Gemengd Nieuws. gets met machtiging van den minister steeds kan geschieden. Dd minister van financiëu weigerde echter tot driemaal toe de inwisse ling en heriep zich, onder meer, hierop dat gecna inwisseling kan plaats hebben van ze gels welke gebruikt zijn voor reeds getee- kende en voltooide stukken, omdat daarop de haiidteekening van den trekker voorkwam, en ten slotte bleef de minister de inwisse ling weigeren, omdat, zooals Z. E. beweerde, de wet de inwilligiug van het verzoek niet toeliet. I<RESKE.\3, 1 Februari 1895 Voor een lid in het college van Notabe len der Ned. Herv. gem. alhier moet her stemd worden tusscher. de hh. C. Dieleman, die. 6 en A. E. AYisse, die 4 st. bekwamen van de 17 geldige stemmen. Aan het postkantoor Breskcns, werden gedurende de le helft der maand Januari 1895, de navolgende onbestelbare brieven verzonden Van Biervliet P. v. d. Straaten te Amsterdam van Qroede I. de Smit te (Amerika) en »au Schoondijke M. J. de Lille te Uent (3elgië.) Deze week is door de politie alhier, proces-verbaal opgemaakt wegens ontvreem ding van een ledige eicrenkist, die door de stoomboot „Valk I" was ontladen. "Wan neer men weet dat door die boot ontscheep te goederon, direet na lossing voor rekening van den geadresseerde zijn, dan kunnen we belanghebbenden niet genoeg aanraden om hunne goederen te halen of tejaten afhalen, Het pleit z»kcr niet weinig voor de eer lij .heid van llresken's ingezetenen, dat men van dergelijke gevallen uiet meer hoort, wijl alle goederen open en bloot, en soms ge- ruimen tijd op de losplaats blijven liggen. Aitrdeuburg. De loop der bevolking ge durende 1891 was als volgt Aantal zielen op 31 Dec. 1898, 922 m. 97S vr. samen 19UU. Zij vermeerderde door geboorte inet 36 ui. 22 vr en door vestiging met 58 in 55 vr. samen met 94 m. eu 77 vr. en vermin derde door overlijden met 12 in. en 14 vr. en door vertrek met 64 m. eu 99 vr. sa men met 76 m. en 83 vr. De bevolking op 31 Dec. '94 was alzoo 940 in. en 972 vr. samen 1912, zoodat zij met 12 zielen is vermeerderd. Eede, 28 Jan. Toen* hrdennainiddag ze kere H. d. T. met paard en kar, waarop een ph-eg lag, huiswaarts keerde, kwam eens klaps de tram aanrijden De T. het gevaar ziende, springt ijlings vnn de kar, toen op hetzelfde oogenblik de locomotief reeds in aanraking was met de kar en dezelve geheel aan stukken werd gereden. Het paard sprong over den weg, terwijl de voerman inde.sloot ttrccht kwam. Gelukkig bepaalde zich dit ongeval slechts tot materieele schade. Airdetlburg. Deze week was een 17 tal personen, van wege het Burger Gasthuis, aan het werk gesteld, om een voorraad ijs, in Jen kelder van genoemde inrichting te ber gen. Eede. Op 31 Dec. 1893 was het aantal zielen 687 m. en 541 vr. samen 1178. Dit aantal vermeerderde door geboorte met 16 m. en 12 vr. en door vestiging met 28 in. en 14 vr samen met 44 m. en 26 vr. de rechter hem verzoeken op zijn kantoor te komen. Hij vertrouwde zijne oogen niet, toen hij aldaar zijn vroegeren knecht, Willem Grote, aantrof. Deze had zioh, nadat hij op de bepaalde plaats tevergeefs op Brame ge wacht had, naar den rechter begeven, eu al les bekend. Daardoor werd men ook inge licht van liet verraad door Brame aan Gro te gepleegd. Deze laatste werd tot dezelfde straf veroordeeld als Brame. Maar nog voor hij naar C. overgebracht werd, was hij uit de cel, waarin hij voorloopig in hechtenis was geweest, gebroken, en van dien tijd af is hij spoorloos verdwenen, nadat hij een flinke som gelds voor zijn vader en Barbara Miillvr achtergelaten had. (Slot volgt.) en verminderde door overlijden met 10 m. en 6 vr. en door vertrek inet 25 m. en 16 vr. samen inet 45 m. en 22 vr. Op 31 Dcc. 1894 telde deze gemeente dus 686 m. en 545 vr. samen 1181, zoodat zij totaal veimeerderde met 3 zielen. lliervliet. Door het bestuur onzer mu ziekvereniging is in beginsel besloten dezen zomer een festival te houden. Binnen wei nige dagen zullen de ingezetenen uitgenoo- digd worden tot cene bijeenkomst. Aan de daar te houden besprekingen zal het hoofd zakelijk afhangen, of liet festival zal doorgaan. Ter aanvulling van bovenstaande kunnen we inededeelen, dat tot het houden van een festival is besloten en bepaald op 28 Mei a. s. (Hemelvaartsdag), terwijl den burge meester, de heer C. de ATos, het eere-voor zitterschap is aangeboden, die hetzelve heeft aanvaard. Scliooildyke, 25 Jan. Hedcnnainiddag ver gaderde de raad dezer gemeente, die door alle leden werdt bijgewoond. Na lezing en goedkeuring der notulen, deelde de voorzitter mede, dat Gel. Staten de begrooting voor 1895 hadden goedge keurd; dat bij een gedane kasoptieming bij den Gem.-ontvanger in kas bleek te zijn ec- ne soin van ƒ8452.42 en eindelijk dat de heer J. F. van de Plassche als onderwijzer in functie is getreden met 1 Jan. jl. 0]i een verzoek van de bewoners van het Moleneind tot plaatsing van een of meer straatlantaarns werd geen jlefiuitiof besluit genomen, doch het adres naar Burg. en \V eth. gerenvayeerd om nader advies. Zonder hoofdelijke stemming werd aange nomen een voorstel van Burg. en AA'eth. tot af- en overschrijving van een Stal posten op de begrooting van 1894, als: a ƒ60.90 we gens herstelling der schoolgebouwen, b ƒ0.90 wegens kosten van de registers van den Burgerlijken stand en c 58.68 wegens kosten van suatie enz. Betrekkelijk de schoolgebouwen vroeg de heer de Smidt ot het werk niet over twee jaren had kunnen verdeeld worden en de heer van Bortcl of dergelijk werk niet aan besteed kon worden. De voorzitter antwoordde hierop, dat eer stens bij herstelling soms het een na het ander komt en ten anderen, dat aanbeste ding niet wenschelijk is. Betrekkelijk het leggen van een voetpad achter de woning van I. Lcciihouts werd besloten dezelve te maken van keien, en op den kruin van den dijk te leggen, nadat de heer de Smidt er op gewezen had, dat het wenschelijk was ook aan den andiuen kant het voetpad te verharden, omdat er later toch toe over zal moeten gegaan worden, eene opmerking die den heer Luleijn aan leiding geeft om mede te deelen dat hoogst waarschijnlijk geen puin genoeg aanwezig zoude zijn. De voorzitter achtte het best alles om beurt te doen. Naar aanleiding van een door Burg. eu VVeth. ter plaatse ingesteld onderzoek, deelde de voorz. mede, dat de afwatering bij Dictz inderdaad allertreurigst is en er bepaald maat regelen moeten genomen worden oui daarin verbetering te brengen. Namens Burg. en AVetli. stelde hij voor om door het leggen van buizen de wateraf voer naar den achterweg te bevorderen, met dien verstande dat Dietz voor een zinkput zal zorgen. AA'ijl hieromtrent de noodige zekerheid was verkregen, werd het voorstel van het Dag. Bestuur in dien geest aange nomen. Ten slotte was door Ged. Staten bij mis sive van 25 dd. aan Burg. en AVeth. ge vraagd of zij bij den Itaad een voorstel wil den doen tot wijziging van den Ligger der wegen en voetpaden. De voorzitter was van meening, dat wij ziging geheel overhodig was en zoowel wat betreft de weinige verandering die de wegen hebben ondergaan als met het oog op de in uitzicht gestelde verharding van verschillen de wegen in de gemeente. De raad deelde het gevoelen des voorzit ters en machtigde B. en \V. om in dien geest aan Ged. Staten te antwoorden. Eindelijk werd inet algemeenc stemmen de heer Eraser herbenoemd als gemeente-genees heer, belast met de doodschouw en vaccina tie, voor 1895. De voorzitter stelde een voorstel in uit zicht om die functie voor 3 jaren te doen gelden. Daarna werd de zitting gesloten. Oostburg. Het vergelijkend onderzoek der sollicitanten naar de vacante betrekking van hoofd der school te Retranchemept zal ge- honden worden op Dinsdag den 19 Februari a. s. in het schoolgebouw aldaar. Zaterdag 26 Januari jl. werd aan den oever van den Calainiteusen „Thomaspolder" tusschen poilraai 9 en 11 een afschuiving ontdekt ter lengte van 60 Al. bij een breed te van 55 AI. De afschuiving heeft niet veel te beduiden en geen werken zijn be schadigd, zii ligt nog ongeveer 75 Al. uit de teen van den ouden doorgebroken zeedijk. Aiirdeiiburg. De le luitenant W. L. Zon- nevijlle der artillerie van het Ned. O. I. leger te Banjoe Biroe (Java) is benoemd tot directeur der Kaderschool, terwijl genoemde Luitenant, kortelings bij de oudste helft des Luitenants behoort. Aan iiet postkantoor Breskcns en de, daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand Jan. ingelegd ƒ7254.10 terugbetaald ƒ3330.11. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 1775. Dinsdag nacht is te Amsterdam in braak gepleegd in het kantoor van de firina \reltman Co., dekenfabrikanten, Korte Prinsengracht. Fabriek en kantoor zijn des nachts onbewoond. De heer Veltman had Dinsdag avond te half negen het kantoor verlaten en alles be hoorlijk gesloten. AA'oensdagmorgen morgen ontwaarde' men dat de straatdeur open stond; het slot daarvan was blijkbaar met een loo- per geopend. liet slot echter van de kan toordeur was met geweld opengemaakt. Voor de ramen waren dekens gehangen, kennelijk om te verhinderen dat van de straat af het licht zou opgemerkt worden, dat de dieven ontstoken hebben. Van de dubbele brandkast was het slut in den dikken buitenwand op ruwe wijze uit gehakt, een werk waarvan ile plagen zeker het huis hebben doen dreunen. Dc binnendeur was eveneens krachtdadig geopend. Het bleek dat gestolen waren een cheque van ƒ1700 en ƒ1500 aan bankpa pier. Eenige wissels ter waarde van onge veer ƒ4000 hebben de dieven wel uit do kast gehaald, doch niet medegenomen. Zij lagen over den grond verspreid. Een paar schrijftafels, waarin niets van waarde gebor gen was, bleken geheel onaangeroerd te zijn. De inbrekers zijn in weerwil van het ijverig zoeken der politie nog niet ge vonden. Dc overleden czaar van Rusland gaf gaarne cadeaux aan zijn familieleden, een eigenschap, die door de czaritza gedeeld wordt. In het najaar, op een dag, dat de keizer zich vrij wel gevoelde, was hij met de kei zerin een geschenk gaan uitzoeken voor de toekomstige grootvorstin-troonopvolgster, Ali ce van Hessen. Een zeer eenvoudige, maar smaakvolle armband trok de aandacht der keizerin en zij wees er den keizer op, maar deze antwoordde, dat men nu alleen geko men was om cadeaux voor de aanstaande schoondochter uit te zoeken. De keizerin zweeg. De ziekte van don czaar nam toe en hij stierf. Volgens don wensch van den keizer be paalde Nicolaas II den 14 November, den verjaardag zijner moeder tot zijn huwelijks dag. De morgen brak aan en in een zeer droeve stemming betrad de keizerin dc ka mer waar 29 maal de keizer haar had gelnk gewenhsct eu steeds een ruiker had ge vonden met een cadeau er in. Ook nu lag er een ruiker met een etui waarin de bewuste armband verborgen was, die de keizer des tijds gekocht en voor haar jaardag bestemd had. Een ontzaglijke sneeuwval storte dezer dagen van den top van den St. Gothard neer op het plaatsje. Airoio. AA'at den reusachti ge!! sneeuwklomp in den weg kwam, werd meegesleurd; hooi oppers In de grootste den- n enboomen werden naar beneden gejaagd en kwamen daar met kracht aan tegen de eer ste huizen van Airoio. Huizen van twee ver diepingen, die gelukkie, daar men zoo iets verwachtte, ontruimd waren werden letterlijk bij den grond afgesneden. Op de linkerzij de van den St. Golthard spoorweg werd een door de familie Doinhardi bewoond huis door de lawine' bereikt en als een kaarten huis neergedrukt. Dc bewoonsters een moe der met twee doohtejs, kwamen jammerlijk om, ofschoon uit Airoio fluks een twaalf man toesnelden om hulp te bieden. De sneeuw werd opgeruimd en men vond eerst het vree- selijk verminkte lijk van de moeder, dat inet ioeengedrukt hoofd en ledematen van onder dc sneeuw werd weggehaald. Na een har den arbeid van ruim 2 uur vond inen ook de dochters eveneens dood. In al de huizen, die binnen het bereik van de lawine kwamen, werden alle deuren en vensiers en kasten verbrijzeld in het ho tel Airoio bijv. bleet er geen enkele denrot venster goed. Vele huizen zitten geheel on der de sneeuw men heeft het dak er afge broken, omdat men anders niet naai buiten kan komen. I it Amsterdam meldt men Zaterdagnacht omstreeks half vijf ont stond door tct heden onbekend gebleven oor zaak brand in een der drie fabrieken van den heer Disselkren aan het Lange Blee- kerspad. Deze fabrieken, waarvan de eene gips, de tweede borstel houten produceert en de derde eene diamantslijperij is, worden door éénc machine gedreven. De brandweer ondervond een niet geringe belemmering, doordien zij haar water, in de Kostverloren Vaart inoest zoeken en deze met do spuiten alleen was te bereiken door de brandend» perceelen te passeeren. Het was geen gemakkelijk werk de schichtige paarden voorbij de vlammen te krijgen. De ze vertraging is wellicht mede de oorzaak geweest dat de borstelhoutenfabriek en de gipsfabrirk, welke beidt gebouwen trouwens van hout waren opgetrokken, totaal afbrand den. De diamantslijperij kreeg waterschade. De voorwerpen van waarde en de boeken zijn gered, doordien de eigenaar der fabrieken sedert jaren de gewoonte volgt, zijne boeken en andere zaken des avonds mede te nemen r.aar zijne woning. Al het verbrande was tegen een laag bedrag verzekerd op beurs- polis. Bij een boekhandelaar te Amsterdam heeft dezer dagen een brutale oplichterij plaats genad. Een jonge man, die zich uit gaf voor den zoon van een bckeml stadge noot, kocht bij verschillende bezoeken een collectie prachtwerken, tot een waarde van ƒ135. Bij zijn laatste bezoek zeide de koo- per, dat de quitanlie maar aan. zijn „vader" moest gezonden worden, „want deze hield er niet van dat zijn zoon groote inkoopen op rekening deed.". Bij het aanbieden van de quitantie bleek, dat de koopcr een brutale oplichter wasdo heer, die hij als zijn „va der" had genoemd, kende noch den kooper, noch de boeken. En de boekhandelaar, die de boeken afstond, is er ingeloopen. Omtrent het Staphorster-boertjc schrijft iemand, die omtrent dien in het Overijsel— schc zeer bekenden persoon geheel op de hoogte is, het volgonde aan het „Utr. D." Het Staphorster-boertje, genaamd Stege- man (dj. Stegeman zooals hij in de wande ling veelal genoemd wordt), stamt al uit een boerenfamilie, waaruit sinds een paar ge slachten plattelands-heelmeesters voortkwamen. Of de tegenwoordige Stegeman dat qok is geweest, weet ik niet, maar wel weet ik, dat zijn kennis, steunende op de ondervinding die hij van zijn vader erfde ep putte uit do recepten, die hij van zijne ouders eu wel-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2