NATIONALE MILITIE. Zuivere Voerbloem, LANDERIJEN GEBR. ERASMUS- BOUWLAND, Prijs pr Palis 20 cents. Mei en Petten, MEUBELMAGAZIJN. Geen teer meer. Matharius larbolineum sterke dranken en likeuren, Smetpoeder, Handelsberichten. Advert, entiën. Predikbeurten. Plaatsvervangers Mummerverwisselaars Opnieuw Ontvangen: AIKUWVIilET. molenstraat. Ciroedc, Ontvangen Puike lijiaren •f ililgcstoken. „Toen wij," aldus Vertelde de stoker „van Duluth te Hinckley aankwa men, werd de trein bestormd door de talrij ke vluchtelingen, die in doodsangst op het perron stonden. In één oogenblik was de geheele trein meer dan vol. Eindelijk kon den wij vertrekken. Ik was mij bew ust van het gevaar, dat mij bedreigde, maar ik wist, dat er in de nabijheid een meer was. Dat meer te bereiken, was het eenige middel lot redding, dat ons overbleef. De wind kwam nit het zuiden en dreef de vlammen voort in dezelfde richting, waarin wij voortstoom- den. Toen de. trein het meer had bereikt, werd onmiddellijk gestopt. De reizigers vlucht ten in het water en hielden zich vier uren schuil. Toen eerst wa« de vuurgloed zoo veel verminderd, dat het gevaar was gewe ken. In den trein bevonden zich -'150 rei zigers, die bijna allen met lichte wonden vrijkwamen." De brand ontstond in de pijnbosschen op de grenzen van Wisconsin en Minnesota. Genarende liegen weken was er geen regen gevallen, zoodat de vlammen, door een hc- vigen wind aangewakkerd, zich met onge looflijke snelheid verspreidden. Dat de nood in de geteisterde streken groot is, spreekt van zelf. Onmiddellijk zijn op last van de gouverneurs der beide staten hulp'.rcincn ge zonden met levensmiddelen, kleedercn en het geen verdei ncodig is om te voorzien in de de eerste dringende behoeften. In de mees te plaatsen was men er wel op voorbereid, dat na de langdurige droogte hoschbranden zouden kunnen voorkomen, maar nergens had inen eene zoo verschrikkelijke rauip verwacht. De vlammen vlogen voort zegt een correspondent met de snelheid van een cycloon. Niets was in staat den voortgang van het vuur te stuiten, Reusachtige boo- ineu werden, om zoo te zeggen, in eens door den gloed verteerd, als waren het slechts twij gen, die in liet vuur worden geworpen, en de boerenhoeven gingen op in rook en vlam men, even snel als een lucifersdoosje. Zelfs sloeg liet vuur over brec.de afgronden en kloven, waarop men had gerekend dat zij, hij boschbrauden, liet vuur zouden tegenhou den. De wegen, waarlangs de doodelijk ont stelde bewoners der door de vlammen om ringde plaatsen trachtten te vluchten, zijn met verkoolde lijken bezaaid." De „Daily Ni-ws", deze ontzettende ramp besprekende, brengt hulde aan Jack, den stoker, die bij zijn wedren met de. vlammen «de overwinning behaalde en den trein zoo ver wist te brengen, totdat deze het redding brengende meer had bereikt. Een grooten voorsprong had deze trein niet, want twee minuten, nadat alle reizigers er uit waren gesprongen, werden de wagens door de vlam men aangetast. Van alle reizigers verloren slechts twee personen het leven, en wel twee Chineezen, die zoo ontsteld waren, dat zij bleven zitten en in den brandenden wagen omkwamen. De „Standaard" wijst op liet gevaar waar door de kolonisten in de Westelijke Staten sloor dergelijke branden worden bedreigd. In één jaar tijds werd in de Ver. Staten voor 26.000.000 dollars door brand vernield. „Indien het derhalve blijkt" zegt liet blad „dat deze ramp inderdaad zoo ver schrikkelijk is geweest als nu wordt gemeld, dan wordt het meer dan tijd, dat ernstige maatregelen tot afwering van dergelijke ge varen worden genomen." Als een daad der Koningin-ltegcntes, komt in de „Hoogeveensche Courant" het volgende verhaal voor: „Door mijne Inndgenooten vervolgd (het is een Russisch Israëliet, die dit verhaalt), mijn huis eii magazijn door brand vernield, was ik genoodzaakt htt land mijner geboor te te verlaten en begaf mij met mijne echt genoot en drie jonge kinderen naar Neder land, waar ik na lang tobben een sober be staan voNd door aan eenige kinderen te Us- «quert, Middelstum en Warfum godsdienston derwijs te geven. Na eenigen tijd hiermede tot genoegen der ouders te zijn werkzaam geweest, werd ■mij door esn firma te Groningen het voor hiel gedaan, om tegen flinke belooning op zichter te worden in een worstfabriek. Daar ik tot nog toe een karig bestaan bad, nam ik de aangeboden betrekking aan. Doch wat gebeurde De zaak rendeerde niet en na korten tijd wer dde fabriek opgeheven daar» mede verviel ook mijn betrekking als op zichter en was goede raad duur. Geen ambacht kennende, de Nederlandsche taal niet kunnende spreken, niet meer we tende waarmede brood voor mijn gezin te veidienen, besloot ik mijn geluk in den Haag te beproeven. Daar werd mij aange raden te trachten een ambacht te leeren. Ondersteund door eenige stamgenooten, zonde ik mij op het kleermakersvak toeleg gen met ijzeren wilskracht werkte ik dag en nacht, om vrouw en kinderen van het hoogst noodigc te voorziendoch, helaas door de te groote inspanning kreeg ik het op de oogen en moest ik in het gasthuis, en na geruimen tijd verpleegd te zijn geweest, mocht ik, om mijn gezicht niet geheel te verliezen, het ambacht niet meer voortzetten. Het was in dezen tijd, dat mijne echtge noot met vijf kinderen (mijn gezin was met twee kinderen vermeerderd) in een kamertje in het Elzcinoerstraatje in de grootste ellen de en armoede, woonde, toen op zekeren Woensdagmiddag twee dames met een offi cier door het nauwe morsige straatje in het huis kwamen en het kamertje, door mijn ge zin bewoond, binnentraden met de vraag of daar mijnheer M. woonde. Na onder zoek van den werkelijken toestand, nam eene der dames het kind van vijf maanden op en kuste het. Op haar wenk werd door den officier aan de onthutste moeder een biljet van 2a gulden in de hand gestopt en gezegd zich Vrijdags middags te vervoegen in liet kantoor in de straat no Eeist daar deed de vrouw de ontdekking, dat het. de moeder onzer Koningin geweest was, die zieli niet had ontzien om in het onaanzienlijke straatje de armoedige woning binnen te treden om persoonlijk onderzoek te doen en lateiiis te brengen, waar werke lijk ellende licersoht. Op het kantoor w erd aan mijne vrouw ken nis gegeven, dat haar namens H. M. de Ko ningin-Regentes gedurende drie maanden we kelijks ƒ3zou worden gegeven. Toen die drie maanden om waren, werd haar een kaart met het koninklijk wapen voorzien gezonden, waarhij haar gemeld werd, dat op genoemd kantoor nog 10 gulden voor haar beschik baar waren. Niet tranen in de oogen werd dit verhaal gedaan door den Rus, die na informatie is gebleken een braaf en hoogst fatsoenlijk man te zijn. Nkd. Ui;rv. Kekk. Zondag 9 Sept. 1891. PLAATS. tijd. N a A M. Biervliet nm. 2 ds. Krol. Breskens vm. 9 u ds. Dijkman. n nm. 1 u Bijbelbesprcking. Groede vm. 9 u ds. Krol. Hoofdplaat nm. 2 11 ds. Beckeringb. Nieuwvliet nm. 2 u ds. Dijkman. Schoondijkc vm 9 n ds. Beckeringh. IJzendijke vm. 9 u ds. Wijnmalen. Ev. Dut». Gemeente. Groede vm. 9 u ds. Fregcres. Evangelisatie. Schoondijkc vra. 9 u j dhr. Baerveldt. OOSTBURG, 5 Sept. Tarwe f 6.00 f 6.40 f 6.60 Rogge 4.00 4,50 4,70 Wintergerst 3,50 3,75 4,20 Zomergerst 0,00 0,00 0,00 Haver per 100 kilo 7,00 7,50 8,00 Paardeboonen 6,00 6,50 6,75 Groene erwten 7,00 .7,25 7.50 Koolzaad (O.OQ .0,00 0,00 Op nieuw ontvangen Mahoniehouten Boog- en Buikkabinetten. Voor.s Eiken en Geschilderde Kabinetten, Mahonie, Eiken en geschilderde Linnenkas ten, Secretaires, Chiffonnières en Tafelkasten, Ledikanten, Nachtkastjes, Waschtafels, Uit— trcktafels, geschulpte en ronde Tafels op ko- lomvoel, vierkante Tafels, Penanttafeltjes en Naai machine tafeltjes. Vele soorten Stoelen met Stroo- en Bic- zeninatten, bekleede en onbekleedc Zetels, verschillende soorten Kinderstoelen, Rieten- stoelen, Vouw- of Legstoelen, beste en min dere soorten Spiegels met en zonder Fron ton of Kroon. Raatnhorren, Boekenrekjes, Vouivkapstok— ken, Piano-Tabourettcn, ronde en vierkante Stoven met en zonder Marmeren Steen. Aan verminderden prijs, opruiming van Blokjes- en Biezen matten. Ruime keuze. Lage prijzen. Bkeskens. BURCK. is beter en goedkooper dan verf en teer. Verdrijft Paddenstoel en Champignon en droogt vochtige muren. Onmisbaar voor houten schuren en voor hout in den grond. Alleen verkrijgbaar bij J. M. H. VAN DE SANDE-Monjé te Breskens. Ondergeteekende maakt bij deze het geacht publiek van Groede en omstreken bekend, dat zij een winkel in heeft geopend, tot eene afname van min stens 2 Liter tegcl'jk. Door eene accurate bediening, zoowel als door uitnemende kwaliteit, hoopt zij een ie ders gunst en vertrouwen waardig te maken, waartoe zij zich minzaam aanbeveelt. Groede, 7 Sept 1891. S. W. CORNELIS. Voor eene zeer solicde. Maatschappij gevraagd. Adres J. MAAS, Sluis. S. ROMAN, Gep. Mil. Aardenburg. MUTSEN, HOEDEN, EN BLOEMEN, ook fransch Merinos- en wollen Mutsen, Sportdassen, boordkoord, Wollen en half wollen Doeken, ook gemaakte Kleeren en Visschersschorten en alle soorten Manufacturen. Breskens, Wed, H. F. MEIJER VOORHANDEN: i ƒ2.90 de 50 1'Gr. baal v r ij, a contant. W. LUTEIJN Azn., Breskens. OPENBARE VERPACHTING van I)e Notaris Hatumaelicr te Groede, is voornemens om ten verzoeke van het be stuur van de Diaconie der Nederduiltch Her vormde gemeente te Nieuwvlietop Maandag 21 September 1894, des namiddags te 4 ure, in de herberg be woond door A. LUTEIJN Pz. op het dorp Nieuwvliet, in het openbaar te verpachten voor ZEVEN JAREN, in te gaan rooven oogst 1895 8 Hectaren 83 Aren 10 Centiareii gelegen in de gemeente Groede, 's Graven polder en Watering Groede letters O en P, verdeeld in 9 perceelen. Nadere inlichtingen zijn te bekomen ten kantore van genoemden Notaris. ZEGT HET' VOORT. in gemaakte kleederen, Opnieuw ontvangen: Kastorine Jassen ƒ8,00, Kamgaren Vesten ƒ6,75 tot ƒ8,25, Buksking Klepbroeken 4,-40, gewone Buksking Broeken van af ƒ3,00 tot ƒ6,00, Oliejassen 5,00, Blauwe Kielen 1,80, Bombazijnen Vesten /5,00, Mouwvesten van af ƒ2,75, Ondervesten 1,75, Broeken van af 2,25 tot 3,50, alles sterk en netjes afgewerkt. onfeibaar middel tegen pop in de tarwe. 1 pakje is voldoende voor 1 mud zaaisel. Verkrijgbaar bij: J. C. CORNELIS, Breskens. S. W. CORNELIS, Groede. Ondergeteekende levert aan de minst mogelijke prijzen Afmaakdraad, Prikkeldraad en Krammen VlechtwerkVeevoe- derketels, Bascules, Ledikanten en Wiegen, Petroleumstellen „merk Halier", alle soorten Naaimachines. Verder alles wat tot koper-, ij zer- en blikwerk behoort. Wederverkoopers rabat. Breskens, J. BK HULLV EEN PRACHTIGE COLLECTIE HEEREN- EN DAMES STROOHOEREN, opgelegd en onopgelegd Meisjes- Cocoshoeden van af 12 cent. Tevens een groote Voorraad in alle soorten en kleuren. Verder nog een ruime voorraad: van af ƒ1,40 tot ƒ6 per kistje van 100. alles aan de laagste prijs. Breskens. JAC. VERSCHELLING.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 3