tfer Gemengd Nieuws. het s-ioialisma hoog tc houden. Hierna zongen zij hot Vrijheidslied en ging de menigte uiteen. IIRESKEAS, 25 Jauuari 1895 Maar wij vernemen hebben enkele inge/.e* tenen uit deze gemeente het initiatie! geno men om pogingen in het werk te stillen tot het oprichten eener vcreenigiug tot geldelijke ondersteuning van werklieden bij ziekte. Reeds vroeger hebben we op het nat eener zoodanige vereeuiging gewezen en bevelen daarom allen, die daarin belang stellen drin gend aan, eene vergadering die vermoedelijk de volgende week zal gehouden worden, bij te wonen, Gisteren is alhier gevankelijk binnen gebracht en naar het huis van bewaring te Middelburg getransporteerd, een gehuwde boerenknecht te IJzeudijke, verdacht onzede lijke handelingen te hebben gepleegd op een meisje beneden den leeltijd van 10 jaren. Groede, 21 Jan. '95. lil de op heden ge houden jaarlijkse lie algem. vergadering der uiuziekvereeniging „Eendracht maakt macht" bleek uit de gedane rekening dat er een kwaad slot was van ƒ6,59. Schijnt deze toestand niet rooskleurig, hij kan toch, ver- ueleketi niet dien van het vorige en met het oog op de inkomsten van dit jaar, als voldoende worden beschouwd. Tot bestuurs leden vi erden herkozen de heeren II. G. Ham- maoher en E. Lucieer. (iroede. De loop der bevolking over 1891 was als volgt: Aantal zielen op 31 Dee. 1893, 1219 m 1218 vr. samen 2167. Ze vermeerderde door geboorte met 36 in. en 35 vr. en door vestiging met 70 m. en 81 vr. totaal met 106 ui. en 116 vr. doch ver minderde door overlijden met 12 m. en 6 vr. «n door vertrek met 71 m. en 78 vr. totaal inet 86 m. en 81 vr., zoodat de ge- heele vermeerdering bedroeg 20 m. 32 vr. en de bevolking op 31 Dee. 1891 ulzoo 1239 m. en 1280 vr. sainec 2519 zielen telde. Er werden 17 huwelijken gesloten. Sluis. Dinsdagavond had alhier de ge wone jaarlijksche vergadering plaats van de vereeuiging tot geldelijke uitkeering bij het verliezen VHn varkeus, genaamd „D« Een dracht". Behalve het bestuur waren 12 leden tegen woordig. Volgens het verslag is het afgcloopen jaar niet »oo gunstig geweest als de vorige jaren, voor 2 varkeus die gestorven zijn moest uit keering plaats hsbben. De rekening bedroeg in ontvang ƒ517.07 (hieronder is het batig slot der vorige reke ning begrepen) en in uitgaaf ƒ87.520 slui tende al zoo met een goed slot van ƒ159.51;, welk bedrag op de Rijkspostspaarbank is ge plaatst. De inleg die vroeger 7.50 bedroeg is thans voor de nieuwe leden op ƒ2,50 be paald en de toetreding voor dezen vastge steld tot 1 Mei a. s. De uitkeering bij het verliezen van varkens werd bepaald op ƒ0,35 per K.G. De contributie werd wederom bepaald op ƒ0.125 per maand en per varken. De maand Januari werd vrijgesteld. Als bestuursleden werden herkozen de hee ren J. P. Bal en J. F. de Bree die zich de benoeming lieten welgevallen. Daarna werd de vergadering gesloten. Sluis. Tot secretaris-kerkvoogd (vacature de heer J. Bekaar) alhier, is benoemd de heer J. C. Stem, op eene jaarwedde van ƒ10. dood van zijn offer zeker te zijn, ook al viel het er op gestrooide gedeeltelijk er af, heeft hij zelfs zooals ge ziet, op vele plaatsen diepe, kleine gaatjes in de koeken gestoken en die met rattenkruit gevuld. Deze gaat jes zijn met een soort najld, toen de koek reeds koud, maar nog vochtig was, er in ge stoken. Ik houd derhalve -juffrouw Osten aan de misdaad onschuldig". {Hordt vervolgd.) IJzeudijke. Dinsdagmorgen werd uit een put (Fransehmansp'.itja genaamd) het lijk op gehaald van een zekere Prudence Aldevvei- reldt. Het vinden van eene sigaar met een doosje lucifers aan den kant van den put, deed het vermoeden ontstaan, dat hier een moord gepleegd was. De dokter die nu in der haast ontboden werd maakte uit de lijkschou wing op dat eene misdaad in het spel was, en verwittigde onmiddellijk het parket dat nu op de plaats een onderzoek instelde. Het slachtoffer, oud 3S jaar ei. woonde op 't ge hucht 't „Molentje" gemeente IJzeudijke. Maandagmiddag was zij een kennis gaan bezoeken, een zekeren D. Goossens die een 20 minuten van de woning der veislagene woont. Omtrent vijf uur werd zij door de beide oudste dochters van Goossens naar huis gebracht, die haar echter verlieten, toen zij in de verte een aianspersoou gewaar werden, waarop zij zeiden dat zij nu, zoo zij zich haastte, toch weer gezelschap had. Dinsdag morgen awam een zoontje op 't „Molentje" cii vertelde daar dat hij onderweg aan 't putje een jas en een muts had zien liggen. Een der toehoorders genaamd Ed. de AVitte ging onmiddellijk zien en vond de '-.apmantel en de muts van het slachtoffer. De broer van de verslagcne die ook kwam zien, vroeg aan het zoontje van Goossens wanneer Pru dence toch naar huis kwaui daar de geheele familie in de meening was dat zij op de hofstede was blijven slapen. Toen deze ech ter zeide dat zij den vorige» dag weggegaan was, en Aldeweireldt de mantel en de muts zag die hij dadelijk herkende, maakte zich een angstig voorgevoel van hem meester. De politie werd dadelijk gewaarschuwd en nadat men een paar uur gedreigd had, werd het lijk door een paar inwoners van IJzen- dijke uit den put gehaald. Diefstal moet de aanleiding tot de misdaad geweest zijn, al thans de portemonnaie vau de verslagcne, die een gulden en eeuig kleingeld inhield, werd met enkel het kleine geld teruggevonden ter wijl ook de haak van de kapmantel was af gescheurd. De dokter heelt op deu arm ecu schram ontdekt die vóór haar dood toege bracht moet zijn. In verband met deu moord is een ze cere K de Z. gearresteerd. G roede, 20 Jan. Ds. D. Fregeres pred. bij de Luth. Ev. gem. alhier, nam hedenna- iniddag afscheid van zijne gemeente naar aan leiding van 2 Cor. 13 13. Tal van belangstellenden woonden deze plechtigheid bij waaronder velen uit de om liggende gemeenten. Na het eindigen zijner rede, riep ds. J. P. van Melle den scheidenden leeraar een hartelijk vaarwel toe en sprak zijne beste weuschen uit voor zijne reis en verblijf in Oost-lndië. Daarna zong de gemeente den lieer Fre geres Gez. 383 4 en Gez. 440 4 toe. Het consulcntschap is thans opgedragen aan ds. Snijders, Luth. Ev. pred. te Ylis- singen, terwijl mede de godsdienstoefeningen zullen worden geleid door ds. Bleeker, luth. pred. te Middelburg en enkele hervormde predikanten uit den ring Sluis. Oostburg. In de op 22 Januari jl. alhier gehouden veiling vau onroerende goederen ten behoeve van de erfgenamen van wijlen den heer Jacob Stcijaart en mej. Suzanna Provoost werd toegewezen le. een woonhuis met gevolgen en stal op en met 2 A. 07 c.A grond aan den heer J. Contant te Schoondijke voor ƒ3100. 2e epn steenen schuur met afdak en varkenshokken op en met 2 A. 07 c.A. grond aan den heer I. J. Andriessen te Oostburg voor ƒ1463. 3e. een partij weiland groot 92 A. 50 c.A. aan den heer J. van Pecnen te Oostburg voor ƒ2200. 4e eene partij bouwland groot 2 II.A. 44 A. aan mej. wed. Tromp te Oost burg voor ƒ4030. 5e eene partij bouwland groot 2 11.A. 28 c.A. aan den heer A. Ver sprille Pz. te Oostburg voor ƒ3000. Sluis. De heffing van havengelden is bij kon. besl. opnieuw goedgekeurd voor deze gemeente tot 31 December 1897. Sluis. Aan mej. M. J. de le Lijs is met ingang van 1 Maart a. s eervol ontslag ver leend als onderwijzeres aan school C. alhier. Sluis. Van ïWru sollicitanten naar de be trekking van hoofd aan school A. alhier, hebben op 21 en 25 Januari jl, 13 sollici tanten deelgenomen aan hot vergelijkend on derzoek. Sluis. Donderdag 17 Januari jl. gaf het muziekgezelschap \pollo" alhier, voor de leden eene uitvoering in de groofe zaal van het stadhuis, die vrij druk bezocht werd en wel geslaagd mag heetcn. Sluis. Onder leiding van den heer P. Noest als directeur gaf de C'hr. Zangveroeniging „Sluis" alhier Vrijdagavond 18 Jan. jl. in de ehr. school hare eerste uitvoering. De opkomst was groot en de uitgevoerde stuk ken vielen bijzonder in den smaak van het publiek. Vooral de Marsch van Becker vond zeer veel bijval. Het stormweder van jl. Woensdag heeft hier en daar heel wat schade aangericht. Uit verschillende plaatsen ontvingen we berichten, dat pannen van de daken waren gewaaid en selioorsteenen tegen den grond waren gesliigerd. In de daken van sommi ge landbouwsehuren werden gaten geslagen, telegraafpalen woeien omver, houten schut tingen en bergplaatsen verloren planken en meer dergelijke kleine onheilen waren het gevolg van den felleu wind. De stoomboot, komende van Ter Neuzen, kon aan Hoofdplaat niet aanleggen en was een achttal passagiers verplicht de reis tot Breskens mede te maken. De waterstand was weer buitengewoon hoog. In de lage gedeelten van Rotterdam o. a. stond alles blank en werd veel waterschade aan sommige kelderwoningen en winkels toe gebracht. De polders op Tliolen hadden het zwaar te verantwoorden. Aurdciiblirg. Maandagavond ontstond Lij den landbouwer A. de Milliano in don Isa- bellapoldor, tijdens liet stoken van den oven een schoorsteenbrand, die zich vrij ernstig liet aanzien, doch weldra kon gebluscht wor den. Aan het hout van den zolder en aan de balken was eenige schade aangebracht. Hoofdplaat. 22 Jan. In de heden gehou den zitting vau den gemeenteraad is aan den onderwijzer J. F. Fremonw eervol ontslag ver leend »ls onderwijzer alhier, inet ingang van 1 Maart a. s. Besloten werd eene nieuwe oproeping te doen op eene jaarwedde van ƒ525. Bij Kon. besl. is benoemd tot dijk graaf van den Polder Groot- en Klein Baar- zande, inet ingang van 1 Februari a. s., de heer II. G. Hamniachor notaris te Groedc. Naar aanleiding van bet gerechtelijk onnerzoek in zake den vermoedelijken moord te IJzeudijke, k unnen we mededeclen, dat gemeld onderzoek tot geen resultaat heeft geleid, en de verdachte K. de Z. op vrije voeten is gesteld. IJzendjjke. Bij de ten overstaan van not. Hammacher en ten verzoeke van de wed. en erven J. B. van Quekelberghe te G roe de ge houden veiling van de herberg bewoond door de wed. Dierikx alhier is dezejeoopstcr ge worden voor ƒ1910. Men meldt uit Bruinisse van gisteren Heden namiddag is, onder de vaart en een zware sneeuwstoimbui, het aakschip „Carl Sehroers" no. 6, schipper Carl van Markivijk, te huis behoorende te Duisburg, geladen met steenkolen, van Pruisen naar België, gesleept wordende door de sleepboot „Succes", voor Bruinisse lek gesprongen en gezonken. De opvarenden, genoemde schipper, met vrouw, twee kinderen en twee knechts, zijn met genoemde sleepboot gered, te Zijpe ge land en te Bruinisse geherbergd. Het zinkan moet zoo vlug gegaan zijn dat een aan jboord zijnde hond niet gered is kannen worden. De schade aan schip en lading moet door assurantie gedekt zijn. Thans zitten voor Bruinisse op de roede g«ge' die wa zet he vl' be drie schepen aan den grond, die de passi en het ten anker komen 's nachts onvei te maken, zoodat het voor de vaart zeer wenscht is dat die spoedig worden opgeruin Een bewoner van de Kuiperstraat, N.-Amstel, vond Donderdag 1.1. op de sto van het Sint-Elisabethsgesticht een kind een jongentje van een week of zes, kennel: aldaar te vondeling gelegd. De man na het kind mee naar huis, eu het echtpaa zelf kinderloos zijnde, besloot van de vond wel aangifte te doen, maar duu jongen behouden. Woensdag huwde te Deurne een we duwe, hij welke gelegenheid een^groot fee werd gevierd. De schoonzoon G. was nii van de partij, doch kon niet nalaten tege den;avond eens naar de feestelijkheden gaan zien. Nauwelijks bij het huis zijiu E'J schoonmoeder gekomen, werd een schot ot hein gelost. De kogel drong in de wan|1 en doorboorde deze lot achter in het ooi De justitie onderzoekt de zaak. De burgemeester van Weerselo is Woens fii dag 1.1. in arrest genomen, hij wordt ver-ui dacht een drietal aandeden eener leening de: rt gemeente Weerselo, te zanten groot ƒ1516 ten tweede male te hebben geplaatst en gelden ten eigen bate te hebben aangewend Een der opvarenden van de te Zwar te waal thnisbehoorende vischsloep Z. W. 12, de 17 jarige G. Zwanenburg, is 11. Zandt: morgen in de Noordzee door een stortzee overboord geslagen en verdronken. Te Kruisland onder Steenbergen, ge raakte de landbouwerskneeht P. r. G., van eene kar springende, zoodanig tusseheu wiel bekneld, dat hij verschrikkelijk werd verwond en na eenige dagen vreeselijk lijdeii aan de gevolgen is overleden. Als bewijs, dat niettegenstaande de verlaging van den zoutaccijns, de smokkela rij aan de grens nog niet ten einde is, schrijft men, dat door de marechaussees Jansen en v. d. Bossche te Sprundel, na zonsondergang, vijt smokkelaars op heeterdaad zijn betrapt, waarvan eer. in de handen der politie bleef,: tegen wien procesverbaal is opgemaakt. Ruim 1500 pond zout is naar het ontvangkantoor overgebracht. Nog steeds valt de sneeuw iu Zwit serland in groote hoeveelheden. Het ztl nog wel eenige dagen duren totdat het verkeer over den St. Gothardspoorweg geheel onge stoord kan plaats hebben. De verzending van brieven heeil plaats over de Brenner- pas. Nog juist op tijd kon dt Nederlandsche en de Duitsche post niet 96 zakken brieven voor Indië bestemd lang» den spoorweg naar Chiasso komen. In het Muggio-dal een der zuidelijkste punten van Zwitserland, heeft een lawine een huis vernield, dat door een groot gezin werd bewoond. Een meisje van twintig jaar, en een kind van twee jaar zijn totaal ver pletterd een zestienjarige jongen werd levens, gevaarlijk aan het hoofd Terwond, Te Lugano is een groot badhuis onder den last van de sneeuw bezweken. De vo rige weck is het spoorwegverkeer tusschen Milaan en Genua geheel gestremd geweest, Arie van Roon, een werkman, wonen de in de KaWerstraat te Amsterdam, is naar hij gelooft en ook zijne beide dochters vast gelooven, betooverd. Een zoogenaamde too- verdokter, te Gorinchem woonachtig, werd geraadpleegd, een paar fleschjes met medi cijnen gebruikt, doch niets hielp j de man behield kramp in den huik. Men kwam tot de overtuiging, dat niemand anders dan zijne vroegere wasehvrouw hem „betooverd" kon hebben en dat deze vrqnw ook alleen in staat was hem te genezen. Van Roon ging haar daarom bezoeken in hare woning in de Waterhoudsteeg op de Kipstraat en deelde haar mede, welke hulp hij van haar verlang de. Of de vrouw al verzekerde dat zij geen hulp kon verlecncn, het baatte haar niet v. Roon zou en moest door haar genezen worden en toen zij bij haar weigering bleef volharden, greep van Roon, die dit aan on wil toeschreef, haar beet, sloeg en trapte haar

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2