voor Zeeuwscli-Vlaanderen. '11 Zaterdag 3 November 1894. 4e jaargang FEUILLETON. Op een valscli spoor. Binnenland. -So. 102. nge u 10. 9,1 3.1 10,] 10,1 4.2 U u B L D 'O 6, '7 7j 2 9. 7, S.i lO.i 0t ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. De geheele hedendaagsehe wereld houdt ran verrasngen en zelfs de deftige politiek n hare beoefenaars bieden af en toe den olkc staatkundige surprises aan. Zoo dringt thans weder één feit ten zeerste laar voren, dat des te meer opzien gebaard leeft naar mate het minder verwacht werd, imdat er zelfs niet over gedacht werd. Het is het ontslag van den heer Von Ca- irifi als rijkskanselier en graaf Eulenburg ils minister-president. Naar aanleiding van dit ontslag is het olgeude aan den dag gekomen. Daar Caprivi in den Pmisisehcn ministcr- ttaad over het algemeen een sterken tegen stand vond tegen de gematigde opvattingen daarvan hij bij de behandeling van de ver- icherping der bestaande wetgeving blijk gaf, lichtte hij reeds Dinsdag een eerste verzoek om ontslag aan den Keizer. Daarop bezocht de Keizer hem en had een onderhoud van ecu uur met hem, waarin hij Caprivi's stand punt goedkeurde, zoodat deze zijn verzoek om ontslag introk. Intussehen had de rijks- j kanselier tot ondersteuning van zijn positie de leidende ministers der Duitsehe bondsta ten tot een conferentie te Berlijn uitgenoo— ,4| digd, welke conferentie Vrijdag plaats had. ,01 In deze conferentie verklaarde de meerder heid van deze ministers dat zij het met Ca privi eens waren, aihoowel enkele wenschen naar een scherper optreden van het rijk door middel van wijziging der wetgeving. Iu elk geval bleef Caprivi met zijn plan van IV. Branie, die reeds in zijne jeugd zijne ou ders verloren had, was vroeg de wereld in gegaan om zijn geluk te zoeken, of wat hij voor geluk hield genot en geld. Door zijn verstand en zijne kracht verdiende hij geld genoeg om een eigen haard te kunnen heb ben. Doch daartoe ontbrak liet hem aan volharding en aan diep gevoel. Zonder te huis had hij het vasteland doorreisd, overal had hij dagen en weken gewerkt om dan enkele uren in den zwijmel der hartstocht te kunnen doorbrengen, overal hetzelfde woeste, teugellooze leven geleid. Hij had er zich aan gewend van de men sehen steeds het slechtste te denken, ook van zich zelf, en hij had zich r.ooit ver gist, zooals hij meende. Slechts een toeval of een gril had hem weder in ziju vaderland i en naar Wunnershausen geleid, en daar hij een gematigd handelen door eene overeen komstige verandering binnen de perken van het algemeene recht, overwinnaar. Daarop bood de Pruisische minister-presi dent Eulenburg zijn ontslag aan. Maar nu gebeurde het dat de tegenwoor dig zijnde leidende ministers der Duitsehe bondstaten tegelijk nog eene voor Caprivi onaangenaam verrassende andere zaak ter sprake brachten, daar zij opnieuw van de delinitieve regeling der financieele verhou dingen tussehen het rijk en de verschillende staten begonnen te reppen, een eisch die Daar men weet in de vorige zitting door den Prui- sischen minister van financiën met groote energie is verdedigd, maar welke door Ca privi op gronden van parlementair beleid niet voldoende werd onderschreven, en mitsdien met behulp van den Rijksdag op de lange baan is geschoven. Tegen den onverwachten aanval voelde Caprivi zich blijkbaar niet genoeg gewapend en opnieuw diende hij zijn ontslag in. Den Keizei schijnt nn deze wending on verwachts gekomen te zijn en, tot ras be slissen geneigd, nam hij de twee demissies aan, die van Eulenburg en die van Caprivi, daarmee te kennen gevend dat hij Eulen- burg's standpunt in de bestlijding der revo- lutionnairen niet deelt en ten aanzien van de regeling der rijksfinanciënquaestie niet ge heel meer met Caprivi overeenstemt. In de crisis is thans voorzien door de be noeming van prins Ilohenlohe tot rijkskan selier en Pruisisch minister-president en van den heer Von Küller tot Pruisisch minister van binnenlandsche zaken. er tamelijk onafhankelijk leefde, had hij het er langer uitgehouden, dan hij voornemens was geweest. Maar toen de smederij door Osten overgenomen werd, nam hij hot besluit verder te trekken, en het oude lichtzinnige leven weer op te vatten, waartoe hem hier de gelegenheid ontbrak. Daar hield hem echter, eerst zonder dat hij er zichzelf van bewust was, toen steeds helderder en onweerstaanbaarder, een gevoel terug, dat hij nog nooit gekend, maar steeds bespot en in het stof getreden had, de lief de. Zij begon te ontkiemen in dit hart, dat Brame zelf ongeschikt geloofde voor elk ern stig gevoel. Zij wies echter niet op als de reine geurige plant en bloesem geworteld in zuiveren grond, maar als een giftig kruit uit moerassigen bodem. Hij had zijne onbe schaamde blikken en wenschen gericht op de vrouw van een ander, op de vrouw van zijn meester, op Hettv Osten. Zooveel bewustzijn had echter ook dit licht zinnige jougmensch van de reine deugd co per vrouw, wier schoonheid die strafbare hartstocht in zijne borst ontstokpn had, dat hij nooit op beantwoording zijner liefde'waag- de tc liopehj zoo lang Osten leefde, liet Aanvankelijk bestond hot voornemen om beide afzonderlijke betrekkingen in één per soon te vereenigen, doch de pogingen, daar toe bij den aangewezen persoon aangewend, mislukten, en wel 0111 de volgende redenen Hij is een openhartig vereerder van prins Bismarck en wilde ten stelligste elke gele genheid ontwijken, waardoor hij met hem in eene onvriendschappelijke positie zou kunnen geraken. Van Bismarck kan men wegens zijne wakkerheid en temperament toch niet verwachten, dat hij zich het zwijgen zou la ten opleggen wanneer hij meende de eene of andere handeling der regeering te moeten eritisecren. De mogelijkheid eener vijand schap bestond derhalve, en daaraan wilde de bedoelde persoon zich niet blootstellen. Zijns inziens zouden er, zoolang Bismarck leelt, steeds twee rijkskanseliers zijn en hij, de man op wien de Keizer hel oog had, wil de niet „de tweede" zijn. De Keizer zag welwillend het rechtmatige dezer bezwaren in en gaf den gevraagde de verzekering zijner voo rdurende gunst, zonder hem te bevelen, de opvolging van Caprivi te aanvaarden. De Keizer heeft zich daarmede misschien deze politieke persoonlijkheid voor de toekomst be spaard. De Algeineenc Rekenkamer heeft ontdekt dat de prijzen der ten behoeve van het de partement van justitie geleverde brandstoffen in vergelijking met prijzen voor andere depar tementen besteed, in 1893 zeer hoogwaren. was daarom voorloopig zijn eenig streven zich bij de echtgenooten onontbeerlijk te ma ken. En dat was hem gelukt. Daarnaast kiemde echter in zijn boos hart steeds drin gender en krachtiger het sombere besluit, den stap te doen, waardoor hij alleen hopen kon eenmaal de echtgenoot van Hetty Os ten te worden, nl. haren tegenwoordigen inan uit den weg te ruimen. Brame verstond het Engelsch zoo goed, als deze taal in eene der talrijke Eransche smederijen, die liever Engelsche en Duitsehe dan Eransche werklieden aannemen, geleerd kan worden. Hij had dit voor Osten en zijne vrouw zorgvuldig weten te verbergen, en nooit had hij een spier van zijn gelaat vertrokken, al vond hij, hetgeen Osten en zijne vrouw elkaar in 't Engelsch in het ge heim meenden mede te deelen, nou zoo be langwekkend. Hij had zoodoende langza merhand over Osten's verleden meer verno men, dan tot nu toe iemand in het dorp of in do stad. Hij wist, dat Osten afstamde uit de Paltz, in 1849 deel had genomen aan een opstand, naar Amerika was gevloden en nu nog niet naar zijne geboorteplaats durfde terugkeeren* „Zoo was voor een levering van Engelsch' scliaalkolcn aan het departement van justitie ƒ23 de 1000 K.G. in rekening gebracht; de aannemingsprijs van New-Castle haardko- len ten behoeve, van do Algemeene Lands drukkerij bedroeg daarentegen slechts f9.99; en die van de levering aan het departement van binnenlandsche zaken en de daaronder ressorteerende instellingen slechts ƒ10.90 per IOOO kg. Voor de aan het departement van justitie geleverde Engelsche kachelkolen was 1.10 per HL betaald; terwijl de le vering van Engelsche schopkolen (waaronder waarschijnlijk insgelijks kachelkolen moeten worden verstaan) was aangenomen die aan het departement van binnenlandsche zaken voor ƒ0.83, en die. aan de prov. griffie van Zuid-Holland voor ƒ1.07 per IIL." Nu geschiedt de aanschaffing van brand stoffen door het dep. van justitie onderhands, daar dispensatie van openbare aanbesteding verleend is hij een kon. besluit van 1847 1 De leveringen ten behoeve van het dep. van biunenlandsche zaken, ook aan de Algemee ne Landsdrukkerij, geschieden hij openbare aanbesteding. Daarom vroeg men in de af dwalingen der Kamer of niet ook de minis ter van justitie de levering in het openbaar kon doen aanbesteden. De minister had zich beroepen op verschil in qualiteit. klaar is dan bij liet departement van justitie zooveel betere qualiteit noodig dan bij andere depar tementen, of ziju die andere met slechte qua liteit tevreden!'' werd gevraagd., In de millioenenredc van dit jaar is o. a. do verrassende mededeeling gedaan, dat voor Tot welke straf hij bij verstek was veroor deeld gewor len, had hij niet kunnen verne men. De kennis dezer feiten was hem veel waard, al kon hij ze nog niet gebruiken. Dan hadden hem de gebeurtenissen in den nacht van het oogstfeest en van den vol genden dag in de grootste spanning gebracht, llij was in dien nacht om één uur met een paar jonge boeren uit Süderode, dat van uit Wuunershausen gerekend aavi gene zijde der stad lag, uit de danszaal gegaan, de laan langs, 0111 beu een eind wegs te vergezellen. Zij hadden nu, na eene scherpe kromming van den weg, juist de weiden met vrucht- boomen van Wuunershausen aan hunne lin kerzijde, toen een lange krachtige man, die in den vollen maneschijn midden in de laan stond, terwijl zij den hoek omsloegen, plot seling over de sloot aan de rechterzijde van den weg sprong, hut op een loopen zette en in een bosch verdween. De jonge lieden luidden elkaar vreemd aangezien en Til Mun ster had tegen Jozef Brame gezegd: „Hoor eens, die heeft dan drommels veel weg van uw meester." Brame had zulks beslist te gengesproken, ofschoon hem de gelijkenis toch ook niet ontgaan was. Frits Marxeu,

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1