weg langzamerhand versmallen. De gel ven sloegen over den weg en bij de kerkwerf liep het water het dorp inop en kele plaatsen ia de Pronkstraat liep men omstreek s half twee tot aan de knieën in het water. Km de. vloot (lelijk men weet is het de gewoonte na afloop der haringvisscherij de bomschuiten op te trekken op liet duin en den straatweg en ze daar tot den aanvang der schrobnet- visscherij in het begin van Februari te la ten staan. De weinige ruimte, die tot ber ging van de schuiten in de laatste jaren door afneming van het duin veroorzaakt bestond, deed vele reeders besluiten, hun vaar tuigen den rusttijd in de havens te Vlaar- dingen en te Maassluis te doen doorbrengen. Maar toch stonden nu nog een honderdvijf tigtal schuiten in rijen omhoog. Van dat aantal zijn er in dezen noodlottige!! «acht meer dan de helft door het wegsleuren van den grond waarop ze stonden naar beueden eestort. Toen men het gevaar zag aanko men, werd nog heel wat gewerkt, niettegen staande de groote duisternis, om enkele vaar tuigen te redden, maar die pogingen bleken veelal nutteloos cu men moest voor de over macht bukken. Toen die tientallen bomschuiten naar om laag waren gestort, begon de groote vernie ling. De golven brachten de vaartuigen, die -natuurlijk aan geen ankertouwen lagen, nu hier, dan daar. Eeue schuit maakte zelfs een tocht van de kerkwerf naar het „Oran je hotel". Met kracht werden de schepen tegen elkander geslagen, en wat er is voor gevallen, was bij het aanbreken van den dag eerst goed te zien. Ruim tuchtig vaartuigen zijn beschadigd. Vele vertonnen in den boeg openingen, zoo groot, dat men in het schip kan loopen. Zclts onder de nieuwe vaartuigen was de averij groot. Vier geheel nieuwe vaartuigen gingen mede naar de diepte en een er vau werd grootendeels vernield. Vijl en twintig vaartuigen zijn geheel ver loren. Het strand is bezaaid met «tukken van de vernielde schepen. I)e geheele bevolking wordt zwaar getrof fen en er zullen jaren voorbijgaan, eer men dozen slag te boven is. Gelukkig nog dat er slechts f'én menschen- levon te betreuren is. Jaeob Kuiper, een schipper, wilde aan een matioos, die de stout- heid had op een der vaartuigen te springen, een touw toereiken, om eene verbinding tot •stand te brengen van het «chip met den wal, itocn de grond, waarop hij «tond, eensklaps werd verzwolgen en hij in-de golven verdween, f KRF.SK F.VS, SS December 1891. Gistermiddag ontstond 'bij de wed. De Kruijter eene schermutseling tnsschcn eeni- ge jongens, waarbij do hulp der politie moest worden ingeroepen, entegen een hunner pro cesverbaal opmaakte. Heden had. te Middétburg de aanbe steding plaats van het aanleggen van een ponton in de haven alhier, waarvoor inge schreven werd door: Kon. Ned. Grofsmederij Leiden 20750 J. Visser Gz. Papendrecht 21600 M. van den Hoek Ter Neuzen 21800 Joh. Mejjcr Zalt Bommel 21988 G. Klootwijk Papendrecht 22800 J. van den Hoek Middelburg 22830 C. de Wilde Az. Kattcndijkc 22980 ï'ijs Volker Dordrecht 23700 'ten gronde zou kunneD gaan of Branie zou ■en dat was bij zijne ontstuimigc natuur vverreweg eerder te verwachten zoo spoe- •dig hij zich ontdekt zag, zioh tot de eene of luidere daad van geweld tegenover Osten's vrouw en diens kind laten vervoeren, om daarna fe ontvluchten. De smederij en de zekerheid en rust der familie Osten was veel beter bewaard, wanneer juffrouw Osten on bevooroordeeld en argloos met Brame kon omgaan, en wanneer men dezen de hoop niet ontnam, dat hij eenmaal in het rechtmatig bezit var. Osten's vrouw zou geraken. iï'ordl vervolgd.) Gemeenteraad van Oostburg. Zitting van Vrijdag 21 December. Voorzitter de heer L van Houte. Tegenwoordig 5 leden en de Secretaris. Afwezig de heer C. Ie Nobel met kennis geving. De Voorzitter stelt, na opening der ver gadering aan de orde, het onderzoek der ge loofsbrieven van het nieuw gekozen lid, de heer M. M. Meijer. Tot leden der commissie van onderzoek worden benoemd d« heeren A. J. de Smit, F. Plankeel en A. A. de Smet, gedurende welk onderzoek de vergadering voor een kor te wijle wordt geschorst. Na voortzetting der zitting rapporteert de commissie bij monde van den heer Plankeel, dat tegen de onderzochte stukken gcene be denkingen zijn, en mitsdien adviseert tot toe lating van het nieuw gekozen lid, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Op uitnoodiging van den voorzitter wordt daarop de heer Meijer, door den iccretaris de zaal binnengeleid- De Voorzitter deelt den nienw gekozene den uitslag van het rapport der commissie en het besluit van den raad mede, waarop hij hem verzoekt de bij de grond- en de ge meentewet gevorderde eeden af te leggen. Na afloop dezer installatie zegt de voor zitter „Mijnheer Meijer Van harte geluk gewenscht met uwe be noeming tot lid van den raad. Ik hoop, dat ge vele jaren in 't belang der gemeente Oostburg werkzaam zult mogen zijn". Hierop neemt de heer Meijer zitting. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde komt I. Mcdedeeliug van ingekomen stukken, als a. eenige Staats- en Provinciale bladen. L. Missives van Ged. Staten, houdende mededeeling van goedkeuring op de geno men raadsbesluiten, betreffende het in erf pacht afgeven van gemeentegrond aan J. M. Kouwer; tot vaststelling van het suppletoir kohier voor de Hondenbelasting en den Iloof- delijken Omslag en tot vaststelling der be- groolïng van 1895 en der rekening over 1893: Worden voor kennisgeving aangenomen. II Wijziging gcm.-begrooting 1894. De voorzitter dit punt toelichtende, zegt dat ter bestrijding der huur van de woning •voor een dokter, toebehooronde aan de erven Nortier, een bedrag van ƒ300 beschikbaar dient gesteld te worden. Burg. en Weth. zijn van oordeel dat uit den post „bijdrage Telegraafkantoor geraamd op ƒ300, een som van ƒ130 en uit de „on voorziene uitgaven" ƒ50 kan afgeschreven worden. De eerste post is wel op ƒ300 geraamd, maar de ervaring heeft geleerd, dat dit bedrag wegens toeneming van de meer dere telegrammen niet meer ten volle noo- dig is. In 1893 bedroeg de bijdrage slechts ƒ56. Daarom kan uit dien post vrij ƒ130 genomen worden. De restende ƒ120 zullen dan op de rekening voor het volgende dienst jaar wordeu gebracht. Thans hebben Burg. en Weth- een twee tal kamers en een keuken in die woning verhuurd aan mej. Pasma. De heer de Smit vraagt hoeveel de huur van die juffrouw bedraagt. De Voorzitter antwoordt, dat zij ƒ30 geeft voor een lialf jaar, want met Mei is de ge meente van de huur ontslagen. De perso- noele lasten komen voor rekening van mej. Pasma. Het Toorstel tot zoodanige af- en over schrijving wordt inet algemeene stemmen goedgekeurd. III. Af- en overschrijving van posten be grooting 1894. ■De Voorzitter zegt, dat om gelijke rede nen de goedkeuring van den raad gevraagd wordt op een voorstel van Burg. en Weth. tot afschrijving van een bedrag van ƒ29 uit de „onvoorziene uitgaven" cn over te schrij ven op den post „begraafplaats" noodzake lijk omdat daarop een tekort is van ƒ29 we gens het uitdelven vau de sloot aan de be graafplaats, tengevolge van het overtollige water. De heer de Smit vraagt of het uitdelven der sloot ƒ29 heelt gekosthij vindt dat zoo hoog. De Voorzitter antwoordt hierop, dat daar meerdere werkzaamheden onder belmoren, zoo als liet afkappen van de haag. Op een vraag van den heer de Smit of de buizen van het riool nu goed loopen ant woordt de voorzitter bevestigend. Hij meent verder dat liet kerkhof te laag ligt, en daarin alleen verandering le bren gen is door ophooging, wanneer de begraaf plaats geen ruimte meer toelaat tot liet be graven van lijken. De Voorzitter zegt dat zulks niet moeilijk is maar waarmee zal het opgehoogd worden. Om het kerkhot op zoo'n lage plaats te ne men is het werk van onze voorgangers, lu 1829 bij den aanleg was het enkel een moe ras. De heer de Smit zegt, dat men evengoed grond kan koopen om op te hoogen als dat men die koopt voor de nieuwe aan'eg van een kerkhof. De heer Plankeel veronderstelt dat het af kappen der haag op de begraafplaats behoort tot het gewone onderhoud. De Voorzitter merkt op dat zulks niet in de constructie van den grafdelver voorkomt. De lieer Plankeel zou er toch voor zijn om er dat in op te nemen en voor het ver volg het delven aan le besteden. De Voorzitter gelooft dat dit laatste een bezwaarlijk werk zoude wezen. De werklie den zijn er wel voor, maar of het een duur zaam werk is dat afgeleverd wordt, valt wel te betwijfelen. Indertijd toen hij eens bij een der werklui kwam, zei hij hem, het voort aan te zullen aanbesteden, en hierop ont ving hij een gunstig bescheid. Weg zijnde, dacht hij, de kerel heeft gelijk, want dan wordt liet water afgedamd en daarna door gestoken, waarop het water in eens wegloopt maar het is natuurlijk wel niet zoo goed maar veel gauwer gedaan. De heer Plankeel meent dat de grafdelver liet scheeren der haag best voor zijne reke ning kan nemen. Het graf- en aansprekcrsgeld komt toch ook ten zijnen bate. De Voorzitter antwoordt hierop, dat dit een verkeerd idee is, dat reeds meermalen is voorgekomen. Wanneer de grafdelver voor De Lange rondgaat, dan is dit voor hem, maar het grafgeld, komt ten bate van de gemeentekas. De grafdelver ontvangt alleen ƒ90 voor het onderhond der begraafplaats en het maken der graven. Het voorstel van Burg. en Weth. wordt met algemeene steramen aangenomen. IV. Voorstel afgifte borgtocht De Voorzitter zegt dienaangaande dat door het overlijden van den heer L. Theri Mz. de door dezen indertijd gestorte borgtocht bij zijne infunctietreding als gemeente-ont vanger, dient te worden teruggegeven. Hij heeft vroeger aan Ged. Staten eene aanvrage tot teruggave gedaan, doch zij had den hierop medegedeeld, dat tot die terug gave eerst kon besloten worden na de goed keuring der rekening. Thans is de rekening van 1893 in welk jaar dat overlijden plaat» vond goedgekeurd terug ontvangen, en meen den Burg. en Weth. een voorstel dienaangaan de te moeten doen. De heer Plankeel vindt die teruggave niet meer dan billijk. Met algemeene stemmen aangenomen, V. Adres R. K Armbestuur. De Voorzitter zegt, dat bij Burg. en weth. is ingekomen een schrijven houdende toezen ding van een afschrift van een brief aan het algemeen burgerlijk Armbestuur, waarin werd 'kennis gegeven, dat het St. Anthonius ge sticht niet meer bij machte is om Cornelia de Looze, wed. van E. de Smet te onderhou den en dat deze thans komt ten laste van voornoemd armbestuur. Ook deze instelling kan dat niet voldoende nakomen, waarom zij de hulp van het burgerlijk armbestuur heeft ingeroepen. De Voorzitter deelt mede, dat het alg. armbestuur, waarvan hij president is, op die aanvrage afwijzend heeft beschikt op gi er van dat deze instelling n:et voldoi esp overtuigd is van de onmogelijkheid van R. C. armbestuur om liare armen te kun onderhouden. Het adres te richten aan den raad ach niet anders dan te trachten dat de raad het alg. armbestuur pressie zoude uitoef» Waar htt R. C. armbestuur een scl een kerk en een klooster heeft gesticht, m «tsi hij dat het die vrouw ook wel kan om houden. Bovendien ligt het ook niet op weg van den raad om op dit verzoek in gaan. Hij stelt voor dit adres voor kennisgei aan te nemen. De heer de Smit meent dat als daar begonnen wordt er tal van die oude snui in het klooster worden opgenomen. Het adres wordt met algemeene stem voor kennisgeving aangenomen. Hierop sluit de voorzitter de vergader l»' gen jctt I ach :r 1 gro «r hed trei die Ire hai bei Gemeenteraad van IJzendijke Zitting van Maandag 24 December. Voorzitter de heer C. de Vos. Tegenwoordig alle leden. De notulen worden gelezen en gooi keurd. Aan de orde komt stukl 'dip gel tra S° dii I Mededeeling van ingekomen als a. eenige Staats en Provinciale bladet b. missive van Burg. en Weth. van terlandkerkje, houdende verzoek om ten gave van de gemaakte kosten wegens begraven van het lijk van De Buck, die de gemeente IJzendijke behoorde. De heer Hendrikse stelt voor. niet tot ruggave over te gaan doch het verschil onderwerpen aan de uitspraak van Ged. ten. He* was toch immers niet de schuld IJzendijke dat De Buck te Waterlandkei is overleden en begraven. De heer Bekaar heeft tegen deze sing geen bezwaar. Met algemeene stemmen wordt liet stel-Hendrikse aangenomen. e. adres reclame Hoofdelijkcn O nul (behoort thuis in de geheime vergaderinj d. missives van Ged. Staten, houde goedkeuring der gemeente-begrooting 1895 en der rekening over 1893. c. aangehouden verzoek van den genu teraad vau Hoofdplaat tot toekenuing cc subsidie h ƒ25 voor de kosten van Stooinbootdienst. De lieer Hendrikse zegt dat Tloofdp! ijselijk veel moeite gedaan heelt om de Sta bootdienst te krijgen. Na ze er eenmaal zoude IJzendijke er meer nadeel van heb! omdat cr zullen zijn, die anders over IJl dijke per tram naar de overkant ging thans van de dienst Hooldplaat gebruik i len maken. Als onze gemeenten te komt moet ze maar zien dat ze er komt, deren dus ook. Hij stelt voor tot afwijzende beschikli De Voorzitter zegt dat ook Biervliet wijzend beschikt heeft. Het voorstel-IIcndrikse wordt zonder hi delijke stemming aangenomen. f. De Voorzitter deelt nog mede dat geneesheer van de Cliniek te Leiden aan Schouten bericht heeft gezonden, dat Mat je is onderzocht en onder behandeling worden gehouden. g. De Voorzitter geeft lezing van dei schillende stukken betreffende de IJzendi »che Stoomtram-maatschappij waaruit le dat bij raadsbesluit van 10 Febn 1890 aan voornoemde maatschappij een p ceel tuingrond om niet wordt afgestaan g durende de concessie tot exploitatie 2e dat na de besprekingen om te gei ken tot een vergelijk, waartoe door den n de heeren Hendrikse en Leenliouts waren gevaardigd is overeemgekomen dat de niet gebruik zijnde grond aan de gemeente zoi dc worden teruggegeven, en de overige gl bruikt wordende grond a ƒ0.15 per c.A. de worden afgestaan. Dc heer Hendrikse zegt daarop dat, als hij in de vorige vergadering heeft

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2