Binnenland. die van Brcslcns. Eon passagier kon dien tengevolge zijn reis per voet naar die plaats afleggen. Woensdagmorgen 28 dezer werd de correspondentie wegens het ee laat alhier aankomen (18 minuten) door die Mij. gemist op den inarkttrein naar Oostburg. Een twin tigtal passagiers konden eene aangename wan deling maken. Dit te laat koinen op Woens dag is uitsluitend te wijten aan het rangec- ren van wagons aan de Belgische grens. In het belang van het publiek wordt iiet hoog tijd dat de rijks-politic eens wat stipter na gaat of do treinen op het aangegeven uur wel vertrekken. De marechaussee Itotlier wordt ver plaatst van Oostburg naar Sas van Gent en wordt vervangen door den marechaussee Erancke van Hulst. rige prinsen en grootvorsten. In de kerk waren tegenwoordig de leden ■var. de II. Synode, de geestelijkheid, tie mi nisters en het „corps diplomatique." Om 12.20 begon de plechtige dienst. Hij het binnentreden der kerk werd do ■bruilofsstoet door den metropol itaan van La doga ontvangen. Na de huwelijksinzegening zong het koor een „Te Deum." Tegelijk begon liet geschut op de Peter en Paulus- vesting 801 kanonschoten te lossen. T .en de kerkelijke plechtigheid was afge- leopen, ontving het jonggehuwde paar de gelukwettschen, waarna de stoet langs den- zelfden weg terugkeerdevooraan reed het keizerpaar. Om 2 uur begaven de Keizer en zijne gemalin zich voor een dankdienst naar de kathedraal van Kazan, eu vervolgens naar liet Anitschkow-paleis. De plechtigheid had een schitterend ver loop en was lioqgst indrukwekkend. Het weder was fraai. Dinsdagochtend is prinses Bismarck de ge malin van den gewezen Rijks-kanselier, op 70 jarigen leeftijd te Varzin overleden. De Duitsche bladen bevatten alle artike len getuigende van sympathie en hartelijk heid voor de overledene. De. „Yossische Zeiting" schrijft o. m. „Door smart gebroken eu gebogen staat de irrijze Bismarck bij deze -doodsponde, thans eerst zich verlaten gevoelende, meer verlaten dan toen de gunst der Kroon en de veree- riug dor massa's voor hem verloren scheen." Omtrent den persoon, die te Liorop een meisje ontvoerde en te Turnhout gevangen genomen werd, wordt van daar gemeld Nog is de identiteit van den alhier aan het station gevangen persoon niet vastge steld. Bij de eerste ondervraging beweerde hij Jatissens te heeteu en te Godevaartsvclde (Frankrijk) te zijn geboren. Men heeft hier omtrent geïnformeerd aan het parket van Hnsenbroerk, onder welk district Godevaarts vclde gelegen is, maar hctzcllde antwoord ontvangen als uit Tubbeke „Do persoon is er onbekend." Nu beweert bij weer geboren te zijn te Antwerpen, waarnaar wordt geïnformeerd. Zeker is liet dat h'j dc stad Antwerpen goeil kent. Door onze justitie is zijne uitlevering ge vraagd. Is hij een ITanschman, dan wordt hij onmiddellijk uitgeleverd, doch is hij in België geboren, dan kan do uitlevering niet plaats hebben en zal hij door de Belgische rechtbank moeten gevonnisd worden. Men begrijpt maar niet, waarom hij zijne identiteit verzwijgt. Het bedrog, dat hij in Lierop pleegde, is bekend. Zou bij soms nog andere tciten te zijnen laste hebben WHISKEYS, 30 November 1*91. Jl. Maandag ontving onze gemeente liet vierjaarlijkse!! officieel bezoek van Z.Exc. den dat hij de schel zou gehoord hebben, wan neer Ostcn ze overgehaald had P Ik was in dien nacht wel erg slaporig, maar gedurende mijne 25 jarige praktijk zou het de eerste maal geweest zijn, dat ik (1e nachtbei niet gehoord had Maar ook de rechter had eenige vragen te doen, en wel aan Osten. „De verhouding tusschen u en uw zwager Schnabcl is niet van dc£beste, niet waar „Wc bemoeien ons in 't geheel niet met elkaar; ik ken hem nietIeens persoonlijk." „Ge hebt in den vreemde nooit geld van huis ontvangen „Maar zeer weinig.' „Denkt ge, dat Schnabel den vinger op de kas hield?" „Dat kan ik niet weten.' „Hebt ge geene hoop uw vaderlijk erfdeel terug te kiijgeu „Voorloopig niet. Ik moet persoonlijk in mijne geboorteplaats komen, om dc zaken te onderzoeken en te regelen.' {Wordt vervolgd.) Commissaris der Koningin in Zeeland. Na te half negen in den morgen alhier gearriveerd te zijn, begaf ZExe. zich naar het raadhuis, alwaar aan dc ingezetenen ge legenheid werd gegeven tot audiëntie. Hier van werd slechts een schaarsch gebruik ge maakt. Een 3-tal leden van Jen Gemeen teraad en enkele particulieren lieten zich bij liet hoofd van ons gewest aandienen. Daarna werd een bezoek gebracht aan de openbare school cn het kerkgebouw der Nod. llcrv. gemeente. Na bij den burgemeester geluncht te heb ber. vertrok Z.Exc. uaar Nicuwvliet en Groe- de, alwaar eveneens do openbare gehouwen werden bezocht cn hem in laatstgenoemde gemeente eene serenade door het muziekge zelschap werd gebracht. Zoowel hier als in Groede en Nicuwvliet wapperde de nationa le drie-deur lustig, zoo van openbare als van particuliere gebouwen. Te 4.15 vertrok ZExe. weder per provin ciale boot naar Middelburg. Met ingang van 16 December a. s. is benoemd tot postbode voor de gedeeltelijke bestelling te Groede A. J. van der GraalF, thans in gelijke betrekking te Kamperland. Bij de op 26 November gehouden ver kiezing voor notabel bij de Ned. Herv. gein. te Oostburg waren 63 geldige stemmen uit gebracht, waarvan 30 op den heer van Ham en 10 op den heer Iz. Blaakman, terwijl ver schillende personen stemmen verkregen. Er zal alzuo eene herstemming plaats hebben. Het bietenvervoer is voor deze cam pagne weder bijna geëindigd en daarmede de groote drukte aan de haven, die aan veler handen arbeid verschafte, afgoloopen. Ondanks de vele regsn, die de groeikracht der wortelen belemmerde, waren tal van bieten van flinke grootte en zwaarte. Te gen de algeineene verwachting in, was het geschot van dit product vrij goed te noemen. Jaarlijks neemt het verbouwen der bieten toe, en daarmede neemt ook de drukte op onze kade grooter afmetingen aan. Ongetwijfeld zal de nieuwe loskade die thans in wording is, aan een groote behoef te voldoen, terwijl de aan de oostzijde aan te brengen aanlegplaats voor de schepen het sneller vervoer zeer zal bevorderen. Ook te Sluis is de aan-en het vervoer geëindigd. Aan de haven werd aldaar aan gevoerd 991800 K.G., tegen 968.500 K.G. in 1893. Oostburg. Woensdagmiddag werd in de herberg van Ch. Mabcsoone eene vergadering gehouden van de voorloopige deelnemers in de op te richten coöperatieve suikerfabriek. Er waren tegenwoordig 45 personen. Deze vergadering was uitsluitend belegd tot het benoemen van drie afgevaardigden, die op hunne beurt bestemd zijn de com missie te kiezen die de zaak definitief zal re gelen. Nadat met 27 tegen 18 stemmen was uit- gemaakt dat er slechts één lid te gelijk zal gekozen worden werden achtereenvolgens als zoodanig gekozen dc heeren de Bruijne-de Die met 29 stemmen, P. Steenhart met 38 en Sturm-de Coster met 36 stemmen, terwijl tot plaatsvervangers werden benoemd de hee ren L. B. Sturm te Waterlandkerkje en L. J. Roggeband te Groede respectievelijk ieder met 36 en 31 stemmen. De afgevaardigden vergaderen Maandag den 3 December te Goes in de „Prins van Oran je'. Na de vaststelling der statuten zullen de deelnemers opgeroepen wordenzoo mo gelijk te Oostburg, Schoondijke en IJzendij- ke tot het teekencn dat men deelnemer wenscht te blijven. Volgens mededeeling van den commis saris der Koningin in Zeeland is de sluiting der jacht op patrijzen in de provincie be paald op Maandag 3 December 1894, met zons-ondergang. Het tijdstip van de slui ting der jacht op het overige klein wild zal nader worden vastgesteld. Schoondijke. Dinsdagavond miste de tram van IJzendijke de laatste correspondentie met De Weleeirw. heer ds. D. Eregeres, te Groede, heeft dn benoeming tot predikant, bij de protest» utsche gemeente in Ncder- landsch Indië aangenomen. Watcrlaiidkerkje. In de laatst gehouden raadsvergadering werd op het herhaald ver zoek van den onderwijzer P. J. van de Plas- sclie en op ingekomen schrijven van het ge meentebestuur van Schoondijke oin dien al daar op 16 September benoemden onderwij zer vroeger te willen ontslaan als 1 Januari aanstaande afwijzend beschikt. Niettegen staande dit gemeentebestuur een onderwijzer langer dan drie maanden in dienst houdt, is er tot lieden uog gcene oproeping geschied voor de vacant komende plaats. Bij kon. besl. is benoemd tot lid van liet bdstuur der waterkeering van den cala- initcuseu Hoofdplaat- cn Thoinaespolders de heer C. B Temnierraau. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de liedacteur Volgens de door de Directie van den Pro vincialen Stoombootdienst op de Wester- Schelde voor de maanden December en Ja nuari e. k. aangekondigde dienstregeling zal de laatste boot uit Vlissingen in plaats van ten 3.25 n.m. ten 3.40 n.m., dus een kwar tier later van daar naar Breskens vertrekken. Ongetwijfeld staat dit in verband met het kort geleden voorgevallen, ook door U ver melde feit, dat dc correspondentie met den aansluiteuden Staatsspoortrein (aankomst Vlis singen 3.14 n.m.) wegens het te laat aan komen van dien trein, gemist werd. In plaats van nu te bepalen, zooals vroe ger, dat bij eventueele vertraging van be doelden trein, hoogstens 15 minuten zal wor den gewacht, wordt zoo maar in eens het vertrekuur een kwartier later gesteld, terwijl het toch naar wij meenen, geen regel maar uitzondering is dat die trein zóóveel te laat arriveert dat de boot niet kan gehaald worden. Wat zal nu van die bepaling het gevolg zijn Dat een zoogenaamde „luie hoot" die we, he laas op het traject Vlissingen-Breskens soms weken lang in de vaart zien, bij inin of meer slecht weder véél te laat te Breskens zal aan komen voor eene geregelde aansluiting met de ten 4.L5 n.m. vertrekkende tram. Zelfs al komt de boot op tijd (4.10 n.m) dan is een verschil van 5 minuten daarvoor te gering. Te Vlissingen was dit verschil tot dusver 11 minutenmen vond dit te weinig cn maakte er 26 van Wanneer de boot te Breskens aan liet bui- teuhoofd moet aanleggen vordert het over brengen van de post met postpakketten naar dc tram, toeh zeker een kwartier. Hoelang zal laatstgenoemd vervoermiddel, indien het aansluiting geven wil, dan wel niet moeten wachten wanneer de boot met slecht weder te kampen heeft. Wij herhalen dus M. de R. dat eene be paling zooals vroeger bestond, om de boot bij eventueel latere aankomst van den trein, hoogstens een kwartier later van Vlissingen te doen vertrekken, de meest gewcnschte wijziging zoude geweest zijn. Onder dankzegging voor de plaatsing, Gemeenteraad van IJzendi Zitting van Maandag 26 Nov. 18 Voorzitter de heer C. de Vos. Tegenwoordig alle leden en de Sec De notulen worden gelezen en on derd goedgekeurd. Aan de orde komt I. Mededeeling van ingekomen st als a. eenige Staatsbladen b. missive van Oed. Staten, ho kennisgeving van eene beschikking raads verzoek, dal zij, ingevolge o] van de Provinciale Staten, en naar illng van hun adres tot het aanwende pogingen van den weder-invoer van v varkens in België, zich tot II. M. de nlngin-Weduwe-Regentes zullen wendi het verzoek, dat Hoogst Deszei fs rej 1 met die van België in overleg trede, i nemen van zoodanige maatregelen, invoer van vee en varkens, vooral uit provincie beter verzekerd zij, dan tege dig het geval is. Voor kennisgeving aangenomen. c. een verzoekschrift van den gen raad van Hoofdplaat, om eene tegemi rning ad ƒ25, in de kosten van de vaart van den provincialen stoomboö op de Wester-Schelde, welke voor dei ineente op ƒ250 komen te staan. Als zijnde dit schrijven niet op de da vermeld, wordt het voorloopig ter gelegd. II. Voorziening geneeskundige verp! De vourzitter doet mededeeling vai schrijven van Dr. Schouten, waarbij d kennen geeft, dat J. Marsilje zich l zijn spreekuur heeft aangemeld ter ra ging over zijne ziekte. Bij onderzoek bleken, dat de kwaal waaraan hij reed dert 15 jaar lijdende is, een zeer i derde en verwaarloosde was, die in de ste weken verergerd is. Adressant geeft daarom den raad in weging om den lijder te doen opnem eene kostelooze kliniek onzer ziekenli waarvoor hij zorg zal dragen indien d meente de kosten der reis wil bestrijd De voorzitter stelt naar aanleiding hi den raad voor deze zorg hiervoor aai Schouten op te dragen, en de kostei reis voor rekening der gemeente te n De heer Hendrikse vraagt of het ze dat de verpleging kosteloos kan gesch De voorzitter zegt, dat dr. Solioutei zulks verzekerd heeft. De heer Hendrikse vervolgt verdei men cehter niet zoo direct moet toestel want dat men 't zoodoende dio lui al makkelijk zoude gaan maken. Het is bekend, dat Marsilje jaren lang inge van Schoondijke was. Nu schijnt men in IJzendijke wel b gewoon milddadig, maar het gaat niel dat men zulks van het gcmeentebestui moet zeggen. Vandaag komt de een, gen de ander, zoodal uien niet al t( moet zijnde liefdadigheid openbaart al genoeg eiken Maandag aan de lvuiz Volgens attost van den dokter lab Marsilje reeds 15 jaar aan zijne kwaal misschien nauwelijks een jaar in IJzei De voorzitter zegt, dat zulks niet neemt dat hij toeh geneeskundige beh ling noodig heeft. Dc lieer Hendrikse geeft zulks toe, vindt het vreemd, dat men de kosten van maar direct op den hals der gei schuift, ondanks dat Marsilje pas hier Op verzoek van den voorzitter dee secretaris mede dat M. sinds 24 April hier gevestigd heeft. De heer Hendrikse zegt dat de met diens dochter, di«n men in het ai in Schoondijke weigerde omdat zij b( moest, zich hier vestigden, misschien overtuiging dat het in IJzendijke voo zulken goed isop den duur wordt b een asil voor bedelaars en ongelukkige Uitgaande van het principe, dat im is aangenomen om in buitengewone ge het armbestuur ter hulp te komen,

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2