voor Zeeuwscli-Vlaanderen. HET PORTRET. So178. Zaterdag 23 Februari 1895. 4e jaargang FEUILLETON. Binnenland. i VS1UD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika f 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V E R TENTIEP R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Ad verten tiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. |{!uittHlaHiUcl|e ^roni^. feu Russisch blad schrijft de volgende illeszina ware ontboezeming «Tot nu toe heeft men Keizer Wilhelm iltijd oorlogzuchtige plannen toegeschreven en toch blijkt hoe langer hoe meer uit al lijn handelingen, dat hij van ganscher harte Jen vrede wellicht te bewaren. Do Duit- fche Keizer vermijdt alles, wat tot een con flict aanleiding kan geven en doet al het mogelijke om de daden van het drievoudig verbond onder een vreedzaam daglicht te brengen. De politiek van Caprivi en van ilohonlohe is eveneens vredelievend Het driovoudig verbond zou een gevaar voor den vrede van Europa hebben opgeleverd, als het niet door Frankrijk en Rusland samen was tegengewerkt. Er is dus een politiek evenwicht en rede nen voor ongerustheid bestaan thans niet.' Verder meent dat blad, dat de tegen woordige vrede te veel geld kost en uit zij de hoop, dat de vredelievende plannen nu ook eens in daden zullen worden omgezet. De te Berlijn verschijnende «Lokalanzei- gcr» deelt het volgende bericht mede uit St. Petersburg „Sedert de Czaar heeft te kennen gegeven, dat hij de autocratische regeering in Rusland zal handhaven, wordt Zijne majesteit dagelijks lastig gevallen met dreigbrieven en nihilistische manifestaties. Het gerucht loopt zelfs, dat een van de paleis-ambtenaren gevangen genomen is, on der beschuldiging des nachts verschillende oproerige illustraties in zijn werkkamer te NOTBM.B VAN T T O f. I R II T. «(ie wilt hom toch niet beetnemen viel zij hem haastig in de rede. «Dat zou", stelde hij haar gerust, «tegen over u eenc onbeleefdheid zijn. Maar daar schiet me eene geheel andere gedachte te binnen ondersteunt hij de kunst «Wat meent ge daarmee, dokter «Koopt hij schilderstukken «Op elke tentoonstelling de duurste, hoe wel hij de waarde er van volstrekt niet kan beoordeelentehuis kijkt hij er zelfs niet naarhij schaft ze slechts aan, opdat men ïuu zeggen hij heeft ze in bezit". Reinwald zotte een ondeugend gezicht .«Dat verheugt me buitengemeen Het schoot me als een bliksemstraal door mijn hoofd die man kan me misschien helpen En nu u me dat gezegd heeft, is hij de rechte hebben gelegd. Een van die illustraties stelt voor het tooneci van den moord op Alexan der II, terwijl op een andere dergelijke tce- kening de tegenwoordige Czaar de plaats in neemt van zijn grootvader. Er wordt ge zegd, dat dergelijke illustraties door geheel Rusland zijn verspreid". Door een tweetal afgevaardigden der Bel gische kamer van volksvertegenwoordiging, de heeren Anseele en den abt Daens, is een wetsontwerp ingediend, houdende bepalingen tot uitvoering van den achtuur-werkdag voor de werklieden en ambtenaren irf dienst van den Staat, de provincie en de gemeenten en van een werkdag van 10 uur voor de indu strieën, minstens 5 arbeiders tellende. De voorstellers geven voorts in overwe ging, dat de regrering, in overleg met de radeu van industrie eu arbeid en den opper sten gezondheidsraad, den duur rail den arbeid kan beperken in bedrijven op grond van onzindelijkheid, van langdurige stilstand van het werk en bij andere omstandigheden. Wijl de minister-president De Burlet zijne belofte tot indiening van een ontwerp ter regeling van de gemeentekieswet, verzaakt heeft, is door de progressistische linkerzijde dier kamer een concept in dien geest voor gelegd, welks hoofdbepalingen zijn, eenvou dig algemeen kiesrecht, leeftijd 21 jaar met zes maanden verblijf in de gemeente en pro- portioneele vertegenwoordiging. Door den commissaris der Koningin in Zeeland wordt bekend gemaakt dat man Mevrouw Von Ingertuann, begreep hem niet. «Ge handelt took niet in schilderijen vraagde zij. Hij bracht hare vingertoppen aan zijne lippen «Ik smeek u, vraag niet verder als het gedaan is, zal u het wel hooren. Sta me toe, mijnheer uw echtgenoot te gaan begroeten". «Hij staat daar juist ginds in die» hoek", antwoordde zij, «met de beide dochters van Guldbamn. De meisjes zijn innemender dan de vader. Als hij eens wist", vervolgde zij zachtjes, «dat ik hem slechts verzocht om de kinderen!" Zij legde den vinger op haar mond, Reinwald maakte eene buiging en be gaf zich naar den aangewezen hoek, zonder te vermoeden, dat hij daar reeds het onder werp van het gesprek was. Mejuffrouw Elvira Von Goldbaum, de oud ste der zusters, had hem namelijk in het oog gekregen, toen hij niet mevrouw Von Ingerinanu bij bet venster stond en daarop den raadsheer gevraagd, wie dal jonge mensch was. «Eeu jong ambtgenoot van me", gaf de deftige oude beer bereidwillig ten antwoord. lo. de jacht op houtsnippen en waterwild met ingang van 13 April zal gesloten zijn 2o. het weispel van kwartelen alleen van I Mei tol en inet 13 Juli zal geoorloofd wezen 3o. de kooieenden door den kooiman moe ten worden opgesloten of gehokt van 30 Maart tot en met 27 April en van 2 Juli tot de opening der jacht op waterwild 4o. de visseherij van 1 April tot en met 31 Mei zal gesloten zijn, voor zooveel be treft het vissehen met de. zegen of met het sleepnet 5o. de visseherij met de overige voor deze provincie geoorloofde visehtuigen zal geslo ten zijn van 15 April tot en met 15 Mei, doch dat die in het kanaal van Terneuzen naar Geut, in het zijkanaal van Sluiskil (Ter- zen) naar de Axelsche Sassing en in de Axel- sche Vlakte eerst op 8 Mei zal gesloten zijn, in verband met de omstandigheid, dat die wateren van 1 April af door aftapping op ceu verlaagd peil worden gehouden 6o. gedurende den gesloten vischtijd, sub. 5 vermeld, in de wateren, waarop de slui ting der visseherij toepasselijk is, het vissehen van paling, doch alleen met aalkorven zal mogen plaats hebben. LOM ROK. De redacteur van de „Locomotief" heeft het rapport ter inzage gehad, dat door den directeur van binnenlandsch bestuur bij de regeering is ingediend omtrent de regeling van het bestuur op Lombok en ontleent daaraan dat de heer Scheror zeer beslist is y oor het invoeren van rechtstreekseh bestuur. Den radja wil de directeur vervallen verkla- «I it Dorpat «Neen juffrouw, bij wil zich hier vesti gen als buitengewoon leeraar aan de hoogc- school, maar het zal niet lang dnren of men beroept hem als hoogleeraarwant in de ge neeskunde maakt bij nu reeds naameene schoone toekomst wacht hein. Doch meer kan ik u niet zeggen daar komt hijzelf!" Ruin wal A bereikte het kleine groepje, mijn heer Von Ingermann heette hem hartelijk welkom, en stelde hem voor aan de beide zusters. De dokter wendde zich tot de jongste der beide dames, zeggende «Ik heb reeds het genoegen, mejuffrouw, u van een portret te kennen". «Mij zeide Luitgard verbaasd. «Hoe zoo «Uw portret wordt uitstekend Nu deelde ook Elvira in de verwondering barer zuster «Luilgard's portret Maar zij laat zich in 't geheel niet uitschilderen «Dan moet u", vervolgde Reinwald, we der het woord tot de jongste richtend, «eene dnbbelgangster hebben of hier zweeg hij. «Nu? Of?" zeide Luitgard gespannen, om hem te doen vervolgen. ren van den troon en met zijne bloed- en aanverwanten uitsluiten van elk gezagvoor- loopig zou hem ergens eene bepaalde ver blijfplaats moeten worden aangewezen De vroi'gere ihlandsche ambtenaren moeten wor den afgezet en worden vervangen door ver trouwbare personen. De Sasa^sche, uit het volk gekozen hoofden moeten echter worden behouden en goed worden betaald. Niet al te spoedig moeten belastingen geheven wer den, ten minste geene nieuwe belastingen, liet rechtswezen moet onder ons onmiddel lijk toezicht worden gebracht, met vermijding echter van het kweckan van ongenoegen door het te ruw ingrijpen in bestaande, toestanden en verhoudingen. Middelburg'. Aan de Burgemeesters der grensgemeenten in Z-Vlaanderen is door den Comm. der Koningin in Zeeland eeue. cir culaire gericht ter mededeeling van de docr den Minister van Binnenl. Zaken vastge stelde regelen, waarnaar, ten behoeve van den invoer van vee en mest ter beweiding, beakkering en bemesting der grenslanderijcn, afwijking wordt toegestaan van de kon. be sluiten van 8 December 1870 (Stbl. no. 194) en van 14 Augustus 188S (Stbl. no, 142). In het bijzonder wordt hunne aandacht gevestigd op het daarin bepaalde ten aan zien van den terugvoer naar Nederland uit België van vee, als geheel afwijkende van de vroegere bepalingen. Voorts worden in de circulaire de Burge meesters verzocht hunne tusschenkoinst zoo veel mogelijk te blijven verleenen tot inzen ding der aanvragen, welke eene opgave moe ten bevatten van list signalement van elk Hij glimlachte «Of de schilder, op wiens schildersezel ik uwe beeltenis gezien heb, schildert u uit zijn geheugen, want de ge lijkenis is te groot, oia toevallig te ziju". «We hebben echter", zeide Elvira, «vol strekt geen kennis aan schilders. Van wien spreekt ge «Naar hetgeen ik hoor", antwoordde Rein wald haar, «mag ik den naam niet noemen; want het is me nu zoo goed als zeker, dat bij uwe zuster uit zijn geheugen schildert. Hij geeft u", vervolgde hij tot Luitgard, «ergens, al is liet maar op straat, gezien, en de indruk uwer gelaatstrekken is niet meer in zijne verbeelding uitgewise.ht. Ja, ja, zoo moet het ziju daarom doet hij ook zoo ge heimzinnig met het portret en werpt er steeds, wanneer men het bezien wil, eeu leelijken grijzen doek over, onder voorwendsel, dat het nog niet gereed is'. «11a, dat is belangwekkend", mengde zich nu de raadsheer in liet gesprek. «De klei ne Luitgard het geheime model van een kunstonaar 1" Het meisje kleurde een weinig en zeide verlegen «De dokter zal zich vergissen". «Dat zal ik spoedig gewaar worden', meen.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1