voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Vo. 175. Zaterdag 2 Februari 1895. 4" jaargang Jp een valsch spoor. Binnenland. FEUILLETON. toon* Brug. res.'1 mi assel. 4.00 4.00 4.00 <.00 4.10 van ini- van lore NIEUWSBLAD ABONNEMENTSP R IJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika f '2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIEP R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Ad vertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. IR. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskem. l|uitenlnnit$cf|t Het was maar goeil dat we de vorige week le pogingen tot samenstelling van een nieuw lubinet in Frankrijk door den heer Bour- rois, onder eenige reserve mededeelden. Want juist toen door eenige bladen het licuwe ministerie gevormd werd geacht, dien de Bourgeois zijn ontslag in, om van de sa- nenstelling ontheven te worden. Zijne po- [ingen waren mislukt, wijl hij geen minister (an financiën kon vinden. Daarna werd de heer Ribot op het Elysée Diitboden en met de vorming belast. Om niet op dezelfde, klippen te stranden, waarop Bourgeois schipbreuk leed, nam Ri bot de portefeuille van financiën voor zijne rekening en was daarna spoedig klaar inet de overige, departementen. Het nieuwe Kabinet deed reeds Dinsdag zijne intrede in de Kamer. Bijzonder gunstig is het niet ontvangen, niet zoozeer om het Kabinet zelve, dan wel zijn premier. Diens houding als mi nister-president tijdeus de Panama-kwestie, sekt niot zeer veel vertrouwen, niet dat hij daarin op eene of andere onaangename wijze betrokken was, maar wegens zijne zwak heid in ernstige vraagstukken. Wie weet boe spoedig Frankrijk weder cene crisis be leeft. Bij gelegenheid van zijn verjaardag heeft de Duitsche Keizer eenige proclamaties in het licht gegeven, waarvan die aan het le ger gericht, de voornaamste wordt genoemd. Daarin herdenkt de keizer het 25-jarige gedenkfeest van den roemrijken oorlog, waar- 30. /Wanneer ik nu iets mag voorstellen" zeide de schout, „dau zou ik verzoeken dat juffrouw Osten tot morgen hier blijft. Wan neer mijne beschouwing, waarom Brame deze misdaad wilde plegen, de juiste is, dan zal hij /zich het eerst verraden, wanneer men hem zegt, dat juffrouw Osten tengevolge van het eten der koeken gestorven is. Anders zal het niet alleen zeer moeilijk vallen hem te .overtuigen, maar als hij zich ontdekt zag, z«U, naar mijn inzien, de eer en het leven van juffrouw Osten niet meer zeker zijn, zoo lang zij binnen zijn bereik bleef. We ne men, om hem te overtuigen, Heinz mede, en dan kan mijne Anna van nacht met het ki«d in eene der bovenkamers van de sme derij slapen, nadat ik Brame in hechtenis heb doen nemen, Carlsen's voorstel vond algemeenen bijval, vooral bij juffrouw Osten, die nu den ge- beelen dag bij haar man kon doorbrengen. toe Duitschland genoodzaakt werd en dien het ten einde bracht na een glorierijken veld tocht, waardoor tevens dc hechte grondslag is gelegd voor den Duilschen bond, (te een heid en den bloei van het rijk. Ter herinnering nan die dagen zullen van 15 Juli 1895 tot 10 Mei 1896, telkens wanneer de vaandels worden ontplooid, de standaarden die gedurende den oorlog wer den gedecoreerd en de eerste kanonnen der batterijen die aan den veldtocht deelnamen met eikenloof bekranst worden. //Moge het leger steeds het bewustzijn bewaren dat al leen Oodvreezendhbid, trouw en gehoorzaam heid tot zulke daden in staat maken". In drie Gentsche weverijen hebben de werklieden gestaakt. Zij vragen verhooging van loon en toezicht op het meten van dc afgtlevcrde stukkeu. Deze weel hielden socialistische en anti-socialistische wevers een vergadering om over de werkstaking te spre ken, Een der socialisten klaagde dat de werkgevers de concurrentie onderhielden door op de loonen hunner werklieden te beknib belen. Een van de drie firma's had haar loonen verlaagd toen zij haar fabriek uit Aalst verplaatste naar Gent. De tweede had werklieden weggezonden die zich bij den ar beidsraad over haar hadden beklaagd. Bij alle drie was het loon te gering. Een anti-soeialist wilde in een brief een gemeenschappelijk tarief voor alle wevers in alle weverijen aanvragen. Hij vroeg de ver gadering of dc door hem en den voorgaan- den spreker opgesomde grieven waar zijn. Een donderend ja was het antwoord. Men besloot den socialistischen afgevaardigde An- seele geluk te wenschen omdat hij de zaak Zoo vertrok dan Carlsen met Anna en Heinz met een ambtelijk bericht over de po ging tot moord door vergift en van den noodlottigen koek voorzien, des namiddags van Pinksterzondag weder uit C. en liet zich, in dc bisschopstad aangekomen, terstond bij den rechter aandienen. Een kwartier later begaven zich zoo geheim mogelijk drie ver- kleode gendarmen langs omwegen naar Wun- nershausen. Volgens afspraak was Jensen des avonds te zeven ure aan den trein om Carlsen met het rijtuig af te halen. //Waar is juffrouw Osten vraagde de knecht verschrikt. z/Goed eu wel in C", antwoordde Carlsen zacht. //Maar wanneer ik Brame zeg, dat ze dood is, dan moet ge niet sohrikken. Go houdt stil bij de smederij. Daar zullen drie beschankenen twist met u zoekenwees er echter maar niet baug voor, maar roep mij en Brame te hulp", Jensen knipoogde tegen zijn heer. Heinz was gelukkig weer ingeslapen, toen zij bij de smederij kwamen, zaodat Anna Carlsen een goed voorwendsel had om terstond de meid te roepen, om met baar dc trappen op te gaan naar de slaapkamer. Reeds een uur van de wevers in de Kamer op het tapijt heeft gebracht. Een woordenwisseling over het meten van de stukken linnen leidde tot de uitkomst dat de stukken meestal in werkelijkheid verschei dene meters langer zijr. dan in naam voor die overmaat wordt de werklieden niets be taald. Toezicht door den werkman op het meten is noodig. Aan de gemeentebesturen in deze Provin cie is de vorige week duur Ged. Sta tan, ter afkondiging en aanplakking, eene bekend making gezonden dat aan de Staartnol bij Borsele door de zorg van het Gewest. Be stuur is gebouwd eeu steiger of aanlegplaats voor schepen en vaartuigen, tot het innemen of aanzetten van reizigers en tot het laden of lossen van goederen dat deze op Vrijdag 1 Februari a. s. in gebruik zal worden ge nomen en dat daarop te rekenen van ditn dag van toepassing zullen zijn het reglement op het gebruik van de steigers in Zeeland, het besluit der Staten tot heffing van stei- gerrocht en het besluit der Staten van 9 Nov. 1888 tot vaststelling der reglementon voorschreven voor de gemelde heffing. De miliciens der bereden artillerie van do lichting 1893 worden 28 Februari a. s. in het genot van onbepaald verlof gesteld. Het artikel meekrap, dat in de ge meente Oudvosinoer (Thoien) vroeger o. a. van 13701880, zoo veelvuldig verbouwd lang had Brame onrustig om het huis ge- loopen. Hij vertrouwde zijne oogen niet, toen hij Carlsen's rijtuig zonder juffrouw Os ten zag aankomen. Zon het vergift ontdekt en zij als de schuldige in hechtenis geno men zijn Hij verbleekte, doch begaf zich naar den wagen. „Waar is juffrouw Osten?" riep hij, terwijl het koude zweet als parels op zijn voorhoofd te voorschijn kwam. z/J uffrouw Osten ach, die arme vrouw 1" zeide de schout bewogen. //Ach, Brame, ge hadt dat lijden eens moeten zienjuffrouw Osten isdood //Wat? Juffrouw Osten? Hoor ik goed, juffrouw Osten riep Brame, in de hoog ste mate verward en ontsteld. „Dc directeur wilde de koeken niet aan Osten laten geven. Dat is tegen de krijgs tucht. 's Namiddags dan at juffrouw Osten een stuk er van en na twee uren was haar lijden afgeloopen." i/O, die ongelukkige ik ik hij kon geen woord meer zeggen. De schout overwon. Ook Jensen en de drie gendar men hadden het gebeurde zeer nauwkeurig gadegeslagen, niettegenstaande zij schijnbaar handgemeen waren. werd en een zeer belangrijke bate afwierp, ook voor de arbeiders, maar na dien tijd door het gebruiken van andere kleurstoffen be kend als aniline, violine, purperitie. euz. ont zaglijk in prijs daalde en natuurlijk weinig meer Werd aangeplant, scheen in de laatste jaren ten eenigszins rooskleurige toekomst te gemoet te gaan. Reactie volgde echter spoe dig en de aanplant keerde weer terug tot het stadium van dommelige rust. In 1892 werd nog voor goede onberoofde tot ƒ30 betaaldmaar deze verbetering was slechts van korten duur, zoo zelfs dat thans slechts de hellt kan gemaakt worden. Van de 4 stoven die eefimaal in (lie gemeente werk ten, is er thans maar een meer overgeble ven, waarin dc meekrap wordt bereid. Daar du vraag tot heden zeer gering blijft, is de kans van aanplanting van eene hoeveelheid van eenige beteekenis niet te verwachten en schijnt de meekrap-oultunr weer gedoemd te zijn tot haar sluimer, waaruit het stijgen der prijzon haar voor enkele jaren hoeft gewekt Door zekere firma zoo wordt aan de „Amst". medegedeeld was hij vergis sing op een wissel van ƒ300 geplaatst eon zegel van ƒ15 en op eeu wissel van 30,000 een zogel van 15 cents, hetgeen juist omgekeerd had moeten zijn. Hier had eene onwillekeurige vergissing plaats gevon den. Daarom werd door de firma een ver- zoekschrilt bij den minister van financiën ingediend tot inwisseling der gebrnikte ze gels, welke onbruikbaar waren. Men meen de dat hierin zou worden toegestemd, om dat de Staat geen schade zoude lijden en de inwisseling van ten onrechte gebruikte ze- /,Ik begrijp, dat het gebeurde u aangrijpt", zeide de schout, „maar help uie nu eens die drie beschonkencn wagjageu, die daar met Jensen twist zoeken". Dit zeggende, trok hij Brame meer naar het rijtuig, dan dat de ze zclt ging. In het volgend oogenblik wier pen de drie gendarmen zich op Brame. De ze begreep nu allesmaar zijne kracht was gebroken. En toen de schout hem, toen hij geketend in het rijtuig lag, toeriep „ont vang nu uw loon, laffe moordenaar en hij met de gendarmen en Jensen in snellen draf naar de stad reed, toen weende Brame zelfs, en voor hij nog iets van de aanklacht te gen hem vernomen had, legde hij eene be rouwvolle bekentenis af. Als de rechter hein daarop mededecldo, dat juffrouw Osten nog flink en gezond was, toen schuimde hij van woede over Carlsen's list en zwoer dezen bloedige wraak. Intusschen zou hij bezwaar lijk ooit in dc gelegenheid komen dezen eed te houden, want de gezworenen veroordeel den hem een half jaar later lot levenslange gevangenschap wegens poging tot moord, en uit C. is nog nooit cene gevangene ontsnapt. Zoodra Carlsen's verhoor op dezen gedenk- waardigen Pinksterzondag afgeloopen was, liet

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1