voor Zeeuwscli-Vlaanderen. Zaterdag 24 November 1894. 4e jaargang ii- I )p een valscli spoor. :rk, k de tijd leen. .EN voor bij el- FEUILLETON. d,'o- 165 en 'oe- l en erk nes. u. NIEUWSBLAD A B O N N E M E N T S P R IJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advcrtentiën worden ingewacht tot Vrijdaguam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. N 8.21 8.1 GraanrecMhcfftiig*. loor de Vereeniging van Nederlandsche •oons Bon:, erkend als rechtspersoon bij l bcsl. van 22 September 181)3, is aan M. de Koningin-Weduwe-Regentes een lest verzonden, waarin zij met den diep- eerbied te kennen geeft, dat in hare vergadering in September 1893 te Rot- ain gehouden, de zeer noodlijdende toe- id van onzen landbouw met hoogen ernst d ter sprake gebracht at tot nauwkeurig onderzoek van dien itand in hare vermelde vergadering cene nmissic werd benoemd, bestaande uit twin- voorname landbouwers en deskundigen alle oorden des lands, waaronder ver- eidene, die Uwe Majesteit in verschillen- staatslickamen hebben gediend of nog ïen at deze Commissie in de gehouden jaar- jadering van 25 en 26 September j.l. e verschillende rapporten heeft uitge- ;ht en onze Vereeniging dientengevolge vrijheid neemt de hoofdzaken daarvan aiediglijk onder de goedgunstige aandacht Uwe Majesteit te brengen lat de laatste jaren uit het buitenland, rnatnelijk uit Amerika, zeer groote hoo ibeden van granen, huiden, vetten en wat t een en ander in verband staat, geheel van invoerrechten, in Nederland worden evoerd, en dat deze invoeren zoo zorg- tkenden omvang verkrijgen, dat de prij- der producten hier te land de kosten i landhuur en productie slechts zoo weinig boven gaan, dat daaruit voor den landbouw Binnen enkele weken was hij in de ge- ele Paltz bekend. De rijke, schoone, jon- inan reed het geheele land af, bezielde volksvergaderingen door het vuur zijner ie, en was de afgod van het landvolk door ne mildheid en zijne goedhartigheid. De rmaningen zijner ouders om door zijne vu- ;e deelneming aan de omwenteling zijne Jpbaan niet te vernietigen, sloeg hij in den nd. En toen in het voorjaar van 1819 do Paltz de beweging begon, was Osten- astcll adjudant bij een van de aanvoerders 's vrijwilligers. Hij was nauwelijks twintig ar oud, maar een der onvermoeidste en ipperstc strijders. Hij behoorde tot dege- a, die Landal en hot dal Annweilen zoo "g verdedigden tegen een leger, dat hen 1 aantal en geoefendheid oneindig ver over- ;of. Nu meende men in de lijen van hen, ie opgestaan waren, bewijzen te hebben, dat 3n man uit de streek van Neusladt aan geen bestaan meer is te vinden. In het jaar 1876 kon de tarwe in ons land nog ƒ13.per II. L. opbrengen, ter wijl in September dezes jaars die prijs reeds tot omstreeks ƒ5.was gedaald, en de markt in Amerika nog steeds dalende is zoodat welhaast vooral voor de verschillende granen de productiekosten den daarvoor te verkrijgen prijs zullen overtreffen dat van dien toestand de treurige gevol gen zijn lo. verarming der landbouwers, die reeds nu in grooten getale in verschillende pro vinciën en vooral iu Friesland hunne eige ne hoeven moeten verkoopen, terwijl de pachters niet meer in staat zijn den pacht prijs op te brengen 2o. omzetting van duizenden hectaren bouwland in weiland, waardoor elke bunder in wei gebracht land een schade aan de ar beiders veroorzaakt van 59.per jaar. Op deze wijze gaan door het gebruiken van buitenlandsche graansoorten voor onze be volking eenige millioeneu aan arbeid verlo ren. Dit gebrek aan werk is tevens oorzaak dat geheele scharen naar de groote steden worden gevoerd, waar zij de werkeloosheid op onrustbarende wijze vermeerderen en ten prooi worden aan het pauperisme, hetwelk reeds zoo zorgwekkende afmetingen aanneemt; 3o. door de sterke vermeerdering van weiland, evenredige uitbreiding van den vee teelt en dus daling der prijzen van het vee en der producten voor zuivelbereiding 4o. belangrijke vermindoring van koop kracht in het algemeen, niet alleen bij de landbouwers en arbeiders, maar ook bij de de Haardt, met name Kohlmiiller, die een groot huisgezin bezat, den Pruisen uit heb zucht voor spion diende, teuminste hij was op denzcltden dag, dat de opstandelingen uit hunne laatste verschansingen bij Annwci- ler geworpen werden, behouden en wel, zon - der dat de Pruisen liem eenig letsel daan hadden, in zijn dorp aangekomen, lal reeds lang door de Pruisen bezet was. Eeni ge dagen daarna stond hij in den kring der zijnen in zijn huis, toen Ostcn-Kastell plot seling de kamer binnenkwam, en den man, die bleek als een doode werd, een schrijven overhandigde van de voorloopige regeering, met bevel het terstond te lezen. Het ont viel aan zijne sidderende handen, en in het zelfde oogonblik schoot Kastcll hem door het hart. Kaslell, nu ijverig vervolgd, be reikte nog in den volgenden nacht deFran- sche grenzen en werd bij verstek ter dood veroordeeld. Hij had op dc plaats zijner bloedige daad het vonnis achtergelaten der voorloopige regeering, die aan hem de vol voering van het vonnis had opgedragen. „Kastell keerde nooit weer in de Paltz terug. Na den dood zijns vaders eischto hij zijn vaderlijk erfdeel op, doch vernam, dat grondbezitters, hetgeen dus kwijning tenge volge heeft in alle takken van nering en bedrijf 5o. de vermelde achteruitgang van de prijzen der producten heeft mede tengevolge dat vo/r het in cultuur brengen van woeste gronden, waardoor aan vele werkloozen ar beid kon worden verschaft, hoogst moeilijk kapitaal kan Worden verkregen, omdat daar van bij den bestaanden toestand geen be hoorlijke rente kan worden verwacht; dat deze noodlottige toestand van het landbouwbedrijf door velen wordt toegeschre ven aan de invoering van den enkelen gou den standaard, en dus verbetering wordt verwacht van eene andere muntregeling, maar dat die muntregeling niet anders kan tot staud komen dan door internationale over eenkomsten, die nog zoo ver in het verschiet liggen, dat inmiddels weder een onrekenbaar getal landbouwers zou zijn ten gronde gegaan; en dat ook naar de bescheiden meening on zer Vereeniging, de invloed der muntquaes- tie op de in dit request bedoelde belangen niet afdoende kan zijn, omdat door zulk eene regeling de verhouding van het betaalmiddel zich op dezelfde wijze zal wijzigen tegenover de waarde van den grond en der productie kosten als tegenover de producten en der halve de prijsverhouding der laatstgenoemden tegenover de beide eerstgenoemde factoren ongeveer dezelfde zal blijven dat de prijs hier te lande zich regelt naar het buitenland, vooral naar Amerika, waar grond- en productiekosten veel goedkooper zijn en dat dus naar de overtuiging onzer deskundige rapporteurs alleen verbetering hij onterfd was. Vermoedelijk had de oude Kastell dat zoo geregeld, om dc verbeurd verklaring der goederen van den bij verstek ter dood veroordeelde te voorkomen, en zoo doende het vermogen in do familie te hou- Intussclien kon het onterven van den - Dok eene lage kuiperij zijn van Schna- im l, die intusscheu inct de eenige zuster van Kastell gehuwd was, en die, zooals het ge recht van Germersheim zeide, „in de gan- schc streek voor een hebzuchtig en hardvoch tig man gehouden wordt, en door zijn hu welijk tot groote welvaart gekomen is." Ze ker is 'net, dat Osten-Kastell in Amerika zoo goed als niets van huis ontving." Verder meldde het gerecht van Germers heim, hoe het bij de weduwe Kastell inlich tingen had trachten te verkrijgen, waarom haar zoon naar Europa was teruggekeerd. Zij had daarop gezegd, dat zij in het vorige jaar zeer ziek geweest was en den wensch had geuit haar zoon nog eenmaal voor ha ren dood te zien. Hierop was deze terstond met vrouw en kind naar Europa gekomen, op gevaar af gevat te wordenmaar in Bre men had hij reeds brieven gevonden, die hem hare herstelling meldden. Op de reis kan worden verwacht van de heffing van een billijk invoerrecht op granen, huiden, vet ten en al wat daarmede in verband staat dat dan ook reeds herhaalde malen in de Tweede Kamer der Statcn-Gcneraal op de heffing van zulk een invoerrecht is aange drongen, maar daartegenover telkens hoofd zakelijk de volgende bezwaren werden inge bracht lo. dat hierdoor een proteetiestelsel zou worden ingevoerd, strjdig met het stelsel van vrijhandel, dat in ons land zou aange nomen zijn 2o. dat represaillemaatregelen van nabu rige rijken worden gevreesd 3o. dat de arbeider zou worden benadeeld, omdat de prijs van het brood zou stijgen. Uwe Majesteit vergunne onze Vereeniging cerbicdiglijk hiertegen aan tc voeren dat door haar geen protectie wordt ge vraagd, maar slechts ecnigszins gelijkstelling vau den Nederlandschen landbouwer, die iu al de lasten van Uwer Majesteits onderdanen mededraagt, met den buitenlander, die door velerlei omstandigheden goedkooper produ ceert en volstrekt niet iti die lasten deelt, maar geheel vrij invoert, terwijl nog de bui tenlander mindere transportkosten op de groo. tc vaart betaalt in vergelijking met het bin- ncnlandsch vervoer, dat op dezelfde kosten blijft dat naar hare besehoiden meening het vraagstuk van vrijhandel of bescherming ge heel hier buiten ligt. In onze wetgeving toch bestaat reeds dc wet op den in-, uit en doorvoer van 10 Au gustus 1862, met een daarbij behoorend uit was zijne vrouw met liet kind zoo ziek ge weest, dat do dokter verklaarde, dat eene terugreis levensgevaarlijk zou zijn, waarop hij bij Wunnershausen dc smederij gekocht heeft, waar hij nu zoo verborgen mogelijk leeft. OsteiFs vrouw was hare schoonmoeder zeer bevallen en met behulp van Schnabel had zij het geld gegeven, dat haar zoon noodig had ter dekking eener borgstelling. Ten slotte verklaarde het gerecht van Ger mersheim, dat nog aan geen der opstande lingen de doodstraf voltrokken was en dat eene volkomene vergiffenis voorbereid werd. De rechter kon niet ontkennen, dat na dit bericht hot beeld van Osten in een veel gunstiger licht verscheen, als van iemand, die niet in staat was tot eene lage misdaad. „Maar," zeide de rechter tot zichzelven, „wie weet, hoe weinig van dit edele, vurige karak ter overgebleven is iu den strijd om het be staan onder een vreemd volk Intussehen hoopte hij, door hetgeen hij nu vernomen had, Osten tot eene volledige bekentenis te brengen. Hij liet hem dan voor zich ko men en beval hein plaats te nemen „Mijn heer Kastellbegon hij Osten sprong op en keek den rechter

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1