voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 171. Zaterdag 5 Januari 1895 4e jaargang FEUILLETON. Op een valsch spoor. NIEUWSBLAD ,01 01 0( 0( 11 'ai li- ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V E R T E N T I E P R IJ S an I tot en met 4 regels 25 centselke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Ad vertenticn worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. LR Pc Kerstfeest- en Nieuwjaarsviering; in Duitsehland. Over deze feestvieringen schrijft men uit Berlijn aan de JV. R. Crt. Voor de politiek is het hier van Kerstmis lot Nieuwjaar een slechte tijd bijna niemand wil er zich mede bezig houden. Men zoude (hans de menschcn kuunen verdeelen in koop lieden, die tot over de ooren in de drukte van hunne zaken steken, en niet-kooplieden, die alleen leven voor hunnen huiselijkeu kring en slechts voor het lief en leed van hun gezin oogen en ooren hebben. De uices- teii behooren lot op zekere hoogte tot bei dt categorieën en combineeren hunne zaken- drukte met hun familieleven. Thans zijn hot dagen dat de couranten het meeste advertenties bevatten en dat hun eigenlijken inhoud het minst gelezen wordt. 11e winkels en kantoren hebben het druk met het oog op Kerstmis en Nieuwjaar en gedurende de uren dat zij geopend zijn wordt er hard gewerkt. Pas zijn echter de luiken gesloten of iedereen denkt verder slechts aan zijn huiselijk leven, dat ook in deze dagen meer dan gewoonlijk eigenaardige plichten te vervullen geeft. Op de feestdagen zelf worden visites ge maakt en ontvangen, die vaak het geheele 2 jaar zijn uitgesteld. Den avond vóór Kerst- i mis en den eersten Kerstdag wordt er „auf- gebaut" d. w, z, onder den groenen den- neboom, versierd met brandende kaarsjes wor den de geschenken uitgestald. Aardig en mooi is het deze twee avonden ip straat. Huis aan huis, op elke verdie ning schitteren voor de ramen de kaarsjes Deze hoop koesterde Brame nu stouter dan ooit. Bij de stemming, waarin hij Osten bij liet afscheid gezien had, was hij volkomen zeker, dat hij binnen kort de tijding van diens dood zou ontvangen, en droomde reeds vau het zalig genot na het jaar van rouw. En hij zou waarschijnlijk in zijne verwach ting niet zijn bedrogen geworden, wanneer de moedige predikant niet het, wel is waar Mgzaam maar toch zeker werkend, genees middel gevonden en onvermoeid aangewend bad, Intusschen had er heel wat plaats, dat de hoogvliegende boosaardige plannen van Bra me scheen te zullen vernietigen, Hij werd door juffrouw Osten zelf nauwkeurig onder richt van de feiten, die de eerste brief van Bsten's vrouw aan den predikant der gevan genis onzen lezers meegedeeld heelt. Hij was stellig overtuigd, dat de dader zich in han- g'_ den van bet gerecht zou stellen, wanneer Os der Kerst boomen De helder verlichte ka mers gieten vroolijke lichtstralen over de halfduistere straten, want het is eene stil zwijgende gewoonte dat de gordijnen bij de ze gelegenheid niet gesloten worden. Even als de ster van het Oosten moot ook het heldere schijnsel van dezen nacht overal zicht baar zijn. Duizenden en duizenden vonkjes en vlammetjes glinsteren van gezelligheid en het lijkt wel of een stuk van den sterrenhe mel in deze huizenblokken is komen neerdalen. Nog ééns op oudejaarsavond en nieuwjaars dag worden weder nieuwe kaarsjes op de boomen gezet en aangestoken en kan men eene herhaling van het liefelijke schouwspel zien. Op Sylvester avond (oudejaar) komt er nog deze eigenaardigheid bij, dat met klokke twaalf vele vensters worden geopend en de heilwensehen voor het nieuwe jaar lui de weerklinken door den nacht. Op don avond van nieuwjaarsdag wordt dan „de booin", zooals hij kortweg genoemd wordt geplunderd en de kindereu mogen al het lekkers en alle kleurige kleinigheden van de takken plukken. Nog schooner dan in de stad is op zulk een avond een tocht naar buiten, naar een plattelandsdorpje waar de besneeuwde huisjes als dwaallichtjes rondom den lichtschemer van een kerkje staan. Geweldig is de geur van gebraden ganzen, bazen en varkens die van Kerstmis tot Nieuwjaar over geheel Duitsehland trekt, vooral in Noord-Duitsch- land. Een gans is de echte vogel om met Kerstmis te braden. Met Kerstmis een gans, met nieuwjaar c.en haas op tafel, of desnoods in omgekeerde volgorde dat is het pro gramma der huiselijke smulpartijen in de ten niet spoedig vrijgelaten werd want het scheen den diet onverdraaglijk te zijn, dat een onschuldige in zijne plaats in het tucht huis zat. En gebeurde zulks, dan kwam Osten vrij en „dan vaarwel, juffrouw Bra me knarste de smid op zijne tanden. Dag aan dag verwachtte hij het bericht, dat de dader zich persoonlijk aangemeld had, en dagelijks kwam de duivelsche wensch in hem op, dat hij het toch in zijne macht mocht hebben, den dader in liet volbrengen van zijn voornemen te verhinderen. Maar daar toe zag hij geen kans tot op oeumaal het toeval ook dezen wensch vervulde. Op zekeren avond, ongeveer drie weken, nadat het gestolene aan Carlsen teruggege ven was, in de week na Pascheu, half April 1864, ging Brame over liet weiland endoor den boomgaard naar het dorp. Het was reeds tamelijk donker. Hij was niet ver meer van de „Itoude steeg," toen op eens een zeer groote schrale man hem in den weg trad, die hem, toen hij verschrikt e<m zachten kreet uitte, een pistool op de borst zette en de woorden toevoegde „Geen woord, of ge zijt een man des doodsGe zult me op mijne vragen antwoorden, en dan kunt ge gaan." stad, terwijl in de dorpen ook het hoogge schatte varkon nog de eer waardig wordt geacht een feestgebraad van bijna evengroo- te verdienste te leveren. Dikwijls wordt daar varkensvleesch met een gans te zamen in een reusachtige pan gebraden en deze com binatie smaakt niet slecht. In Noord-Duitschland, vooral in Berlijn, is het traditioneele gerecht voor oudejaarsavond: karper, gestoofd in eene bruine,, zoetige bier- saus met rozijnen, amandelen en schijfjes ci troen. Vooral in Berlijn wordt op Kerst avond nok veel haringsalade gegeten. De ei tjes in de vrouwelijke karpers worden opge vat als symbool van het geld dat men het volgende jaar zal verdienen. Hetzelfde is het geval met de korreltjes papaverzaad in het onbeschrijfelijke gerecht dat onder den naam van „Mohn-Pielen" bij den Sylvester-punch op tafel komt. Het bestaat uit geweekt brood inct fijngewreven papaverzaad, rozijnen en amandelen, alles rijkelijk overgoten met oranjebloesemwater. Naar wat ik er zoo van hoorde waren de winkeliers hier in de stad nogal tevreden met wat er in dit jaar is omgegaan. Er waren veel betere zaken gedaan dan velleden jaar hoewel het nog niet haalde bij de goede ja ren van voorheen. Niet alleen in de vraag naar voor het gebruik noodige artikelen was vooruitgang te bespeuren maar ook luxe ar- rikelen werden meer gekocht zoodat er we der wat meer ondernemingsgeest te voorschijn treedt. Dat kon men zelfs in den boekhan del waarnemen. Nadat eerst jaren achter een op het gebied van prachtuitgaven de weelde steeds grooter was geworden, kwam eene sterke reactie. Thans zijn voor het Branie herkende duidelijk den man, die in den bewusten nacht het bosch in gevloden was, en zag, dat hij scherpe, ruwe gelaats trekken had en ringen in de ooren droeg hij was een weinig kleiner dan Osten. De man vroeg nu kortaf: „Ge zijt de knecht van den slotenmaker Osten en toen Brame zulks bevestigde, vervolgde hij „Ik heb gehoord, dat ge u tijdens het onderzoek van uw meester flink gehouden hebt. Ik vertrouw u daarom. Uw meesier is onschuldig. Ik ben de dader, ik ben Willem Grote. Ik wil Osten vrij heb ben, maar ik heb er geen zin in me U la ten opsluiten. Ik inoet dus de overheid over tuigen, dat ik werkelijk nog leef, hier leef. Hier, neem dezen ring en breng bem aan Barbara Miiller. Zij zal voor het gerecht zweren, dat niemand anders dan ik n dezen ring kan gegeven hebben. Hier, neem ver der dezen daalder. Go ziet, hij heeft hier drie krassen en nog andere teekens en wat verder inet dien daalder in betrekking staat voor liet gerecht te verklaren. Eindelijk is hier een blad papier, dat schout Carlsen moet ontvangen. liet is uit zijn zakboekje van het jaar 1857 gescheurd, kort voor ik eerst sinds langen tijd weer enkele sierlijke uitgaven ter markte gebracht voor kerstge schenken. Over het algemeen heersclit ech ter in den bockhandel nog groote malaise. Nieuwigheden op het gebied der kunstnij verheid waren er ditmaal niet, ook niet in in kinderspeelgoed waar toch anders de vin dingrijkheid in Duitsehland zeer groot is. De gewoonte het geven van kleine Kerst geschenken tot eenen ruimeren kring beken den uit te breiden heeft eer toe- dan afge nomen, maar het sturen van nieuwjaarskaar ten komt, ten minsle te Berlijn en in ande re groote steden, hoe langer hoe meer in onbruik. Het maken van nieuwjaarsvisites in persoon, en het zenden van visitekaartjes wordt zooveel mogelijk beperkt. Daarente gen komt het in de mode dat ongchuwden aan dames, die zij niet goed genoeg kennen om met Kerstmis ees cadeau te zenden, op nieuwjaarsdag eene „bonbomiière" scheuken. Verscheidene zenden in het geheel geene ge- lukwenschen bij den aanvang van het nieuwe jaar maar in plaats daarvan doen zij eene gift aan de armenbij gelegenheid worden dan de namen dezer milde gevers in eene courant openbaar gemaakt. De postadministratie vindt deze mode na tuurlijk alles behalve aangenaam. Bij de verzending van postpakketten met kerstge schenken legt zij nog geld toe verleden jaar heeft de post, naar men zegt, in den kerst tijd daaraan niet minder dan 6 millioen mark verloren, welke som echter grootcndeels we der ten goede ingekomen aan de spoorweg administratie. Met de verzending van nieuw jaarsbrieven en kaarten maakt de post ech ter zoo schitterende zakeu dat alle gaatjes geld van heui verduisterde. Hij heeft 'liet blaadje dikwijls gemist, omdat hij daarop aangeteckend had, welk valsch geld er in omloop was. Ge komt binnen veertien dagen hier terug. maar wanneer uw le ven u lief is, zonder spionnen en politie en zeg ine dan of Osten vrij is." Daarna drukte de zonderlinge misdadiger hein een daalder in de hand en verdween onder de boomen. Brame was nu geen oogenblik in twijfel, of hij hield Osten's lot in banden ten minste voor veertien dagen. Dat was toch een uitstelwat kon er in dien tijd al niet gebeuren Maar al vernielde hij nu die herkenningsteckens hem door den dief over gegeven wat te doen na verloop der véér tien dagen IVanneer hij dan niet op de afgesproken plaats kwam, dan moest de voor zichtige Grote verraad vermoedon, en dan zou deze zich waarschijnlijk in handen van het gerecht stellen. Hij moest dus iets ver zinnen om op nieuw tijd te winnen. Hij kon immers den dief zeggen, dat de rechter nog steeds weigerde Oston vrij te laten en sterker bewijzen eischte. Dan moest Grote eerst bedenken, welke bewijzen hij nu weer

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1