Gemengd Nieuws. rijen, die door landbouwers in het andere land rechtstreeks geëxploiteerd worden. Overigens is het een belangrijk punt, dat de vergunningen tot invoer kosteloos zullen worden verstrekt en dat de verplichte keu ringen voor rijksrekening zullen plaats hebben. Iu een Znid-Bevelandsch dorp werden een paar stroopers door deu veldwachter achterna gezeten, die hopende op een goede vangst, zijn weg nam over een zoogenaamde weel, doch het ijs was niet sterk genoeg meer en hij zakte tot aan den hals in 't water. Op zijn geroep keerden de achter volgden terug en boden den drenkeling hun bijstand, indien hij tegen hen geen proces verbaal zoude opmaken. D« veldwachter stemde hierin toe, waarna hij zich weldra weer op het droge berond. Op de meest vriendschappelijke wijze namen daarop beide partijen afscheid van elkander. 1IKK8KBIYS, 1 Maart 1S9Ó. Evenals te IJzendijke het geval nu reeds is, zal ook de volgende week hier een ex- port-varkensslagerij in werking worden ge steld. Met het oog op het verbod van invoer van varkens in België en de daarmee ge paard gaande lage prijzen, kan er nu hoogst waarschijnlijk wel iets meer bedongen worden. Oostliurg. Mej. A. M. Bronswijk, onder wijzeres aan de upeibare school in deze ge meente, is als zoodanig benoemd te Nieu- wendara (bij Amsterdam.) Oostburg. Op 1 Januari 1894 was de bevolking 924 m 1029 vr. totaal 1958 zielen. Zjj vermeerderde door geboorte met 20 in., 30 vr. tot. 50 eu door vestiging met 100 in., 93 vr. tot. 198 samen met 249; doch verminderde door overlijden met 20 m., 21 vr. samen 41 en door vertiek met 91 in., 80 vr. totaal 171, samen 212 zoodat op 1 Januari 1895 de bevolking 939 m. en 1051 vr. samen 1990 zielen bedroeg. In 1894 werden 13 huwelijken gesloten. Middelburg. Naar we vernemen is de heer .T. F. 1. Buteux, lid der Gedep. Staten van Zeeland sedert eauige dagen zeer ernstig on gesteld. Middelburg. De heer A. J. de Nood, thans le klerk ter Prov. Griffie van Zeeland is bevorderd tot adjunct-commies 2e klasse. verwarring van stemmen het onderhoud van het eenr paar niet tot de ooren van het an dere doordrong. Luitgard meende alleen te ontdekken, dat hare zuster in een veel on derhoudender gesprek gewikkeld was dan zij- zelve want Elvira had geen tijd om maar een enkelen blik met hare zuster te wisse len, en zag er nu eens zoo stralend, dan weer zoo nadenkend uit, dat in de jongere eene kleine vlaag van afgunst opkwam. Dokter Reinwald was niet half zoo schoon als ba ron Sohlabrendorf, maar wanneer mon hem zag spreken, dan werden zijne gelaatstrekken zoo bezield, dal de uitdrukking van zijn ge laat deed vergeten, wat aan de regelmatig heid der vormen ontbrak. Elvira echeen in zijne nabijheid nog meer te vergeten, bij voorbeeld haren buurman rechts, en eveneens ging het den dokter met zijne buurvrouw links. Met opzet had Elvira het beroep van den arts op het tapijt gebrachtReinwald echter vermeed halsstarrig van zijn eigen persoon en van zijne plannen in de toekomst te spre ken hij schilderde veel meer den invloed, dien mijnheer v. Ingermann aan de hooge- school te Dorpat uitgeoefend had, hetgeen het jonge meisje tot nog toe slechts geheel oppervlakkig was bekend geweest, evenals zij nu ook voor het eerst hoorde, dat de staats- raad eigenlijk den titel van «Zijne Excellen tie" voerde, doch zich in Duitschland niet zoo liet noou.en, daar hij verre verheven was boven dien zucht om titels te voeren, en ook meende, dat er zooveel Excellentie's waren, die volstrekt nog geene uitmuntende man nen wareu. ATirrtt vervolgd.) Üostburg, 22 Febr. Hedennamiddag hield de gemeenteraad zijne eersto vergadering in dit jaar, waarbij alle leden tegenwoordig wa ren. Na opening der vergadering en lezing en goedkeuring der notulen werd mededeeling gedaan van de ingekomen stukken, welke bestonden in eenige ontvingen Staats- en Prov. Bladen, en een tweetal missives, hou dende goedkeuring van raadsbesluiten tot af- en overschrijving van posten op de begroo ting voor 1894 en tot wijziging van de be grooting, welke alle den gewonen weg pas seerden, nl. voor kennisgeving aangenomen te worden. Wederom moest de goedkeuring van den raad gevraagd worden om eenige posten af- en over te schrijven, want bij de ontvangst van verschillende mandaten over 1894 bleek dat enkele sommen op die begrooting uitge trokken niet toereikend waren. Zoo kwam op het onderhoud van het post kantoor ƒ29.915 te kort, de pompen ver- eischten ƒ9.37 ineer dan geraamd was, de straatverlichting beliep door het plaatsen van eene nieuwe lantaarn ƒ24.54 hooger, de brandweer vorderde 7.85 meer, de genees kundige dienst moest met ƒ90 worden ver hoogd, advertentiekosten hadden den post «boek-, druk- en bindwerk" met ƒ14,50 over schreden, buitengewone kiesverrichtingen gin gen het geraamde bedrag met ƒ35.183 te boven eu het ichoonaiaken van gemeeutege- bouwen had ƒ7,123 ineer gekost, zoodat een totale overschrijding van ƒ226.483 moest af geschreven worden, waarvoor een gedeelte kan overgeschreven worden uit den post «Bij drage Telegraafkantoor* en de rest uit de «onvoorziene uitgaven". Wijl alle uitgaven voldoende gemotiveerd waren, had de raad geen bezwaar zijne goed keuring aan het voorstel van Burg. eu YVeth. te hechten. Op een verzoek van P. L. van Overbee- ke c. s. om in hunne buurt een lantaarn te plaatsen werd vooralsnog geen besluit geno men ten einde van de noodzakelijkheid van de plaatsing meer overtuigd te zijn, zou bij avond een onderzoek in loco ingesteld wor den het seizoen is nu toch te ver gevor derd om voor dezen winter nog aan de uit voering te kunnen denken. Naar aanleiding van dit besluit vroeg de heer Le Nobel als die toestemming tot plaat sing er eenmaal was, of dan ook niet een tijd kon bepaald worden wanneer er uitvoe ring aan het besluit zoude gegeven worden ganomen in de zitting van 5 October jl. tot plaatsing van een lantaarn aan Scherpbier, wijl er nu bijna 5 maanden verloopes zijn, waarop de voorzitter antwoordde er met den Burgemeester van Groede over gesproken hebbende, deze hem aanried zich met een verzoek tot den raad te wenden, zoodat die zaak nu nog in onderhandeling is. De heer Le Nobel verzocht daarop dit un oen weinig te bespoedigen. Door den landbouwer Cornelis Hol eu 47 anderen, zoo landbouwers als graankooplieden, was een verzoek ingediend tot vergrooting en verlichting van het beursgebouw. Do voorzitter moest erkennen, dat op som mige dagen de beurs te klein, en bij don ker weer niet licht genoeg was Hij meende eehter, dat het verzoek niet van dien aard was om daarop maar direct in te gaan en beval den leden aan om eens een grondig onderzoek in te stellen of er mogelijkheid tot tegemoetkoming aan het verzoek bestond, en zoo ja, op welke wijze. De eenige mogelijkheid tot verruiming was te vinden in de achter het gebouw gelegen grond, thans aan den Burgemeester behoo- rende. 7.Ed. gaf de verzekering dat hij wel te vinden zoude zijn om eene schikking te treffen. De lieer Le Nobel vroeg of dit geen abuis was, daar hij meende dat de aanvraag was uitgegaan van den heer P. Steenhart, voor zitter der afd. Oostburg van de Landbouw-Mij. De heer Meijer sloot zich hierbij aan, daar de heer Steenhart met het adres had ge circuleerd, doch da voorzitter merkte op, dat Hol de eerste onderteekenaar is, en deze daarom beschouwd wordt als de persoon van wien het uitgaat. Nog was men van oordeel dat eene infor matie naar de kosten l.iet ondienstig was. Dientengevolge werd het adres aangehouden tot eene volgende zitting, waarin men dan de zaak nader ouder de oogen kon zien. Nog bad de raad zich met een derde re quest bezig te houden, nl. een van de wed. F. B. du Pnij, De Pauw en Versprille, over de moeilijkheid waarin zij door de algomce- ne polilie-verordening gekomen waren met hunne waterloozing. Deze zaak werd in den breede besproken maatregelen tot eene bahoorlijke loozing wer den aangegeven, als le door den voorz. om nabij de schuur van Steijaard buizen te leg gen, 2e door den hoer Le Nobel om een zinkput van ®|i M. te maken schuins loopend met buizen, waarvan het eerste zoowel om de hooge kosten als om de ondoelmatige oplos sing der kwestie van de baan werd gescho ven, en het tweede alleen door den heer Plankeel bestreden werd, als te zijn practisch onuitvoerbaar. Ten slotte werd het voorslel-Le Nobel aangenomen met 6 stemmen alleen de heer Plankeel stemde tegen. Daarna sloot de voorz. de vergadering. Het Tram-ongeluk. Solioondijke, 27 Februari. lieden mid dag omstreeks half drie uur is er op een half uur afstand dezer gemeente een verschrik kelijk ongeluk voorgevallen niet den tram van Schoondijke-IJzendijka. Toen de tram even den tol was gepasseerd en goed en wel door den booht was is de machine ontspoord en dwars over den weg gevallen met hst zeer treurige gevolg dat de machinist J. Hoogerwcrflf onder de machine geraakte en letterlijk daardoor in tweeën is gedrukt. Hij was onmiddellijk dood. Eerst omstreeks vijf uur is het lijk van onder de machine ge haald kunnen worden. Gelukkig voor de vier passagier» dat de personenwagen ook ontspoordewaut anders was er veel kans geweest dat die wagen in elkander was ge drukt. Nu zijn ze allen met den schrik vrij gekomen. De oorzaak is niet met zekerheid te melden. De tram is uit Schoondijke on geveer 20 minuten te laat vertrokken vol gens verklaring der passagiers werd er niet bijzonder hard gereden, dus dit kan de oor zaak niet zijn. Volgens gezegde van een van het dienstdoend personeel van die maat schappij schijnt het aan den toestand van den weg te liggenvolgens anderen aan een defect aan de machine. Dit is zeker H. heeft op Schoondijke aan deu rem gewerkt, daar die niet in orde was. Het is te ho pen dat naar de oorzaak dezer ramp door de bevoegde autoriteiten een streng onder zoek zal ingesteld worden, opdat de veilig heid van het reizend publiek zooveel moge lijk gewaarborgd worde. Hoogst wenschelijk ware het dat de tram maatschappijen besloten enkel machinisten te plaatsen eu geen personen, die alleen als machinedrijvers bekend staan, en dat er op iedere locomotief minstens twee personen aanwesig zijn. Onder de passagiers behoor de ook de postbode Michielsen, en als be wijs hoe doordrongen deze oude bode is van zijn dienstplicht valt op te merken, dat zoo dra de machine omver lag, hij zoo spoedig mogelijk zijn postzakken bij elkaar scharrelde en zonder iets te zeggen te voet naar IJ zendijke liep. Nader meldt men ons van 1 Maart De locomotief is gisteren tegen den avond overeind gekomen en zal heden op de rails geplaatst zijn. Wauueer de dienst hervat wordt, is niet met zekerheid te zeggen. De directie schijnt niet noodig te vinden, dit bekend te maken. Uzendykf, Maandag had ten verzoeke van den heer F. X. de Sinet en ten over staan van den notaris le Nobel te Oostburg en de deurw. Hcndrikse alhier, de veiling plaats van de herberg «de Vier Emmers", waarvan koopcr werd, de heer Felix de Wit te voor ƒ3900, onverminderd ƒ100 voor overname. Sluis. Maandag had het 9-jarig zoont van R., de onvoorzichtigheid om zich o het brooze ijs in het kanaal te wagen, m het gevolg dat hij er door zakte en in c diepte verdween. Door inmiddels toegesne de hulp slaagde men er in den drenkelin op het droge te brongen, waar hij spoedi bijkwam. Middelburg. Ten vervolge op zijne circi laire van 9 Febr. jl. heeft de Commissar der Koningin in Zeeland aan de Burgemeei ters der grensgemeenten in Zeeawich-Vlaai deren eenige bladen gezonden van het regit ter, bedoeld in art. 11 der bij genoemd circulaire, gevoegde «Regelen betreffende d beweiding en bemesting van grenslanderijei onder opmerking dat bij dagelijkschcn terug voer van het vee naar Nederland de belang hebbeude zich, evenals dit tot nu toe plaat vond door hunne tusschenkomst tot hem za kunnen wenden om »ene vergunningwi hij gebruik maken van dc bepalingen verva iu de artikelen 11 en volgende der genoem de «Regelen" ens., dan verwacht dc Com missaris der Koningin, in verband met arli kei 14, van de Burgemeesters, daartoe eem aanvrage. Te Ierseke is eene dienstbode overle den tengevolge van bloedvergiftiging. Dooi de koude waren hare handen in erge mat< gesprongen en vermoedelijk is eene vergifti ge stof in de open wonde gekomen, al than: hand en arm zweiden op en geneeskundig! hulp mocht niet baten. De ridder van het Kruis van Chris tus, die enkele dagen lang Amsterdam ii spanning hield over den waren naam vat den Purtugeeschen drenkeling, is helaas ont maskard. De consul-generaal van Portugal, de heei Rosenthal, wiens naain in het verhaal dei merkwaardige redding was betrokken, hac zich de zaak aangetrokken. Eene oonferen- tie van dezen met den gewaanden riddei zeiveii er. diens patroon is intusschen over tuigd, dat de ridder van zeven dagen niet ten volle toerekenbaar kan worden geacht indien inen hem zijne zonderlinge houding ernstig mocht willen aanrekenen. Van al de schoonheden van het verhaal is dus ter slotte noch de heldendaad, noch de smake lijke «lunch" bij den consul, noch hetgroo te en het kleine kruis der Christusorde over gebleven. De 79-jarige C Kommers, wonende aan de Roode Vaart bij Moerdijk, werd Maandagochtend iu deerniswasrdigen toestand door zijnen zoon gevonden. Het schijnt dat de oude man bij de kachel hout had ge zaagd, waarbij zijne kleeding met het vuur in aanraking is gekomen, en dat hij toen de deur heeft trachten te bereiken. Daar vond men hem met brandwonden overdekt. De ongelukkige etierf kort daarna. Een vijftal ajouwerlieden brachten de Wilhelminakade te Rotterdam in rep en roer. Zij hadden op geen eerlijke wijze je never bemachtigd en waren in verregaauden staat van dronkenschap gekomen. Toen de politie verscheen om hun een plaatsje tot uitslapen te verschaffen aan de Nassaukade, verzetten zij zich hevig, terwijl ook het pu bliek een dreigende houding begon aan te nemen. Door het beleidvol optreden der agenten werden groote ongelukken voorko-' men en de beschonkenen voor eigen veilig heid naar het bureau gebracht. Twee hun» ner waren gevallen en aan het hoofd verwond; zij werden door de politie verbonden. In de laatste dagen wordt Arnhem herhaaldelijk bezocht door eenige kooplieden uit Amsterdam, die op de volgende wijz» goedgeloovige lieden bedriegen. Een van hen komt een koffiehuis binnen met een stuk goed van slechte kwaliteit en terwijl hij daar zit, verschijnen een paar an dere, die hem een som geld er voor bieden, doch aan wie hij het niet wil verkoopen, daar hij met hen geen handel wil drijven. Deze laatsten verzoeken den kastelein of een

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2