Binnenland. weer) is d" baan nag vlakker. Floe groot het voordeel is vau zulk ecne gestrekte baan, zal duidelijk zijn, als in< n in in t oog houdt, dat te velde de afstand, «aaiop de vijand zieh bevindt, gewoonlijk onbekend i«, zoo dat men dien op de eene oi' andere wijze moet gallatten 'of bepalen, maar dat dit schat ten uiterst moeilijk is vooral op grootere af standen, omdat zelfs bij liet meest geoefende oog de omstandigheden, waai onder men schat zoozeer verschillend zijn: heldere of donkere lucht, open o! bedekt terrein, wijze van ver lichting der voorwerpen, enz. oefenen een belangrijken invloed uit Maar zelfs al ware bet mogelijk den af stand, waarop men schiet, volkomen juist te bepalen, dan komen er nog andere invloe den bij, die liet s: hot onzeker maken, zoo als dc atmusteriselie invloeden, wind, regen, droge of vochtige lucht, koude of warmte en zeker niet het minst do toestand, waar in de schutter zich bevindt, hetzij door ver moeidheid, na snelle beweging, of door liet gevaar, waarin hij verkeert. Door al die omstandigheden is het van liet hoogste be lang, dat de kogel in de nabijheid van den vijand niet steil m den grond boort, maar zieh zoo vlak mogelijk langs den bodem be weegt alvorens te treffen. In deze eigen schap, verkregen door de verkleining van liet kaliber in verband met hel gebruik van de nieuwere kruitsoorten, ligt dc grootc be- teekenis van de. voorgestelde bewapening, al zijn ook dc andere voordcelen niet zonder belang. Jl. Zondagnamiddag bad te 's Gravenlia- ge in liet gebouw der 's Gravcnhaagsche Ambaehtsvereenigiug, in tegenwoordigheid van een groot aantal afgevaardigden vau ver schillende vereenigingen in den lande, na mens 101 vereenigingen, de aanbieding plaats van het huldeblijk aan den oud-minister inr. J. 1'. R. T.«k van Poortvliet. Toen de lieer Tak de eivolle zaal binnen trad, werd hij met luid applaus begroet. De voorzitter van de vereeuiging „Ont wikkeling" te 's Hage, riep den heer Tak liet welkom toe en gaf daarna bet woord aan don voorzitter der sinidsgezelleii-vcrceni- ging „St. Eloy" te Rotterdam, die in een flinke rede, dc werkzaamheid van het Alg. Ned. Werklieden Aierbond herdacht en dc uitbreiding van het kiesrecht daarmede in verband bracht. Hij schetste vervolgens wat de heer Tak ten opzichte van de uitbrei ding van liet kiesrecht had gedaan en daar door getoond had een volk te kennen. Ten slotte werd het geschenk „onthuld" en den heer Tak een prachtig album, een kunststUK der caliegrafie, waarin een op dracht en de namen en plaatsen der deelne mende vereenigingen voorkomen, en rustende op een schoon gebeeldhouwd voetstuk. De lieer Tak dankte in gevoelvolle woor den den spreker voor zijn gehouden rede, spoorde de werklieden aan, om met kracht van woorden en ordelijk optreden voor liet verdenking wordt medegedeeld, wordt me al le mogelijkheid afgesneden hem te doorgron den liet was om te vertwijfelen. Nu eens dacht hij er aan aan Brame te schrij ven, dan weer aan zijne vrouw. Maar al stond men hem zulks toe, hetgeen bijna niet te verwachten was, dan werden de brieven toch opgehouden, zoodra er maar een enkel woord over het onderzoek zelf in stond. En zulks was tocli niet te vermijden. Hij zag dus geen weg om tot rust te komen in de zen pijnlijken toestand vol twijfel. Het was reeds bijna 11 uur 's morgens, toen Osten voor den rechter gebracht werd, doordien Carlson's verhoor zoo lang geduurd had. Osten maakte volstrekt geen gunsti- gen indruk op den rechter. Hoe zou hij ook, afgemat door een doorwaakten nacht, en door twijfel terneergeslagen, den moed en dc frischlicid bezeten hebben, die de rech ter, naar liet beeld hein door Carlson ge schilderd, misschien bij hem verwacht had Wordt vervolgd.) recht te blijven ijveren, en zeide dat dit voor ham alleen een spoorslag zonde zijn om naar zijne innige overtuiging te blijven arbeiden voor het Nederlandsclie volk. Na de gewone pliclitsplegiiigen werd de ze vergadering gesloten. liet echtpaar Van den Broek, behan ger en stoffeerder op de Veemarkt te Breda werd gisterenmorgen wakker met een zwaar gevoel in liet hoofd. De deuren der alkoof, waarin liet echtpaar sliep, waren dicht, niet tegenstaande die 's avonds open waren ge bleven. De alkoof bevindt zieh tussehen twee kamers. De' lieer van den Broek stond op, wierp de deuren open en zag het volgende In de achterkamer lagen allerlei vrouwenklee- ren, uit de kasten gehaald, op den greud. Do lessenaai, waarin voor ongeveer fi00 aan geld en bankpapier was geborgen, was open gebroken en de papieren waren dooreenge- woeld. Het geld was verdwenen. Het kind, dat in die kamer zijne slaapplaats had, sliep rusiig. De deuren van de achterkamer, de keu ken en de poort, uitkomende in de naar de straat voerende gang, stonden open. Het gas brandde in de kamer. lil de voorkamer achter den winkel was de toestand niet beter. Goederen en klee- ren lagen op den grond. Al wat het echt paar "aan goud en zilver bezeten had, o. a. twee gouden horloges, vier gouden kettingen, oorbellen, ringen, enz., nas verdwenen, alles te zarnen ter waarde van plm. /AUO, dus met het geld pl.in. /'660. Op de tafel lag een doosje lucifers van Belgisch maaksel. Een flesck met drank stond op de tatel en was duchtig aangespro ken. Ook had de dief (dieven tl eieren zitten oppeuzelen, waarvan de schalen op tafel en op den grond lagen. Door de voordeur in den winkel werd blijkbaar door den dief (dieven) liet huis verlaten. ItlMMvliYS, 1!» October 1804. De heer W. I Bliek, onderwijzer aan de O. L. school te Ouwerkerk, is als zoo danig benoemd te Hoek. De heer R. W. Bruin- .ml. te Doe- tiiicliem, heeft toezegging van beroep ont vangen naar dc lierv. gemeente te Nieuwvliet. Bij het deze week te Middelburg ge houden examen voor de hulpacte L. is o. in. geslaagd de heer J. Verkruijsse van Zuidzande en voor de acte vrije- en orde- oefeningen der gymnastiek de heer J. I). D. de Graaf van Waterlandkerkje. Nog slaagde voor de liulpakte de heer M. C. Mul van Aasdenburg. Sluis. Zondagmiddag deed de heer P. J. van Mclle na des voormiddags naar aanlei ding van 1 Thes. 2 .- 2 laatste gedeelte, door ds. J. Ossewaarde uit Mcppel bevestigd te zijn voor een groot aantal belangstellen den zijn intrede als jjredikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier naar aanleiding van Titus 2 1115. St. Anna ter Huiden. Benoemd tot brie venbesteller alhier Iz. Gueran te St. Kruis. Op do lijst voor de benoeming van gezworen in den dijkraad der watorkeering van dc calamiteuse „Hoofdplaat" en „Tho- maespnlders" zijn geplaatst de heeren C. B. Temmerman, C. P. Calon, beiden landbou wers te Hoofdplaat en V. L. M. Ilendrikse, onlvauger-griffiier te IJzendijke, resp. met ld, 11 en 11 stemmen. Middelburg'. In de aanstaan le najaars vergadering der Prov. Staten van Zeeland zullen, behalve de installatie van hot nieuw gekozen lid voor Sluis, dhr. I. van Iloute, o. a. aan dc orde komen het bij vernieu wing gedaan verzoek van de vergadering van ingelanden van den „Sophiapolder" omcala- mitcusverklaring van den polder, en een voorstel van Gedeputeerde Staten, betreffen de het verleenen van pensioen aan weduwen en weezen van ambtenaren van den provin cialen waterstaat. Rationale Militie. De uitslag der Loting voar de Nationale Militie, voor de onderscheidene gemeenten in de militie-Kantons Sluis, IJzendijke en Oost burg, op 16, 17 en 18 October, is als volgt: Aardenburg. 1 Petrus Jacobus de lloo- se, g., 2 Camillus Cauwels, t. k. en gebr., 3 Philemon Aloysius Wijffels, g., 4 Petrus Jacobus Moens, g., 5 I.eendert Polderman, gebr. en brd., 6 Johannes Daniel Haarsman de Koster, gebr., 7 Petrus Cornells van der Plaat, g., 8 Ferdinandus Baert, brd., 9 AA il- lein Lodcwijk Boogaard, g., 10 Jolian Adri- aan Pieter Tak, g., 11 Johannes Willem Anthonie Frederik Commclin, gebr., 12 A- braham Cornelis van der klooft, brd. 13 Al- phonsius Josephus Doens, g., 14 Cornelis de Kraker, gebr., 15 Ledardus Augnstinus van Leeuwe, g., i6 Simon Willem van der Hooft, e. z., 17 Pieter Jacobus le Cocq, g., 18 Ja cobus Johannes de Clerck, g., 19 Tlieoplii— lus llijkaert, brd., 20 Hendrikus Jacobus Dintieweg, brd., 21 Julianus Alpbonsus van Houte, brd. Biervliet. 1 Charles Louis Mollet, g., 2 Jannis Pieter van Hoeve, g., 3 Charles Fr. Corijn, g., 4 Pieter le Feber, g., 5 Willem Engels, g., 6 Willem Gijsb. do Jonge, brd., 7 Jannis Er. Eaas, e. z., 8 Jacobus Abr. Bliek, g., 9 Leopoldus Prosp. Sturm, brd., 10 Abraham Leenhouts, brd., 11 Constanti- nus Hamelinck, e. z., 12 Johannes de Blin de, e. z., 13 Eduardus Fr. de Wever, g., 14 Eduard Hamelinck, t. k., 15 Leonard Er. Dossehe, g., 16 Jan Miloe, g., 17 Izaak Kornelis, g, 18 Charles Ilvr. Raes g., 19 Eranciseus Alb. de Potter, t. k., 20 Theopliile Boerjan, g„ 21 Adriaan van Blankenberg, g. 22 Willem Anth. Jac. van Maarleveld, i. d. 23 Abraham van der Linde, brd., 24 Wil lem Fr. Hend. Keukclaar, brd., 25 Cornelis Joh. Babijn, brd., 26 Jan Verhage, i. d., 27 Amilius Joh. Bern. Maas, brd., 28 Cornelis Fr. de Kramer, g., 29 Pieter Hend. Geen- sen, t. k., 30 Karei Bern. Potvlicger, g. Itrcskcns, 1 Pieter Jacobs g., 2 Jannis Bapt. de Hulster e. 3 Dingcman Ilendr. van Zuijen, e. z., 4 Abraham Blaas de Yuijst, t. k., 5 Abraham .Tannis de Hullu. g., 6 Jozias .Tohs. v in i Broecke g., 7 Pieter 11 .i n -Unse e. z., 8 Abraham Th. Risseeuw, brd., 9 Cornelis "Vermeulen, brd., 10 Pieter Johs. Crus'on, e. z., 11 Jobs. Franc, vau Leeuwe i. d., 12 Jacob Johs. de Kubber e. z. 13 Jacob Nieuwenburg g., 14 Cornelis Jac. den Decker e. z., 15 Jozias Fr. Wemelslel- der, brd., 16 Johan Alb. Nijzink, gebr., 17 Izaak van Male, g., 18 Hubrecht Franc. Meijer, brd. Carizaiiri. 1 Jannis de Wolff, brd., 2 I- zaiik de Bruijne, g., 3 Abraham Pieter Mog- gré, in dienst, 4 Jannis Snwijn, brd., 5 Adri aan Bliek, g., 6 Jacob Cappon, g., 7 Jacob le Roy, g., S Pieter den Decker, brd., 9 Reinier la Gasse, g., 10 Johannis Scheerens, e. z., 11 Jacob Masclee, g., 12 Jacobus Berrcvoets, gebr. Ecde. 1 Ludovicus Rodts, g., 2 Alphons de Smet, t. k., 3 Camillus de Croo, brd., 4 Eduardus de Jaeger, g., 5 Leopoldus vau den Bussehe, g., 6 Johannes Franc. Buzeijn, g., 7 Ludovicus van Riet, brd., 8 Petrus van Ilijfte, g., 9 Petrus Bern. Lainpnert, brd., 10 René Stejaert. g., 11 Petrus Bern. van Yooren, e. z. Groeile- 1 Abraham Dierks t. k., 2 Ja cobus Jannis Cappon, brd., 3 Cornelis Elcn- baas, brd., 4 Jacob Verherbrugge, brd., 5 Johannes Bapt. Risseeuw, g., 6 Johannes le Grand, gebr.. 7 AVillem Schoo, g., 8 Jacob Frelier, g., 9 Pieter Notebaart. g., 10 Pie ter Gazan, gebr., 11 Cornelis van Belois, g., 12 Jan Provoost, g., 13 AVillem de Brau- wer, brd., 14 Izaak Buijse, g., 15 Beruar- dus Joh. van Larc, g., 16 Izaak Colijn, g., 17 Pieter Crinse, g,, 18 Edemondus Joh. Mart. Lippens, g., 19 Abraham Sonnevijlle, brd., 20 Johannes Cornelis, g., 21 Abra ham Corn. Salome, g., 22 Paulus Joh. de Koning, gebr., 23 Jan Neele, g., 24 Alpbon sus Blomme, g., 25 Pieter de Brulje, t. k., 26 Johannes de Wispelaere, brd., 27 Izaak Abr. de Visser, brd., 28 Abraham Iz. Be- Joh. Einsmus 81 Franciseus 16 Cl< ji Xieuwvliet. 1 Izaak Datthijn, 2 Pi Boeije, g., 3 Jacobus Faas, g., 4 Con de Klcrck, g., 5 Jannis Jac. de Gro gebr., 6 Izaak Lucieer, brd., 7 Jacobus Cj Heule, e. z8 Michiel Sehijve, brd, 9 za Helena Dubois, gebr., 10 Abraham son, g. Oostbnrg. 1 Izaak Wesdorp, brd., 2 ham Eremouw, g3 Izaak Bouwens, brd t. k. 4 Izaak Abr. Buijek, brd., 5 A bral P. van Baal, gebr., 6 Jannis Versprille, k., 7 Pieter Lev. du Burck, e. z., 8 Pi de Smit, g., 9 Jannis AVillemsen g. E e. '"n AArillem Hend. Anth. Scholte, g., 11 Edi dus Fr. de Bruijekerc, g., 12 Aloisius Pauw, brd., 13 Anthonij Jannis Gero gebr., 14 Honoré Ein. Steijnard, e. z. Leviilus R. Bosscliaart, g., 16 Jannis Baal, brd., 17 Venautiu3 Jos. Ilaars, e. 18 Henri Matthijs A'ale, g., 19 Jacobns R. Riteco, brd., 20 David de Hullu, 21 Daniel Merk., brd. Retraiichemeiit. 1 Pieter Goossen, b 2 Abraham van Hoorn, g., 3 Johannes de Clercq, g., 4 Pieter Abr. van Hal, 5 Reinier Risseeuw, g., 6 Boudewijn Patt gebr., 7 Jozias Lucieer, g., 8 Ilondrikusj van Kuijk, g., 9 Jacobus .Tan. Masclee, g Schooilllijkc. 1 Servaas de AVindt. g., Eranciseus Henr. Edm. Modde, g., 3 K< nelis Jannis Bruijsschaart, brd. t. k. gi 4 Petrus Bern. Corné, gebr., 5 Adriaan Kouwenberg, brd., 6 Cornelis Geel hoedt, 7 Simon Vcrplanke, e. 8 Izaak Poisi nier, g., 9 Pieter Jannis Haake, g., 10 Al ham Job. Risseeuw, e. z., 11 Jacobus Male, brd., 12 Izaak Anth. Luteijn, g., Hypolitus Joh. Cammaert, g., 14 AVill Adr. Gossije, g., 15 AA'illem van de AAA brd., 16 Eduardus Bern. Termont, g., Abraham Iz. Haartsen, t. k., 18 AA'illem Bosschelaar, e. z., 19 AA'illem den Hollam g., 20 Willem Corn. Vermeulen, g., 21 kob Smoor, brd., 22 Abraham P. de A'is g., 23 Abraham Butler, g. Sluis. 1 F raneisens Schram, g., 2 AVillj Arie Vroegop, g., 3 Daniël de Smit, g. Franciseus Joh. Clijncke, brd., 5 ITenri Ti Souvin, t. k., 6 Johannes Franc, de Smi! k., 7 Petrus Boes, g., 8 Julianus Alex. Leeuwe, g., 9 Bedart Alpb. Vermeen gebr., 10 Jacobus Beril, van Damme, g., Adriaan Jac. ITogerheide, g., 12 Johan Adr. Lakerveld, g., 13 Bremes van den B sehe, g., 14 Jannis Elfrink, g., 15 Jaco Bern. Cauwels, brd., 10 Pieter Jac. Stei] g., 17 Johannes Franc, van Pamel, e. 18 Franciseus van der Veu, brd., 19 Edi dus Lud. Doppels, brd., 20 Jacobus Ji van Morlgem, g., 21 Augustus Ed. Koedi g., 22 Franciseus Cauwels, gebr., 23 Johi nes Leijsennaar, e. z., 24 Charles Joh. I sellout, g., 25 Johannes Verschoote, g. St. Kruis. 1 Petrus Seraph. Kools, e. 2 Edemondus Franc, van dc Voorde, g.j Willem Kouwe, g., 4 Franpois Beun, g.; Aloisius Temmerman, t. k. Waterlaiidkerkje. 1 Leopoldus Bern. St ui g., 2 Eduardus Bern. Pollcij, brd., 3 Ja< bus Iz. Verberg, g., 4 Izaak Geelhoedt, 5 Jacob van den Brocke, g., 6 Petrus Pi cu, gebr., 29 Abraham 30 Abraham Verkeij, g Verstrate, brd. Jloofdpliliit. 1 Augustinus Bern. de hl ver, g., 2 Josephus Jac. Scberbijn, g Oonstantinus van Weijnsberge, g., 4 Cai I' Lud. Roeland, g., 5 Augustinus Bern. Zeelo, g., 0 Éinilius Peril. Weijnen, Charles Jos. Marie Weijnen, gebr., 8 Pe -1 Job. Geernacrt, g., 9 Adriaan Jac. ZouneF le, brd., 19 Edumondus Job. Ilaers, 11 Willem P. den Outer, brd., 12 Jao 3' de A'ulder, g., 13 Eduard Mart. VcrdogL' e. z., 14 Franciseus Jos. Roose, g., 1' nardus Job. Er. van Caeseclo, e. z., les Joh. Bondewel, g. >1 A

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2