Binnenland. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Het vraagt of het erger kan, dat goede ren en kanonnen zijn achtergebleven? Hoe komt 't. dat 't aantal gevailen officie ren zoo groot ia, in verhouding tot de ge sneuvelde manschappen Hoe is een overrompeling mogelijk, wan neer de noodige waakzaamheid in acht wordt genomen Was dé bevelhebber dan geheel onbekend met de bewegingen van den vijand Ot dacht men in den vijand den vriend te zien Kennen we dan niet van af 1849 de verraderlijke Balineezen genoeg, om op onze hoede te zijn En zoo z.iu men kunnen voortgaan, 't Is te hopen dat een voldoend antwoord op al deze vragen kan gegeven worden, maar uit de min gunstigen toon, die wordt aangesla gen, betwijfelen we het. Het Vaderland citeert „We hebben het terstond gezegd, dat men verkeerd zou doon het zich te verhelen, dat van de expeditie het einde zoude moeten zijn Lombok onder ons bestuur. Wij erkenden dat het geen reden was de expeditie na te laten, maar wij achtten het noodig zich vol komen rekenschap te geven van hetgeen men ging doen." H. M. de Koningin ontving van de lte- gentes bij gelegenheid van H.D. jaardag een prachtig te De Bildt vervaardigd rijtuig. In de nabijheid van Kijkduin heeft Woensdag aan boord van Hr. Ms. pantser schip Guinea een droevig ongeluk plaats ge grepen. Door het ontijdig aftrekken van een nog niet gericht kanon, is de "lste officier, de luit. ter zee Eijbergen, zwaar gewond aan den linkervoet. De zeeinilicién Laj» bekwam zware brand wonden over bet geheele lichaam en de bootsmansmaat Dekker in het gelaat. Eén man der equipage, de lichtmatroos Kuiper, wordt vermist. Deze is dus onge twijfeld over boord geschoten, waarvan men echter door de kruitdamp niets opmerkte. Het schot trof de commando-brug, die be schadigd werd. De commandant, die zich met den ge kwetsten officier op de brug bevond, bckwi m geen letsel. De luit. ter zee Eijbergen en de milicien Lap zijn naar het Marine-hospitaal te Nieu- wediep overgebracht. Hun toestand moet niet levensgevaarlijk zijn. De 7 gewonden van de „Stier" maken het goed. De beterschap neemt toe en er bestaat gegronde hoop hen in 't leven te behouden. De verpleging zal echter nog wel eenigen tijd duren. Gedurende 7 dagen werd door dr. A. Kuijpers geregeld een telegram naar Soestdijk gezonden. Nu wordt zulks om de 3 dagen gedaan. haperde niets. „Schout," zeide Osten op vasten toon van uw sleutel is bij het slui ten niets afgebrokenhij is zoo sterk, dat hij dat roestige ding wel kon openen, maar wat ik hier in dc hand heb, is de baard van een looper. Met dezen hebt gij wil len openen, schout, of een ander, misschien tegen uw wil in. „Deze andere staat voor mijriep de schout, terwijl hij dicht voor Osten ging staan en hem doordringend aanzag. „Ge ontkomt schout Carlsen niet, mangeef me nu maar mijn gestolen geld en mijne mun ten terug of ge wordt nog heden als ge vangene naar de stad gebracht." Deze woor den had Carlsen zacht en snel gesproken. Zij hadden eene vreeselijke uitwerking op Osten. De man was reeds bij de eerste woorden doodsbleek gewordenzijne oogen hingen met eene uitdrukking van den wild- sten hartstocht aan Carlsen's lippen, a's kon die blik alleen de zware aanklacht terug dringen. 'Boen verspreidde zich Cen donker» gloei over Osten's gelaat. Hij had zijne spraak wedergekregen, Wordt vervolgd.) IIRESKEYS, 7 September 1891. Aan het postkantoor Breskens en de, daar onder ressorteerende, hulpkantoren werd ge durende de maand Augs. ingelegd ƒ3126.30; terugbetaald ƒ1613.68. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 1682. Bij Kon. bed. is de heer P. L. Dos- sche, benoemd tot lid voor het waterschap der uitwatering van de vcreenigde polders der sluis tegen den Magdalenapolder. De heer G. Wit, hoofd der openb. lag. school te Sluis is benoemd tot hoofd van dc nieuw te openen school le kl., in de Erederik Hendrikstraat te Amsterdam. Bij Kon. besl. is o. m. met ingang van 1 Oct. jl. benormd tot commies der te legrafie 4e kl de heer F. Cornelis, te Vlis- singen. Zuid/aiidc, Ds. G. J. ten Brummeler Andricssen, pred. bij de Ned. Herv. gem. alhier, heeft het beroep naar die gemeente te Driehuizen en Zuid-Schermer aangenomen. Men schrijft ons Toen Zaterdagmor gen den majoor der Rijks-veldwacht te Groe- de aangifte was gedaan, dat vermoedelijk tnosselstrooperijeu plaats vonden, ging hij in vereeniging met den gemeente-veldwachter aldaar naar het strand op verkenning uit. Daar aangekomen zagen zij, dat onder de gemeente Nieuwvliet een vissehersvaartuig landde en het zeil streek. De beide mannen zett'cn hunnen tocht in de aangegeven richting voort, doch konden niet in de nabijheid van 't vaartuig komen. Met het gewapend oog konden ze alleen on derscheiden, dat de gedane mededeeling juist was. Een list werd te baat genomen. De ge meente-veldwachter stelde, zich in de duinen in hinderlaag terwijl de majoor het gewaad van een boeren-arbeider aantrok. Aldus ver kleed en voorzien van een schop en mand trad hij op de vissehers toe, onder voorwend sel hen te willen helpen. De niets kwaads vermoedende stroopers sloegen echter zijne hulpvaardigheid at, die ze vooral diin niet meer noodig hadden zoodra zij vernamen dat hij tot de politie behoorde. Op deze woorden nam een hunner de vlucht in een sloep en roeide naar zijn vaar tuig, terwijl de ander met zijn schop eene dreigende houding aannam. Inmiddels schoot de veldwachter Almekin- ders toewaarop de visscher zich te water begaf, en, door dezen achtervolgd, niet zon der levensgevaar zijn schuit bereikte. De, politie vermoedde dat de stroopers van Philippine afkomstig warenonmiddellijk spoedden de veldwachters zich per as derwaarts en juist bij aankomst aldaar zeilde het vaar tuig, waarin zij het bewuste, herkenden de haven binnen. De opvarenden werden even eens als de stroopers herkend, die op hunne beurt oene volledige bekentenis aflegden, waarna tegen hen proces-verbaal werd opge maakt. Oostburg, 3 Sept. De heer II. G. Ham- macher te Groede, heeft bedankt als lid van het bestuur van het departement Zeeuwsch- Vlaanderen W. D. der Ev. Maatschappij. Sluis. Bij gelegenheid der jaardag van H. M. Koningin Wilheluiina gat het muziek gezelschap Apollo" alhier, een concert op de groote markt, dat besloten werd door een fakkeloptocht door de gemeente. Aan den heer J. H. Hennequin, burge meester, werd als hoofd der gemeente én vertegenwoordiger van H. M. eene serenade gebracht. Hoofdplaat. Een knecht van den land bouwer Daelman heeft van een paard zulk een hevige slag tegen een zijner beenen ge kregen, dat het hem onmogelijk is, voorloo- pig zijne werkzaamheden te hervatten. Hoofdplaat. In het Stoombootveer tusschen Vlissingen, Breskens, Hoofdplaat, Ter Neu zen, vice-versa, bedroeg het aantal vervoerde passagiers in de maand Augustus, 193, Hoofdplaat. De heer P. F. Thomas is be noemd tot voorzitter van het Bestuur van den Calamiteusen polder „Hoofdplaat- en Thoinaes." Groede. Blijkens alhier gedane waarnemin gen viel in de maand Augustus 1891 op 17 dagen 123.65 ïn.M. regen en 42.6 m.M. in Aug '93. De windrichting was op 3 dagen N., op 3 N.W., op 3 W., op 15 Z.W., op 6 O., en op 1 N.O. De thermoterssland was des morgens te 8 ure het hoogst den 6en 68° fahr. en het laagst den 13en 59» fahr. De barometerstand op dat uur, het hoogst den 80en 772 m.M. en het laagst den 3en 758 m.M. Hoofdplaat, Na herhaalde oproeping heeft zich voor de betrekking van onderwijzer aan school No. 1, op eene jaarwedde van ƒ550 slechts écn sollicitant aangemeld, en 3 voor die van onderwijzeres in de nuttige hand werken aan beide scholen, op een salaris van ƒ125. IJzendijke, 1 Sept. Heden had alhier ten overstaan van den te Groede resideerenden notaris Hau.macher dc veiling plaats van een woonhuis en erf inet timmermanswerkplaats ter grootte van 1.70 A., waarvan kooper werd de heer C. J. Stunn te Biervliet voor ƒ1050 en van een houtloods en. erf ter grootte van 1.60 A. Kooper werd de heer E. van Staveren alhier voor ƒ400. Schooildijke. Voor de opengevallen be- trekkiug van onderwijzer aan school A. heb ben zich twee sollicitanten aangemeld. Schooildijke. Zondag wordt alhier een concert gegeven door het muziekkorps der werkdadige Burgerwacht der stad Eecloo. Dit wordt gegeven als erkentelijkheid voor dc goede ontvangst, die hen te beurt is ge vallen bij gelegenheid dat dit gezelschap een concert had gegeven te Vlissingen in Au- gnstus. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Eene vrij ergerlijke annonce, inhoudende eene stootende en weerzinwekkende bekend - making, nu reeds 3 achtereenvolgende ma len in uw blad geprijkt hebbende, noopt mij, naar de pen te grijpen, en u mijne ergernis, die bij meer anderen ontstaan is, mede te deelcn. Het is de kennisgeving van den heer Prins Mellema, betrekking hebbende op de onont beerlijke hulp bij de vrouwen, die in veler oogen getuigenis aflegt van een te ver gaand despotisme. Het mankeert er nog maar aan, dat hij geen „geld bij de viscli" vraagt. Ben ik goed ingelicht, dan zal hij ook de apotheek, die hij gedurende eenigen tijd hier heeft opengesteld opruimen, en de gewone zittinguren opheffen. Al neem ik dit slechts onder voorbehoud aan, toch is het niet on mogelijk, dat zulks gebeuren zal, en men den heer Mellema alleen dan te Breskens zien zal, wanner hij wordt geroepen of drin gende gevallen zijne aanwezigheid vorderen of gewensent achten. Intusschen blijven de pogingen, tot het verkrijgen van een eigen geneesheer, op m. i. zeer gunstige voorwaarden, vruchteloos. Ik betreur dat en misschien velen met mij. Geneeskundige hulp is toch waarlijk onmis baar. Doch waar we aan de eene zijde be diend worden door dr, De Glopper van Aar denburg en aan de andere zijde dr. Mellema van Groede ter beschikking hebben, zouden we het misschien met een accoucheuse ook al een heel eind sturen, Me dunkt, wanneer het Gemeentebestuur eens in die richting den weg insloeg. Hoogst waarschijnlijk zou de gemeente dan goedkoo- per terecht kunnen en ik twijfel niet of ve le ingezetenen zouden er evenzeer te vrede j; mede zijn. Van grillen te moeten afhaii sl gen zooals dit nu het geval is, M. d. R. i, vermeen, het gaal te ver. k Ik ben eens benieuwd hoe mijn idee on! p vangen wordt. g Met dank voor de opname, d UEd. dw. Dienaar 1' Q. d Breskens, Sept. '94-. 11 r c De Noord-Amerikaansche staten Min t nesota, Wisconsin en Michigan zijn door cci boschbrand zeer hevig geteisterd. Aan dc bijzonderheden, welke te New. j York ontvangen zijn, ontkenen we het volt geilde De stad Hinckley is geheel vernield. Dezij stad was echter niet zeer groot, want volgeni de laatste volkstelling lelde zij niet mee» dan 600 inwoners. Van deze ingezetenen! zijn echter de meesten omgekomen. In eenl moeras in de nabijheid der stad werden 50| lijken gevonden. De stad had drie kerken! een bank, een school, een dagblad-bureau en vele papiermolens. Van dit alles is nu niets meer over. Dergelijke berichten koinen ook uit de an dere geteisterde streken. „In Wisconsin" zegt de „New-York Ilcrald" „zijn meer dan 000 hoeven vernield. Het aantal der personen, die daar het leven verloren, wordt op 300 geschat. Te Pokegama kwamen 50 personen om, terwijl in de andere plaatsen, welke door het vuur werden vernield, nog incer dan 100 personen het leven verloren. Natuurlijk is het niet mogelijk, daar wegen» erstoriug der telegraaflijnen volledige berich ten ontbreken, reeds te zeggen, hoe groot het aantal der slachtoffers is. Men spreekt cr echter van, dat meer dan 1200 menschen bij deze verschrikkelijke branden zijn omge komen." Het is inderdaad tc hopen, dat deze op. gaven nog overdreven zullen blijken. Zeker is het echter, dat het vuur nu bedwongen is. Sedert Maandag zijn hevige, regens ge vallen, waardoor de vlammen werden gebluscht. De inaterieele schade, door dezen brand ver oorzaakt, wordt geraamd op 12.000.000 doll. Met zekerheid is echter natuurlijk ook dit bedrag nog niet te bepalen. Sedert vele jaren heeft een ongeluk van zoo grooten omvang niet in de Ver. Staten plaats gehad. De inwoners der bedreigde steden achtten het gevaar te gering en ein delijk, toen zij besloten te vluchten, was het te laat. De meeste plaatsen waren omsin geld door een gorael van vuur. Onder den indruk der algenibeue paniek zochten de men schen naar alle kanten een wijkplaats. Zij verloren het hoofd en liepen vaak tegen het vuur in. Vandaar dat op sommige plaatsen meer dan honderd verkoolde lijken bij elkaar werden gevonden. De treinen, welke gereed waren, konden nog vertrekken en de meeste slaagden er in zich door de vlammen, wel ke op vele plaatsen over den weg sloegen, heen te werken. Een trein, met vluchtelin gen uit Minnesota werd vermist. Nu ech ter heetlt deze trein Marquette bereikt, hoe- 1 wel 27 uren na den bepaalden tijd. De rei- 1 zigers, die zich in dezen trein bevonden, heb ben geen lof genoog over de moedige hou ding der spoorweg-beambten, aan wie zij uit sluitend hun redding te danken hebben. „De personen, die zich in de wagens be vonden schrijft een ooggetuige waren nog tot zekere hoogte tegen de vlammen beschut, maar de stoker en de machinist waren geheel onbeschermd. Het eenige, dat zij konden doen, was hun jassen over hun hoofden te werpen en zich zoo veel mogelijk nat te houden. Werd het vuur te erg, dan dook de stoker even in het watervat, ten einde dan weer zijn post in te nemen. Tot j ons leedwezen voegt deze correspondent j er bij weet ik alleen, dat deze moedige man Jack heet. Aan hem zijn velen het behoud van hun leven verplicht." Wegens den rook was het zoo duister, dat alle lichten in den trein moesten worden

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2