voor Zeeuwsch-Vlaanderen. leiï>. 100. Zaterdag 20 October 1894. 4e jaargang FEUILLETON, p een valscli spoor. lissingi 11 1.45 5j 05 10 25 9 burg. 9 ,45 3J 15 10, 45 10, ,35 ,20 1 1 S 2 1 A D 5.50 7.07 J 8.22 1.49 li ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTI E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentie» worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. e nieuwe bewapening voor de landmacht. I. het overzicht der rijksfinanciën, dat we n onzer vorige nummers gaven, kwam de mededeeling voor dat bij den mi- r van oorlog het voornemen bestond, om fzonderlijke wetsontwerpen geld aan te en ten einde in 1895 een begin te kun- maken met eene betere bewapening on- and- en zeemacht, waarvoor naar raming een half millioen gemoeid zullen zijn, men in 4 jaren wil verwerken, ter- roor 1895 reeds vermoedelijk ƒ2.675.000 vorden aangevraagd, nieuwe regeering schijnt met de zaak te maken, want nu reeds is een wets- itel in dien geest ingediend, j de beoordeeling van dit wetsvoorstel, hoofdvraag zegt de „N. R. Crt." e invoeriug eener nieuwe bewapening iu- aad noodzakelijk? En het antwoord is ennend, wanneer men zich plaatst op standpunt van hen, die meenen, dat wij meer in een Europceschen oorlog zul- gewikkeld worden. Meer bevestigend is scliter wanneer men het uitbreken van oorlog niet ondenkbaar acht. Is men - ndien «au gevoelen, dat ons leger ons taat moet stellen tot het voldoen van in- 3 0 ationale verplichtingen, dan leeds mag q g ,e bewapening geene reden bestaan om erlijk te zijn, met. die van de legers van tre Europee8che mogendheden, ij de behandeling der vraag „Is ons nwoordig geweer dan zoo slecht staat Ik had reeds alles overdacht wat ge me zegt, mijnheer," hernam Cailsen, „ik weet ik geen recht heb om de aanklacht in zien, te meer daar ik er in betrokken Maar mijnheer, dat moogt ge me toeh zeggen, of het schrift van de aanklacht zelfde is als dat van dit briefje uJa," zeide de rechter terstond, „juist het- 'do. Hoe komt ge aan dit briefje, en Ik besluit trekt ge er uit dat het heizelf- schrift is Carlsen vertelde nu, dat er meer dergelij- briefjes in het dorp door de post rond bracht waren, en deelde den rechter me- dat het zijn en Osten's vermoeden was, t ze van den werkelijken dader afkomstig ren. De rechter liet ook van deze ver ding proces-verbaal opmaken, hoewel hij risen verklaarde, dat hij het niet voor arschijnlijk hield. De dader kon er geen slang bij hebben, dat de misdaad bekend zij een oogenblik stil bij den toestand, zoo als die thans is en vat haar als volgt sainen Het Beaumontgcweer, waarmede onze infan terie bewapend is, werd in 1871 aangeno men, en was destijds, vergeleken met de an dere geweren van dien tijd, een zeer goed geweermaar 23 jaren zijn daarover heen gegaan en juist in dat tijdvak heeft de wa pentechniek weder eene reuzenschrede ge - daan. Sedert 1888, toen de drang naar een sneller vurend wapen zicli krachtig deed gevoelen en men meende, dat de techniek nog niet ver genoeg gevorderd was om met vertrouwen eene keuze te doen voor de in voering van een nieuw geweer, heeft men ruim 50.000 dier geweren gewijzigd in repe teergeweren en onze infanterie daarmede be wapend. Aan den eiseh van de mogelijk heid om een sneller vuur af te geven was daardoor voldaan, maar voor het overige was het geweer, wat zijne ballistische eischen be treft, volkomen hetzelfde gebleven. Afgezien van de cadetten- en pupillenge- weren bezitten wij voor de landmacht 146.000 geweren. Yan deze zijn er ongeveer 52,000 gewijzigd in repeteergeweren, eene hoeveel heid voldoende om er onze infanterie mede te bewapenenmaar de vestingartillerie en de schutterijen moeten het nog zonder repe teergeweren doen. Van de overige 94,000 geweren kan men wel aannemen dat de helft door een langdurig vredesgebruik niet onbe langrijk is uitgeschoten, terwijl ook de in repeteerwapenen gewijzigde geweren door die wijziging eenigszins schade geleden hebben, wat hun weerstandsvermogen betreft. Het aantal karabijnen der cavalerie, der genie en en onderzocht werd, Jaar hij, zoolang het gerecht zich met den diefstal bezig hield van het gestolene geen gebruik kon maken. Carlsen was ook van die meening. Hij had slechts een antwoord op zijne vraag verzocht, om zijne verdenking tegen Brame wederlegd of versterkt te zien. Hij had nu de vaste overtuiging verkregen, dat Brame Engelsch verstond, zijn meester en diens vrouw be luisterd en nu den inhoud van het gesprek aan de overheid meegedeeld had. Het brief je en de aanklacht had hij vermoedelijk met zijne linkerhand geschreven, daar Osten het schrift niet herkand |had. Dat Brame ook de dader was, geloofde Carlsen echter niet, daar hij zieh in den bewusten nacht eerst tegen een uur en dan nog Wel in gezelschap uit de danszaal verwijderd had. Hij was daarenboven veel te klein, om van het stal- raam uit het venster van den hooizoldor te kunnen grijpen. Toch scheen hem de ont dekking voor het lot van Osten, voor diens echtgenoote, de vriendin zijner eigene doch ter, voor het welslagen der smederij gedu rende Osten's gevangenschap van het groot ste gewicht. En indien dc .knecht slecht genoeg was om zijn meester te bespieden en der pontonniers bedraagt 6600 en is vol- dotnde oin die korpsen te bewapenen en nog cenige in reserve te houden. Onze mannelijke bevolking van 20- tot en met 49-jarigen leeftijd is ruim 860.000 man sterk, die tan 20- tot en met 39-jarigtn leef tijd bijna 650,000 man. Al houdt men nu slechts rekening met dit laatste cijfer en al wil men zelfs aannnemeu dat dc helft daar van om verschillende redenen de wapenen niet kan dragen of althans niet draagt, dan zoude men nog niet de helft der 325,000 beschikbare weerbare mannen met een Beau- inont-geweer of karabijn kunnen bewape nen; aan 70.000 der overblijvenden zoude men nog een landstormgeweer in de handen kannen geven, maar de overige 100,000 zouden het zonder geweer of karabiju moe ten doen. Voor eene reserve, ter vervan ging der geweren of karabijnen, die onbruik baar worden of verloren gaan, zou daarbij niets beschikbaar zijn. Komen wij nu in het bezit der 140 000 nieuwe geweren ot karabijnen, dan zou deze toestand nog geheel afgezisn van dc qualiteit van deze belangrijk gun )tiger worden. Vrees dat wij door de voorgestelde aanschaffing te veel ge weren zullen hebben, belooft dus volstrekt niet te bestaan. Dit wat het aantal betreft. Maar, zooals hiervoren gezegd werd, de wapentechniek is in de laatste jaren ontzaglijk vooruitgegaan, en een troep, die, bewapend met het Bcau- mont-geweer, komt te staan tegenover een anderen troep van gelijke sterkte met het moderne klein kaliber geweer bewapend, zou daardoor zeer^sterk in het nadeel zijn. te verraden, ter wille zijner verbodene lief de wat was dan in de toekomst van de boosheid en de valschhcid van dien mensch nog te verwachten Deze overdenkingen vervulden den braven man met dc somberste gevoelens voor de toekomst, terwijl de rech ter hem de laatste inlichtingen gaf. Toen werd Carlsen hot proces-verbaal voorgelezen, waarna hij het onderteekende en zich ver wijderde. Nog op den drempel riep de rech ter hem terng. „Heeft Osten u nooit over zijn verleden gesproken „Neen," zeide Carlsen beslist. „Behalve zijn verblijf in Amerika „Daarvan weten we tamelijk genoeg," her nam de rechter. „Dan dank ik u, mijnheer Carlsen." Deze ging daarop heen. Nog de.nzelfdeu avond had men Osten met de oorzaak zijner inhechtenisneming bekend gemaakt en had men hem vluchtig verhoord. Hij had natuurlijk de daad beslist geloochend en over zijne afkomst en vroegere woonplaats elke inlichting geweigerd. Slapeloos had hij den nacht doorgebracht. In de diepe duis ternis van den kerker trad hem het verleden voor den geest, dat hij voor den rechter ver liet voornaamste voordeel der nieuwe ge weren ligt in de meer bestreken baan van den kogel, dat wil zeggen daarin, dat de kogel gedurende het doorloopen der baan veel dichter bij den bodem blijft. Vuurt men bijv. «iet het tegenwoordige gew6er met het vizier voor 506 M. afstand, richtende op den voet van een vijandelijk infanterist, dan zal de kogel dien man alleen treffen als deze zich op 420500 M. afstand bevindt. Is hij dichter bij dan 429 M., dan gaat de kogel over zijn hoofd heen. Vuurt men daarentegen onder dezelfde omstandigheden met het Mannlicher geweer of mei het Duit- sche of Fransche geweer, dan zal de vijan delijke infanterist, waar hij zich ook binnen den afstand van 500 M. bevindt, getroffen worden, omdat de kogel gedurende zijne be weging zich nooit hooger dan manshoogte boven den bodem bevindt. Op de grootere afstanden is dit verschil ook van overwegend belang. Vuurt eene afdeeling inet het tegenwoordige geweer met het vizier van 1200 M., dan zullen de ko gels nabij het midden hunner baan zich on geveer 30 M. boven den bodem verheffen en alleen de laatste 15 M. dicht genoeg bij den bodem zijn om een staanden infanterist te treffen. Met het Duitsche geweer schieten de, wordt een staand infanterist echter in de laatste 23 M. getroffen, omdat de kogel een veel vlakkere baan volgt. Op dien af stand vurende, heeft men dus met het Duit sche geweer anderhalf maal meer kans van treffen. Bij het nieuw voorgestelde geweer, dat een belangrijk kleiner kaliber heeft (6,5 m.M. tegen 7,9 m.M. bij liet Duitsche ge borgen wenschte te houden. En hij zuchtt0 diep. Er moesten dus wel bladen zijn in het opengeslagen boek zijns levens, die bij liever niet las, en die hij gaarne voor altijd voor den aardschen rechter zou verbergen. Maar met onuitsprekelijke smart rustte zijn oog voornamelijk op de laatste bladzijde van dit boek. Hij zag zijne echtgenoote voor zichj slapeloos en gepijnigd, evenals zichzelf, onder het schrikkelijke 1st, dat hem getrof fen bad, en dat nog duizendmaal erger zou worden, als hij veroordeeld werd. Hij zag in den vroegen morgen zijn kindje ontwa ken, en tevergeefs zijne oogjes naar vaders bed richten en de handjes daarheen uitstrek- ben. Hij dacht aan de vreugdelooze, zorg volle Kerstmis, die ditmaal misschien wel voor vele jaren voor het zwaar beproefde huisgezin zou aanbreken Maar dieper dan al die kwellende gedachten en herinnerin gen woelde hem die eene vraag in het har te „Is Brame werkelijk de verrader Heelt hij werkelijk eene stralbare lietde voor Het ty opgevat En zoo ja tot welke stappen cn plannen zal de schurk nu mijne gedwon gen afwezigheid gebruiken En juist nu, op het oogenblik, dat mij deze ontzettende

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1