voor Zeeuwsch-Vlaanderen. o. 174. Zaterdag 26 Januari 1895. 4e jaargang FEUILLETON. )p een valsch spoor Binnen land. Hrug, res.' EIJ. issel, t.00 kOO kOO 1.00 ..10 van m- van NIEUWSBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIEP 11 IJ S an 1 tot en met 4 regels 25 centselke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. LR. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. ^nif<nl#nd$dit l|tonitV Geen volk dat meer vatbaar is voor in- ikken van het oogenblik dan het Fransehe, ,ar ook geen natie die spoediger die in- ïkken verlaat, dan die van Frankrijk. De rige week verwekte het feit van Perier's reden roe veel agitatie, dat het scheen of hemel en aarde bewogen was, en nu kt dagen later bemerkt men van al die Igewondenhrid niets ineer. Niettemin is het ontslag van Casimir Pe- ir zeer scherp geeritiseerd, door bijna alle ransche en vele buitenlandscho bladen. Ja, en stelde zelfs de aftreding gelijk met deser wat beteekent heimelijk wegloopen van n vaandel. Hoe het zij de opvolger van a waardigen Carnot bleek voer zijn taak st bestand en heeft het Elysée verlaten om or den nieuwen benoemden President, Fe il Fanre, plaats te maken. De aanvanke- te beoordeeling over dezen, is in de Fran ke pers niet ongunstigmen verwacht van :ui een nauwgrzette plichtsbetrachttng. De d zal natuurlijk moeten leeren in hoeverre aan de verwachtingen zal voldoen want Casimir Perier, werd aanvankelijk als n zeer geschikt man voor de hem toebe- ichte hoogste post in den Staatsdienst, be- houwd. In plaats van zeven jaren, regeerde slechts zeven maanden om zelve het ambt tder te leggen. De heer Faure heeft den heer Bourgeois ilast met de samenstelling van een nieuw abinct: diens pogingen vlotten werkelijk «1 aardig. Eer we deze week uit zijn, kan ze formeerder gereed zijn met een stel nieu- .Toch vatte hij Osten's hand en zcide Lieve vriend, ge moogt moed vatten, uwe aak taat goed. Hoe lang uw verblijf in eze gevangenis ook nog duren mag, dat ene is zeker, dat het u nooit tot schande il zijn". Op dit oogenblik trad een door en directeur gezonden wacht binnen en stel- zich bij de deur. Terstond daarop volg- !e een tweede, die bij de andere deur post atte. Dit viel den schout op, te meer daar Ie directeur en de predikant zoo lang weg lieten. Langzamerhand was er ruim een lalf uur verloopen sedert hun vertrek, en log bleef het stil. Heinz was iii de armen fijns vaders ingeslapen. Eindelijk hoorde men in den gang een huk heen en weer loopen, en daartussehen Ie zware stem van den directeur, buitenge- 'oon opgewonden. Nu sprong de deur open kwam de directeur biunen, hoogrood van "ornachter hem de predikant bleek en we ministers. Jl. Zaterdag is liet eind-bedrijf van het treurspel Landverraad afgespeeld en de hoofd persoon, de ex-kapitein Dreyfus naar Rochelle gebracht, waar m«n hem zoude inschepen naar het eiland Ré. Er waren onvoldoende maatregelen tot handhaving der orde genomen, en de politie, was niet in staat de geweldige menigte, die zich bij het station verzameld had, in toom te honden. Toen de veroordeelde tusschen de agenten de wachtzaal binnentrad, drong de menigle op. Men stak lucifers aan om zijn gelaat te zien, men schreeuwde buiten en binnen Te water Dood aan den verrader en sloeg hem met stokken en vuisten. De agen ten sleepten hem ten slotte in een omnibus, waarvan de menigte de ruiten verbrijzelde. Eindelijk werd hij met moeite aan boord van het schip gebracht. Dit lafhartig te keer gaan tegen een weer- loozen misdadiger ontbrak er nog maar aan om liet gevoel van walging, dat eerst het verraad en daarna de publieke degradatie heeft moeten wekken, te voltooien. De „Politique coloniale" verneemt uit Kaïro, dat inlandsche troepen, door Italiaan- sche officieren aangevoerd, door ongeveer 10,000 derwisjen dicht bij Kassala zijn aan gevallen en geheel in de pan gehakt. Generaal Baratieri schijnt slechts door de handige taktiek, waarmede hij plotseling front keerde en tegen Mangascia optrok, dien hij versloeg, een geheele omsingeling te hebben ontgaan. De getalsterkte der derwisjen en der Abbissyniërs is ontzettend en als koning Menelik zijn verslagen vriend komt wreken, stil, en een derde heer met ernstige, stren ge gelaatstrekken, dien Carlsen hield voor den dokter der gevangenis en dien Osten als zoodanig herkende. En achter deze drie droeg de bezitter van den naam Schwamp- fel op een grooten schotel de beide koeken van juffrouw Osten. Osten, met Heinz slapend in zijne armen, en de overigen stonden op, toen de direc teur toornig voor juffrouw Osten stil bleef staan eu haar vraagde „Aan wien hebt ge die koeken willen brengen „Aan mijn man, zooals ik u reeds gezegd heb, mijnheer" „Wio heeft ze gebakken „Ik zelf!" „Wie heeft er sniker op gestrooid?" „Ik ook. mijnheer". „Dan zijt ge eene giftmengster, juffrouw Osten 1" riep de directeur met zijn vreeselij- ke stem haar toe. „Ik, mijnheer riep de beangste vrouw, hare handen wringend, met eene uitdruk king van ontsteltenis over die verschrikke lijke, onverdiende aanklacht. „Ja, gij, gij snauwde de directeur haar brengt hij een geducht eu welbewapend heir in het veld. Kassala kan het misschien eenigen tijd houden. Het is goed geproviandeerd. De bezetting bestaat echter voornamelijk uit in landers ouder Italiaansch commando Van verschillende zijden vernamen wij de" zer dagen dat er in den Kaatsten tijd her haaldelijk vergissingen voorkomen bij het in betaling geven van muntbiljetten. Hoewel die van /T0 bruin en die van /50 blauw gekleurd zijn, bobben ze in vorm en tteko- uing zooveel van ,elkaar, dat zij, vooral wan neer ze dcor het gebruik wat vuil geworden zijn, licht tot verwisseling aanleiding kun nen geven. Het is te hopen dat de nieuwe tienguldensbiljetten, die de nog niet lang in gebruik zijnde soort tengevolge van de broos heid van het papier reeds weder zullen ver vangen, door kleur en vorm beter van de vijftigguldens-biljettcn te onderscheiden zul len zijn. (Zw. Cl.) De minister van binnenlandsche zaken brengt voorloopig ter kennis van belangheb benden lo. dat in 1895 tweemaal gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van het examen ter verkrijging der akte van be kwaamheid voor hulponderwijzer en hulpon derwijzeres, en dat dit examen voor de eerste maal in dit jaar zal aanvangen op 2 April e. k. en voor de tweede maal op een nader woedend toe. Juffrouw Osten bedekte haar gelaat en snikte luide, Anna Carlsen niet minder. Daar trad Carlsen voor den direc teur, recht en trotsch als altijd. „Veroor loof me eene enkele vraag aan die vrouw te doen, mijnheer". De directeur knikte onwillig. „Wie heeft de koeken ingepakt vraag de Carlsen. „Brame snikte juffrouw Osten. Osten werd doodsbleek; de schout vervolgde„Waart gij of iemand anders er bij tegenwoordig, toen hij de koeken inpakte „Neen, ik maakte Heinz klaar om mee te gaan en de meid was in de keuken. De koeken stonden echter sedert gisteravond in de kamer naast de keuken". „Kan men van uit de keuken in die ka mer zien „Neen", antwoordden de echtelieden bijna gelijktijdig. Nu trad de dokter voor en wendde zich tot Osten mot de vraag „Iladt ge, voor ge hier kwaamt, phospho rus in huis „Ja, rattenkruit, in eeue gesloten lade op den zolder". te bepalen dag in October 2o. dat in 1895 éénmaal gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van examen, ter verkrijging der akte van bexwaamhoid, tot het geven van huis- en schoolonderwijs in de vrije en orde-oeteniiigen der gymna stiek en dat dit examen zal aanvangen op een nader te bepalen dag in October. Het tijdstip waarop en de autoriteit bij wie zij die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, zich daartoe zullen behoo- ren aan te melden, zullen nader overeenkom stig de voor deze examens bestaande voor- schrilten worden bikend gemaakt, Men meldt uit Amsterdam aan de TV. R. Cl. Zaterdagochtend ten 9 ure werd van Ein- inenes na eene hechtenis van 6 maanden we gens opruiende woorden in eene openbare vergadering gesproken, in vrijheid gesteld. Een groot aantal partijgenooten waren voor dc cellulaire gevangenis aan den Amstelveen- schenweg vereenigd en ontvingen hem met gejuich. Hij steeg in een open rijtuig, waar in zijne vrouw en kinderen gezeten waren, en ging uiet den stoet naar „Constantia", om daar door Doincla Nieuweuhuijs en Hermans te worden toegesproken. Uit „Constanta" wapperde de roode vlag, en E (nineties, die na beide sprekers het woord kreeg, sprak over zijn verblijf in de gevan genis, bij welk verhaal menigmaal een kreet van verontwaardiging uit de aanwezigen op- ging. Hij verklaarde in de gevangenis fris- sche krachten opgedaan te hebben om met nisuwen moed zich weder aan de zaak der arbeidersbeweging te wijden, om de vaan van „Kon Brame bij den sleutel komen „Zoolang ik thuis was, altijd, en ik denk in mijne afwezigheid nog gemakkelijker, daar hij alles wat op de zaken betrekking had bestuurde, goed bestuurde, en we boven het oud-ijzer enz. bewaarden". „Dan klaag ik Jozef Brame aan wegens poging tot moord op den slotenmaker Osten, met het doel om juffrouw Osten te huwen", zeide schout Carlsen op ernstigen en plech; tigen toon. En nu verhaalde hij den onge- loovigen directeur en zijnen verbaasden toe hoorders al dc redenen die hij had om Bra me te verdenken. „Ook ik ben van dezelfde mcening", zei- de de dokter. „Ge hebt reeds gisteren de suiker er op gestrooid, niet waar juffrouw Osten Ge bevestigt het. Ik kreeg dezelf de overtuiging, nadat we de lichtende koe ken uit de donkere kamer genomen hadden. Want bijna overal vindt men aan den vet ten rand van den koek ecu laagje suiker zonder vergiftde door en door vette sui ker moet er dus op gestrooid zijn toen de koek nog warm was. De giftmenger nu heeft de suiker er grootendeels afgekrabd en rat tenkruit er op gestrooidja, om van den

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1