voor Zeeuwscli-V laanderen. HET PORTRET. O. 180. Zaterdag 9 Maart 1895. 4* jaargang FEUILLETON. Binnenland. 'iriij res. lEIJ isse! i 1.01 1.0< 1.0( 1.0( l.ll vat >111 vaü LAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika f 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V E R T E N'T I E P R I.J S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Ad verten tien worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. eref" Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever. C. DIELEMAN, te Bresken.v.' Eene der bolaugrijkste vraagstukken van parlementaire werkzaamheden in Duitsch- ïd is de behandeling van de begrooting ur het departement van oorlog. Ditmaal ninerkte dia behandeling zich door een ngdurige rede van den socialistisohen afge- ardigde. Bebel, die er op aandrong in den ilitairen dienit zoodanige hervormingen aan brengen, dat de organisatie van het leger ilijk stond met die in Zwitserland. (Juk de duel-quaestie bracht Bebel ter irake, doch zoowel liet eerste als het laat- e deel van zijne rede, werd door den uii- ister op zoo'n geestige wijze beantwoord, at niet zelden de Rijksdag lachte. Bij gelegenheid van den 80sten verjaardag an Bisuiarck, worden in Duitschland, groo- s feesten georganiseerd. Alhoewel zijn gc- ondheidstoeatand zeer wel is, zal de ex-kan slier hoogstwaarschijnlijk er geen deel aan unuen nemen. Een voorstel van den pre- ident van de Duilscheti Rijksdag om een eputatie naar 3ismarck af te vaardigen, werd oor de Centrum-partij ontvangen met de «dreiging dat zij een schandaal zal verwek en, bijaldien het mocht worden aangenomen. 'A loeveol zij ook gevoelen voor Bismarck als «werker van de Duitsche eenheid, als poli- iek tegenstander gevoelen zij zich daartoe liet geroepen. Latsre berichten zullen de waarheid van "leze berichten wel nader bevestigen of logen- traffen, want het klinkt wel een beetje on- ;eloofelijk. NOVELLE VAN O T T O GIRNDT. Dan ging de verteller over op andere be roemdheden op geneeskundig gebied, die hij met den staatsraad, maar meest tot diens voordeel, vergeleek Zoo werd Elvira over gebracht in eene voor haar geheel nieuwe aureld en zij verborg hare opgewekte be langstelling niet. Toen eindelijk het gesprek op de ontleedkunde kwam, zette Rcinwald li aar uiteen, hoe gewichtig de studie van dezen tak zijner wetenschap ook voor de beeldende kunsten washij sprak van Mi chael Angelo, van Rafael, van hedendaag- ■sche beeldhouwers en schilders en nu was sij ernu kon zij weer lossturen op den schilder harer zusterdoch hoeveel moeite zij zich ook gaf om den dokter te laten stranden, toch ontglipte hem den naam niet, zelfs toen hij sprak over het talent, dat den Op het eiland Cnba (Spanje) is ren op stand uitgebroken die zich zeer ernstig laat aanzien doch die de Spanjaarden inel kracht aeu kop willen indrukken. De ministerraad heeft besloten bij de Cur ies een onbeperkt krediet voor dat doel aan te vragen. Trouwens hut moederland zal al leen de koslon dragen tot het oogenblik van de inscheping der te zenden troepenhet overige zat de kolonie zelf voor haar reke ning nemen. De minister van koloniën zal die kosten dekken met Cubaansche schatkist- bons van 1890, welke daarvoor bij de Bank van Spanje in beleeuing zullen worden ge geven. De gouverneur van Cuba heelt 2 tnillioeu peseta's en 850 0 man aangevraagd. De eer sten zijl hem reeds gezonden, do anderen worden vóór 15 Maart ingescheept. De krui ser „Rei na Mercedes* zal bovendien meteen bataljon marine-infanterie naar het eiland koers zetten. Eindelijk wordt een regiment infanterie van het garnizoen van Puerto Ri co er heengezonden. Op Cuba liggen 60,000 man, waarvan 20,000 geregelde troepen en 40,000 vrijwilligers. Men tracht zoo spoedig mogelijk klaar te komen, omdat men de rebellen een beslissende neerlaag wil toebrengen voordat de regen achtige lente de operaties onmogelijk maakt. Driehonderd slecht gewapende opstande lingen, die zich in het dorp V'ogüilas, in de provincie Santiago, hadden verschanst, zijn door de kolonue Capilia verdagen. Elf op standelingen en één soldaat -neuvclden. Ge neraal Lachambro is opgerukt tegen Beira. Men is voortdurend in onderhandeling met mensch aangeboren moet zijn, om iemands gelaat alleen uit het geheugen getrouw in kleuren weer te goven. Bij het nagerecht brak Rcinwald een kraak amandel open. Ach, een dubbele filippine riep Elvira, toen hij den amandel er uit haalde. „Als onze kennismaking niet zeo nieuw was", zeide Rcinwald, „dan zon ik zoo vrij zijn u de eene helft aan te bieden". Zij verwon echter zijne bedenking door te zeggen „Geef inaar hier, we zullen ieder de helft opeten, maar onder eene voorwaarde „En welke, mejuffrouw „Wie 't eerst, wanneer we elkaar ergens ontmoeten, „goeden morgen, filippine zegt, die heeft hei gewonnen. Ben ik het, dan bestaal mijne winst daarin, dat ge me den naain zegt van den bewusten schilder I" Hij aarzelde „Zal ik dat aannemon, dan moet ge me eveneens eene voorwaarde in willigen". „En die is?" „Dat de beslissing niet tot op een onbe- paalden tijd nitgesteld wordt, maar spoedig zal plaats hebben". „Ge vreest, dat ge den gebruikten amen de, muiterseenige hebben het hoofd in den schoot gelegd maar de meeste houden vol, en generaal Calleja vreest dat ze standhou den in vertrouwen op aanzienlijke hulp wel ke ze verwachten. In een der districten van het eiland schijnt zich een zeer talrijke ben de genesteld te hebben. Verscheiden muiters trachten den dans te ontspringen door zich te beroepen op hun Amerikaansehap, en de consul der Vereenig- de Staten te Habana stijft ze daariu, maar de Cubaansche regeering !s vastbesloten voor vreemdelingen geen uitzondering te maken en ze evengoed te straffen als andere rebel len. Te Zurich heeft iedere jonge man, die 20 jaar is, en gerechtigd is deel te nemen aan de volksstemmingen, het recht om op te tre den als advocaat. Deze maatregel is geno men op verlangen vat, de kantonnale demo craten. Maar de gevolgen daaraan zijn al lerzonderlingst. Menschen, die niet langer pleizier hebben in hun baantje van kleermaker, behanger, landbouwer of kantoorbediende, vestigen zich als „rechtskundig" raadsman en menigeen verdient daarmee een aardig duitje. 't Is vreemd, het bestuur van het kanton Zürich houdt met opoffering van veel geld een ju ridische faculteit in stand aan zijn universi teit, maar hij verlangt niet dat zijn burners, lie hat advocal'uumb; uitoefenen gestudeerd :ii ei men afgelegd hebben. Degenen die t gei.l- i lieoben en toch hun diensten ais pleiter aanbieden r.oemt men in Zürich met den typeerenden naam van „Naturan- walt". Dezer dagen bracht een rechter, de delput spoedig zult vergeten „Misschien heb ik andere redenen", zeide hij. „Wilt ge me toestaan morgen naar u- wen welstand te komen vernemen. „Zeer gaarne, des te eerder win ik het", zeide zij op stelligen toon. „Hoe laat komt htt u het best gelegen vraagde hij. „Tegen twee uur, als ge dan kunt „Ik zal er mijn best voor doen", ant woordde hij, waarna hij haar opmerkzaam maakte, dat eenige gasten reeds van tafel opgestaan waren. „Er zal gedanst worden, ik wensch u veel genoegen". „Ge danst niet vraagde Elvira verwon derd. „Ik kan u tenminste niet aanmoedigen, het met me te wagenik heb het in de danskunat nooit ver kunnen brengen", ant woordde hij. „Ik zal het een poosje gade slaan en me dan stilzwijgend nit de voeten maken. „Dus, mejuffrouw, tot weerziens op morgen Zonder nog een woord van haar af te wachtei. nam hij afscheid. Het meisje was een weinig geraakt over het vlugge afscheid, dat hij genomen had. 't Is niet Hel van hem", dacht zij, „hij bad heer Wolf, in den kantoiinalen raad de schrik barende uitzetting van den advocatenstand ter sprake Hij vertelde, dat de ineest si nistere mannen zich tot het ambt geroepen voelen, en aan dat roepen gehoor geven, zoo dat de president van d? rechtbank herhaal delijk genoodzaakt is aan de advocaten te vragen „U is toch wel in het bezit van uw burgerrechten, tneneei of: „Is er niet verleden week een strafvervolging tegen u ingesteld Hij wees er verder op, dat er thans geen termen bestaan menschen, die vier, vijfmaal veroordeeld zijn, of onlangs ontslagen gevangenen, als pleiters aan de ba lie te weren. Hij vroeg dan ook of tegen daze te groote vrijgevigheid geen maatrege len te nemen zijn. Men vreest echter dat de democratie dit inet moeite veroverd recht niet gemakkelijk zal loslaten. De politie te Amsterdam heeft in den nacht van Zondag op Maandag een mooie vangst gedaan. Een Duitscher kwam zich beklagen, dat hem in een verdacht huis, welk en waar kon hij zich niet precies meer herinneren, 6000 Mark ontstolen was. Het bleek weldra, dat hij in Bierhalle zum Cam- britiu.i, Pijlsteeg no. II, geweest was. Dit huis werd door een Duitscher gehouden en voornamelijk Duitsche mannen en vrouwen plachten er de vaste bezoekers te zijn. De bestolen vreemdeling had het eerste gedeelte van den avond in verschillende bier- kneipen van de Warinoesstraat doorgebracht me tenminste wel naar de danszaal kunnen geleiden. Ik wil nu ook niet naar hem om kijken, waar hij staat en toeziet Snel ging zij door het gewoel, tot zij bij hare zuster kwam, die door den eersten luitenant baron Schlabrendorf als mail van goede ma nieren ten dans geleid werd. Luitgard keerde zich verwonderd om „Nu, uw buurman heeft u verlaten?" „Ja", antwoordde Elvira kortaf, „hij danst niet". En zij betrad aan Luitgard's zijde de zaal. Haar papa kon met zijne voorlief de voor den adel toch wel gelijk hebben, dacht zij bij zich zelve, een officier zou zoo niet tegen de goede manieren gezondigd heb ben, als d'-ze dokter Reiuwald. Maar bad hij het baar misschien kwalijk genomen, dat zij zulk eene buitengewone nieuwsgierigheid naar den schilder getoond had Het was mogelijk, doch die fout liet zich immers goed maken zij nam zich voor, om wanneer de dokter haar den volgenden middag kwain bezoeken, de weddenschap te verliezen. Maar wanneer hij wegbleef? Terwijl zij dit wan trouwen koesterde, kwam een vriend van Schlabrendorf haar ten dans vragen bijna haastig begaf' zij zich met hein in de rij der

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1