F militaire uitrusting, in verband met den ver lengden diensttijd, over 18889-3 11 ton zijn uitgegeven, buiten de begrooting. Ook in de afdeelingen der Tweede Kamer is ilit geval ter sprake gebracht, liet had „algemeen" „bevreemding en ergernis" ge wekt. Men begreep niet, hoe het mogelijk is geweest zoo groote uitgaven te doen, zon der dat de begrooting daartoe gelegenheid gaf'. Gevraagd werd „of te dezer zake on geregeldheden zijn gepleegd, welke aanlei ding zonden kunnen geven tot verhaal van de gedane uitgavon op degenen, die daartoe hebben medegewerkt., ot tot hot instellen ee- nrr strafvervolging." Eenige leden vonden in het gebeurde zelfs aanleiding om herziening der wet op de mi- nistericele verantwoordelijkheid te vragen. In de Eerste Kamer is bijna 2 jaren geloden er op gewezen, dat importeurs mill iter belasting voor vleeseh betalen dan de ingezetenen, aangezien de laatsten ook moe ten betalen voor de horens, de huid en het vet van het vee. Voorziening in deze on billijkheid is thans in de afdeelingen der Tweede Kamer gevraagd. In overweging werd gegeven, of niet bij de berekening van den accijns eene zekere tarra zou kunnen worden algetrokken voor huid, vet en ho rens. Ook werd bij vernieuwing geklaagd, dat liet vet van inlandsche runderen achterstaat bij vet van vreemde runderen, in zooverre liet laatste vrij is van inkomend recht, ter wijl voor het eerstgenoemde accijns mout worden betaald. ItltESIvEüis, s \ovember 1S94. Als vervolg op ons beknopt verslag van de zitting van den gemeenteraad op jl. Vrij dag, kunnen we nog niededeelen, dat de be- bandtling der gem.-begrooting voor 1895, slechts tot eene opmerking, van de zijde van den lieer Monjé aanleiding gaf, nl. de vrr- hooging van de opcenten op de personeele belastinghij vond dit ongemotiveerd, eer stens omdat we toeh geen dokter hebben, voor wiens jaarwedde die verhooging noodig was, en ten andere omdat, was zulks het geval, de verhooging op den hoofdelijken omslag diende overgebracht te worden. Om administratieve redenen moest dc voor zitter dit andermaal afraden Is eenmaal de hoofdelijke omslag verhoogd, dan zeggen Ged. Staten, dat eerst de leeningen moeten wor den afgelost, wijl dan blijkt, dat de draag kracht der belastingbetalenden grooter is. Hierdoor wordt de invloed van Gedeputeerde Staten te groot, en geeft de raad het heft in handen van dat college, iets, wat men nu eenmaal van den raad van Breskcns niet gewoon is. De verhooging van de opcenten loopt thans slechts over cén jaar en kunnen altijd verminderd wordeu. Van tal van gemeen- hun andere makker, had toen dezelfde op merking gemaakt als Til Munster, waarna Bramc het gesprek op een ander onderwerp bracht en tegen twee uur naar huis ging. Gewoonlijk was tegen dien tijd alles in huis in rust. Voortdurend liep hij nu over het gebeurde na te denken hij wist zeker, dat de onbekende niet Osten geweest was, want gene was schraler en een weinig kleiner dan Osten. Maar hoe, als hij die gelijkenis voor zijn plan gebruiken kon Als de onbeken de ergens eene misdaad gepleegd had, die lm Osten kon worden ten laste gelegd De volgende dag had al zijne stoutste verwach tingen vervuld, overtroffen. Hij zag den schout naar de smederij komen, Osten met de nae.htsleutels den schout naar het dorp volgen en toen zijn meester tegen don mid dag doodsbleek tcrhgkcerou. Hij had ook gehoord, ^oc Osten zijne vrouw getroost had door haar te zeggen, dat hij 's avonds alles zou niededeelen Brame lag in zijn bed als iemand die vast slaapt, toen Osten 's avonds op zijn kamertje kwam, en uit voorzerg het. venster sloot, dat Bramc met opzet had open gelaten. IFordl vercolyd.) ten ziet men dergelijke besluiten nemen. liet belangrijkste van de vergadering ken merkte zich verder door een niet op de agen da voorkomend punt, doch dat door den voorzitter nogtans aan de orde werd gesteld. Bij Burg. en Weth. was nl. een brief in gekomen van het bestuur van bet calamiteus waterschap Oud- en Jong Breskens, waarin nogmaals gewezen werd op het belang dat de gemeente had bij de begrinding van den Langeweg weshalve opnieuw een 20-jarige bijdrage van gemeentewege werd aangevraagd. Voorts werd ais eene gunstige omstandigheid tot subsidiëering aangemerkt, hot feit dat door begrinding hel zandpad in bedoelden weg gelegen zal vervallen en de gemeente alzoo zal ontheven worden van het onder houd daarvan, Zooals onze lezers weten, werd in oonc vorige vergadering een verzoek van dezelfde strekking van de hand gewezen. De Voorzitter moest andermaal het verzoek bestrijden, op grónd van zijne in dc vorige zitting medegedeelde motieven. Het thans aangevoerde argument als gevolg waarvan liet subsidie wèl kon verleend worden, kon evenmin als reden daarvoor in aanmerking komen, ja was zelfs des te eerder een mo tief tot afwijzende beschikking. De heer van Male meende, dat waar zich nergens langs de grindwegen zandpaden be vinden, ook dit zandpad wel kan verdwijnen. De voorzitter hechtte hieraan niet zooveel geloof. Immers de leggers der wegen en voetpaden dagteekenen van 1882sedert dien tijd gaat het niet om de voetpaden zoo maar te doen verdwijnen. De op die leggers voorkomende voetpaden, waarvoor de gemeente de onderhoudsplichti ge is, moeten door haar ook onderhouden worden. Of er een grindweg wordt aange legd, dan sluit dit de onderhoud-pliohtigheid der gemeente nog uiet uit. De heer van Male beschouwde dc aanleg als een belang voor de gemeente en achtte daarom eene bijdrage der gemeente billijk. Do heer Monjé verklaarde tegenstander te zijn van liet verleencn eener subsidie uit de gemeentekasde gemeente kan de grindweg zeer goed missen. De voorzitter noemde de aanleg een zui ver polderbelangals zoo danig dan ook moest de polder de kosten zelve maar dragen. Hij vroeg hoe het mogelijk was, dat de pol der, die men tegenover de gemeente rijk mag noeincn, aan die geineeute, wier be- grooting pas was vastgesteld met een batig slot van 1(50, eene subsidie durfde vragen. De heer van Male kwam op tegen de ge kwalificeerde rijkdom van den polder, zooals die door den voorzitter was voorgesteld, door te wijzen op het hoogc watcrgeschot dat de polder moest heffen. Ter verdediging zijner zinspeling woes de voorzitter op dc omstandigheid, dat liet wa terschap wegens zijn goede sloten en gunsti ge financicele positie verplicht was ƒ100 aan het buitenbehcer *an dat waterschap af te dragen. Hij noemde de ruim vloeiende erfpachten een bron van uitkomsten voor den polder, een boompje waarvan hij jaarlijks meer en meer vruchten plukt, terwijl de ge meente niet over. dergelijke buitengewone in komsten kan beschikken. Waar nu van de ze gemeer.te, die alles behalve loffelijk door den polder is bejegend, nog een offer ge vraagd wordt, ten behoeve van de Belgische en l'ransehe eigenaars in dien polder, ziet, dat achtte hij beneden de waardigheid van zulk een polder. De lieer Weijkman sloot zich aan bij het motief van den lieer van Male dat liet een gemeentebelang was. Ook de heer de Hulster deed zieli in dien zin als voorstander der subsidie kennen. Dezen laatste werd naar aanleiding daar van toegevoegd, dat hij als ingezetene der gemeente en als vertegenwoordiger dier in gezetenen al zeer slecht kon oordcclcn over gemeentebelang, want dat luj persoonlijk ditzelve geheel en al uit het oog verloor. Dc voorzitter moest er bij deze gelegen heid op wijzen, dat men niet persoonlijk mag worden. Evenmin diende men uit liet oog te verliezen dat men enkel de belangen der gemeenlc en niet die van den polder te behartigen had. Men had dus niet te be- oorde.elen wat den polder te doen stond of hoe hij zijne belangen in deze liet best zag gebaat, maar enkel had men te beslissen of het belang van en de billijkheid voor dc gemeente medebracht, dat er subsidie zoude wordeu verleend. Weer kivam men nu op het zelfde apropos, waarbij eenerzijds liet belang der gemeente met betrekking tot den aanleg werd verdedigd, anderzijds werd be streden. De lieer van Male beweerde zelfs dat liet een algemeen belang was, waarop de voor zitter liera kortweg schaakmat zette, door de mededeeling, dat indien hij daar zoo van ovtrtuigd was, de polder zich maar tot de Prov. Staten om een renteloos voorschot moest wenden, wanneer werkelijk de polder zoo arm is, dat liet al- of niet bcgrinden van den Langeweg zoude afhangen van het subsidie der gemeente. De duur van het aangevraagd subsidie kwam den voorzitter eveneens wonderlijk voor. Waarom juist 20 jaar zoo vroeg bij Een termijn van 5 jaren is immers voldoende, indien de raad billijk mocht achten een sub sidie te verleencn, en waartoe de gelegen heid zieli gunstig scheen voor te doen. De heer van Male, (men dicne te weten dat dit lid van den raad tevens dijkgraaf van den polder is) achtte 5 jaren veel te weinig. Als bewijs dat 5 jaar voldoende zoude zijn, toonde de voorzitter door cijfers aan. Ver onderstel dat de aanleg van den weg ƒ5000 kostdit bedrag tegen 1 geeft een rente van ƒ200, neem verder aan dat jaarlijks 200 wordt afgelost, dan vermindert dc ren te met ƒ8 cu de leening met ƒ200 dit 5 jaar achtereen geelt eene aflossing van 1000 met eene vermindering van ƒ10 ren te. Na dien tijd is het een cadeau dat van wege de gemeente aan den polder wordt ge schonken. Hij achtte liet in de gegeven omstandigheden een onverantwoordelijke daad om thans subsidie te verleenen aan den pol der die van tal van ingezetenen <le lusten geniet en de gemeente voor do lasten laat zitten. De heer du Burck zou voor do toeken ning van het subsidie zijn, onder voorwaar de dat bij den aanleg van den grindweg het voetpad vervalt eu de gemeente dan ophoudt onderhoudplichtigc te zijn. De voorzitter zou dit besluit voorliands onuitvoerbaar achten en bovendien geloofde hij niet, dat de polder onder die voorwaarde het subsidie zoude aanvaarden. De heer Weijkman stelt ten slotte voor om een subsidie te verleenen van ƒ50 ge durende 10 jaren. De voorzitter wees er den voorsltller op, dat een hierop te nemen besluit niet be staanbaar zoude zijn, wijl door den raad reeds een besluit tot afwijzende beschikking was genomen. Wilde de voorsteller deson danks zijn voorstel toeh in stemming gebracht zien, dan diende de raad eerst uit te maken of het desbetreffend besluit van de vorige vergadering zoude worden ingetrokken of niet. Met 4 tegen 3 stemmen besloot de raad tot intrekking van genoemd besluit. Voor de beslissing omtrent het voorstel van den heer Weijkinan zoude vallen, legde de voorzitter nogmaals met nadruk do toe stand der gemeente en wat baar belang in deze medebracht bloot, en toonde vervolgens andermaal de overdaad van liet 10-jarige subsidie aan, om ten slotte de verantwoor delijkheid van het te nemen besluit over te laten aan hen, die meer toonden voer het belang van den polder, dan voor dat de ge meente te ijveren. De heer Weijkman, wijzigde daarop zijn voorstel dermate, dat de duur van het sub sidie 5 jaren zoude bedragen. Als amendement op dit voorstel, diende dc heer Du Burek een voorstel in, inhou dende de door hem r eds medegedeelde vooi- waardo tot subsidiëeren. De voorzitter achtte niet noodig deze be paling aan het voorstel-Weijkman vast te knoopen, doch allereerst cese beslissing te nemen over liet voorstel-Weijkmanmocht dit worden verworpen, dan kon het ameinle- ment-du Burck als een afzonderlijk voori in stemming worden gebracht. De hierop gehouden stemming, bcslii zooals onzen lezers reeds bekend is gunste van het voorstel-Weijkman, zoo deze zaak afgedaan was, en de leden daarna in comité-generaal vereenigden. Aan het postkantoor Breskens en daaronder ressorteerende, hulpkantoren wi gedurende de maand Oct. ingelegd ƒ3360, terugbetaald ƒ1278.65. Het laatste, door dat kantoor uitgegevi boekje draagt het nummer 1098. Aan het postkantoor Breskens, we gedurende de le helft der maand Octol de volgende onbestelbare brief verzond d, aan E. de Taeye te St. Louis. De postbode A. Voogdt, belast metal" gedeeltelijke, bestelling in de buitenwijken Groede, heeft eervol ontslag uit zijne trekking aangevraagd. Hoofdplaat. De collecte voor de nag laten betrekkingen van de gesneuvelden Lombok, beeft alhier ƒ2 opgebracht. Hoofdplaat, In liet stoombootveer Vli singen- Breskens-IIoofdplaat-Ter Neuzen in de maand Gctober 90 personen vervoei en gedurende dc drie maaanden, dat de dienst is ingericht, beliep dat getal 383. De dienst blijft thans, na bet verstrijki van den proeftijd, voorloopig gehandhaafd Schooiulijke, 2 Nov. In de hedenuainï in dag gehouden zitting van den Gemeenteraai ei is besloten (ot nadere vaststelling der be bi grooting van 1894, noodig omdat na (I h< vaststelling der begrooting op 14 Septembi jl. een krankzinnige is geplaatst te Dordrecl en de posten daarvoor op dc begrooting va H „Memorie" waren uitgetrokken. De out vangpost werdt nu geraamd op ƒ40 rijks subsidie en de uitgaaf op ƒ195, ƒ155 vei plegingskosten en ƒ40 terugbetaling aan provincie van de ontvangen rijkssubsidie. Met ingang van I Juni 1895 w Est d< bi h is aatj et di it [Ti ot bi jei H la den heer II. llubrcgtse te Retranchement eervol ontslag verleend als Hoofd der Opea bare school aldaar. Sluis. De collecte voor de school met dei bijbel alhier heeft opgebracht ƒ35.30. Sluis. Voor de betrekking van onderwij zer met acte ITansch aan de openb. lager school alhier hebben zich 7 sollicitanten aan meld. Sluis. Door den heer Iz. Sar.ders-Mascl molenaar te Sluis, zal alhier, naast zijn wind korenmolen, een stoomkoren molen gepbiati worden. Sluis. Dinsdag werd in het Hotel de Ko renbeurs alhier, ten overstaan van den No taris K. E. Koksma publiek geveild en toe gewezen een woonhuis en erf, staande Sluis op de Hoogstraat, aan den heer H Gevaert te Sluis voor 000. Onkosten 9 pet Oostburg. Op den 26 October jl. is t( Sluis eene vergadering gehouden door lie bestuur van den „Willem Leopold polder' met het bestuur van de Watering Cadzam en den voorzitter van liet bestuur van de Sluis aan de Wielingen, In die vergadering is overeengekomen om samen te werken tot het leggen van een steenweg van de Rijks grens naar de Markt te Retranchement. AI< les zal op een later te bepalen dag aanbë steed worden, zoodra liet bestuur van den „Willem Leopold polder" daartoe de noodi- ge machtiging heeft ontvangen. Daar voor dezeo poldor een renteloos voorschot wordl verleend, is het bestuur onderworpen aan de 8' beslissing van Gedeputeerde Staten, doch men mag het voor zeker houden, dat zoo niet oogenblikkelijk, dan toeh in het voorjaar al les in orde zal komen. Middelburg. In de najaarsvergadering der Prov. Staten van Zeeland die a. s. Dinsdag geopend wordt, zullen o. m. aan de orde komen I. Onderzoek geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid voor Sluis, dhr. I. van Houte. II. Overlegging van het Kon. Besluit

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2