voor Zeeuwsch-Vlaanderen. IE fo. 167. Zaterdag 8 December 1894. 4e jaargang Ongemotiveerd. FEUILLETON. Op een valseh spoor. Stoo e Br ogre .BE 3rus! HIEIVSBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 cents; franco per post 45 eentsfa Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle •BoekhandelarenBrievengaarders en den Uitgever. A D V E R T E N TIE P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. Reeds sedert eenigen tijd ontbreekt het iet aan oritiek op den provincialen Stoora- jotdienst op de ester-Schelde.. N» eens moeten de booten, die den dienst nderhouden, het ontgelden, dan weder pas seren de talrijke wijzigingen, de revue. Dat m laatste talrijk zijn, wie zal het ontken en waar de telkens verschenen bekendma- ingen daarvan .de sprekendste getuigenis- en afleggen. We willen aannemen dat de herhaalde eranderingen het gevolg zijn van de tel— ens uitgeoefende critiek, en de op- en aan- lerkingen van het publiek In zooverre dan chijnt gebleken te zijn, dat de geopperde lachten zoo ten volle gegrond waren, dat c der overweging waard werden gekeurd, lat zijn van die feiten, die allen lof verdie- en omdat zij getuigen dat de roeping die jen zich tot taak heeft gesteld, gevoeld eu legrepen wordt. Het ligt echter voor de hand dat het niet iltijd aangaat, om aan alle klachten te ge- N moet te komen, want noch een minder aan name persoonlijke ervaring, noch .een zeld- laam voorkomend-geval, die somtijds wel eens aanleiding tot couranten-schrijverij geven als om daarmede of de dienst als minder vol— il maakt voor te stellen bf de directie van een ,0 openbaar vervoermiddel als m.nder geschikt te qualificeeren, geven daartoe immer het recht. Ziet, niet altijd kunnen persoonlijke gevallen als algemcene gelden eu bijzon- dtre feiten als voortdurend terugkeerende ge O „Ge ontviugt ook niets, toen go reeds hier woondet „Neen.* „Volgens het telegram uwer vrouw had ge .niet veel verwachting van hare reis „Dat kan ik niet bestrijden.* „Ge schijnt dien ongunstigen uitslag, vooral hij uw zwager verwacht te hcoben „Ook dat moet ik toegeven." Na dit onderzoek begon het pleidooi den aanklager en van den verdediger, beide voordrachten waren voorbeelden welsprekendheid beide mannen zijn dien tijd buitengewoon beroemd geworden, De advocaat des aanklagers bewees uit Os tein's verleden, dat deze iemand was, die han delde naar de indrukken van het oogenblik. Daaruit liet zich de eerste on de tweede mis daad van Osten verklaren, De aangeklaagde had te worstelen gehad met broodsgebrek hulp van zijne familie had hij bijna niet te van De van na waarmerkt worden. Het pnbliek dient tot oj) zekere hoogte met omstandigheden reke ning te houden. In deze vooruitstrevende eeuw is ook het klagen met verbazende snel heid toegenomenmen doet het bijna uit gewoonte. Ook dat behoort nu eenmaal tot de zucht onzer eeuw. Velen, die met de toestanden van nabij op de hoogte zijn, zullen moeten toestemmen, dat het een zeer aardige bloemlezing zoude vermen, wanneer alle klachton tegen den Stooinbootdienst op de Wester-Sclielde tot één geheel konden worden samengevoegd. We willen de Stooinbootdienst niet van fouten vrijpleiten, dat is onze taak niet, bo vendien geven de veranderingen die gemaakt zijn voldoende de erkenning van misstanden wêer. Integendeel, de jongste wijziging is, de dienstregeling geeft gerende aanleiding om op het inconsequente daarvan wel ter dege liet licht te doen vallen. Voor een groot deel is in ons vorig norn- mer in een ingezonden stuk daarop gewezen, en heeft men alzoo onze taak gedeeltelijk verlicht. Wat in onze oogen het meest verwonder de was, dat het afvaartuur voor de boot naar Ter Neuzen onveranderd bleef. Indien de aansluiting vooi de passagiers via Breskens, die met den trein arriveeren wordt gemist ep het uur dat de boot vroeger atvoer dan woidt diezelfde aansluiting ook gemist voor de passagiers via Ter Neuzen, wijl die boot vroeger tegelijkertijd met die naar Breskens vertrok en thans ongewijzigd bleef. We zien niet in, dat de latere afvaart verwachten en riep hij die in, dan was ook zijne woonplaats ontdekt. In dien toestand besloot hij bij deu schout in te breken, llij had er voor gezorgd, dat hij de inrichting van het gebouw goed kende, en door zijne tegenwoordigheid op het oogstfeest kon de verdenking moeilijk op hem vallen. Ilij al leen iu het dorp bezat de kracht en de werk tuigen voor de daad. .Waar hij gedurende den tijd, dat de inbraak gepleegd werd, ver toefd had, kon hij niet bewijzenzijn po ging daartoe was volkomen mislukt. Daar enboven hadden twee onberispelijke getuigen hem herkend, toen hij voor hen in het bosch gevlucht was. En dan vooral zijne houding na de daad 1 Zijne niet te vertrouwen be reidwilligheid om Carlsen schadeloosstelling te geven, om diens zwijgen te koopen; zijne mislukte poging om iemand, die reeds lang gestorven was, als den dader aan te geven, zonder eenig bewijs voor zijne beweringein delijk dat grovo en lage kunststuk met dien ongeteekenden brief en de aau den rechter toegezonden munten, zeker hot werk van oen zijner helpers al deze omstandigheden dwon gen hem ora met de innigste overtnigiug het „schuldig" over den aangeklaagde uit te spre naar Breskens ecu andere reden kan hebben dan van de correspondentie met don trein verzekerd te zijn. Die wijziging echter te doen ingaan met het ongunstigste jaargetijde is o. i. niet al leen minder gewensclit, maar ook ongemo tiveerd. Het is immers van algemcene bekendheid, dat liet dezen tijd des jaars bij ongunstig wêer geweldig op de Schelde kan „spoken", en do oude booten in zulke omstandigheden bijna een uur werk hebben voor de over tocht. Is dan de aansluiting gewaarborgd voor den trein die ten omstreeks C uur van \lissingen afrijdt? Immers neen, om van die van de train Breskcns-Maldeghem maar niet te spreken. Al moge men daar nu tegen aanvoeren, dat (leze feiten wat ruim uitgemeten zijn, dan vragen wij wederzijds óf de overlevering daar voor geen voldoende bewijzen kan afleggen. Het niet aansluiten van den trein met de bont is niet van zoo'n overwegend bezwaar dat ze ceue dergelijke gewaagde verandering als hierboven bedoeld, rechtvaardigt. Wan neer de afvaart op de onde tijdaanwijzing werd teruggebracht, zou aan een billijke, ja zelfs een volkomen gerechtvaardigde eisch van het pnlilitk voldaan worden. Dit naar aanleiding van de gestcriotvpeerde „vieruur- boot." Nog een enkel woord over de „achtuur boot," wier vertrek uit Ylissingen we liever 10 minuten vroeger, dan dat uit Breskens 10 minuten later zagen aangewezen. Deze laatste wijzi'-'ing blijft voor de direc tie een ruim veld, doeli voor de» passagier ken. De rede van den verdediger was nog hoog- dravender en fijner dan die van den aankla ger. Hij wees «r op, hoe goedhartig de aan geklaagde zijn moest, daar allen, die met hem in aanraking kwamen den invloed van zijn karakter ondervonden, en bevooroordeel de tegenstanders van Osten zijne warme vrien den geworden zijn, zoowel Carlsen als hijzelf. Verder had de aangeklaagde wel eene harts tochtelijke natuur, maar tot eene lage mis daad en met name tot eene inbraak om dief stal was hij niet in staat. Als hij op geld gesteld was, dan zou hij wel het een of an der middel gevonden hebben om zijn vader lijk erfdeel los te krijgen. Zijn geheele le ven bewees integendeel eene verhevene on verschilligheid voor het bezit van geld of goed, anders zou hij in zijne geboorteplaats gebleven zijn, anders zou hij niet voor de eerste maal, om Carlsen schadevergoeding te geven, de hulp der zijnen ingeroepen heb ben, zich niet in een dorp als een slotenma- kertje neergezet hebben. Dat Osten werke lijk iu den tijd, waarvan sprake is, naar Westerode gcloopen is, omdat zijn kind wer kelijk ongesteld was, scheen hem buiten alle een minder vertrouwd terrein. De moge lijkheid bestaat, en het is meermalen voor gekomen, dat de trein van Vlissingen ver trokken was. De kortere afstand naar het station waar borgen wel een zekerder aansluiting, maar zoowel liet vroegere vertrek van den trein, als de veelvuldig voorkumende vervulling van deu stooinbootdienst door de oude boot, die vooral Dinsdags op dat uur in de vaart is, alsmede de groote partijen gist, die soms aan boord zijn en welker lossing te Breskens veel tijd vorderen, brengen die zekerheid, wel eens iu gevaar. Een vroeger vertrek uit Vlissingen levert, naar we meenen, geen bezwaar op, en zou een sterkere geruststel ling zijn voor de aansluiting. $iuft!((;u[ibtf|C l|w»(wV Gen Munchener blad bevat eene opwek king om als blijk van den rouw van het Duitsche volk over het heengaan der trouwe levensgezellin van den ex-rijkskanselier, prins Bismarck, een monument op haar graf te plaatsen.] Men hoort meer en meer dat er plannen worden gemaakt voor de tentoonstelling die in 1897 te Brussel zal worden gehouden. Tegen 't einde dezer maand zal de Koning de leden van de commissie ontvangendeze zullen hem dan 'i plan ontvouwen voor een groote laan met electrisehen spoorweg van 't „Pare du Cinquantenaire", waar de wereld twijfel. Juffrouw Osten had het Carlsen on gekunsteld meegedeeld, en Branie had de ongesteldheid van het kindjibevestigd. Den volgenden morgen had de schout de lantaarn nog op de tafel zien staan, en wanneer Os ten, zooals men aanneemt, tijd gehad had den roof spoorloos te laten verdwijnen, dan zou hij de lantaarn ook wel verborgen heb ben. Dc dokter van Westerode geeft toe, dat hij de vorige nachten weinig geslapen heeftditmaal had hem de slaap overmand en voor de eerste maal had hij de naehtbel niet gehoord. Daarenboven was het duide lijk, dat, wanneer Osten de dief geweest was, hij het snelst en het veiligst door den boom gaard èn den root èn zichzelf zou geborgen hebben. De laan langs te gaan, was niet al leen een omweg, maar ook gevaarlijk. Daar om verdiende Brame volkomen geloof, wan neer hij bewist, dat de onbekende zijn mees ter geweest is. Deze onbekende is naar al le waarschijnlijkheid Willem Grote. Eerst had deze beproefd door het slalvcnster en langs den ladder Jensen's kamertje binnen te dringen, en van hier door den gang in Carlscn's kamer, terwijl deze weg den lie sehuldigde onbekend was. Vermoedelijkhad

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1