Binnenland. Gemengd Niei] "Omdat men nil in de maatschappij mcer- malen waarneemt, dat de verdeeling niet is in overeenstemming met liet rechtsgevoel, is het geen wonder dat men nu en dan onaan gename verhoudingen ontmoet en prikkel baar wordt. Het behoeft ons dan ook niet te. verwon deren, dat men wanneer het loon voor on verpoosden, inspannenden arbeid niet is in overeenstemming met de behoeften, daarover sprekende, bij hen die medelijden waardig zijn de goede snaren heeft aangeroerd en door heli verdeelen onder die voorwaarde, de huidige - toestand wordt bëheerscht. Het socialisme heelt een langer geschiede nis, odrler dan de weg «aar 1 tonic. Ten allen tijde is er in verschillende vor men eene beweging geweest over die verdee- ling. Geen -enkel wetenschappelijk socialist is een voorstander van het verdeelen, zooals dat wel •eens. verkeerd wordt uitgelegd, lil. alles in gelijke deelen. De socialisten willen ver andering in de verdeeling, veranderiug inde perties arbeidsloon, enderneinerswinst, pacht- en interest, meer jxirties zijn er niet. De grootte dier porties zijn afhankelijk van voor schriften doormenschen gemaakt. Dit .nu •strookt wel eens niet altijd met deguitspraak ivan ons geweten. Zoo was het .geval voor heen, zoo is het -nil en zoo zal het wel blij ven. (Slot volgt.) '1 tb eenmaal groote fVerdinaitd de Lessepsi is als de kleinste man van Drankrijk, over leden. De man van liet Suez- en Panama- kanaal, eertijds vergood, is tot v.oor slechts korten tijd verguisd en vernietigd. Het noodlot, dat hem met kindschheid had geslagen, heelt hem het bewustzijn van die vernedering gespaard. De Panaina-geschicdenis ligt nog te vcrsch in het geheugen, dan dat we haar bij deze doodsponde nog zouden in .herinnering,bren gen, maar ondanks de enorme bedriegerijen, die daarover aan het-.lialit zijn gekomen en op zijn hoofd werden gedrukt, gcloovcn we, dat uien /het vertrouwen van .Ferdinand de Lesseps, "Jiecft „misbruikt, als gevolg waarvan de publieke opinie tegen -hem werd gericht. De Duitsche Rijksdag leverde de .vorige weck een incident op,..dat .yele pennen in beweging heeft gebracht. Bij gelegenheid „van hetbetrekken van het i nieuwe geoouw, waarvan voor 1,0 jaar Kei zer' Wilhelm I de eerste steen had gelegd, „saldo, opening van de nieuwe zitting-periode, vwerdidfior keizer 'Wilhelm II een troonrede •..gehouden, w aarin als naar gewoonte de ge wone jnpdi'Jeelingen en aankondigingen van de werkzaamheden geschiedde, ook op liet groote feit van de inwijding van het Rijks- daggebouwvwerd gewezen. Na het .uitspreken van deze rede weed 'door den vergaderden een „Hoch" op den Keizer uitgebracht, terwijl do. leden van hna- ii ne zitplaatsen, verrezen. I, bcurtenissen, waarop deze hoop steunde. Eerst .vertelde zij in haar brief het een en ander van haar kind, hoe voorspoedig het opgroeide, pn deelde dan mede, dat zij, kort v na Osten'sveroordeeling, een brief ontvan gen had van haar schoonmoeder, waarin de- ze haar vriendelijk verzocht met Heinz bij I haar te komen. Zij had zulks echter afge slagen, om steeds, zoo. diolit mogelijk bij haar man te zijn. -Nu echter volgden mededee- lingen van het hoogste gewicht. Weinige dagen na Osten's vcroordceling hadden Carlsen en de president van het ge rechtshof gelijkluidende brieven ontvangen, van dezelfde hand als die brieven, waarin de munten ingesloten waren geweest, en nu verklaarde de schrijver, dat er aan Osteu een gerechtelijke moord begaan was, en dat men, wanneer Osten niet binnen acht dagen vrijgelaten werd, sterker middelen ter over tuiging zou aanwenden. {Hordt vervolgd.) Alleen de socialistische afgevaardigden na men noch aan het een noeli aan het ander deel. Na» alle kanten klonken hierop kreten van verontwaardiging en afkeuring. De pre sident sprak in sterke hewoordipgen zijne af keuring uit over dit gebrek a;in eerbied vopr den keizer. Van socialistische zijde lokte dit ceue .verklaring uit, die het schandaal nog vermeerderde. De leider dezer partij, Singer, antwoordde uit naam van zijne partijgciiooten, dat hun ne eer en waardigheid niet gedoogde eer bied te hetoonen, voor iemand die van zijne soldaten verlangt, dat zij op hunne broeders .zullen vuron en dio zijne naamteekening plaatst onder eenc wet, welke gericht is te gen de aanhangers der socialistische leer. Na dnze woorden verkeerde de Rijksdag in de hevigste opgewondenheid. Dit schandaal be looft uog een opzienbarend naspel te zullen hebben, daar door het „Landgericht" ver gunning van den Rijksdag is gevraagd tot het instellen van cene strafvervolging tegen de socialistische leden van den Rijksdag we gens het gebeurde op 6 dezer, waarvan de aanklacht /,majesteits-helendigiug" zou luiden. Het is nog .twijfelachtig of de Rijksdag die vergunning zal toestaan. De keizer, die den herbenoemden presi dent in audiëntie ontving, verklaarde, dat hij in de gebeurtenis .minder een demonstratie zag gericht tegen zijn persoon, dan wel ee- ne zivare belccdigiiig tegen de groudvet en den Rijksdag. Volgens bericht uit Lombok aan het W. V. d. J). keert generaal Vetter ziek terug, waarschijnlijk naar Batavia. Met leedwezen zullen velen deze tijding vernemenmaar te verwondoreu ,is liet voor zeker niet, dat de generaal, na al de door gestane vermoeienissen, de ellende en menscli- .onteerende gebeurtenissen, die hij Jieeft aan schouwd, krank werd. Het 9e bataljon is bij zijn terugkeer uit Lombok te Batavia natuurljjk met groote geestdrift ontvangen. De gouverneur-generaal hield aan het sta tion eene toespraak en inspecteerde de troe pen. Er was feestelijke ontvangst in het van Zujlenpark. De standaard werd door de echt- genoote van den gpuvcrneur-generaal met bloemen versierd. Voor den ingang van ijiet huis van den overste Schuer was een .eereboog opgericht, met het motto „(Vlies kost een dubbeltje", j het lijfdenntje van den overste. BREHKIhVS, H December 1894. ï.ot Ontvanger van 's rijks directe belas tingen en accijnscn alhier, is benoemd de heer J. H- Meerdink, thans in gelijke be trekking te Amerongen. De ontvangsten van de stgomtrani- maatschappij Breskens-Maldcghem bedroegen gedurende Nov. 1891 5086,90'' en No vember 1893 ƒ4875.066 Van af 1 Jan. 1894 56.339.lp en ge durende dat tijdstip 1893 ƒ58.611.85. Tot onderwijzeres te Cadzand is be noemd niej. A. Wesdorp, alhier. In de jl. Vrijdag gehouden buitenge wone vergadering vap ingelanden van den polder „Oud- en Jpng Broskens" is met al- gemeene stemmen besloten tot het begrinden van den Langeweg in den polder „Oud.-Bfes- kens". De kosten van aanleg zulleu worden be streden door eene aan te ganc geldleening aflosbaar ip 20 jaar. Zooajs men weet is van wege de gemeen te een subsidie van ƒ250 toegestaan te ver deelen over 5 achtereenvolgende jaren. De sluiting der jacht op klein wild is bepaald op 31 December a. s. met zonson dergang. Aardeilblll'g. Bij de gehouden herstem ming voor de betrekking van ontvanger bij de Doopsgezinde gemeente alhier, is gekozen de lieer .T. J. van der Hooft tnet 27 stem men. De lieer mr. A. A. J. van den Broeeke bekwam er 17, terwijl 2 briefjes blanco wa ren ingeleverd. f Jzcildijkc, 11 Dec. Hedenavond gaf het muziekgezelschap „Geduld Overwint" alhier liet jaarlijksch concert. Met matig opgeko men publiek bleek zeer voldaan over het uit elf nummers bestaande programma. Ook en kele stukken voor viool en piano werden flink afgewerkt. Sluis. In den Kerkeraad der Ned. Ilerr. gemeente alhier zijn gekozen tot ouderling de heer W. A. Noest eii tot diaken de Jieer I. Sandcrs-Meijer. Sluis. Ten einde zooveel mogelijk den nood der ariuen te lenigen, worden van we ge de gemeente door de wcrkloozen eeniga werken uitgevoerd bestaande in het schoon maken der straten, het opdelven van ripolcn en meer dergelijke werkzaamheden. Zuamslilg, 12 Dec, Heden namiddag had in de consistoriekamer der Ned. Herv. ge meente alhier de iaarlijksche vergadering plaats van de afdeeling „Zeeuwsch-Vlaanderen" van liet „Ned, Bijbelgenootschap". Wegens vertrek van den president de heer ds. J. Ossewaarde, werd in dieus plaats be noemd ds. J, 1'. van Mclle te Sluis, en in de vacant komende betrekking van secretaris en bibliothecaris, wegens het aanstaand ver trek van ds. D, Fregercs ,te Groede, werd voorzien door do benoeming van ds. F. Breen te Cadzand in de eerstgenoemde en door die van ds. W. H. II, Dijkiuau te Breskens in dc laatstgenoemde betrekking, w ien mede het penningmeesterschap bij vernieuwing werd opgedragen. Aangenomen werd een voorstel van het bestuur tot het in werking doen treden Tan een gewijzigd huishoudelijk reglement, naar ,eon door liet hoofdbestuur verstrekt model. Tot algemeen colporteur der afdeeling werd benuemd J. J. Kense te Groede en tot de pothouder-colporteur A. Eggebeen te Ter Neuzen. Als plaats voor de volgende bijeenkomst werd Cadzand aangewezen. Uit het uitgebrachte verslag zoowel van den secretaris, als van den penningmeester bleek, dat de afdeeling belangrijk was voor uitgegaan. Over '93—'91 werd een bedrag van ƒ203.51 aan het hoofdbestuur overge maakt, terwijl die som over '92'93 slechts ƒ126.916 bedroog. Na afdoening dezer huishoudelijke zaken, hield ds. van Melle voornoemd in de Ned, Herv. kerk eene rede over de bijbelversprei ding naar aanleiding van II Petrus 1 19, waarin h'j opwekte tot meerderen steun van het doel des genootschaps. Deze ppenbarc bijeenkomst werd door een groot aantal toehoorders bijgewoond. Oostburg. Bij de op Maandag jl. ge houden herstemming voor notabel bij de Ned. Herv, gemeente werd gekozen dhr. Iz, Blaak- man met 32 van de 107 geldige stemmen. Op den lieer van Ham waren 45 stemmen uitgebracht. Biervliet, 10 Dec. Heden had ten oyer- staan van notaris Hainmacher te Grotde, en ten verzoeke van de wed. en kinderen wij len 1'. Leenhouts Wz. de veiling plaats van een kapitaal woonhuis, koetshuis, erf en tuin, groot 9 A- 73 c,A. waarvoor bij samenvoe ging ƒ1575 werd geboden, doch voor welke som de verkoop werd ingezonden, Sclioondijke. Vrijdag jl. gaf de zang- vereeniging „Kunstmin" in de zaal van J. J. llaartsen oen concert Er werd zeer,goed gezongen en voordracht «n comediestukjes vielen zeer in den smaak. In tegenstelling met vorige jaren was dit concert slecht be zocht. Men schijnt vele leden verwend te hebben met het opvoeren van operettes onze correspondent gelooft, dat het in 't belang der voreeniging zou zijn, om eens enkele ja ren daarmede te wachten. Breskens, 11 Dec. In de heden namid dag te 3 ure gehouden raadszitting zijn be noemd tot leden der Nieuwjaarscommissie 'e lieeren .T. van Male, A. van Hout Snouck Hurgronje en I. v. Kamp Herbenoemd als lid van bet armbestuur de heer J. P. IV. Be: Op het suppletoir kohier van i omslag werden geplaatst: P. J. de de 3e, P. Herkcmeij en J. Leenhi 2e, IV. J. van den Heuvel, J. Ei P, van de Velde in de 3e, mej. 1 en J. D. de Graaf in de 6e L. I 10e en F. A. Keijmel in de 3e k Aan liet eind der vergadering v Dn Burck of er geen inaatregelei genomen worden ten opzichte vai Sareis van Rijn. Die vrouw is bi en spr. vreest voor ongelukken als anderzints. De voorz. zegt dat het een moei is voor de gemeente om tussche treden, ''ij behoort thuis bij het at of bij de politic. Eeil beetje waak van de buren kan misschien wel li Hierop wordt dc vergadering ges Eene juffrouw te Groningen dagmiddag op haar bed in brand en heeft zulke lievige wonden beko zij, 's avonds laat nog ter verpleg het academisch ziekenhuis overgebr nachts overleed. Woensdag is te Kapclle aan bij liet aanleggen euner boot eene zijden de loopplank in het water en aan de gevolgen overleden. Kenigc weken geleden werd gasthuis te Haarlem ter opname een kind van vijf pnaanden, Bij vond dokter Loacwijks zulke duidoli ren van mishandeling op het kind, er kennis van gaf aan de justitie een onderzoek instelde, dat thans gang is. Maandagmiddag werd de dewij'is door den rechter-eommissaris, A 't Hooft, deswege gehoord. De mishandeling, die liet kind Ju dergaan, moet naar de daarvan achl von sporen te oordeelcn, zeldzaam \v: geweest. De kaak was op twee plai broken, de beide armpjes gebroken, gezicht vertoonden kolossale bulten doek was zóó stijl om het lichaam g( dat men er geen mes tussclicn kon 'De stumperd was dan ook niet in s flink adem te halen, Be moeder van het kind had het zorging toevertrouwd aan eene onj vrouw, die er evenwel in den laatst geen kostgeld voor ontving, uiaar bi als men dat noemt, „geëigend" had om deze vrouw, op wie de verdenkii en die dan ook al aan dc politie eei feit van mishandeling schijnt te heli kond, het gedaan zou hebben, is nii delijk. Ware het kind in een begra geweest, dan zon zijn dood een geldeli deel zijn geweest, maar dat is tot dus gebleken. Misschien moet hier gedacht word een storing der hersenen, veroorzaken ziekelijke neiging tot mishandelen, verklaarden, dat zij de vrouw ook wi een kat hebben zien mishandelen, De toren van de teleplioon megen, waarin Dinsdagochtend bram stond, staat op het achtergedeelte raadhuis en steekt 10 a 15 meter b dak uit. Door dien toren of koker, tend van hout gemaakt, worden ee draden geleid naar het oentraaLburca afzonderlijken uitgang heeft aan de I straat. Dc brand wordt toegesclireve liet springen van eene overvolle spiritii waarmede een werkman soldeerde. deed alle moeite de brandende spiri doovcn, brandde zich daarbij deerlijk handen, maar slaagde niet. Zijn hulp uit den hooge werd door de ambtenari raadliuize gehoord en toen waren eenigc rappe handen en even late de politie on brandweer aanwezig

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2