voor Zeeuwseli-Ylaanderen. Kindervoeding. 163. Zaterdag 10 November 1894. jaargang FEUILLETON. Op een valseli spoor. 10. ii.-i 9.. 9 .4 NIEUWSBLAD A B O N N E M E N T S P R IJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentien worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te lireskens. Dit onderwerp werd den laatsten tijd door erscheiden moeders aangeroerd. Mij is in den loop ran den tijd gebleken, at hierin veel verwarring hecrscht. 't Is ier niet de plaats om het in zijne detail» behandelen maar ik meen er velen geen «dienst mede te doen er in 't kort mijne lecning over mede te deelen. Natuurlijk is 't verreweg 't beste, dat de loeder zelve 't kind voedt. 1) Alsdan ont- angt 't kind gedurende de eerste maand al twee uur voedsel en in den tussclientijd iets. Hieraan dient men zich streng te hou- 's Avonds geschiedt dit om 1011 ur 't laatst en dan 's morgens om 6 uur oor de eerste keer weder. Nadat 't kind maanden oud is, geelt men 't streng elke uur zijne voeding. Is het 's nachts on- ustig, dan onderzoekt men eerst of 't ook lat ligt, wat zeer nadcelig voor de gezond- leid van liet kind ishelpt dit niet dan oekt inen het door veranderde ligging tot ost te brengen, helpt dit eveneens nog niet lan geeft men het een paar paplepels water, welke drank het niet bevalt. Door met vastheid zoo te handelen leert 2 iet kind zeer spoedig de stille nachtrust res- 4 lecteeren. Wie anders handelt, leert 't ;ind dwingen. Een zeer slechte gewoonte is 't de kinde- 1 ren dotjes in den mond te geven, wijl deze "(voeren tot maag- en durmziekten, hierdoor 't kind onrustig wordt en schreit terwijl men dan, oin deze onaangenaamheid te doen op 18. Dat was eene leelijke streep door de re kening, maar Branie liet zich niet zoo ge makkelijk vangen, In de beide hoeken van zijn kamertje waren in den buitenmuur lucht gaten aangebracht, die met blikken plaatjes gesloten waren. Zoo spoedig nu Draine op de bank onder zijn venster Osten en diens vrouw hoorde spreken, stond hij zachtjes op, opende een luchtgat, legde zijn oor er tegen, en hoorde nu alles zoo duidelijk als door een spreekbuis. Hij vernam nu wat bij Carlsen tusschen dezen en zijn meester voor gevallen was, en hij wist dat Osten niet de de middelen bezat oin schadevergoeding te geven, en daarom zijne vrouw naar zijne ou de moeder zond, „omdat hij nog niet durfde terugkeeren, daar hij voor zijn leven vreesde, of anders tenminste levenslang .zijne vrijheid zou verliezen." Zoo had Osten gesproken en Brame had het gehoord met hetzelfde in» flige genot als Osten's bange twijfel, of de houden, vlijtig gebruik maakt van de oor zaak. Geen pas geboren kind zal schreien om een dotje of zoo iets, doch alleen als 't zich onaangenaam voelt. Dan is vcrsche lucht een vcrcischte. Velen maken gebruik van eer. krib, waar de kinderen de bedorven, uitgeademde lucht der ouders moeten inademen. Dal dit slecht is, is buiten kijf. Daarbij i« dit stellig on- uoodig, wanneer men de boven aangewezen regel streng volgtwijl het dan 's nachts doorslaapt. In de meeste huisgezinnen is wel plaats voor een wiegzelfs is de krib op vier pooten buiten 't bed geplaatst on eindig beter dan dit voorwerp op zijne oude plaats. Versche lucht is van den beginne af een vereischte, doch in den aanvang zij 't licht niet te hel. liet pasgeboren kind kan noch zien, noch hooren, dit laatste ontstaat plotseling na de eerste week. In 't begin kent het kind alleen licht eu donker. Ge durende de eerste maanden worden de kleu ren zeer onvolkomen onderscheiden rood en geel leert het het eerst, en na 't einde van 't. tweede jaar blauw en groen. De smaak is reeds in 't begin vrij goed ontwikkeld. Na drie weken richt het kind zijn blik op 't licht en volgt dit, terwijl 't met 5 weken doordringende tonnen van pijn kan laten hooren of kraaien van vreugde. Als het 2 maanden is, kan men 't met gezang rustig maken, met 3 maanden sluit 't de oogleden als men de oogen met de vingers nadert en strekt 't zijne armen naar de ouders uitmet 7 maanden hoort men do letters in, b, d, n, r en de klanken pa, at, ta, ma, na en eerst, bij 't einde van het jaar moeder het geld wel zou geven. Osten had dus reeds eene zware misdaad gepleegd, was reeds veroordeeld, maar had zich uit de voe ten gemaakt. Wanneer hij dus in hechtenis werd genomen om den gepleegden diefstal, dan moest ook zijn verleden aan den dag komen, en was die gehate man voor altijd uit den weg geruimd. Dan werd Hetty Os ten de zijne. Iutuaschen was die hoop weer eenigszins den bodem ingeslagen. In het telegram, dat Osten ontving, was hem de hulp der moeder verzekerd geworden. Toen was dio vriendschappelijke verhouding tusschen Os ten's en Carlsen's familie ontstaan, en beider geheim dreigde voor immer begraven en verge ten te worden. Daarenboven scheen de «chout zijne liefde voor Osten's vrouw be merkt te hebben er moest dus snel gehan deld worden. Hij schreef daarom dc brieven, bestemd voor het dorp en voor de overheid, met zijne linkerhand, die hij in een doek droeg, tengevolge eener verwonding. Hij meende voor elke verdenking gevrijwaard te zijn. Osten's gevangenneming had echter eer plaats gevonden, dan hij wel wenschte, daar hij gaarne zijne ergernis over de brie kan 't de eerste geluiden naspreken. Als dan kan het zelfbewust zeggen papa,mama, en draait 't zich als 't geroepen wordt. 't Speeuen der kinderen is een moeilijk en bij velen in 't geheel niet begrepen vraag stuk. Daarbij behoort men deze twee regels streng in acht te nemen le Speene men 't kind nooit in de heete zomermaandeu (Juni, Juli, Augustus.) 2c Men votre 't speenen zeer langzaam in. De normale tijd om met 't ontwennen van het kind van zijn eerste voedsel te be ginnen, is 't doorbreken der eerste twee snij tanden (7e9e maand.) Daar 't vrij lang duurt voor de volgende twee tanden door breken, is deze tijd zeer geschikt om met 't speenen te beginnen. Hiertoe vangt men van de, 7e maand af aan eenmaal daags wat zwak gezouten vleeschafkooksel te geven, doch beschouwe het niet als voedsel. Het eigenlijke speeuen bestaat in 't geven van verdunde koemelk en wel gelijke deelen melk en water, samen gekookt met 1 gram melk suiker op elke 10Ü grain van 't mengsel van melk en water. Deze kost geve men 't kind gedurende acht dagen een keer daags. Hierna geeft men 8 dagen lang tweemaal daags een hoeveelheid wal er, melk en sui ker, doch nu twee deelen melk en een deèl water. De volgende acht dagen krijgt 't kind driemaal daags dit mengsel. Gedurende de 5e week ontvangt 't kind 4 maal daags dit mengsel en tweemaal de borst, terwijl het de 6e en 7e week maar eenmaal de borst mag hebben die hierna ge heel wordt weggelaten. ven en de gebeurtenissen in den nacht vai: het oogstfeest aan Carlsen meegedeeld had, om daardoor Osten te toonen, dat hij hem voor onschuldig hield. Uit de deelnemende woorden, die da rechter tot juffrouw Osten gesproken had, was het hom gebleken, dat bij het gerecht nog niets bekend was over Osten's verleden. Hierover durfde en kon hij niets mede- declen, zonder zichzelf te verraden. Kon men echter de aandacht van het gerecht richten op het telegram, dat Osten uit zijne gebooiteplaats ontvangen had, dan had het een zeker spoor. Zulks te doen, was hij be sloten, en wel zoo, dat Osten en zijn ver dediger, wanneer zij de acte lazen, zijn doel niet zouden kunnen bemerken. Zoodra hij dan ook dc oproeping gelezen had, haastte hij zich naar den rechter „om voor zijn goeden, armen meester getuigenis af te leg gen," zooals hij het met gehuichelde tranen in de oogen, tegen juffrouw Osten zeide toen hij ecnigen tijd vrijaf verzocht. Hij deelde den rechter zijne nachtelijke ontmoeting me de eu zwoer er op, dat do onbekende zijn meester niet kon geweest zijn. Til Munster en Trits Marxeu uit Süderode, met wie hij Nn eerst begint men beschuit en witte brood in de melk te doenals overgang tot de stikstof houdende voeding, die men eerst na 't tweede jaar geeft. Tusschen 't twee de en derde jaar mag 't kind aan aaidap- pels en rijst gewend worden terwijl het zeer langzaam worde gewend aan zware meelspij zen, wortels, peulvruchten, kaas, vette-, zu re- en gekruide spijzen. Kan 't kind geen natuurlijke voeding krij gen, dan moet het kunstmatig gevoed wor den. Alsdan komen alleen, in aanmerking de koemelk, die echter meer eiwit, meer zou ten en meer vet bevat, doch minder suiker. Om nu dit kunstmatige voedsel meer te doen overeenstemmen met 't natuurlijke voed sel van 't kind, verdunt men de koemelk volgens een vasten regel en voegt er daar na op elke 100 gram 5 gram melksuiker 2) aan toe. De melk verdunne men als volgt 1 deel melk op 2 dln. water gedurende de eerste 3 weken, 1 dl. melk op 2 dln. water ged. de 4e8e wk. 1 a n 1 3e, 4e 5c md. dln. Ge en 7e md. Thans wordt de melk langzamerhand min der verdund en na 't jaar wordt ze on verdund gegeven. Is er neiging tot ver stopping dan geve men in plaats van melk suiker moutextract als toevoegsel, is er neiging tot diarrhoea dan is bet 't beste om in plaats van water ter verdunning van de melk te geven gerst- of haverslijm. In dit geval laat men een eetlepel vol gerst- of haver korrels met een liter water een half uur ko ken. Bovendien wordt dan door 't gerst- of haverslijm 't eiwit van de melk in de dien nacht geloopen had, zouden het ook kunnen bevestigen, wanneer men hen tegen over Osten stelde in de kleeding, die hij dien nacht gedragen had. De schurk reken de echter op het tegendeel en helaas met het volste rechtWant beiden verklaarden zich bereid te zweren, dat Osten er juist zoo uitgezien had als die man in den bowusten nacht, nadat de rechter Osten tegenover hen gesteld had. Brame zeide toen, dat hij het niet gelooven kon, dat Osten tot het plegen van zulk eene daad zou gekomen zijn, daar hij tot nog toe zeer eenvoudig geleefd, maar hem toch geregeld zijn hoog weekgeld uit betaald had, al was de verdienste niet groot geweest. Na deze verklaringen hield de rechter Bra me voor een zeer warmen, maar wel wat on- voorzichtigen vriend van Osten, eu besloot hij die gelegenheid niet te laten voorbijgaan, en zeide daarom „Naar vrouw Petersen gezegd heeft, is juffrouw Osten den tweeden dag na het oogst feest, Dinsdags in dc vroegte op reis gegaan is dat zoo „Ja, mijnheer." „Weet ge waarheen

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1