voor Zeeuwsch-Vlaanderen. HET PORTRET. So. 179. Zaterdag 2 Maart 1895. 4e jaargang Binnenland. FEUILLETON. :en IIEQWSBLAD ABONNE M E N T S P R IJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika f '2.00 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V E R T E X T I E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels '25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. I ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. la Antwerpen vreest men vonr een alge- neenc werkstaking van de diamantwerkers. Eenige dagen nadat de Engelschc groothan- lelaars de hand hadden gelegd op al de ru- ve koopwaar welke De Beer's Co. in den uirsus 1895 96 kan voortbreugen, kochten de tntwerpsche kooplieden het aanzienlijk over- ichot van den I/Ondenschen voorraad op. IVeldra zal die koopwaar op de Antwerpsche narkt worden gesleten en de groote Ant- iverpsche patroons trachten de kleine bazen jver te halen om hun waar te koopen. Maar le kleine bazen hebben intusschen al weken jeleden voorraad ingeslagen, en zullen, naar nen beweert, eenstemmig weigeren ruwe waar :e koopen, in antwoord op de weigering van le groote fabrikanten om zich te onderwer- jen aan het nieuwe tarief dat tijdens de natste werkstakingen is aangenomen. De ;roote tabrikar.ten zullen zich dus onmiddel- ijk tot hun werklui dienen te wenden, en leze zullen thans hun minimumtarief trach ea door te drijven. z/Van den anderen kant zijn sedert eeni- ;e dagen voorloopige onderhandelingen be- jomien met de diamantslijpers van Ainster- iain, opdat de algemeene werkstaking van 1 daart zich ook over Holland uitstrekt" Op denzelfden datum zullen bijna hon- ierdzestig molens beginnen te draaien voor ekening van de Nedcrlandsche patroons inds kort te Antwerpen gevestigd. De pa- roons hebben maar heel weinig slijpers mce- ;ebracht, en dus verwacht men dat de Ant- NOVELLE VAN OTTO fi I R M> T. De.raadsheer scheen zulks t« vermoeden, n zeido i „Maar para verkeert met kunste- laars niet anders dan om zaken te doen". „Dat spijt ons menigmaal", bekende zij iu, zouder op te zien. .Ik geef u volkomen gelijk, lief kind", ervolgde Ingermann, .hij moest werkelijk, tanneet hij gasten bij zich ziel, meer op u- te geestelijke behoeften acht slaan, jonge ;eleerden en kunstenaars bij zich ontvan- .Niet waar zoide zij, moed scheppend, jn zag hem aan. .Deze eeuwige landhee- .•e» en officieren Zegt g ij het hem toch sens, lieve mijnheer, papa acht uw woord hoog Reinwald hoorde met «til genot to»hij gevoelde zich door de geheelc wijze, waarop werpsche diamantslijpers eerder met die een contract zullen sluiten dan met de Antwerp- werpsclie firma's. Iu enkele bladen las men dezer dagen een bericht dat de Duitsche Keizer in de maand Augustus een bezóuk aan onze Koninginnen zoude brengen. Dit nu wordt door de Hol- landsehe bladen beslist tegengesproken. Ter gelegenheid van de plechtige openir.g van het Noord-Oostzee-kanaal zijn door Kei zer Wilhelm alle Duitsche Vonten uitgenoo- digd daarbij tegenwoordig te zijn. Bovendien zijn onderscheidene mogendhe den geïnviteerd, waarvan nu reeds Rusland, Oostenrijk, Italië, Engeland en Spanje hun ne aanneming tot bijwoning van de opening hebben toegezegd. Van Frankrijk is nog geen antwoord ingekomen. Zooals men zich herinneren zal is men in Duits'chland reeds langen tijd bezig over ee- 11e te ontwerpen tabaksbelasting. De tegen kanting die een dergelijke belasting onder vindt is wellicht oorzaak, dat de voorberei ding er van zoo lang duurt. Talrijk zijn dan ook de stemmen die te gen hel ontwerp opsraan. Nu weer is door de tabaksfabrikanten der Rijnprovincie aan de regeering medegedeeld, dat zij bij het tot stand komen dezer wet, 20.000 werklieden moesten ontslaan. De re- geering mag dus op de moroele gevolgen van haar ontwerp wel eens de aandacht ves tigen. Bij de Tweede kamer is ingekomen het de meisjes zich voordeden en spiaken, aan genaam aangedaan en aangetrokken. Voor de oude heer het meisje de vervulling van haar verzoek kon beloven, stond zijne ccht- genoote naast hem en legde har» hand op zijn schouder, zeggende.Zeg, schat, ik geloof dat alle gasten er zijn, zoudt ge niet verzoeken aan tafel te gaan Haar echtgenoot vond het goedReinwald boog zich echter tot Elvira en zeideMag ik de eer hebben, mejuffrouw Een glans van innig genoegen gleed over haar gelaat, zoodat Ingermann met zijne vrouw een blik van verstandhouding wissel de. Reinwald hield het nu voor gepast, na dat de jonge dame haar arm in den zijne had gel«gd, zich aan mijnheer Von Gold- baura te laten voorstellen. De gastheer zelf zou die eer hebben, terwijl mevrouw Von Ingermann hen verliet, om de gasten tot paren te vereenigen. De drie anderen zoch ten nu den bankier op, die intusschen zijne plaats aan den kachel had opgegeven en een vermoeiden whistspeler, den overste v. Leuchsenring, afgelost had. Dc kaarten wer den juist op nieuw geschud, liet oogenblik Mijnheer v, Irigermann nader- wetsontwerp, houdende goedkeuring der over eenkomst met België van 30 Maart 1891, tot regeling der toelating van den invoer van vee en mest voor beweiding, beakkering en bemesting der gici.slanderijen, met de daarbij behoorende op 7 December 189-1 te Brussel ondcrteekende verklaring. De overeenkomst is gegrond op liet be ginsel om, wanneer, op grond van veeziekte in een aangrelizei.den staat, de invoer van vee en mest uit dien staat wordt verboden, die maatregel zoo weinig mogelijk nadeel te doen toebrengen aan hou, die in de nabij heid der grens in beide staten land exploi- teeren. Dit beginsel vond ook in den regel toe passing iu het verkeer tusschen Nederland en België, doch in de laatste jaren is er iu beide landen op aangedrongen, dat die toe passing nog zou worden uitgebreid en inter nationaal op vasten grondslag worden gere- geld. Vandaar de door de vorige regeering met België gesloten overeenkomst van 30 Maart, waarin duidelijk is omschreven, hoe bij het heerschen van besmettelijke iougziektc, toond en klauwzeer en schaapspokken zou worden gehandeld. De vraag zou zich echter hebben kunnen voordoenwat zou golden bij het voorko men der overige in het Kon. besluit van 27 Maart 1888 (Staatsbl. 110. 67) genoemde ziekten Wegens daaromtrent gebleken verschil van gevoelen, werden onderhandelingen geopend met België, die geleid hebben tot de verkla ring van 7 December 1894, waarbij wordt de hem met de woorden .Mijn jonge vriend, die uwe Elvira naar tafel geleiden zal, wenscht u voorgesteld te worden". .Ha Mijnheer Von Goldbaum stond op. Docb nauwelijks had hij den eenvoudi- gen naam .dokter Reinwald" gehoord, ofhij ging terstond weer zitten en zeide tegen zij ne dochter .Elvira, een woordje Deze liet des dokters arm los en boog zich tot haar vader, die haar in het oor fluisterde. .Waarom hebt ge niet geweigerd Kijk eens hij wees waar de openstaande zij deur .Luitgard gaat in gezelschap van den eersten luitenant baron Schlabrendorf ge vergeet wat ge uzelve eu mij verschul digd zijt 1" .Maar, papa .Stil, het is gebeurd, ga Elvira beklaagde niet zichzelvc, maar had medelijden met den dokter, wien haar vader zoo duidelijk zijne verachting getoond had. Zij keerde zich om en zeide .Neem het niet kwalijk, mijnheer, papa speelt altijd on gelukkig en dan is hij steeds verdrietig .Laten wij des te opgeruimder zijn", zei de Reinwald lachend. .Ik gevoel me van daag bijzonder opgewekt". bepaald, dat bij liet heerschen van de vee pest hetzelfde zal gelden als bij het voorko men van mond- en klauwzeer en sohaaps— pokken, terwijl daarentegen voor het geval van liet .heerschen der overige, in <remeld Kon. besluit vermelde ziekten geen bijzondere bepalingen noodig worden geacht, aangezien die ziekten nimmer tot belemmering van het verkeer aan de grenzen aanleiding hebben gegeven. Overigens zal alle ziek vee, aan welke ziekte ook lijdende, van de grensbeweiding zijn uilgesloten. Het bij artikel 1 der overeenkomst be doelde reglement, aangevuld overeenkomstig liet bij de verklaring bepaalde, behelst de voorwaarden, waaronder uit het ceue land vee en mest ter beweiding, beakkering en bemesting van de grcnslanderijen in het an dere zal worden toegelaten. Die voorwaar den zijn, wat Nederland betreft, na raadple ging der districts-veeartsen in de grensdis tricten vastgesteld en zullen, naar vertrouwd wordt, voldoendewaarborgeu geven tegen overbrenging van besmetting. Aan den anderen kant zullen zij aan be langhebbenden de gewenschte zekerheid ver schaffen, dal zij in de uitoefening van hun bedrijf zoo weinig mogelijk belemmering zul len ondervinden. Artikel 2 stelt voor de toepassing der bepalingen van liet reglement, een zekere strook aan weerszijden der grens vast, opdat ten aanzien der vraag wat grenslanderijen zijn, geen verschil van opvatting zou kunnen bestaan. Tevens bepaalt het, dat het regle ment alleen toepassing zal viuden bij lande- Zij nam zijn arm weder .Dan hoop ik, dat ik er nog den schilder uitkrijg, die mij ne zuster „Voor geen prijs „Het zal me toch gelu'ken „Ge denkt me te slim te zijn, zoodat ik me zaï vei praten „We zullen zien". „Ik zal op mijne hoede zijn". Men ging aan tafel. Eene zaal was niet voldoende, zoodat men ook in een paar aan grenzende kleinere kamers gedekt had. Ou den zaten bij ouden, jongen bij jongen. Mijnheer v. Goldbaum behoefde zich niette beklagen, de gastvrouw had woord gehou den eu voor hem gezorgd tegenover hem zat de overste van Leuchsenring, rechts van don bankier nam plaats de echtgenoote van den geheimraad v. Schimmelplëunig, links de stichtdame mejuffrouw v. Donnersmark. Hij was in zijn „element" en vergat Elvira's zonden, te eerder daar beide dochters on zichtbaar waren. Reinwald had zich met zij ne daine naar de laatste eetkamer begeven Luitgard en haar baron zaten wel is waar aan dezeltde tafel, doch aan het tegenover gestelde einde, zoodat door de algemeene

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1