voor Zeeuwscli-Vlaanderen. o. 173. Zaterdag 19 Januari 1895 4e jaargang FEUILLETON. )p een valsch spoor. Binnenland. oom. Hrug. res." lEIJ. issel 4.00 4.00 4.00 $.00 4.10 van im- van lere Ml. NIEUWSBLAD ABONNEMENT S P RIJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden Boekhandelaren bij alle Brievengaarders en den Uitgever. A D V E K TENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advcrtentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den I itgever C. DIELEMAN, te Bresfcens. 24 41 3 45 00 ijmitenlandsdp l|ton«lh De Staatkundige toestand in Frankrijk liijnt niet al te zuiver te zijn. Nauwelijks ti de werkzaamheden in de Kaïucr aange- ngeu of een ministeriëelc crisis breekt uit. Hierbij komt nu het ontslag van den heer tsiiuir Perier, als president, dat voorzeker oor menigeen inet verrassing zal gehoord jn- In de boodschap die de President aan de timer richtte, ontwikkelde hij de denkbeel- rn die heui aanleiding tot ontslagname ga ll. De vergadering en de. stemming der Ka per van Maandag zijn in zijne oogen sleehls nd.rgeschikte incidenten in den strijd, dien ten tegen het parlementaire stelsel en te len de openbare vrijheid heeft aangebonden, ïïj had gehoopt, dat het presidentschap der [{publiek, ontbloot als het is van middelen nt krachtig op te treden, ook verschoond ou blijven van de aanvallen der partijen en at het politieke vertrouwen van alle repu- likeinen hem kracht en gezag zou vcrlee- en. Hij had gehoopt, dat zij, die hem jas ondanks gesteld hadden in een post, ■aar hij de gelegenheid om zich zeiven te eren miat, zich de verdediging van den mhtenaar, die de hoogste waardigheid des snds bekleedt, tot taak zouden hebben ge leld. De President heeft den ministers verzocht oorloopig hunne aanvrage om ontslag in te rekken ten einde een geregelde overdracht »n het bewind te verzekeren, Dupuy heeft Ie presidenten van Kamer en Senaat van Men bracht hen in een groot, heldor, maar aag vertrek in de eerste verdieping van het middengebouw, dat eene soort wachtkamer cheen te zijn. Terstond daarop hoorde men n den gang sporen riukclen en het geluid «na zware stern. Nu kwam eene breedge- chouderde reuzengestalte op ons groepje af, dat zich bij het venster had neergezet en nu ipstoud. „Drommels zoo zou men eiken dag wenschen, dat het Pinksteren was, als oen zulke bekoorlijke vrouwspersonen hier ion hebben riep hij 'vol vreugde, terwijl letty Osten en Anna Carlsen de oogen ne ersloegen, en Carlsen dien zonderlingen op- toeder der gevangenen wantrouwend aanzag". „Ik ben do directeur dezer inrichting", ver volgde hij toen. „En gij zijt waarschijnlijk «hout Carlsen iiOm u te dienen, mijnheerEn hier uffiouw Osten, mijne dochter Anna, deklei- Perier's besluit in kennis gesteld deze zul len het parlement in urgentie bijeenroepen. De Duitsche Rijksdag heeft (ie wetsont werpen tegen de omwenteling in eerste lezing aangenomen na dat een volle vijftal dagen van besprekingen aan de eindstemming wa9 voorafgegaan. Ook de. Rijkskanselier Von Hohcnloke heelt op den laatsten dag der beraadslaging aan het debat deelgenomen. Nieuwe gerichtspunten ontstak hij niet alleen deelde hij mede dat de 'ouiwentelings- wet geen uitzonderingswet is en maakte eene vergelijking tusschen den oorlog en den strijd ter beveiliging der maatschappij. Niet den vijand te dooden is het doel maar hem te overwinnen, en insgelijks bedoelt men roet het ontwerp tegen de omwenteling niet de vrijheid van meeniiigsuiting le vernietigen, n.aar alleen den vorm waarin men aan zijne overtuiging lucht geeft binnen zekere per ken te houden. De wijze waarop Ilohenlohe zijne korte rede uitsprak, of, beter gezegd voorlas, wordt door de Duitsche pers scherp gecritiseerd Men roept de dagen dat Caprivi nog rijks kanselier was in de herinnering terug. Wan neer deze opstond on, op het gevest van zijn zwaard gesteund, dikwijls onvoorbereid, aan de debatten deelnam, kon men zeker zijn belangrijke cn zelfstandige ideeën te hooren, op meesterlijke wijze voorgedragen. Hohenlohe daarentegen schijnt zoo weinig redenaarstalent te bezitten dat hij zelfs eene zeer korte reeks gedachten niet kan uitspre ken zonder zijn manuscript te raadplegen. „Men kan niet zeggen", lezen wij in het „Berliner Tagcblatt", dat dit nu juist een ne Heinz". „Aha, de jongen met de twaalf tanden en cn (le weinige luiers 1 Nu, ge behoeft niet te kleuren, juffrouw Osten. Ecu flinke jon gen Wordt late# een degelijk soldaat. Uw man zal hier gebracht worden, zoo gauw de kerk uit is. De predikant is anders een schuw man, maar op uwen man is hij als 't ware verzot. Ge zult vandaag allen hij me eten, natuurlijk behalve uw man, juffrouw Osten. Want dat kan niet. De gevangenen mogen nooit iets anders dan de voorgeschre ven spijzen hebben". Juffrouw Osten wierp treurige blikken op haar mandje, hetgeen aan de geoefende oo gen van den ouden soldaat niot ontging. „Ik heb u reeds lang willen .vragen, wat ge daarin hebt vraagde hij, terwijl zijn neus dicht bij het mandje een herkennings- toeht deed. „Ik geloof, wezenlijk, juffrouw, dat ge or koeken in licht? Toch zeker niet voor uwen man Of voor mij Ik dank u. Dus toch voor uwen man „Ik bid u, mijnheerzoide juflrouw Osten bodeesd. „Geen kruimel krijgt Osten", hernam de directeur beslist. „Dat zou me wat moois gunstigen indruk maakte". De Czaar van Rusland heeft ter gelegen heid van het nieuwe jaar den president van den ministerraad, den minister van justitie en dien van oorlog ridderorden uitgereikt voor de gewichtige diensten aan den lande bewezen. Dreyfus, de gewezen Fransche kapitein, die wegens landverraad veroordeeld is tot levenslange deportatie, wordt in de gevan genis door een doodseh stilzwijgen omringd. Niemand vergezelt hem bij zijn wandelingen op de binnenplaats en liet is ten strengst verboden iets tot den verrader te spreken of hem antwoord to geven, als hij iets vraagt. Dat zwijgen is zeker nog pijnlijker dan de scheldwoorden, die hij moest hooren bij zijn degradatie. Inmiddels 't kon niet uitblijven is bij de Regeering reeds een verzoek van een anderen kapitein Dreyfus ingekomen oin van naam te inogen veranderen. De JV. 72. Cl. geeft in een hoofdartikel over „de Zeewering te Scheveningen en de plannen voor een haven ten behoeve der visseherij aldaar" als haar meening te ken nen, dat er van een haven te Scheveningen wel niets zal kometi en dat het beste zon zijn, dat het Rijk een visschersluven maak te aan den Hoek van Iloliand, terwijl dan een locaalspoorweg (kunstlijn) naar Scheve ningen personen en goederen zou kunnen vervoeren. wezen. De keurigste vijl kon er in zitten, en dan Neen, juffrouw Osten, zoolang Van der Brense hier directeur is, krijgt geen gevangene wat anders Opzichter Schwauip- felriep hij met zijne luide stem. Een man verscheen, in de uniform der in richting. „Terstond die snoeperij in de spijs kamer brengen Juffrouw Osten gaf de beide koeken over, terw ijl groote tranen langs hare wangen big gelden. Sehwainpfel legde de koeken op een grooten schotel, nadat hij het papier cr af gedaan had, eu bracht ze weg. Ook An na Carlsen bracht haar zakdoek aan hare schoone oogen. De directeur begaf zich naar het venster en trommelde op (le ruiten. Hij zocht zijne ontroering te verbergen. Zoo konden er ongeveer vijf minuten inademloo- ze stilte verloopcn zijn, toen men het orgel in do kapel den slotzang hoorde spelen. „Binnen een paar minuten zal uw man hier zijn", zeide de directeur, zich omke rend. „'t Spreekt van zelf, dat niemand den gevangene een woord zegt van het gebeurde, waaruit hij hoop kan vatten, dat hij spoedig vrij zal zijn. Ik zou hem terstond weer moe ten laten wegbrengen cn nooit weer eene Gtdurende de maand December zijn in Zeeland hij 4 eigenaren 113 gevallen van mond- en klauwzeer voorgekomen en bij 9 eigenaren 9 gevallen van varkensziekte. Dat de socialistische beweging hier te lande niet vooruit gaat, blijkt o. a. uit de opheffing van verschillende blaadjes van die richting, ten rleele door samensmelting met andere. In een daarvan „De Baanbreker" dat met een ander wordt vercenigd, leest men „Ons landje is klein en de sociaal-demo cratische beweging, is nog niet groot genoeg, om allerlei bladen en blaadjes op de been te houden. Ook ontbreekt het aan perso nen in onze beweging, die èn tijd, èn talent, eu kennis èn ervaring, èn tact genoeg in zich vereenigen, oin met weinig of geen hulp een blad uit te geven, dat eenigszins beant woord aan de cischen, die men aan een ar beidersblad mag stellen. Een religieus-wetenschappelijk blad be helst het volgende In verband met liet jaar 1895 en Chris tus' dood wordt de volgende bijzonderheid medegedeeld. Het jaar 1895 zal een astronomische bij zonderheid medebrengen. Op den Goeden Vrijdag zullen de sterren, die zich om de zon bewegen, volkomen denzelfden stand heb ben, dien zij aan het uitspansel innamen op den dag, dat Christus aan het kruis stierf. Het is de eerste maal, dat dit feit zich voor doet sedert 1862 jaren. Wij zeggon sedert 1862 jaren, want de Christelijke jaartelling begint niet inet het jaar van Christus' dood, maar met dat van samenkomst toestaan." Na enkele minuten sprong do deur open en kwam Osten binnen, zonder Ketenen, in do klceding der gevangenen. De echtge- nooten stortten zich in eikaars armen en hielden elkaar lang omstrengeld. Toen kwam Heinz aan de beurthij wilde nu niet meer van pa scheiden, alhoewel dieus kleeding hem niet zeer scheen te bevallen. Iletty Osten vond, dat haar man er beter uitzag, dan zij gevreesd had. Carlsen daarentegen zag wel, dat de weinige weken gevangenschap Osten verscheidene jaron verouderd hadden. Spoe dig was een kwartier verloopen in vertrou welijk gesprek, waarnaar de directeur niet scheen geluisterd te hebben. Daar ging de deur open en de oude eer waardige predikant trad binnen. Hij begaf zich naar liet groepje en groette ieder afzon derlijk. De echtelieden vermaande hij tot volharding, de Carlsen's bedankte hij voor de trouwe vriendschap, bij Heinz drong zijn beeltenis met behulp van een stukje suiker goed door tot diep in het hartje. Maar het scheen den schout toe, dat alles haastiger eu korter voortgebracht werd, dan hij den voor- trcffelijken man naar zijne brieven gedacht

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1