Laatste Berichten. Gemengd Nieuws. Predikbeurten. Zijn geboorte. Dus zal op Goeden Vrijdag, te 4 uur 20 min. des morgens, de maan het zesde der sterrenbeelden de Maagd passeeren. KRESKEW, 18 Jannari 1S95 Dinsdagavond had tea huize van den heer F. J, J. Besemer de jaarvergadering plaats van de leden der vereeniging tot geldelijke uitkeering bij het verlies van varkens „Een dracht maakt macht". Tegenwoordig waren met het bestunr 32 leden. Aan het verslag over hat afgeloopcn jaar, is bet volgende ontleend. Flet aantal leden bedroeg 52, dat der be gunstigers 3. In het geheel waren 73 varkens verzekerd, waarvan lti zie.c zijn geweest, 1 gestorven is en 3 onteigend zijn geworden. De rekening sloot met een batig saldo van ƒ103.09, bij eeno ontvangst van 347.74 en ecne uitgaaf van ƒ244.65. Het kapitaal op 31 Deo. 1894 bedroeg 1007,05, zoodat nu iu kas was ƒ1110.74. De inleg voor de uienwe leden werd be paald op ƒ3 en de toetreding voor dezen vastgesteld tot 30 April a. s. Een voorstel van het bestuur tot vaststel ling van den prijs bij uitbetaling op ƒ0.35 per KG. levend gewicht, werd verworpen met 24 tegen 7 stemmen. Daaidoor bleef de prijs op ƒ0.40 bepaald. Als leden van het bestuur werden herbe noemd de heeren A. I. Comelis, S. de Hul- lu en F. J. J. Besemer resp. met 30, 31 en 31 stommen terwijl de aftredende keur meester D. A. de Rijgh met. 25 stemmen werd herkozen. O]) voorstel van den heer F. J. J. Bese- me.r werd met 18 tegen 14 stemmen beslo ten den heer A. I. Cornelis als voorzitter een salaris toe te kennen van ƒ10; 11 der tegenstemmers was voor ecne toelage van 5. Daarna werd de vergadering gesloten. Alvorens wij ouze mededeelingen sluiten willen we nog even wijzen op het goede doel dat deze vereeniging beoogt. Al is de deel neming groot en begrijpen de varkensfokkers bun belang door als lid dezer vereeniging toe te treden, toch gelooven we dat er nog meer leden konden zijn en de leuze dezer assurantie-maatschappij nog meer bewaarheid worden. Ook het aantal donateurs is zeer gering De som van 1 's jaars kan wel geen be letsel zijn om eene zoo nuttige vereeniging te steunen, en vertrouwen dat de belangstel ling in deze goede zaak bij de ingezetenen dermate moge opgewekt worden, dat een groot getal begunstigers worde ingeschreven. had. En inderdaad scheen hij den direc teur iets onaangenaams te zeggen te hebben, iets dat heiu verontrustte, daar hij begreep, dat de oude man zijn bij deze gelegenheid buitengewoon goed humeur zou moeten in boeten. Carlson verstond het volgende „Toen ik zoo even, na mijn geestelijk ge waad atgelegd te hebben, uit mijn kamer den donkeren gang inging, werd mijn oog getrokken door iets vreemds in de spijska mer, dat ik niet verklaren kan. Ongeveer op de hoogte van mijne oogen schitterden in die kamer twee oogen, zoo groot als een bord, en zagen me, terwijl ze zich heen en weer bewogen, spookachtig aan. Ik ging naar de deur, maar daar het stikdonker was, kon ik niets onderscheidende deur was echter gesloten. Ik hield me verplicht u zulks mede te deelen". „Ik zal eeus zien, wat de spokerij betee- kent riep de oude soldaat verstoord uit. „Volg me, mijnheer". Zoodra beide man nen verdwenen waren, wierp Hetty zich met onstuimigheid aan den hals van haren man, en was op liet punt hem alles te zeggen, wat hij niet weten mocht. Doch schout Carlseii trad op hen toe en zeide „Jul- frouw Osten, we hebben dit oogeublik slechts verkregen op voorwaarde, dat wc zouden zwijgen. We zullen ons woord houden". H'ordt vervolgd.) Woensdagavond hield de sociteit „Ons Genoegen" in haar gewoon lokaal eene alge- mcene vergadering, speciaal bestemd tot een gcnoegelijk samenzijn. Om dat doel te bereiken hadden zich ee ltige harer leden benevens enkele dames be schikbaar gesteld oin door het opvoeren van een drietal tooneelstukjes het gezellige van dien avond te verhoogen. De flinke zaal was propvol, als gevolg van de ruime gelegenheid tot introductie, die was aangeboden, en die met dankbaar heid was aanvaard. Te ruiin half acht werd de vergadering door den Voorzitter, de heer J. de Hullu met een woord van wclkoin geopend, waar na het gordijn opging ter opvoering van het blijspel Dolveren. Dit stukje, dat een heel aardige greep was uit den tijd van den aan vang der doleantie, doch niets zedekwetsends in zich bevatte, werd door een drietal dames en evenzooveel heeren zeer natuurlijk ge speeld. De rollen waren in goede handen en de dilettanten gaven blijken zoowel van goede studie als van natuurlijke vertolking. Het oorspronkelijke blijspel Leen me je ka mer was een zeer geestig stukje, doch waar van we het slot ons eenigszins levendiger hadden voorgesteld. Niettemin werd het meesterlijk gespeeld en de verschillende personen waien zoojuist op hun plaats, dat men geen beter vertol king kon wenschen. Bovtndien waren ook deze rollen aan flinke talenten toevertrouwd. Wij bijeen een oorspronkelijk blijspel met zang was een juweeltje; het was der aan dacht van het begin tot het eind ten volle waardig en wierp een kensohetsenden blik in het leven vol toevalligheden. Met spanning werd elke beweging gevolgd, met nieuwsgie righeid elk woord opgevangen en het einde verbeid. „Einde goed al goed" zegt het spreekwoord, dat ook op de twee hoofdper sonen in dit blijspel van toepassing was, want de groote verwijdering die tussclien hen aanvankelijk bestond liep uit op een verbind- tenis voor goed, een oinstaudigheid die in het werkelijk leven ook zoo vaak het eind is van menig toeval. Het behoeft wel geen betoog dat op elk der drie opvoeringen een daverend applaus volgde als loon voor den onverinoeiden ijver en de belangelooze medewerking van dat 10 tal dames en heeren, voor het ons verschaf- genoegen. Door den heer De Buisonjé werd als tolk der vergadering een woord van hulde, van waardeering en dank gebracht voor de flin ke uitvoering, het aangeboden genot en de aangename afwisseling in het eentonige plat telandsleven, en riep liet gezelschap een har telijk „tot weerziens" toe. Een zeer geauimeerd bal besloot deze ge zellige avond. Hoofdplaat, Het aantal behandelde tele grammen op het telefoonkantoor alhier be droeg over 1894 gezamenlijk 1194, waarvan 580 verzonden en 614 ontvangen. Door die kantoren te Biervliet en Philip pine werden 880 en 1679 telegrammen be handeld. Hoofdplaat. Een diefstal eenig in zijn soort vond de vorige week plaats op de hof stede van den landbouwer Temmerman on der deze gemsente. Omstreeks middernacht veroorloofden zich enkelen de vrijheid om door te dringen tot het varkenshok op ge noemde hofstede, en eigenden zich een mooi exemplaar, ter zwaarte van ongeveer 100 KG. toe. Het dier werd voortgedreven tot op eenigen afstand der hoeve en daar werd 't omvergeworpen en met een mes gestoken, op de gewone slagersivijze. Daarna werd de kop er afgesneden en op het geploegde land gezet, terwijl het dier van de ingewanden werd ontdaan, die in een sloot werden ge borgen. Hierop wérd de ontvreemde buit naar huis gebracht. Maar waar De oplos sing dier vraag houdt de politie bezig, die van deze onbeschaamde diefstal verwittigd zijnde, onmiddellijk een onderzoek heeft in gesteld, doch helaas zonder gevolg. Op Nieuwjaarsdag waren bij den her bergier A. van der Wcijde te IJzendijke twee personen aan het spelen met de pierbol, die in leeftijd 80 jaren verschilden. IJzendijke, 17 Jan. Heden had alhier bij F. J. de WitteWeijncn de aanbesteding plaats van het bouwen van een boerenwoning op de hofstede van den landbouwer Verbrug- ge te Waterlandkerkje Ingeschreven werd door de heeren Th. de itijeke te IJzendijke voor ƒ6200, J. Haartsen te Groedc voor ƒ6027 J. van Baal te Oostburg voor ƒ5760, J. van Male te Schoondijke voor ƒ5748, J. Bleijenbergh te IJzendijke voor ƒ5744 in lJzendijksche steen en ƒ5832 iu Boomschc steen, A- van He- vele te IJzendijke voor ƒ5722.47 (IJ. st.) cu ƒ5827.21 (B. st.) A. Maas te Hoofdplaat voor ƒ5700 (IJ. st.) en ƒ5675 (B. stj J. A. van de Sande te Groede voor ƒ5600, F. de Meijer te Gent voor ƒ5480 (IJ st.) en ƒ5500 (B. st.) en Ch. van Poucke en F. C. C'hristiaansen te Oostburg ƒ5224.44 (IJ. st.) en ƒ5094.54 (B. st.) Aangezien de op 22|23 December j.l. ontstane stormschade op 29|30 December jl. op sommige plaatsen aanmerkelijk is uitge breid wordt thans de volledige herstelling der schade, ongerekend de schade aan de duinen en het verlies van helm, dninbeplan- ting en rijsschermen, als volgt geraamd Aan Tien Honderd en Zwarte ƒ6035 aan den Adornispolder ƒ1820 en Oud en Jong Breskens ongeveer ƒ900. Groedc, 17 Jan. Bij de heden door not. Hanimacher gehouden veiling van 3.5736 H.A. Bouwland, behoeve de wed. en erven wijlen den heer J. B. van Quekelberghe werd kooper de heer L. Beirlandt te Brug ge voor ƒ3670. Retriiiicheinent. Voor hoofd der school jaarwedde ƒ900 alhier hebben zich 23 sol licitanten aangemeld. In de gisteren te Versailles gehouden ge combineerde nationale vergadering van de leden dor Fransche Kamer en Senaat, is tot President der Fransche Republiek gekozen, de heer Felix Foire, met 435 stemmen. Over het algeineeu wordt deze benoeming vrij guns tig ontvangen. Nkd. IIerv. Kkrk. Zondag 20 Jan. 1895. PLAATS. TIJD. NAAM. Biervliet nm. t n ds. Krol. Breskens vm. 9 u ds. Dijkman. nm. 7 u BijbelSesprcking. Groede vm. 9 u ds. Krol. Hoofdplaat nm. 2 u ds. Beckeringh. Nieuwvliet nm. 2 n ds. Dijkman. Schoondijke vm 9 u ds. Beckeringh. IJzendijke vm. 9.30 ds. Wijnmalen. Ev. Luth. Gbm. Groede nm. 2 u ds. Fregeres. Afscheidsrede. EviNOEI.ISA.TIK. Bchoondijke vm. 9 u dhr. Rsudink. Een vischboer die te Amsterdam spie ring verkocht, had zijn kar met deze visch- jes een oogenblikje onbeheerd laten staan en maakte een vriendelijk praatje met een dienst meisje aan een der huizen aan de Heeren gracht. Ons boertje was allerminst bedacht op de tallooze hongerige meenwen, die thans in de stad zoo veelvuldig voorkomen en die azen op een lekker hapje. Toen zij de kar met spiering in 't oog kregen vlogen zij er op en af en hadden na genoeg de helft der visch reeds verorberd, toen de eigenaar den brutalen diefstal be merkte en, woedend, de ongenoode gasten'^ op de vlucht joeg. Dinsdagochtend vervoegde zich bij eeiee^ bewoner van de Dijkstraat te Kralingen een fatsoenlijk gekleed jonkman met een brief, geadresseerd aan mevrouw, waarop hij ant-1 woord wachtte. Bij de opening van het cou- vert bleek dat er een blanco velletje papiere' in was Toeii mevrouw zich naar den brief. brenger wilde begeven was deze verdwenen, met hein een nieuwe zwart zijden hee- renparapluie. IVoensdag vierden de heer II. Run- n sink en echtgenoote te Onderdendam (prov. iod Groningen) hun 70 jarig huwelijk. De ou de lieden zijn 93 en 92 jaar oud. Beiden verheugen zich in eene volmaakte gezond heid hun eenige gebrek is, dat zij zeer doof zijn Hi e ew H< 13 eef g' rbl ok Jul eet N' srd ld ■rti 0; BP rou N rou »lv ui/, (de loe Jki ir. e i en uig Uit Wageningen meldt inen van Januari Op de tramlijn van den staatsspoorweg WageningenEedc had heden een ongeluk plaats. Ter gevolge van de vele sneeuw had de hoofdmachinist T. in overleg met den waarnemend stationschef besloten de trams tusschen Wageningen en Bennekom, (omdat daar nogal veel bochten in den weg zijn) door twee machines te laton vervoeren. Om 9.25 voorin, was genoemde machinist van Wageningen vertrokken; ter hoogte van wis sel 5 moest hij wachten op de tram die om 9.03 uit Eede vertrekt. Aan wissel 5 ge komen bemerkte hij dat die train uit Eede een eind verder ill de sneeuw vast zat. Hij heeft toen met 2 locomotieven die tram aan wissel 5 gebracht, waarop deze verdtr de reis naar Wageningen kon voortzetten en den conducteur K. van die tram werd op gedragen aan station Wageningen te zeggen dat de tram van 10.05 niet uit W. mocht vertrekken vóór hij met zijn hulplocomotief weer aan genoemd station terug was, daar hij eerst de tram van 9.25 tot door Benne kom moest brengen. Toen hij dit gedaan had reed hij met de losse locomotief weer op ér IV. aan. Behalve bij zelf bevonden zich op die machine de ploegbaas F., twee machi nisten en een arbeider. Inmiddels was te 10 12 (alzoo 7 min. te laat) de tram uit W. vertrokken, waarin behalve de post o. a. ook 4 passagiers voor Amsterdam. Naar de waar schuwing was alzoo niet geluisterd. Even voorbij de bierbrouwerij, waar een tweetal scherpe bochten zijn, reden de locomotieven in volle vaart tegen elkaar in. Wel hadden beiden langdurig gefloten, doch daar dit te gelijkertijd geschiedde, heeft waarschijnlijk de een den ander niet gehoord. Door de bochten kon niet geremd worden de bot sing was daardoor zoo hevig dat beide loco' motieven en de personenwagen totaal on bruikbaar werden. In het geheel zijn 5 personen gewond, waarvan 2 zwaar. Onder de zwaar gewon den behoort de machinist A. A., «n de rei ziger J. V. Er werd terstond geneeskundi ge hulp verleend. De politie, die onmiddellijk ter plaatse was, heeft procesverbaal opgemaakt naar aanlei ding van art 165 van het Wctb. van straf recht. Door dit onheil ontstond natuurlijk eenige vertraging in den dienst. Te 1.30 wasech ter de weg weer vrij. Een heer heeft in een courant een rijwiel te koop zien aangeboden en gaat het aan het opgegeven adres bezichtigen „Maar", roept hij uit, „dat i6 myn eigen wiel, dat mij vier weken geleden ontstolen is Verkooper„Dat kan iedereen wel zeg gen, hoe kunt gij dat wiel herkennen Ik heb het nog al op nieuw laten lakken Eene avontuurlijke geschiedenis, die tot heden geen noodlottige gevolgen heeft ge had, bracht jl. Donderdagavond den Burg op Tessel in rep en roer. Eene dame uit Saksen met hare moeder en een Amsterdamsch advocaat hadden dien dag hunnen intrek in het hotel „De linde boom" genomen, 's Avonds ging de eerste an; oil jar ied ién ;ro int tan licl uia jo<

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2