GRAANSCHOPPEN, Groots ei kleins WmltoM LANDERIJEN BOUWLAND, Rijtuigpaarden. Die laatst la®, licit lest. Afscheids-vertooning. MEUBELMAGAZIJN. Laatste Berichten. Handelsberichten. Advertentiën. Voorradig Onde Turf, leeren en Sames-§GhocisGl Ingezonden Stukken. Breskens. BUBCK. Ook steeds voorradig: CS em een te Breskens. NIEUWVLIET. Voortdurend te koop: iel ar in- i«- °I en> int Nov. a. s. V. De bcgrooting voor de rustende schut terij wordt vastgesteld op het door deze ge meente te dragen aandeel a ƒ13.23, en het kohier der hondenbelasting voorloopig vast gesteld tot een bedrag van ƒ50, zijnde 22 aanslagen in de le klasse ik ƒ1.50 en 68 in de 2e klasse a ƒ0.25. Niets meer te behandelen zijnde wordt do zitting gesloten. lei lee roe lie lie Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van de verdediging des heeren J. Prins Mellema, neem ik nogmaals de vrijheid U eenige plaatsruimte te verzoe ken, waarvoor bij voorbaat mijnen dank. Het pleidooi van den heer Mellema heeft op mij den indruk gemaakt van een goed bestudeerd stuk. Nogtans wensch ik de vraag voorop te stellenWie ter wereld toch kon uit de bewuste adverlenticn op maken, dat die waren geplaatst in 't wel zijn der burgerij Volgaarne wil ik bekennen dat ik de be doeling die bij er aan gaf niet gesnapt heb. Het is voor mij echter eene geruststelling, dat ik geloof, niet de eenige te zijn, die de hoogere politiek van den heer Mellema niet snapts. Ondanks de goede bedoeling die de heer M. aan zijne advertentie gaf, kan ik oppervlrkkig er de bevordering van 't Wei ll zijn der burgerij niet in zien doorstralen. Ik blijf bij mijne opinie, dat een soort van dwang ligt opgesloten, in de adverten tie die ik heb aangevallen en die door an deren evenzeer gewraakt wordt. Juist door de verdediging van den heer M. gevoel ik mij, nu ik eenmaal begonnen ben, verplicht de zaak nader onder de oo- gen te zien. Na eene uitvoerige beschrijving van het jai verloop der dokterszaak in onze gemeente, vat komt de heer M. tot de onbevoegde uitoe fening der verloskunde. Ik ga in dezen met hem mêe, waar hij die onbevoegde uit oefening bestrijdt. Al ben ik op het ge bied der geneeskunde een leek, toch ben ik mijzelve genoegzaam bewust, dat hulp door onbevoegden ongetwijfeld nadeel aankleeft. Doch waar men niet heeft, maakt men van den nood een deugd, en waar niet is, verliest de Keizer zijn recht. Zoo was het vroeger met de verloskundige hulp, waardoor die der onbevoegden veld heeft gewonnen. Daarom wees ik op de wenselielijkheid tot act verkrijgen cencr vroedvrouw, Wauueer we geen dokter krijgen, en geen vroedvrouw •bobben, dan staat het uiet de geneeskundi ge behandeling in onze gemeente niet zeer I rooskleurigeeu toestand die des te scher per afteekent, tegen het feit, dat we ons een icli maand of vijf in 't bezit van een eigen ge- - uecsheer hebben mogen vermeien. Doch laat ik, met betrekking tot de ad- ivtyvcrtentie, waarover, het verschil tusschon den beer M, en mij loopt, verder gaan. ZEd. 5 I schrijft in zijn antwoord: Wanneer ik over al hulp verleen waar men 't noodig oordeelt, loo werk ik 't onbevoegd uitoefenen der verlos- ).2 kunde in de hand". Ik veronderstel dat de „léeer M. daarmede bedoelt, dat hij niet over- kl tegelijk kan wezen. Voorop stellende dat ümwndoordringbaarheid een algemeene eigen- eidfehap der lichamen is, en de heer M. niet twee plaatsen tegelijk kan wezen, vraag hem, hoe het te rijmen is, dat bij, ovcr- ligd zijnde, niet alle hulp, die noodig ge- se, tordeeld wordt, te kunnen bieden, een pres- dio(ie tracht of wil uitoefenen, door te nood- voqaken hein vooraf te bespreken, op straffe nders ongcholpcn te zullen moeten worste- 'n in den moeilijken 6trijd, die aan velen el niet onbekend zal zijn. Ik vermeen, dat, wanneer de nood een- paal zoo hoog gestegen is, men zeer veel ithi^r zijde dient te stellen, ja zelfs er niet -aar behoeft te vragen of men besproken is op* niet, maar dat humaniteit dient te zege- meieren boven alles. che Om deze reden schreef ik in mijn eerste geöukje, dat de annonce mij, en meer ande- erk«n ergerde. En dat doet ze nog, ondanks opt meerendcels zaakrijke vertoog waarop de '40 to< ide ati »rp eel uo» :afv| Bii lcm oozj vo an verdediging van den heer M. gegrond is. Zoodra er echter een meiischcnleven mede gemoeid kan zijn, dan toch zoekt men niet meer naar redenen, die, zooals ik bereids opmerkte, aan hoogere politiek doen denken, waar de oningewijde niets van begrijpt. Hoe liet zij, wie wordt op den duur de dupe der historie De mindere stand, die men ge makkelijker durlt weigeren hulp te verleunen, dan de gegoede. Zooals de lieer M. ziet, ben ik aan het punt gebleven, dat mij aanleiding gaf tot schrijven en behoef ik niet de geheele ge schiedenis op te rakelen om de indruk dien de bewuste advertentie, heeft teweeggebracht te ontvouwen. Ik acht het volstrekt niet noodig medicus te ziju, om het oppervlakki ge van de bekendmaking stootend te noe men, terwijl ik evenmin de wijze, waarop de heer M. meent de onbevoegde hulp te be strijden, kan goedkeuren. Niet door de hulp to weigeren zonder voorafbesproking kan hij dat doel bereiken, maar iloor zooveel mogelijk hulp te verleencn kon hij m. i het kwaad beteugelen. Wil men in geen geval hulp van deskundigen, of van hen die daarin ten volle bekwaam zijn, welnu, dat zij dan, die kunnen maar niet willen geholpen worden, zooals 'l behoort, de gevolgen hunner dnberadene stappen zel ve maar dragen Ten slotte dit nog waar de heer M. het zeer natuurlijk vindt, dat pogingen in het werk werden gesteld om ook na zijn over haast vertrek een eigen dokter te krijgen, zou liet m. i. vrij passender geweest zijn, om het loffelijk streven der ingezetenen, die al deden wat ze konden billijker te bejege nen en niet spreken van moeilijk bijeen ver gaarde geld, maar van een offer der nood zakelijkheid. Bovendien hebben indertijd zij, die de wenselielijkheid van de vestiging van een eigen geneesheer aan den Raad kenbaar maakten, de kosten van bestrijding zelve aangewezen door de verhooging hunner aan slagen in den Hoofdelijke:! Omslag. liet was dus een vrijwillig offer dut ze brachten en daarom niet zoo moeilijk bijeenvergaard als de heer M. het tegenover de lezers van dit blad, die minder met de geschiedenis be kend mochten zijn, wil doen voorkomen. Dat echter de Raad het voorstel niet aan nam en de koston der jaarwedde trachtte te bestrijden uit de opvoering der opcenten van de personele belasting gaf aan do zaak wel eene zoodanige wending, dat enkele door de mazen glipten, maar was daarom nog geen bewijs dat het offer niet vrijwillig was. En hiermede neem ik afscheid van een on derwerp, dat wel niet tot mijn beroep be hoort, maar dat niettemin oppervlakkig kan beoordeeld worden en waaraan niettegen staande een lichtzijde met betrekking tot de wetenschap, eene schaduwzijde ten opzichte van de humaniteit is op te merken. Q- Breskcns, Sept. '94. Breskens. Zooeven namen we inzage van de voorloojiige regeling van het per soneel der koninklijke Nederlandsche Ma rine-reserve. Bij den eersten oogopslag bemerkten we, dat er voor onze visschers- en schippers- bevolking wel wat door te verdienen valt, weshalve we haar aanraden, van de ge legenheid tot liet bekomen van inlichtingen, waartoe de burgemeester alhier bereid is, gebruik te makeu. We hopen ter gelegener tijd op deze zaak terug te komen. In den nacht van Woonsdag op Don derdag voer een stoomboot, tengevolge van den dikken mist, aan de Nieuwe Sluis aan den grond. Bij den wassenden vloed was zij echter spoedig vlot. Tot onderwijzer aan de R. K. school te Aardenburg is benoemd de heer F. Bus- scher te Grootebroek. Nationale Militie. De Commissaris der Koningin heeft inza ke de loting voor de lichting der Nationale Militie van 1895 bepaald dat deze zal plaats hebben, o. a. voor wat het voormalig 4-e district aangaat, in de gemeenten en oji de dagen en uren als hieronder is aangewezen. S 1 ii i s. Dinsdag 16 October voor Aar- denbiirg 10.30 u. voorin., St. Kruis 11.15, Eede 11.30, C'adzaud 12.u. mid., Retran- cliement 12.30 nam. en Sluis 1.u. IJ z e li d ij k e. Woensdag 17 October voor Sehoondijke voorin 9.u., Biervliet 10.Waterlandkerkje 11.Hoofdplaat 11.30 en lJzendijke 1.u. am. Oosthurg. Donderdag 18 October vooz Grocde voorm. 10.u., Breskens 11. Nieuwvliet 11.30, Zuidzande 11.30 en Oost hurg 1.nm. L O JI B O K. »De Telegraaf" ontving gisterenmiddag uit Batavia eeu telegram, inhoudende dat wij met geringe verliezen onzerzijds de stellingen te Pegasangan en Sekar Bela, waar de vijand zich verschanst had. De Baliörs verdedigden zich manhaftig en lie ten vele dooden achter alsmede wapenen en enkele gevangenen. Onze oorlogssche pen vernielden eenige pakhuizen aan de Kambal-baai. üe oorlog tusschen China en Japan is voor eerstgenoemd rijk niet zeer gunstig. Ze krijgen geducht slaag. Telegrammen melden dienaangaande, dat dat in den slag bij Ping Yang hebben de Chineezen de nederlaag geleden niet een verlies van 2000 gesneuvelden en 14500 gewonden en gevangenen. De Japanners hebben 30 gesneuvelden en 269 gewonden verloren. Het Japansche leger rukt nu naar liet Noorden op. Uit den zeeslag bij Port Arthur zijn zes Chineesche oorlogsschepen teruggekeerd, zwaar beschadigd en opgepropt met gewon den. 600 officieren en manschappen zijn verdronken bij het zinken van 2 oorlogs bodems. Aan beide zijden zijn vele dooden. OOSTBURG, 19 Sept. Tarwe f 6.25 f 6.40 f 6.70 Nieuwe tarwe 4.00 4,50 5,00 a Wintergerst 3,20 3,50 3,75 n R°ggo 3,50 3,75 4,30 7,75 Haver per 100 kilo 7,00 7,50 Nieuwe haver 6,00 7,00 7.50 Paardeboonen 6,00 6,50 6,75 Erwten 6.50 7,00 8,50 De volgende tveek te wachten Schipper S. KOLK E II A, met een lading te Breskens. Fotograaf VAN OVERBEEKE werkt Zon dag en Mnundsig aanstaande bij J. LU- TEIJN, Logement Drie Koningen te Groe- de. bij P. SALOMÉ J.Phz. Groede. Zaal hij F. J. J. BESEMER. Slechts nog TWEE VERTOONINGEN zullen gegeven worden door het tooneel- gezclscliap L. Op Zondag 23 September 1894, lie bedrogene Burge meester van liraaiwiiikcl, OF Kluchtspel met zang in 2 bedrijven. gevolgd door LEVENDE BEELDEN EN PANTOMIME. Aanvang 7 ure. Maandag 24 Sept. 1894, L A A T S T E GllOOTE Begin 7 '|j ure. Programma's worden verspreid. HET BESTUUR. OPENBARE VERPACHTING De Notaris llammaeher te Groede, is voornemens om ten verzoeke van het Be stuur van de Diaconie der NederdidUch Her vormde gemeente te Nieuwvliet, op Maandag 24 September 1894, des namiddags te 4 ure, in de herberg be woond door A. LUTE1JN l'z. op het dorp Nieuwvliet, in het openbaar te verpachten voor ZEVEN JAREN, in te gaan rooven oogst 1895 8 Hectaren 82 Aren 30 Centiaren gelegen in de gemeente Groede, 's Graven polder en H'atering Groede letters O en P, verdeeld in O perceelcn. Nadere inlichtingen zijn te hekomen ten kantore van genoemden Notaris. ZEGT IIET VOORT. Op nieuw ontvangen Mahoniehouten Boog- en Buikkabine'.ten. Voorts Eiken en Geschilderde Kabinetten, Mahonie, Eiken en geschilderde Linnenkas ten, Secretaires, Chiffonnières en Tafelkasten, Ledikanten, Nachtkastjes, Waschtafels, Uit— trektafels, geschulpte en ronde Tafels op ko lomvoet, vierkante Tafels, Penanttafeltjes en Naaimachinetafeltjes. Vele soorten Stoelen met Stroo- en Bie- zenmatten, bekleede en onbekleede Zetels, verschillende soorten Kinderstoelen, Rieten- stoelen, Vouw- of Legstoelen, beste en min dere soorten Spiegels met en zondor Fron ton of Kroon. llaamhorren, Boekenrekjes, Vouwkapstok- ken, Piano-Tabouretten, ronde en vierkante Stoven met en zonder Marmeren Steen. Aan verminderden prijs, opruiming van Blokjes- en Biczenmatten. Ruime keuze. Lage prijzen. Breskens. BURCK. goed afgerichte Rijtuigpaarden van verschil lenden ouderdom en prijs, bij Pu. J. VAN DIXHOORN, Paard- en Rijtuigverhuurder te Axel (Zeeland).

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 3