Binnen land. Gemengd Nieuws. Aan een particulier schrijven on leent de „Loc." nog vlo bijzonderheden. Daarin staat te lezen, dat het schot, hetwelk de Baliers op de nadering onzer troepen op merkzaam maak:o, uit het bij ongeluk af gaand geweer van een der onzen kwam. Verder Tas zij daarin nog De onversaagdheid, zoowel van den aan val als van de verdediging, is reeds vermeld. Overste Scheur, die met het 9e den rech tervleugel vórmde en eerst Tjakranegara moest bezighouden eu beletten dat de bevolking van daar naar Mataram liep, werd, nadat de aanvals-kolonne Mataram was binnenge drongen, vooruit geroepen om het 6e en 7e te helpen, en rukte onstuimig vooruit, waar na men gezamenlijk losging op de poeris. Tot driemalen toe werd door het 9e op de voornaamste poeri gestormd, en de derde maal waren de onzen er in. Volgens dezen brief was de kapitein J. F. ïi. Janssen het eerst in de poeri, wat dus afwijkt van het 30 September overgeseinde aan het „Bat. ft blad", dat overste Soheuer en kapitein Christan er liet eerst in waren. De drie dapperen zullen elkaar wel niet ver hebben ontloopen. Tegen 10 uur was men in de poeri. Om half negen werd wel een bew'js dat de strijd warm toeging te Ampenan reserve munitie voor de infanterie gevraagd, en ge bracht door een peloton van de barisans, die het kampement aldaar bezetten. Bij het koninklijk besluit van 25 Octo ber jl. opgenomen in de „Staatscourant" van 14 dezer, is de lichting der militie voor 1895 bepaald op 11,000 man, waarvan 600 voor den dienst ter zee. Het aandeel voor de provincie Zeeland bedraagt 513. BRESKMS, 16 November IS94. Ds. W. II H. Dijkman, pred. alhier, heeft bedankt voor het beroep naar de Herv. gem. te O/ezunde eu Diiewegen. Door den brigade-commandant der ma- recliausséi alhier, is Woensdagmorgen proces verbaal opgemaakt tegen de directie van den provincialen stuombootdienst op de Wester— Sehelde, wegens overtreding van art. 9 der net op het openbaar middel van vervoer, nl. het niet afvaren van hier op het unr in de dienstregeling aangegeven. Deze bekeuring had plaats jnaar aanleiding van het feit, dat de zoogenaamde „achluur- ot „gistboot" dien morgen 25 minuten te laat van hier vertrok. Ik heb niet een enkelen regel schrift van mijn vroegcren knecht Grote gevonden, om met dezen brief te kunnen vergelijken." „Dus gelooft ge aan dat sprookje? riep de rechter lachend. „Mijne verklaring is veel natuurlijker. Binnen enkele dagen zal ik het geheim van Osten's verleden kennen. De. zijnen weten zulksze zien dat hij ver loren is en willen ons misleiden. Dat is de zaak." Met een bezwaard hart ging Carlsen heen. Den volgenden morgen ontving de rech ter een uitvocfig schrijven uit Germersheim met haast brak hij het zegel open. Met steeds toenemende belangstelling, verbazing en spanning volgde hij den inhoud. Deze kwam itt 't kort op het volgende neer „Oston is slechts een aangenomen naam, wettig geworden, doordien de drager het Amerikaansch burgerrecht verkregen heeft. Eigenlijk heet hij Kastellhij is afkomstig uit een dorp dicht bij Germersheim, waar zijn vader een aanzienlijk landgoed met wijn bergen en ecne fabriek bezat en zijne moe der nog bezit. De vader is kort na 1849 gestorven. De fabriek zou op den eenigen zoon, den bewusten Osten, overgaan, die tot 1848 op de polytechnische school te Carls- ruhe studeerde en zeker nog langer zou stu- doeren. Hij nam echter deel aan de om- wcntclingsbewoging, die in dien tijd uitbrak. {Hordt vervolgd.) De directeur, door deze calangc geprik keld, stond daarna met het horloge in de band op de ponton, en gaf bevel tot vertrek zonder te letten op de passagiers en de brie venmalen-, die door den trein waren aange bracht, en reeds in aantocht waren. Al is de directeur te dezen opzichte vol komen in zijn recht, wij gelooven niet, en zeker wel niemand met ons, lit dergelijke spitsvondigheden in eene e*ploi ten be hoeve van den publieke» dienst en van bet algemeen belang, gerechtvaardigd kunnen worden, en twijfelen er dan ook geen oogen- blik aan of er zal van wege de commissie van toezicht wel een zoodanige wenk gege ven worden, dat dergelijke kleinzieligheden tot de geschiedenis behooren. Het publiek zij er dus op bedacht op de tijd van afvaart aanwezig te zijn. De ontvangsten van de stoomtram- maatschappij Breskens-Maldeghein bedroegen gedurende October 1894 ƒ6367,7511 en Oc tober 1893 ƒ6036.74». Van af 1 Jan. 1894 ƒ51.252,225 eu ge durende dat tijdstip 1893 ƒ53.736.785. In 1895 wordt het wapen der mare chaussee uitgebreid met 1 officier, 3 wacht meesters, 12 brigadiers, 39 manschappen te paard en 12 te voet. Oostburg. De collecte der Loinbok-com- missie alhier heeft een zuiver bedrag van ƒ45.29 opgebracht. De eerste zitting van den militieraad zal te Oostburg gehouden worden voor de lolelingen der gemeenten gelegen in Weste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen, op Zaterdag 15 December e.k. Met ingang vau 16 December a. s. is tot brievengaarder te Groede benoemd J. Boone, thans in gelijke betrekking te Ilele- naveen. Ds. S. G, Geertsema Beckeringli, en ds. J. R. van Eerde pred. bij de Ned. Ileiv. gemeente te Schoondijke en St. Anna ter Muiden komen voor op het twaalftal te Oost- zaan. IJzemlijke, 13 Nov. Hedennacht ontstond alhier brand in het schuurtje van den her bergier J. M. Hochart. Het aangetaste per ceeltje werd geheel een prooi der vlammen. De oorzaak is tot nog toe onbekend. Alles was regen brandschade verzekerd. Sluis. Tengevolge van den hevigeu storm, die deze week woedde, sloeg het vaartuig van den schipper R. dat alhier in het ka naal lag van de touwen los en dreef het ka naal af, waar het later werd gevonden. Sluis. Tot tijdelijke onderwijzeres aan de openbare school alhier is benoemd mej. Beur. geb. van Lare alhier. Siuis. De voordracht voor onderwijzer met akte Fransch bestaat mt de heeren A. Beerens te NieuwvlietRietveld Dhondt te Purmerend eu J. Risseeuw te cbede Tot Lid van den Gemeenteraad van Oostburg, is gekozen de heer M. M. Meijer met 54 stemmen. De heer Iz. de Bruijne bekwam er 20. Jl. Zaterdag had ten overstaan van notaris Hatnmacher, ten verzoeke van de er ven I. Leenhouts, de veiling plaats van de herberg „de Witte brug" met aanhoorighe- den, groot 1.80.51 H.A, onder de gemeente Biervliet, thans bewoond door J. de Yos, wien een en ander werd toegewezen voor 2625. Middelburg. Op Yrijdag 30 November a. s., voorm. 11 ure, zal aan het Gebouw van het Prov. Bestuur alhier worden aanbe steed het onderhoud der havenwerken te Breskens gedurende de jaren lo95, 1896 en 1897. Raming ƒ6850 per jaar. De vrijwillige oefeningen in den wa penhandel zullen dezen winter o. in. gehou den worden te Oostburg, IJzendijke en Bier vliet. Uit Wissingen wordt aan het IV. r. d. D. gemeld Bij het vertrek van Hr. Mr. fregat „Jo- ban Willem Friso" van Vlissingen had in de machinekamer aan boord een ernstig on- ge,val plaats, dat zonder het snel en vastbe raden handelen van den chef der machine kamer, de schromelijkste gevolgen had kun nen hebben. Nadat reeds eenigen tijd de machines met volle kracht werkten, sprong de groote stoompijp met een zwaren slag, waardoor in een oogunblik alles met stoom werd gevuld. Gelukkig zijn er door het on middellijk afsluiten van den toegang van den stoom naar de machines geen ongelukken te betreuren, als indertijd op het Duitsche oor logsschip „Brandenburg". „Naar wij vernemen heeft een nader on derzoek door den hoofdinspecteur van 's rijks stoomwezen aangetoond, dat het ongeval te wijten is aan eene langzame verzwakking der pijpen door herhaalde uitzetting en inkriin- ping." AVcensdagmiddag had op de Schelde een treurig ongeval plaats. Het Engelsehe Stoomschip „Spindrift" ko mende van Londen naar Gent, passeerde Vlissingen en behoefde een rivierloods, alvo rens verder de rivier op te varen. De Belgische loodssloep, bemand met schip per De Munck, 3 rivierloodsen cn 6 roeiers, stak van wal ten einde liet stoomschip ven een loods te voorzien. Terwijl de sloep met gestreken zeil het schip lag af te wachten voer onverwacht de stoomboot tegen dezelve aan met het noodlottig gevolg, dat do sloep onmiddellijk vol water liep en zonk. Onmiddellijk op het zien van dit ontzet tend treurige schouwspel spoedden zich de in de haven gereed liggende Nederland- sclie en belgische loodssloepen naar de roede om de in doodsgevaar verkeerende schipbreu kelingen hulp aan te bieden. Aan de ftTederlandsche loodssloep, gevoerd door den als menschenredder befaainden schip per E. van Hoepen, gelukte het spoedig een der schipbreukelingen, de loods Dumon. in het oog te krijgen, die zich aan twee red dingboeien boven water wist te houden. Met veel beleid en handig manoeuveeren wist men hem te naderen, te grijpen en behou den binnen boord te krijgen, terwijl men aan de Belgische loodssloep beduidde, pogingen in het werk te stellen de overige ongeluk— kigen op te sporen en te redden, en men op de Nederlaudsche loodssluop steeds naar lager wal afdreef, op dat oogenblik zelf han den vol werk hebbende om van stranding vrij te blijven, eu ook niemand anders der drenkelingen te bespeuren was. Spoedig daarop spoelde nabij Vlissingen aan wal liet lijk van den helaas verdronken schipper De Munck. Uit Terneuzen was inmiddels bericht ont vangen dat door de „Spindrift" vijf man schappen waren gered en aangebracht, waar van echter tusschentijds de roeier De Munck ccn broeder van den aangespoelden schipper, aan boord overbd i De s, hadden zich vastge klampt aan een eind touw, dat hun van de stoomboot „Spindrift" werd toegeworpen, en waarlangs zij aan boord daarvan konden ko men. De overledene De Munek had ook dit eind te pakken, doch schijnt daarin verward te zijn geraakt, en door liet slingeren tegen de stoomboot te zijn doodgeslagen altham hij was overleden, toen men hem met liet eind boven boord haalde. De roeier A. v. d. Bovenkamp is door de Belgische loodssloep opgevischt en aan de Nieuwe haven aan wal gebracht. Hij gaf toen nog teekenen van leven en werd opge nomen in het huis van den machinist der zich daar bevindende Sirene of misthoorn, waar terstond alle middelen werden aange wend om hem bij te brengen, doch vruch teloos. Stormberic/iten. De Marker botter M. A. 126, schipper C. Altena, kwam tijdens den storm des nachts voor de haven te Eiii ui huizen en stootte, in plaats van den have mond in te loepen, tegen het hoofd. R jjj vaartuig dreef af; een anker werd uitgt :e worpen, maar wilde niet „grijpen", cm stormwind dreef den botter voort, zood Ja deze tegen den Zuidcrleidam werd geslage a De sleepboot „Stavoren" verliet de havei jl om te trachten het vaartuig af Ie brengi wat na eonige pogingen gelukte. Met avi la rij aan de kiel werd de tjalk biimengebracli a en naar de scheepstimmerwerf gesleept. Ei Men meldt uit Bruinisse jj. Tijdens den hevigeu storm in den nacl ve van Maandag op Dinsdag zijn van de scl» [ij pen „Twee Gebroeders," schipper Holle, tl huis belioorende te Lokeren (België), gek re den met rijst van Amsterdam naar Rozen daal, en de „Acht Gebroeders", schippi Prins, tehuis belioorende te Wintham (Bel gië), geladen met kopererts van Amsterdai naar Belgie, voor anker liggende iu de Ka ten, de kettingen gesprongen, waardoor ba den driftig geworden, liet eerste op de sli] ken van Oude Tonge, het tweede tegen dera Blindendam aan den polder Bruinisse gere strand zijn. Het laatste zal waarschijnlijSI' verloren zijn. De in levensgevaar verkee rende schepelingen hebben zich met huns boot gered en zijn hier druipnat aaugekomei Vau den eerste is alleen de lading, van de tweede schip en lading door assurantie ge 'e dekt. Schipper llolle is Dinsdagochtend mi een vaartuig van hier zijn schip te Oud Tonge gaan zoekendat van Prins bij de Blindendam moeten niet meer te zien zijl zijl Het scheepje „Vrouw Christina," schipp 'e 1'. van Gimpet, komende van Belgie uit bestemming naar de Paal, trachtte Maandl avond bij den heerschenden storm te Bat r binnen te loopen, doch het geraakte vóór d haven aan den grond en liep vol water. I) schipper, zijn knecht en een 17-jarige knaa sprongen op de slikken en redden zoo hu leven. Het scheepje werd later bij hoor water door de rijksambtenaren Van- Iveulei, en Meijer in de haven gebracht. *tl Tc Wamel is eene baggermachine, die ojl stroom lag, door den storui tegen den wa geslagen en gezonken. Bi [J Te Zwolle is Maandagavond de 20-ja D rige metselaar T. W, in de Diezerstraat vooi de tram willende uitwijken, gevallen, waar- ni door de tram hem over de beide beenei 1 ging. Hij werd naar het R. K. gesticht vai liefde overgebracht, waar het bleek dat zijl beide dijheenen waren gebroken en hij eom it wonde aan het hoofd had bekomen. De voer ie man van de tram, die aanhoudend belde heel le. heeft geen schuld aan het ongeluk, $1 rl

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2