Gemengd Nieuws. der dieren en voorzien zijn van de voorge schreven verklaring. Bij de inzending moet voorts blijken, dat de te beweiden, te be- akkeren of te bemesten gronden niet meer dan vijl K.M. van de grens zijn gelegen en door it* aanvragers rechtstreeks geëxploiteerd worden. KRESKEAS, 22 Februari 1899 Naar wij vernemen zal op 1 Maart a. s. weder eene bijeenkomst gehouden worden van de nu reeds tot het alsdan te constitu- eerend ziekenfonds aangesloten deelnemers en donateurs, ter behandeling en vaststelling van het ontwerp-reglement en ter benoeming van een bestuur. Ecu trouwe opkomst, vooral van de zijde der deelnemers is daarbij gewcn6cht. De Commissaris der Koningin in Zee land heeft bepaald dat de aflevering der bij de Nat. Militie voor de lichting van dit jaar in te lijven manschappen uit de gemeenten van Westelijk Zeeuwsch-Vlaandereu zal plaats hebben op Vrijdag 8 Maart, te Vlissingen in de benedenzaal van het raadhuis, en wol des voormiddags te 11.30 u. na aankomst van de provinciale boot die te 10.30 u. van Breskens zal afvaren. Woensdagavond gaf het muziekgezel schap Ons Genoegen van Nieuwvliet, in het „Hotel du Commerce" het aangekondigd con cert. De mime zaal was flink bezet, ja zelfs de belangstelling overtrof verre de verwach ting. Het uit 16 nummers bestaande program ma werd flink afgewerkt, en het muziekge zelschap heeft den roem, dien het allerwege wordt toegekend, ten volle gehandhaafd. De voortreffelijke leiding, van den heer Erasmus van Groede is verre boven onzen lof verhevendoor zijn energie toch is dit gezelschap gekomen op de hoogte, waarop het nu staal, en waardoor het in staat is, met de beste gezelschappen te kunnen wed ijveren. Het khd applaudisseir.ent, dat op elk stuk volgde en de stille aandacht die aan de uit voering werd verleend, bewees ten volle de belangstelling van het genietende publiek. Tusschentijds werden een zestal zangnum mers afgewerkt, die van goed onderricht en van een goede studie blijken gaven. De bijvalsbetuigingen die elk stuk ten deel vielen, waren als zoovele getuigenissen, dat ze in den smaak der aanwezigen vielen, en vooral voor den directeur, de heer C. de Klerck een dubbele belooning voor den ijver door hem aan den dag gelegd, om iets goeds te leveren. Als surprise brachten de heeren D. Lu- teijn Pz. en A. Luteijn Az., het komisch Sequah-duet ten gehoore dat in hooge mate de lachlust opwekte en eene algeineene vroo- lijkheid deed ontstaan. de Reiuwald, „wanneer ik mijn vriend rond uit zeg, wat ik er van denk". „Ach, Kathinka riep Luitgard plotse ling, om zich aan het gesprek te onttrek ken, en haastte zich naar eene vriendin, die juist van pas aan de zijde eener bejaarde da me de zaal binnenkwam. Doch nu vervolgde hare zuster het on derwerp: „Dus een vriend van u, dokter?'' „Ja", verzekerde Reinwald, „maar ge moogt niet verder vragenik zou niet gaarne een verrader worden van zijne misschien heilig ste gevoelens. Overigens, mejuffrouw", ver volgde hij, gebruik makende van hetgeen hij zoo pas van de gastvrouw vernomen had, „beweert ge, dat ge geen kennissen hebt onder de schildersmaar hoe is dal moge lijk Ik heb toch na de laatste tentoon stelling van schilderijen gehoord, dat uw papa de schoonste en kostbaarste stnkken heeft aangekocht Elvira haalde even hare schouders op „Ja, dat doet papa wel, hij heeft reeds ee ne gehcele verzameling*. Zij sloeg hare oogen neer, als lag haar nog iets op de tong, dat zij niet waagde te uiten. H ordt vervolgd.) De heer A. Luteijn Pz., oogstte met zijn' voordracht „een man zonder geld*, uiet min der bijval in en bracht evenzeer de lach spieren in beweging. Het slot-nummsr Sport potpourri, was een. zeer aardig stuk en samengesteld zijnde uit verschillend bekende aria's deed 't de opge wondenheid van het publiek nog toenemen. De heer A. Luteijn Pz. bracht ten slotte der vergadering den dank der verceniging over voor de onverdeelde aandacht aau het opgevoerde verleend en riep allen een wel gemeend „tot weerziens" toe. Als tolk der vergadering rekene.i wij het onzen plicht onzen warmen dank te betuigen voor 't genotvolle van dezen avond, zoowel op kunst- als op komisch gebied te hebben ge smaakt en sluiten ons volgaarne bij de woor den des heeren Luteijn aan. Door het postkantoor Breskens, werd gedurende de 2e helft der maand Jan. de navolgende onbestelbare brieven verzonden van Groede, de Ruijter te Enkhuizen. IJzendijke, 19 Februari. Bij de op he den door den notaris Hammacher gehouden veiling van de gebouwen van eeu landbou— wershofsteedje op en met 23.20 aren erf- pachtsgrond in den Oranjepolder, gemeente IJzendijke, is koopster geworden de weduwe M. Alinekinders aldaar, voor ƒ1500. Eede. Vrijdag den 15 Feb. overleed in den ouderdom van 88 jaar de laatste oud strijder van 1830 in deze gemeente, nl. B- v. d. Eekhout. Uil eigen middelen kocht hij zich destijds een paard en uniform aan, en nam dienst bij de vrijwillige Groene Nedcr- landsche jagers. Hij was gerechtigd tot het dragen van het metalen krnis. IJzendijke. In deze gemeente is een ex port-slachterij opgericht voor Engeland, waar enkele dagen van de week meer dan 40 var kens in eens geslacht worden. IJzendyke. Zondag middag, geraakte een kind van C. de B., dat op de Linie speelde in een bijt, en zou zeker verdronken zijn, indien het ongeval niet was opgemerkt door zekeren Ch. D. die de ongelukkige van een anders wissen dood redde. Door de bekende middelen voor drenke lingen toe te passen, gelukte het eindelijk de levensgeesten weder op te wekken. Oostbnrg. Op de voordracht voor onder wijzeres te Nieuwendam (Noord-H.) komt onder no. 1 voor mej. A. M. Bronswijk al hier. Sluis. Donderdagavond gaf de Kamer van Rhetorica „De Oranjebloem" in het Hotel le Roij haar tweede uitvoering in dit seizoen. De uitvoering vond veel bijval bij het pu bliek dat in grooten getale was opgekomen. De zaal was overvol. Sluis. Deze week overleed alhier P. van Wuijckhuijze op 84 jarigen leeftijd. De over ledene was oudstrijder en drager van het metalen kruis. Nog 5 oudstrijders zijn in deze gemeente woonachtig. IMGEftOMDEH STUKKE Al. Mijnheer de Redacteur Verleen mij s. v. p. een kleine plaats in uw blad voor het volgende Zooals U ook wel zult weten heeft het muziekgezelschap „Ons Genoegen" van Nieuw vliet, 11. Woensdag een concert gegeven bij den heer Monjé te Breskens. Na afloop van het concert heeft genoemde heer het gezelschap zeer gul outhaald, iets wat door alle muzikanten ten zeerste werd gewaar deerd. Nu hebben wij (helaas te laat) ver nomen dat een indringer, geheel vreemd aan het gezelschap, zich in de keuken twee of driemaal te goed heeft gedaan, voorgevende tot de muzikanten te behooren en zelfs zoo onbeschoft was, om, bij overvloed van spijs, aan de werkvrouw om kaas te vragen, pre cies alsof meneer voor zijn goeie geld aan tafel zat. Wij dusver hopen, dat de heer Monjé zich over geen enkel lid van het gezelschap zal te beklagen hebben, en, daar ons fat soen door dien indringer in gevaar zoukun- nen gebracht zijn, zoo achten wij ons ver plicht dit publiek te moeten maken, cn dan tevens aldus den heer Monjé de gelegen heid te geven, om zijn rekening in te zen den aan den bedoelden indringer, wiens naam hij, zoo hij dat wil, bij ons kan te weten komen. Achtend, „Ons Gknofqkn". Koers van het geld. België 100 fr. ƒ17.50 ft ƒ47.80 Eugeiaud 1 Pond Sterl ƒ12,08 it ƒ12.085. N.-Amerika 1 Dollar ƒ2.43. Een vrouw, wonende in de Jacob van Lennepstraat te Amsterdam, verliet Woens dagmorgen voor een oogenblik hare wouiug om een paar boudsuhappen te doen. Zij liet een kind van ongeveer twee jaren achter. Bij hare terugkomst vond zij de kleine dood. Het kind had een ketel met kokend water van hst petroleumstel getrokken en den in houd over het lichaam gekregen. Do vereeniging tot instandhouding van het Kolffonds te Leiden, dienende oui we duwen en weezen van Indische ambtenaren en officiereu met raad en daad bij te staan, ontving dezer dagen van wijlen den heer II. Schroder Visser een legaat van duizend gulden. De vorige week is in liet volkslogies op de „Prinses Elisabeth", liggende aan de pier te Queer.sborough, brand ontstaan ten gevolge waarvan het geheele voorschip is uitgebrand. Een tweetal matrozen, Geluk van Ellewoutsdijk en Swerus van Middel burg, konden zich niet meer redden, en wer den door den zaaren rook verstikt. Geluk laat een weduwe met kinderen achter, Swe rus was ongehuwd. Dinsdagnacht omstreeks 1 ure, had te Utrecht de ruim 73-jarige juffrouw P., wo nende in de Potterstraat boven den slagers winkel van den heer F. het ongeluk om, terwijl zij zich met een brandende petrole umlamp in de hand van de keuken naar haar slaapkamer begaf, te vallen, ten gevolge waar van de lamp brak, de olie voor een groot deel op haar kleeding terecht kwam. en on middellijk ontvlamde. De heer F., die door den val en het daarop gevolgd geroep om hulp wakker was geworden, snelde on middellijk naar boven en zsg toen juffrouw P. met hare nog brandende kleeding, in het midden der kamer liggen. Na haar, ge holpen- door de huishoudster der juffrouw, het brandende goed van het lijf te hebben gerukt en het vuur te hebben gedoofd, bleek zij zulke ernstige brandwonden te hebben bekomen, dat men dr. Van Spanje te hulp riep, op wiens last zij terstond per brancard naar het St. Andreas gesticht werd vervoerd, waar zij evenwel Woensdagmorgen onder de hevigste pijnen is overleden. Op het Prins-Hendriks-plein te's Gra- venhage viel Woensdagavond het volgende ongeval voor Op den hoek van eene der straten, die op dat plein uitkomen, geraakte eeu rijtuig, waarin eene dame zat, in botsing met een met hout beladen wagen, welke laatste ovei- tuimelde, waardoor het rijtuig tegen balken en planken stuitte, welke van den wagen vielen. Door den schok viel de koetsier van den bok. Het paard holde met het rijtuig voort over het trottoir. Een kuaapje van 7 en een meisje van 4 jaar, niet snel genoeg uit den weg kunnen- do komen, geraakten tusschen den muur van een huis en het rijtuig bekneld. Het jon getje was oogenblikkelijk dood, terwijl het meisje inwendig gekneusd naar het gesticht voor ziekenverpleging „Bronovo" werd ver voerd. De foestand van het kind is bevre digend. Leo XIII herdacht Woensdag den ze ventienden verjaardag van zijne verkiezing to Paus. Den 2den Maart a. s. wordt depau 85 jaar. Een ontploffing heeft plaats gehad i: eeu Beierschen spoorwegpostwagen tusschei Beyrouth en Eger bij het station Schirnding, waarbij 150 gewone postpakketten, 4 post pakketten inet aangegeven waarde en 3 zak ken met aangeteekendo brieven vernietigd werden. De schade wordt op verscheidene honderdduizend guldens begroot. Verder wórdt uit Neurenburg gemeld, dat in een naar het station rijdend postrijtuig werd ingebroken en gerooid. De waarde der gestolen voorwerpen bedraagt 80.000 gulden. Men schrijft uit Utrecht Er is hier in den laatsten tijd veel ge sproken over een geheiinzitinigen diefstal, die heeft plaats gevonden op het stedelijk museum van oudheden in het Hogelandspark. Daar zijn, men weet niet nauwkeurig te be palen wanneer en hoe, uit eene der vitrines een paar steentjes outvreema, niet grooter dan van een gewonen zegelring, waarin uit der. tijd der Romeinen zegels waren gegra veerd Handelswaarde bezaten die steentjes geens zins, en de vitrines waarin zij geborgen wa ren, waren steeds gesloten, terwijl de sleu tels onder berusting van een der leden van liet bestuur waren. Op eon Zondagmiddag echter ontdekte de custos van het museum, doordien hij met zijn jas aan het deksel bleef haken, terwijl hij inet'bezoekers daar langs ging, dat eene vitrine ongesloten was, en onmiddellijk bespeurde hij dat twee steentjes op hunne gewone plaats ontbraken. Een j' onderzoek werd ingesteld en bekendmaking volgde. Of het vrees voor ontdekking was i of welke andere reden er voor bestaat is niet bekend, maar na een paar weken bracht een ongeveer 15-jarige jongen aan het museum een brief, dien hij beweerde in de sneeuw voor het gebouw gevonden te hebben. Bij opening van den brief las men dat de schrij ver ook verklaarde dien daar te hebben nter- gelegd, in de hoop dat hij zou gevonden worden. De enveloppe bevatte de beide ver miste steentjes, en de schrijver verontschul digde zich dat hij op deze wijze zijne col lectie had willen completaeren. Een der se- gelsteentjes droeg nog de sporen dat men er een gipsen afgietsel van had gemaakt. De brief is in handen gesteld van de politie, maar of men daardoor den dader van dezen zonderlingen diefstal wel ooit op het spoor zal komen, betwijfelt men. Te Londen heeft een wegwerker in een spoorwegtunnel een kindje van ongeveer acht maanden gevonden, dat bijna van kou de en ontbering was omgekomen. Het kindja kan niet anders in den tunnel gekomen zijn dan doordat het uit een spoorwegraainpje ge slingerd of door iemand, die het portier ge opend had, van de loopplank geworpen werd. Het schepseltje is op wonderbaarlijke wijze aan de voorbijgaande treinen ontkomen. Daar men voorletters gevonden heeft op het ondergoed van het kind, zijn de politiebe ambten vol goeden moeds om den hardvoch- tigen dader op te sporen. Uit Amsterdam schrijft men Eene eigenaardige verrassing viel dezer da gen een jeugdig stadgenoot op ietwat ge heimzinnige wijze ten deal als gevolg van eene niet minder geheimzinnige ontmoeting, welke een half jaar geleden plaats greep. In den zomer van het vorig jaar begaf de jonge man zich in het late avonduur naar huis. Langs een onzer hoofdgrachten voort schrijdende hoort hij iemand schreeuwen, blijkbaar om hulp roepende. Al spoedig ont waart hij, dat er een heer te water geraakt en op het punt van verdrinken is. Hij schiet toe en met veel inspanning brengt hij hem op het drooge. De geredde drenkeling spreekt hem in het Fransch toe, put zich uit in be tuigingen van dank, noemt hem den redder van zijn leven en verzoekt zijn naamkaartje te mogen bezitten. Maar zegt de vreemde ling, ik kan u onmogelijk mijn naam noe-» men.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2