voor Zeeuwsch-Vlaanderen. GE Hifflwiaars-MwtBiliei 170. Zaterdag 29 December 1894. 4e jaargang BERICHT. FEUILLETON. Op een valseh spoor. Binnenland. le Stoo s te Jlrt Progres J. BEI n Brussi '95. ;e 00 4.1 00 00 4.i 50 4.1 3.1 !0 4.1 en vi tram rek vi NIEUWSBLAD -Jir. 'Ml iede; ÏN\A ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnatn. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. )p 1 Januaii a. s. zal van dit blad een ra Nieuwjaars-nummer worden uitgegeven, arin tegen vergoeding van 25 cents nnen worden opgenomen, mits een plaats- liiute van 7 regels niet te boven gaande, die tot uiterlijk .Haautlng 31 Dec. des middags 1 «re wordeu ingewacht. DE UITGEVER. ^«itqlaniUtljt l|tonitV Voor den krijgsraad van het militair Gou- irnement te Parijs heeft de vorige weok recht gestaan Kapitein Dreyfus, beschul- ;d van hoogverraad door stukken, betrek- lig hebbende op de mobilisatie van het ansche leger eigenmachtig te worden en handen te spelen eener vreemde mogend- lid. De krijgsraad sprak het schuldig over em uit en veroordeelde hem tot levenslan- opsluiting in eene vesting en degradatie den militairen stand. Dit vonnis, waar- 8.4 gen Dreyfus in hooger beroep is gekomen, de zwaarste straf, die voor dit feit kan op- iltgd worden. In de Kamer is reeds met •b tn enkel woord er over gesproken om eene ijziging van het strafwetboek in te dienen, irbij op een feit als door Dreyfus gepleegd, doodstraf in toepassing kan worden ge acht. N 8.2 Ook het weinige, dat Osten nu over do intwikkeJing van zijn kind,] over het ver- louwea van zijne vrouw op zijne onschuld en over de toekomst van den waardigen grijs aard vernam, maakte een dieporeu indruk op hem dan ecuig gesprek tevoren. Roeds meen de de predikant, dat hij het juiste middel —gevonden had, om langzamerhand deze ziel weer met vreugde en hoop op de toekomst te vervullen, en deelde Osten daarom mede, dat hij van den directeur de vergunning ge kregen had, om met Pinksteren vrouw en kind bij hem te brengen, toen Osten uitriep .Ge weet niet, hoezeer ge me pijnigt door deze tijdingIk had met alle kracht, die me nog overgebleven was, mezelf gedwon- gan tot de gedachte, dat vrouw en kind in deze wereld voor me dood moesten zijn. En nu rijt ge de nauwelijks gesloten wond we- -| der open. O, mijnheer, moet ik opnieuw al die smart doorstaan, opnieuw di» marteling Het Belgische ministerie De Burlet wan kelt, tengevolge waarvan een val niet on waarschijnlijk zoude zijn. Zoowel het mili taire vraagstuk als dat der invoerrechten, zijn zeer ernstige klippen die het Kabinet met de grootste omzichtigheid moet omzeilen. Of het gelukken zal, moet de tijd leeren. Zooveel is zeker, dat de socialistische groep voor de regeering een harde noot is om te kraken. Het Hongaarschc ministerie Wekcrlé heeft den Koning zijn ontslag aangeboden. Juist op het oogenblik dat 't zijn grootste moeilijkheden heeft overwonnen, was het ver trouwen van Zijne Majesteit in het Kabinet geschokt, tengevolge waarvan het niet langer meer wenschtc a in te blijven. De crisis bestaat echter niet van het hui dige oogenblik, maar reeds sedert twee jaar, sinds wellon tijd het Kabinet niet meer mocht deelen in de algeheele gunst der kroon. De hooge watervloed. In den nacht van Zaterdag op Zondag wies het water, tengevolge van den noord- westelijken storm, zeer onrustbarend. Een groot gedeelte van de kade alhier liep onder water, terwijl een paar vaten petroleum drij vende werden en in de haven terecht kwa men. Spoedig was men ze echter meester. Aan de waterkeering van den polder Tien honderd en Zwarte onder Cadzand werd ee- nige schade aangericht. van het afscheid, dat toch steeds een afscheid is voor het leven En moet de Engel, die ik in het geluk van vroeger dagen mijne vrouw mocht noemen, voor het levende lijk terugschrikken, dat eenmaal haar man heet te, en dat nooit meer den drempel van ha re woning zal overschrijden Neen, mijn heer, laat me kalm mijn einde afwachten .Nooitriep dc oude man met vuur, Oaten's hand vattend. .Ik zou niet meer rustig kunnen slapen, wanneer ik u in deze stemming liet omkomen ik heb de heilige plicht in u, den sterken man, hetzelfde vas te vertronwen op Gods bestuur en almacht te wekken, dat uwe echtgenoote, de zwakke vrouw, ver boven u verheft. Ik zal u dus zoo dikwijls tijding van uwe familie bren gen, als uwe vronw tijd vindt mij te schrij ven. Ge houdt uwe onschuld vol, Osten, ze komt misschien veel eer aan 't licht, dan ge wel denkt." De predikant sprak deze woorden met bij- zonderen nadruk, zoodat Osten plotseling het gebogen hooM ophief en hem met eon schijn sel van het oude vuur zijner oogen aanzag. Maar buiten voor de deur der oei klonk op dit oogenblik een zoo bekend gekuch, dat Te Vlissingen waren verscheidene straten blank, en tal van kelders liepen onder water, waar velen hun winterprovisie te loor zagen gaan. De niailbootcn hebben heel wat van den storm te lijden gehad, en hadden bij hun overtocht inet hooge zcëen te kampen en on dervonden nog al eenigc schade. Te Yeere is een gedeelte van den kaai muur vernield. De zeeweringen te Domburg leden veel schade. Te Zoutelande leden de duinen zeer veel schadeeven voor de kom van het dorp wa ren ze zoo ver weggeslagen, dat een gedeel te van het oude Zoutelande zichtbaar werd. Do oesterputten te Ierseke werden zeer geteisterd. Loodsen werden stuk geslagen, en drie vaartuigjes van hunne touwen los gerukt, die wegdreven en nog niet gevonder. zijn. Noord-Beveland leverde een treurigen aan blik op. De dijk van den Sophiapolder is doorgebroken en er is een 70 H.A, best bouwland verloren gaan. De Ylietepolder leed ook aanzienlijke scha de. Cortgenc stond op het punt om overstroomd te worden. De bewoners werden per alarm- schel gewaarschuwd. Ook te Zierikzee wies het water onrust barend hoog. Be burgemeester voer in een bootje rond om zooveel mogelijk hulp te vcr- leenen. De bewoners van het veer te Tholen moes ten op hunne zolders vluchten. Ook te St. Annaland richtte het water in Osten en den predikant de woorden op de lippen bestierven. Want geen van beiden ondervond in dit oogenblik grooten lust, om met de ruwe oprechtheid van den directeur in aanraking te komen. De predikant druk te dus Osten innig de hand en vertrok. Hij vatte nu hoop, deze ziel weer op te richten. Maar Osten sprak in zichzelven Ach, wat zou hij weten en vernomen hebben Maar waarom zoek ik in die woorden iets anders dan eene vermaning om me flink te honden Arme, goede Hetty Wanneer zult gij als ik erkennen, dat er voor ons in deze we reld geene hoop meer bestaat Toch was hun hoop gegeven. En mis schien zou die leeds nu vervuld zijn geweest, wanneer niet eene nieuwe schurkenstreek van Brame zich op hun weg had geworpen en er nu in de donkere ziel van dezen man een een plan rijpte, dat ook de laatste vezelen der hoop zonder erbarming moest doorsnij den. Alleen schout Carlsen had zich door Bra- me's houding tegenover Osten gedurende het onderzoek en de openbare behandeling niet laten misleiden. Integendeel was hij nu eerst zijne zaak volkomen zeker, en door vele woningen en in de straten schade aan" In enkele woningen te St. Maartensdijk kon men vischjes in de woonkamer opschep pen. Te Rotterdam stonden verscheidene kaden en pleinen blank, en moest men van roei- booten gebruik maken. Tal van pakhuizen en hunnen voorraad leden enorme schade. Menig politie-agent redde personen, die gevaar liepen in kelders terecht te komen of te verdrinken. De Boutpolder onder het voormalige Delfts haven stroomde over waardoor de bewoners in allerijl moesten vluchten al hun have en goed aan hun lot overlatende. Tal van geiten en kippen vonden den dood in de golven. Velerlei zijn nog de talrijke onheilen d e de hooge watervloed heeft veroorzaakt. Alle onheilen op te nemen, gedoogt onze ruimte niet. We willen daarom alleen nog mededeeleu wat aangaande de ramp uit Sclie- veningen aan de #N. R. Cri" gemeld wordt: De zee heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag Scheveningen, èn aan zijne zee wering èu aan zijn vloot, geduchte verliezen toegebracht, verliezen als nooit te voren bij een storm werden geleden. In den avond van Zaterdag groeide de sterke zuidwestenwind aan tol storm en schoot uit naar het noordwesten. Met reuzenkracht beukte de zee van elf tot twee uur in den nacht de duinen, telkens werden brokken grond door de golven losgerukt en meege voerd. Op den strandweg was men niet meer veilig, want elk oogenblik zag men, toen de duinrand verdwenen was, ook de zag hij geheel en al, waarom Brame zoo be slist voor Osten gepleit had. Het was hem niet ontgaan, dat Brame de oorzaak was van al liet onderzoek teil nadeele van Osten. Hij had zeer goed gemerkt, welk een booze uit drukking er over Brame's gelaat gleed, toen de gansche menigte met ademlooze span ning luisterde naar het verhaal van Ostcn's verleden en toen ze vernam, dat Osten zeer waarschijnlijk vergiffenis zou ontvangen voor zijne vroegere misdaad. Daarop had Brame niet gerekend. Hij had tenminste op levens lange tuchthuisstraf of iet» dergelijks gehoopt. Intusschen was Brame weer kalmer gewor den, toen hij Osten tot zes jaar eenzame op sluiting hoorde veroordeelen. »Dat is voor hem zoe goed als de doodstraf," zeide hij tot zichzelven, en ook den boosaardige» blik, waarmede Brame aan deze gedachte uitdruk king gaf, had Carlsen opgevangen. Deze had hierna geruimen tijd geaarzeld, of hij juffrouw Osten zijne ontdekking zou mede deeleu, of nietmaar eindelijk had hij om gewichtige redenen tot het laatste besloten. Brame zou bij de eerste verdenking, die hom getoond werd, terstond wantrouwend worden, en dan bf vluchten, waardoor de smederij

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1