanaal. Zijne huishoudelijke bezigheden werden sints waargenomen door eene werkvrouw uit de buurt en kwaui daartoe eiken morgen bij hem aan huis. Toen zij Woensdagmorgen als naar ge woonte zich op weg naar de woning van Blankaert begaf, trok het hare aandacht, dat, in tegenstelling met andere morgen», de lui ken en het geheele huis nog gesloten was. lil de veronderstelling echter dat de bewo ner zich verslapen had, klopte en rinkelde zij aan de deur, dooh kreeg, ook na zulks herhaalde malen gedaan te hebben geen ant woord, en kon ook niet bemerken dat B. haar had gehoord, want alles bleef stil. Het vee in den stal, dut om dien tijd reeds gevoederd en geholpen was, scheen ook ongeduldig te worden, want de runders en varkens maakten een groot misbaar. Het een zoowel als het ander verwekte de achterdecht der vrouw, en deed haar beslui ten een in de onmiddellijke nabijheid wo nenden landbouwer van hare bevinding ken nis te geven. Deze raadde haar aan, hier van onverwijld aan de politie keunis te ge ven. Onmiddellijk togen de burgemeester en de politie naar de plaats des ouheils eu bevon den, aan de woning gekomen, de toestand, zooals die door de vrouw was medegedeeld. Alles was nóg gesloten. De deur wrrd inet gewbld geopend en binnengekomen, vertoon de zich een akelig schouwspel aan hunne oogen. Blankaert lag badende in zijn bloed op den grond, met eenige sneden over het gelaat en eene diepe wonde aan de keel. Op de tafel stond een scheukblaadje, waar op een leeg borrelglaasje, en naast het schenk blad lag eeu halve frank. In 't inidder. der gelagkamer lag eeu gebroken groene flesch, tegen de wand lag een stoel, die blijkbaar aan stukkeu was geslagen, en in het bloed vond men een "brood mes. Voetstappen of sporen van worsteling waren niet aanwezig. Des namiddags arriveerden de kantonrech ter eu de griffier van het Kantongerecht te Oostburg, ten einde een onderzoek in te stellen. De ongelukkige stond als een braaf en oppassend mau bekend. De vraag of hier aan zelfmoord dan wel aan een moordaanslag te denken is, i* vooralsnog niet opgelost. Aardenburg. Ook in deze gemeente wordt eene Varkensslachterij voor verzending op gericht de gedane aanvraag is reeds ge schied, en het eind der volgende week hoopt men met de werkzaamheden aan te vangen. De slachtplaats is op Sinedekcnsbruggc (Stroop uit.) Door de provinciale kiesvergadering te Middelburg zijn als leden van het provinci aal college van toezicht op het beheer bij de Hervormde gemeenten iu Zeeland herko zen de heeren J. P. J. Buteux, uir. Ph. J. Callenfels, beiden te Middelburg en A. de Roo te Groede. Onder Vlissingen is Donderdaginiddi in een koeienput op eene weide aan de a Nieuwen Vlissingschenweg het lijk gevondei Van een mau, die sedert eenige dagen weti 1 vermist. i Van den frauduleuzen invoer van vei uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar België is reed meer dan eens melding gemaakt. Wegen de hooge invoerrechten in België op tabal en sigaren, wordt ook in deze goederen vri wat gesmokkeld. Zoo werd nog dezer dagei 1 een rijtuig met paard en een vracht tabak dat in do richting naar Gent de grenzei overging, door de douanen buitgemaakt, ter wijl de slnikers, begunstigd door het nach telijk duister, zich nauwelijks door de vlucht konden redden. Eenige voetgangers, in de richting naai Antwerpen, werden door nog sluwer perso nen verschalkt door loos alarm van geweer schoten, met het gevol r, dat zij 400 K.G tabak in den steek moesten laten, welke ver volgens door de kapers zelf aan den man werden gebracht. De Tweede Kamer heeft het ontwerp van wet tot aanschaffing van nieuwe geweren (klein kaliber) voor het leger, aangenomen uiet 54 tegen 31 stemmen. Daarna kwam in behandeling de motie- Dobbelmann, betreffende de invoering van Graanrechten, luidende als volgt „De Kamer, van oordeel, dat eene her ziening en uitbreiding van ons tarief van invoerrechten, tot verbetering van den toe stand van landbouw en industrie en in het belang der schatkist dringend wordt geacht gaat. over tot de orde van den dag". De heer Dobbelmann heeft deze motie in geleid door in eene uitvoerige beschouwing te treden. Hij achtte graanrechten eene ver betering van den oeconomischen toestand en tot waarachtig heils nes lands. ArrondissementS-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 15 Maart 1895. P. F. D., oud 33 j., werkman, wonendb te IJzendijke, gedetineerd te Middelburg is wegenshet buiten echt vleeschelijke ge meenschap hebben inet iemand die den leef tijd van 12 jaren, maar nog niet dien van 16 jaren heeft bereikt veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden inet in mindering brenging der doorgebrach te hechtenis. Groede. Huwelijks-Voltr. 24 Januari. Ma- rinus van de Velde 28 j., weduwn. en Geer- truij van de Buuse 28 j., id. 21 Februari. Franijois van Luijk 29 j., jm. en Jacomijntje de Houdt 28 j., jd. 26 id. Johannis Geor ge Meijer 66 j., wedn. en Johanna Pieter- nella van Maaren 42 j., weduwe. 28 id. Hendrik van Ilaneghein 28 j., jm. en Sara Haartsen 28 j., jd. Geboorten. 7 Januari. Pieternella Maria, d. van Jozias Haartsen en Sara Risseeuw. 11 id. Izaak, z. van Jacob Abraham Tellier en Catharina de Witte. 17 id. Adiiar.a Cathalijntje, d. van lzaak Cornelis en Jo hanna Jacoba Brakman. 25 id. Maria Vi- lalia, d. van Petrus Bernardus de Rijcke en Catharina J. W. Barra. 15 Februari. Al- phonsius Lodevicus Cornelis, z. van Picter F. C. de Munck en Louisa C. Bonainicie. 15 id. Elisabeth, d. var. Jakob Hermenet en Maria Janssen. 17 id. Sophia Octavia, d. van Abraham J. de Paauw en Octavia Blom- me. 17 id. Regina Hillegnnda Wilhelmina, d. var. Johannis F. Aersen en Leonic S. Overmeire. 16 id. Izaak, z. van Pieter Bur ger en Sara de Hullu. 20 id. Jozina Pie ternella, d. van Jannis den Hollander en Pietsrnella W. de Meijer. 25 iil. Abraham en Hendrik, zonen van Jozias Qeerard Avot en Magdalecna Kotvis. Overlijden. 5 JanuaQ, Cath«üjntje Poreij

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2