voor Zeeuwscli-Vlaanderen. IE To. 169. Zaterdag 22 December 1894. 4e jaargang )p een valsch spoor. BERICHT. FEUILLETON. Stoo te Br 'rogrei J. UK Bruss 95. 0 4. 0 4J 0 4.1 :i.i o 4. en Y t.ran ek y NIEUWSBLAD iede ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle BoekhandelarenBrievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. 'NAJ Op 1 Januaii a. s. zal van dit blad een tra Nieuwjaars-nummer worden uitgegeven, larin tegen vergoeding van 25 cents innen worden opgenomen, mits een plaats- liinte van 7 regels niet te boven gaande, die tot uiterlijk Maandag 31 Dec. des raiddag» 1 ure worden ingewicht. DE UITGEVER. Eeltige punten uit de geschiedenis van liet Socialisme. Slot. 1 9, Verder haalde hij eenige citaten aan uit oude geschiedenis, met name de strijd te rane tusschen de Patriciërs en Plebejers over thten, waar tegen de eersten zich hals- srrig verzet'ten oin aan de anderen toe te aan. Beiden werden door den Staat in het slijk gesteld, maar daarmede was de strijd tch nog niet uit, want daarna is eene be- eging ontstaan, die met gouden letteren in geschiedenis is ingeschreven. De socialistische geschiedenis wordt ge- 8 ekend door den strijd tusschen Plato en Grachen, waarvan do vrede, ondar.ks de ilijkstelling van de Staatkundige rechten Dg niet gewaarborgd was. Rome, voorheen een gehucht, een dorpje, erd later een groote reusachtige stad en ten te de wereldstad, die over alle staten in 8, Het gerecht had zulks verklaard als eene ieuwe mislukte poging van Osten's geheim- innige medeplichtigen, om hem te bcvrij- en. Hierop waren de acht dagen verloo- an op den morgen van den negenden ag had Carlsen over de post weer een brief au dezelfde hand ontvangen. Daarin schreef e onbekende, dat hij gehoord had, dat Os- tn nog steeds niet vrij was. Hij zou nu et duidelijkst bewijs geven voor Osten's on- etiuld. Carlsen moest inaar eens op den looizolder gaan; daar zou hij zien, dat de fare dief door het venster alle munten en oudstukken, die hem ontstolen waren, ge worpen had, benevens de valsche sleutels, faarvan hij zich bediend had. Hij had zulks Jedaan, om eindelijk ook „de blinde justitie" bewijzen, dat de ware dader vrij was, en Isten voor de schuld van een ander veroor- o ioeld was geworden. Hierop had Carlsen 2 »ee getuigen uit het dorp meegenomen en de Middellandsche zee uitkomende, gebied ster was. Rome beheerschte de geheele we reld. Onder hen, die goed en leven feil hebben gehad om Rome tot die grootheid op te voeren, behoorde ook de familie der Scipiërs, waarvan Tiberius en diens broeder de bevolking in Spanje dwongen gehoorzaam heid op te leggen in de heerschappij van Rome. Bij hunnen terugkeer in Rome, ont waarden ze dat onder de vele vaderlanders en standgenooten, tal van inwoners van Ita lië gebrek leden. Zij vroegen zich af waar om het vele dat zij gedaan en opgeofferd hadden zoo slecht beloond werd. Bij het onderzoeken naar de oorzaak van die ellende bemerkten ze, dat de heffing der tienden aan Rome groote sommen opbracht. De gruoteu der aarde, die over groote sommen te beschikken hadden, werden in zekere kringen meer gewaardeerd naar ge lang ze meer vertoon naar buiten aan den dag legden, en zonnen daarom op geldspecu latie. Groote uitgestrekte gronden werden van den Staat gehuurd en de voortgebrachte pro ducten werden aan de Romeinsche markt gebracht Daardoor werd het aanbod groo- ter en de prijs verminderde en daalde zoo sterk, dat de gewone boer niet meer kon concureeren door deze groote aanvoer. De wijze waarop en de voorwaarden waaronder de gronden waren verhuurd, waren niet ge lukkig voor de volkswelvaart en de verdee ling, welks invloed alleen werd uitgeoefend ten bate van een kleinen kring. Wat gedaan Tiberius wilde verandering aanbrengen door wijziging in de voorwaar- was op den hooizolder geklommen. Hij vond hier alles zoo, als in den brief stond, en al les wat hem ontstolen was geworden, benevens de valsche sleutels. Hij had alles ten aan schouw? der getuigen verzegeld en was toen met het pak en de getuigen naar den rech ter gegaan, om bij dezen van deze gewichtige gebeurtenis aangifte te doen. De rechter had zeer lang met den president van het gerechts hof en met de raadsheeren gesproken. Ten slotte waren zij het allen eens om Osten niet vrij te laten. Nu was het recht duidelijk, dat Osten schuldig was. Hij zou anders den roof wel voor zijne veroordeeling teruggezon den hebben. Nu, nu alle hoop verdwenen was, om eenmaal van de vruchten zijner mis daad te genieten, dacht hij er eerst aan er zich van te scheiden. „Dan moeten de hee- ren me toch toegeven, dat deze zoogenaam de medeplichtige van Osten dezelfde groot te en vlugheid bezit, die Osten zoo noodlot tig geworden is, zoodat men hem voor den dader zelf zou kunnen houden", had Carlsen bij deze onverwachte verklaring den rechter toegeroepen. Daarop haalde de rechter glim lachend zijne schouders op, zoodat het Carl sen toescheen, dat het gerecht eigenlijk van den van verpachting en verhuring. Het laat zich begrijpen, dat vele der grooten hun neus optrokken, en hem trachtten te mijden omdat zij in dezen een gevaarlijken aanleg zagen. Een godsdicnstleeraar schroef„de wilde dieren hebben holeu om zich neder te leg gen, maar de bevolking van Italië kan zich nergens neêrvleijende veldheeren paaien hun soldaten met leugens om voor het va derland te strijden." Dat was een wilde krijgszang waaraan de mannen van het Kapitool, die uit dien kring gekozen waren, een eind wilden maken, door Tiberius voor goed onschadelijk te maken, omdat hij staatsgevaarlijk was, althans voor die groep, en hun aanleg is dan ook gelukt. Toen de beweging wa» voorbij gegaan en de gemoederen waren getemperd, bemerkte Tiberius' broeder dat het volk voor hunne granen een veel te geringe som ontvingen. Ook hierin wilde hij verandering brengen door die partij in twee declen te splitsen. Hij deelde aan bijzondere personen titels uit en ziende dat do bevolking overcompleet was, stichtte hij koloniën waarheen een deel der bevolking emigreerde. Hoe goed zijne bedoelingen ook waren, zij leden schipbreuk op de klippen, waarop die van menig hervormer terecht komen, die d« veranderingen niet langs den geleidelijken weg trachten aan te brengen, en door meer te belooven, dan volbracht kan worden. Daarna kwam spr. tot de beweging in En geland in de 14e eeuw, toen in 1381 de regeering genoodzaakt was, eene bijzondere belasting te heffen om de kosten van den zijn gevoelen was, dat wil zeggen, daarvan overtuigd, dat inderdaad de ware dief dezen nacht geld, munten en valsche sleutels door het venster van den hooizolder had gewor pen. Maar men kon Osten niet vrijlaten, voor men den dief zelf in handen had. Carl sen moest zulks zelf erkennen. „Maar ach 1" zoo eindigde de lango brief van juffrouw Os ten, „de ware dader zal zich niet vrijwillig in handen van het gerecht stellenzijn roof en de werktuigen tot zijne misdaad geeft hij terug. Maar zijn persoon en zijne vrijheid zal hij nooit wagen, om mijn armen, braven, dierbaren Gustaaf uit de gevangenis te ver lossen en zich in zijne plaats te stellen. Drie weken zijn er nu reeds sedert dien tijd ver- loopen. Moge God ons nabij zijn Bid voor ons eerwaarde heer, en groet mijn man dui zendmaal van zijne trouwe Hktty Ostbn"' Met dezen brief begaf de predikant zich terstond naar den directeur der gevangenis. „Eliuk wijf!" zeide deze zacht tot zichzel- ven, toen hij den brief las. „Die zou ons oude jongens met haar geschrijf nog het hoofd op hol kunnen brengen. Ge denkt er toch niet aan, mijnheer, mijn gevangene al dien oorlog waarin zij met Erankrijk gewikkeld was, te bestrijden. Aan alle ingezetenen van Engeland bovea 15-jarigen leeitijd, werd een hoofdgeld ge heven, een voorschrift, dat niet aangenaam ontvangen werd. De Engelsche bevolking genoot eene ze kere welvaart. Door het heerschen van de pest in 1349, waren duizenden personen ge sleept. Naar de arbeiderstand, die hierin het leeuwendeel had, was thans meerder vraag gekomen. Onder deze omstandigheden waren de loonen gestegen, dat voor dezen stand aangenaam, voor een ander daarentegen on aangenaam was. De nieuwe belasting, die opeens werd ge heven, drukte zoo zwaar dat onder de ar beidende klasse eene verbittering was ont staan. Eens werd een 15-jarig meisje tot betaling der belasting door een belastinghouier aan gemaand. Haar vader, AVouter de Leidek - ker, vertoornde hierover zoozeer, dat hij den ambtenaar dood sloeg. Hierdoor ontstond eene beweging aan welks hoofd zich Wouter plaatste en een zekere Jaap Stroo zich bij hem voegde. De priester John Movl zag ook dat het in Engeland niet goed ging, zoolang niet alle krachten vereenigd en niet alle goede ren gemeen waren. Hij verkondigde dat de groote heeren van den arbeid dier klasse leefde. Deze stellingen werden met open armen ontvangen door het grauw van Lon den. Men vereenigde zich doch nam als parool aan de eerlijkheid, ieder het zijne. Wie zich aan diefstal schuldig maakt werd zwaar gestrafthij die bijv. een zilveren be ker stal werd met den beker in het water geworpen. De toenmalige Koning Izaiik II vergader de met zijne raadsmannen om over den toe stand te spreken. Hij stelde voor dat alle onderdanen met hunne nooden persoonlijk bij hem zouden komen. Terwijl hij zich onder het volk begaf, ondanks het gevaar lijke daarvan waarop zijne raadsmannen had den gewezen, werd door de aanvoerders af- onzin mede te deelen Hij mag van al die bluf niets vernemen, anders moogt gij in het vervolg directeur worden en dan zal ik wel voor die lui preeken. Ge zegt hem niets, dan dat zijn jongen twaalf tanden heeft, en 's nachts alleen nog maar sehoone luiers aankrijgt, hoort ge En dat dat flinke wijf, zijne vrouw die voor dien kerel veel te goed is nog zoo zielsvergenoegd is, als eene vrouw maar zijn kan, die haar man voor zes jaar in het tuchthuis weetDus alleen maar wat gebabbel over de familie, lieve mijnheer, van al het overig'1 1 'ets. Ik laat Osten krom sluiten, als hij een enkel woord verneemt". H ordt vervolgd.)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1