voor Zeeuwsch-Vlaanderen. fo. 156, Zaterdag 22 September 1894 3e jaargang et parlementair Menu. Binnenland. FEUILLETON, p een valsch spoor. J N I E V SBLAD ABONNEMENTSP RIJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika f 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V E R T E N T I E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagrtam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te lireskeus. linsdagnamiddag is de gewone zitting van beide Kamers der Staten-Gcneraal door M. de Koningin-Regentes onder liet ge- n ccremoniëel vertoon, geopend met de jende Troonrede Mijne Hecren [et is mij aangenaam, mij wederom te inden te midden der vertegenwoordigers liet Nederlandscho volk, gereed om liun- gewichtigen arbeid te hervatten. Met jntelijkheid mag ik er op wijzen, dat de itand des lands in menig opzicht tot te- ienheid stemt. )e betrekkingen tot alle buitenlandsche jendhedeu zijn van den meest vriend- appelijken aard; aan de sedert 1875 tus- en Nederland en de Vereenigde Staten Venezuela bestaande geschillen is tot ne voldoening op bevredigende wijze een le gemaakt. lee- en landmacht gaan voort zich, zoo- hier te lande als in de koloniën, op lof- i'ke wijze van hare taak te kwijten. Van e krijgsmacht in Nederl.-Indië werden lieuw zware offers gevorderd, welke lk diepen weemoed herdenk. Ik vertrouw de eer onzer wapenen op Lombok, ook ondervonden tegenspoed, krachtig zal wor- i gehandhaafd. le algerneene gezondheidstoestand is be- digend voor eene ernstige uitbreiding Aziatische cholera mochten wij bewaard ven. De gunstige verwachtingen, die de IVillem Grote liet zich dus begraven en :mde zich voortaan Willem Schmidt, naar papieren van den overledene ge ontvingt bewijs van overlijden van den nog leven- Willem Grote." „Bij u zou men krankzinnig kunnen wor- n," riep de schout, onwillekeuiig opsprin- nd. „Uit een paar woorden smeedt ge ie geschiedenissen, op welker waarheid men 11 kunnen zweren Hoor eens, Osten. Ik b moelijden met u en uw huisgezin, 't Kan n, dat allten de schijn tegen u is, en wer- :lijk een ander de dader is. Ik zal u dus et in hechtenis laten nemen, zooals ik voor- :mens wasgeen woord zal er over mijne ppen komen. Alleen mijne dochter weet ts van den diefstal, maar niets van mijne irdenking. We zullen samen alles aan- enden om den waren dader te ontdekken zal u, zoolang tot ik van uwe schuld 'ertuigd ben, werk geven en mijn vertrou- te velde staande oogst aanvankelijk opwek te, zijn tot Mijn leedwezen, in onderscheide ne deelen des lands niet verwezenlijkt, aan houdende regens hebben daaraan veel scha de toegebracht. Ofschoon de veestapel van ernstige ziekte bevrijd bleef, heeft het daaronder uitgebro ken mond- en klauwzeer aanleiding gegeven tot verbod van veeinvoer in de aangrenzen de Rijken De toestand van handel en nijverheid is overigens in het algemeen niet onbevredi gend. Tot belangrijke werkzaamheden zult gij geroepen worden. Ontwerpen tot regeling van het kiesrecht, alsmede tot herziening der personeele belas ting zullen in dit zittingsjaar bij u worden ingediend, terwijl met de voorbereiding cciier nadere regeling der geineentc-financiën in middels wordt voortgegaan. De conferentie voor het internationaal pri vaatrecht, op Mijne uitnoodiging ook dit jaar te 's Gravenhage bijeengekomen, zal naar Ik grond heb te verwachten, leiden tot ver dragen, welke uwe goedkeuring zullen be hoeven. Ontwerpen tot vaststelling van het wet boek van militair strafrecht en van eene wet, op de krijgstucht zullen uwe aandacht vor deren. Omtrent onderscheidene ontwerpen van handelsrecht en strafvordering zullen u voor stellen tot aanvulling of wijziging der be - staande wetgeving worden gedaan. Wetsvoordrachtcn betreffende het land- en tuinbouw-onderwijs, alsmede omtrent het sub wen schenken, zooveel ik kan. Doch alles slechts onder eene voorwaarde ge vergoedt me de waarde van het gestolenc." /Schout, dat gaat niet, dat kan ik niet daarmee zou ik tegen eer eu rede han delen, en mij zelf van den diefstal beschul digen „Integendeel, Osten! Juist uwe eer en uw bestaan wil ik daardoor redden naar mij ne kracht, door mijn stilzwijgen, door mijne nasporingen. Maar ge moet een inzet doen, die mijn vertrouwen waard is, die me scha- deloosstelt, ook dan wanneer mijne verden king tegen u bevestigd wordt. Ik zal die som niet aanraken, en ben tot teruggave be reid. Dan alleen m a g ik zwijgen. Want weet, dat eene vrijwillige schadeloosstelling, voor de dief ontdekt is, den diefstal straffe loos maakt. Wie zal ooit beweren, dat ge niet vrijwillig den inzet gegeven hebt In het andere geval moest ik, reeds als schout, van de daad en mijne verdenking aangifte doen. Ik zou ook dan alle gronden tot uwe verdediging bijbrengen. Doch de feiten spre ken zoo duidelijk, dat ge waarschijnlijk zoudt veroordeeld worden. En wanneer ge vrijge sproken werdt, nadat ge geruiwen tijd in sidieeren van scholen van middelbaar o ïder- wijs voor meisjes, zijn in bewerking. Tot vermeerdering van de weerbaarheid des lands door verdere vernieuwing van het materieel der zeemacht, betere bewapening dor krijgsmacht te land eu te water en in stelling eener herhalingsoefening voor de zeemilitie, zult gij in de gelegenheid gesteld worden, terwijl ontwerpen tot aanvulling der bepalingen op de bevordering der officieren van de landmacht, betreffende den staat van oorlog en beleg en aangaande het stellen van militaire inundatiën u zullen bereiken. Tot verhooging der opbrengst van bestaan de belastingen eu tot herziening der belast bare opbrengst van de gebouwde eigendom men zullen u voorstellen worden aangeboden. Wetsvoordrachtcn tot instelling van kamers van arbeid, tot regeling van het toezicht bij de op- en inrichting van fabrieken en werk plaatsen met het oog op de heiangen der arbeiders en tot het openen der gelegen heid om door het Rijk gewaarborgde lijfren te te verkrijgen, worden in gereedheid ge bracht de verplichte verzekering van werk lieden door hunne werkgevers tegen de ge volgen van ongelukken wordt voorbereid. De toestand onzer overzeesche bezittingen geeft over het algemeen stof tot tevreden heid. Tot blijvende versterking der midde len door verhooging van het tarief der in- en uitvoerrechten in Nederlandsch-Indië, als mede tot maatregelen ter bevordering van de welvaart in de kolonie Suriname, zal uwe medewerking worden ingeroepen. Op uwe toewijding ter vervulling uwer ernstige en moeilijke taak, doe Ik met ver- voorloopige gevangenschap geweest waart, denkt ge, dat ge dan nog langer zoudt kun nen hier blijven Men zou liever twee uren ver het paard laten beslaan, eu sleutels en sloten koopen, dan bij u een spijker. Uwe smederij zon waardeloos worden, manen wanneer ge dan van hier wildet, omdat ge liicr niot meer zoudt kunnen bestaan, dan waart ge ten gronde gericht, want ge vondt geen kooper." Osten zat diep gebogen, als vernietigd op zijn stoel. Hij zag in, dat zulks werkelijk de eenige uitweg was, wilde hij geen gevaar lijk spel spelen met zijno eer en toekomst en die der zijnen. „Hoeveel is u ontstolen vraagde hij met droevig gelaat. „Ruim zeven honderd gulden in goud en mijne beste oude gouden en zilveren mun ten. Doch ik wil slechts de waarde van het metaal in rekening brengen. Betaal me duizend gulden in goud, Oston, dan zal ik zwijgen." „Duizend gulden riep Osten met een dieper, zucht. „Dat gaat mijne krachten ver te boven. Geef me maar aan, schout, want zooveel kan ik niet bijeen brengen trouwen, bij vernieuwing een beroep. Mo ge uw arbeid, onder Gods zegen, strekken tot het welzijn van ons dierbaar vaderland. In naam der Koningin verklaar Ik de ge wone zitting der Staten-Generaal te zijn ge opend". Te oordeelcn naar de lange lijst van voor bereidende, aandacht vragende en te bereiken werkzaamheden, gelijkt het program meer op dat voor oen geheele zittingperiode dau op een voor één zittingjaar. We zullen het vol gende jaar zien hoever men gevorderd is. LOMBOK. Jl. Vrijdag is het volgende telegram uit Batavia ontvangen De versterking Pasingaban, ten zuiden vau Mataram, waar volk uit Mataram was verza meld, is gisteren morgen ingenomen en be zet, na oen gevecht, dat den geheelen dag heeft geduurd. Het verlies aan onzen kant is gering. De operatics worden voortgezet. De vijand versterkt dc kampongs vóór Mataram. De Sassaks hebben het vorstelijk verblijf te Goeuoeng Sari verbrand en de Baliërs hevig aangevallen. Onze staf is van oordeel, dat Mataram binnen een week zal zijn veroverd. Het Maandag door het IV. v. d. ont vangen telegram uit Batavia luidt aldus Pcgnsangan is na hevigen tegenstand rer- „Oste-n. ik moet bij dien eisch blyven volharden. Over drie dagen zien we elkaar weer. In dien tijd kunt ge beslissen en me tegen liet einde der week het geld brengen. Anders ge weet het." Daarop geleidde hij den slotenmaker tot aan de deur. III. Tegen den middag was Osten tehuis ge komen, doch geheel veranderd. Zijne vrouw had het wel willen uitschreien, toen zij hem terugzaghij scheen wel tien jaar ouder ge worden te zijn. Hij bemerkte haren schrik. „Wees bedaard, lievo vrouw, van avond zult ge alles vernemen," had hij haar in 't En- gelsch toegeroepen, toen zij hem voor de smederij tegemoet kwam. Daarna had hij na afloop van het middagmaal, den ovorigen tijd van het dagwerk bij Brame in de sme derij doorgebracht, zonder dat deze iets op vallends aan zijn meester scheen te bemer ken. Na afloop van het werk was Brame naar zijne kamer gegaan, onder voorgeven, dat hij slaperig was. Hij was in den afge- loopen nacht eerst om twee uur thuis geko- iner, en had van zonsopgang af gewerkt.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1