voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Zaterdag 8 September 1894. 3e jaargang Lombok. Op een valsch spoor. FEUILLETON. No. 154. H I E Q W S B L A |lf( .W.iii frijn I «OV#l> i MifMBOM 'I ucjiv li dj'* ABONNEMEN T S P 11 IJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENT IEP R IJ S j Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam, 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond, bij den Uitgever C, DIELEMAN, te Breskens Het laat zich begrijpen dat de oorlog tus- iclien de Nederlandsche troepen en de Bali- neezen op Lumbok de algemeene aandacht tot zich blijft trekken. Waren na de ontzettende tijdingen der eerste telegrammen, de later ontvangene we der «enigszins geruststellender, namelijk, dat kapitein Lindgreen met zijn detachement onder de vermisten behoorde en thans terug gevonden zijn, des te droeviger is de wijze waarop ze zijn wedergevonden. Een telegram uit Batavia ineldt dat ge- liosinde kapitein en zijn ondergeschikten de gevangenen der Baliërs zijn, en zich in het Dewa-huis (Ilindoesch bedehuis) bevinden, ivaar zij zich hadden teruggetrokken. De vorst van Lombok bood de uitlevering der 50 gevangenen aan tegen losgeld, zooals het telegram luidde, doch het woord dat .los geld" vertegenwoordigde, kan evenzeer fou tief zijn overgeseind en de bedoeling in zich bevatten onder voorwaarde van het sluiten van den vrede en het terugtrekken der troe pen. Het laat zich aanzien, dat Generaal Vet ter hierop niet zal ingaan, dooh niettemin niets onbeproefd zal laten «in deze dappere mannen uit hun beuarde en levensgevaarlij ke positie te redden. In gansch Nederland is men met deernis getroffen over de nationale ramp, wegens het in Lombok voorgevallene. Onderscheidene jongelieden inet het lot Hau talrijke ougelukkigen bewogen, hebben De vrouw scheen ook in het geheim be trokken te zijn. Dat de dievenlantaarn in de kamer was, daarvan had zij eene onschul dige verklaring gegeven, ja, zij had zells in korte, trekken een prachtig bewijs daaruit ge trokken, dat de onschuld yaD haar man moest bewijzen, Het volkomen gezonde kind moest koorts en kramp goliad hebben, en de Vader .van het kind had juist in den tijd, dat de inbraak gepleegd werd, den weg naar Westerode, die een uur lang was, afgelegd in een uur been en weer om don dokter te halen. Natuurlijk had hij hem niet thuis getroffen, natuurlijk had hij geene boodschap kunnen achterlaten want hij had intus- sehen een bezoek gebracht aan Carlson's 1 geldkast. En toen Ostcn thuis kwain, was het kind genezen, Zoo dacht de schout. En zijne verdenking nam nog toe op het gezicht van Ostcn. Zoo wantrouwend als Jpu had hij nog nooit hoofd en oogen bewo- zich aan het bureau der koloniale reserve aangemeld, om in het Indische, leger iliwnst te nemen ten einde tegen de Baliërs op Lombok op te kunnen treden eh het ge stroomde bloed te kunnen wreken. Een jur. doet., de heer L. den Beer Por- tugael te 's Gravenhage richtte zich tot zij ne. medestudenten om hen op te wekken zich in den wapenhandel te oefenen, en uit eigen beurs eene uitrusting aan te schaffen, cn als dan hunne diensten aan II. M, de Koningin aanbieden, ten einde evenzeer de Baliërs te helpen bevechten. Naar aanleiding van deze oproeping ont ving de heer Den Beer Portugael, van een onzer beroemde mannen het volgende schrij ven „Uw woord vindt weerklank ook in het hart van ouden van dagen. Laat die op liun wijze met u mogen meewerken. Gij roept allen to wapen, die willen maar niet alten die willen, kunnen in hun uitrusting uit eigen middelen voorzien. Laat daarvoor ons, bejaarden, zorgen, Ik stel al vast f 500 voor'uw doel beschikbaar. Wilt gij dit aanbod tot opwekking voor gelijkgezinden publicceren, doe het, maar zonder onderteekening. Ik verlang zeer stel lig ongenoemd te blijven." In anderen geest is men werkzaam om de hand aan den ploeg te slaan voor de nabe staanden van de gesneuvelden, voor zoover noodig, te zorgen, We ontvingen althans onderstaande schrij ven, dat wij waardig achtcu hier een plaats te verleen en: „De berichten uit Lombok, in de laatste gen. liet was of de man al zijne scherp zinnigheid inspande om te weten te komen of de opdracht van dun schout eene eer of een valstrik was. Eindelijk kwamen de mannen in de „roo- de straat" en gingen door de groene deur de plaats over naar de kamer van Carlsen. Deze bracht de slotenmaker naar zijne geld kast, opende zonder moeite de buitendeur en verzocht nu Osten de binnendeur te openen, daar het hem onmogelijk was. Osten onderzocht de sloten, de geslotene ijzeren deur, de open voordeur, paste een paar nachtsleutcls op de ijzeren en zejde tot Carlsen „Die kast is nog op eene nud,erwetsche manier bewerkt. Vroeger meende men in de gelijktijdige werking van twee of meer sleu tels de grootste zekerheid der sluiting te be reiken we weten nu beter." Hij glimlach te. Carlsen vond dat lachen zeer gedwon gen. Een ander ,Z0U het misschien onge dwongen en spotachtig geyonden hebben. Carlsen begon den beneden iuchfsleutel, die in de ijzeren deur vastzat, van links naar rechts 'te bewegen, zonder gevolg. Hij draai de hem nu van rechts naar links, eerst zacht, dagen tot ons gekomen, hebben het Neder landsche volk met weemoed vervuld. Bij een onvcrwachtcn overval sneuvelden zooveel dappere mannen, die daar in die verre gewesten strijden voor de eer van de Nederlandsche vlag. En weduwen en weezen staan als versla gen, nu hun echtgenoot en vtrzorger hun zoo plotseling werd ontrukt. Het uit te koeren pensioen is in de meeste gevallen onvoldoende om aan de kinderen eene behoorlijke opvoeding te verzekeren, Hoe kan men de nagedachtenis dier dap peren beter eeren dan door te zorgen voor hun nagelaten betrekkingen. Engeland en Duitsehland gaven ons nog onlangs een voorbeeld van algemeene deel neming bij nationale rampen. Indien men een fonds bijeenbracht „ter tegemoetkoming in de opvoeding van de vettig erkende kinderen van Officiersen Qnderofi ficieren van het Indische Leger, wier vader voor den vijand is gesneuveld of ten gevolge van bekomen vonden is overleden, dan zou het Nederlandsche Volk daarmede een plicht der dankbaarheid vervullen en een blijk geyep van de waardeering, die in de laatste dngen zoo dikwijls is uitgesproken, Ondergeteekenden hebben zich tqt eeu i'oorloopige Commissie vereenigd en zullen gelden, tot dat doel bestemd, gaarne in ont vangst nemen, Landgenooten 1 offert ieder paar Uw kracht en vermogen, opdat het Indisch Leger een blijk outvange, dat zijn toewijding, zijn zelf opoffering door liet Nederlandsche Vojk met dankbaarheid wordt erkend, u v' toen met kracht. Men hooide .pen dof ge luid, De slotenmaker haalde den nachtsleu tel er uit, zonder- baard. „Het benedenslot is vastgeroest," zeide hij, „de baard van den vorigen sleutel is bij eene poging om te sluiten afgebroken, en zit er nog in. Daarom is de mijne nu ook af gebroken, en daar nu het benedenslot open schijnt te zijn, moet de deur opengaan, als ik zo van boven open." Osten draaide den bovensleutel om, en de deur sprong open, evenals bij Carlsen, Carlsen had het gebeurde, zonder een woord te zeggen, met gespannen aandacht gadege slagen, eene schrede achter Ostcn, Njet de minste ontroering of verlegenheid had hij aan den slotenmaker bemerkt., toen deze bezig was. Zou ten inensch in zoo hooge mate kunnen huichelen Of had Ostcn op weg hierheen het tooneel, dat hij hier zou afspe len, rijpelijk overdacht De schout gevoel de, dat hij tegenover een man stond, die tegen hem \yas opgewassen, die hem in zij ne eenmaal opgevatte overtuiging aan het wankelen bracht, en die hier den toestand bchcerschte, in plaats van door dezen bc- heorscht te worden. Hij had echter geen Elk der ondergeteekenden is bereid bij-= dragen in ontvangst te nemen, die in de bladen zullen worden verantwoord A. L. SCHMIDT Jr„ Pieter Botbstr, 35. J. M. PIJNACKEH HORDIJK, Nassaupirin 30, Jhr. Mr, W, Th, C, VAN DOORN, Laan van Meerdervoort 23. J. A, VAN PER LOEIT, •1. 1', Coenstraat 8. D, A- HQOIJER, Bcziiidenhout 6,Th. De voorlojpige Commissie stelt zóch voor, ook andere belangstellenden uit te noodigen, zich bij haar aan te sluiten en daarna over te gaan tot de benoeming vap eene perma nente Commissie." Intusschen zit de pers niet stil oip hare eritiseerende pijlen af te schieten. Zoo zegt het Handelsblad, dat generaal Vetter blijkbaar niot bedacht was op eénf- gep aanval, Toch moet dons met zeer ster ke macht hebben plaats gehad en is liet on begrijpelijk hoe die ongemerkt heeft kunnen naderen. Een zware verantwoordelijkheid rust op den bevelhebber, Het gebrek aan wafer, aan mondbehoeften, het verlies van yier veld» kanonnen, en wat erger is yan zoovele qffi- cieren en manschappen duf alles ujapkt een hoogst pijnlijken indruk. De Tijd is evenmin op haar gemak, de inhoud van het telegram geeft het blad geen Imogen dunk van het militair beleid op Lom bok, Ten slotte stelt bet prnige vragenop welks beantwoording het Nederlandsche Volk in de yerwacluting leeft. ^ijd om verder, daarover na te denken. Osten had intusschen het benedenslot aan de binneuzijde onderzocht eu zeide j „Als ik het slot herstellen moet, schout, dan moet ik het er afsehfoeveu, tehuis uit elkaar nemen eu den afgebroken baard er uit halen," „Dat zou ik liever niet hebben, kunt ge hef hier niet doen „Ja, als ge een schroevendraaier IjeRt, of als ge er niet tegen liebt, dat ik de» bui tenkant yan liet slot beschadig?" „Vooruit maar riep C'arlsep, Binnen enkele minuten had Osten het slot afgeschroefd en de bedekking er af genomen. Hij haalde nu met een werktuig den baard yan zijn sleutel er uit en liet hem op den grond vallen, als een waardeloos stukje ijzer, Hij kraste met het werktuig in het slot eu haalde er nog een stukje ijzer uit, dat hij in de hand hield, Hij yerble.ekte; hij zag het onderzoekende oog van den schout Tan yreugde stralen en preste de lippen op el kaar toen zeide hij „Wijf ge me uwen sleutel yan dit slot eeps laten zien, schout Carlsen maakte hem van zijn ring los en reikte hem Qstep over. Aan den sleutel

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1