Binnenland. Gemengd Nieuws. bare bouquetteii aangeboden dooï de cchtgc- noote en de dochter van den burgemeester van Middelburg. Enkele heeren, ivien eene onderscheiding te beurt was gevallen, waren eveneens ter plaatse aanwezig. Weldra was de tijd van vertrek daar en verlieten de vorstinnen liet salon, begeleid door Hd Commissaris. Toen ae liocge be zoeksters in den salonwagen stapten, bracht de muziek de volksliederen ten gchoofe, ter wijl de «erewacht Ilen de militaire eer be wees. Een schel gegil werd gehoord, en langzaam nette de koninklijke trein zich in beweging; terwijl HH. MM. nog een laatste groet door de talrij ;e aanwezigen werd toegeroepen. Al ien staarden den trein zoo ver mogelijk na, tot hij achter het geboomte verdween. Te Goes hield de trein zeven minuten stil, waar HH. MM. eene ovatie der schoolkinde ren ontvingen. De Regentes betnondc hare bijzondere tevredenheid met deze bewijzen van sympathie aan het Koninklijke Huis, en onderhield zich aenige oogenblikken met den burgemeester. Ook hier werden de Konin ginnen bouquetlcn aangeboden, en waren ver sieringen aaa bet station aangebracht, terwijl een maisa volks zich op het stations-empla cement verzameld had. Na dit korte oponthoud reed de trein ver der tot Riiland-Bath, het laatste station op Zeeuwsch grondgebied, alwaar jhr. mr. De Brauw uitstapte en met den eerstvolgenden trein naar Middelburg terugkeerde. Zoo behooren dan deze feesten tot de ge schiedenis. In de dagen van 2125 Au gustus heeft niet alleen Middelbnrg, maar gansch Zeeland getoond trouwe aanhangers van het Huis van Oranje te bezitten. De kennismaking inet de jeugdige Konin gin heeft ongetwijfeld de band der monar chale liefde onverbreekbaar geklonken. LOMBOK. Het aanvankelijk succes, dat in Lombok door de onzen was verkregen, met de expe ditie derwaarts, onder gcneraal-majoor -J. A. Vetter, is bitter vergald. Het N. v. d. I). verspreidde Maandag een uit Batavia ontvangen telegram, waarbij ge meld werd, dat onze troepen op Lombok verraderlijk zijn aangevallen. De cavallerie werd verstrooid. De gemeenschap tusschen Mataram en Negara is verbroken. Dit bericht eischte wel is waar nadere bevestiging, maar toch ging er een rilling door elks leden. Bij het ministerie van koloniën was Dins dag nog geen bericht ontvangen. Des avonds van dien dag eerst werd van den Gouver neur-Generaal van Neerlandsch-Indië een ttle- niets meer. Hij behoefde ook niets te zeg gen, want juist was Osten binnengekomen, gereed om been te gaan. Hij had den ring met nachtsleutels en de noodige werktu-'gen in de hand. Carlsen stond op, Osten kuste zijne vrouw en zijn kind en beloofde stipt te twaalf uren tehuis te zullen zijn. De mannen stapten naar bui ten Buil begroette zijn meester met eene vreugde, die hem anders niet eigen was, doch trok zich knorrend van den vreemde ling terug. De naaste weg naar het dorp over weilanden en door boomgaarden werd door beide mannen zonder bijna een woord te zeggen afgelegd. Ieder hield zich met zijne eigen gedachten bezig. Carhen had de vraag van den slotenmaker„wat er dan eigenlijk aan zijne geldkast scheelde?" kort beantwoord met de woorden „dat kan ik zoo niet zeggen, dat moet gezelf maar zien." Hij wilde zich niet in zijne gedachten laten storen hij bracht al heigeen hij in de laat ste oogenblikken geziën en gehoord had met elkaar in verband. De slotenmaker bad zij ne komst bemerkt en was hem ontweken. Hij had eene kleur gekregen, toen 'Carlsen hem zijne boodschap mededeelde, en niet veel lust getoond mede te gaan. Wordt vervolgd.) gram ontvangen, waarin kennis werd gege ven, dat Generaal Vetter meldt dat des avonds ■11 nur van den 25en Aug. Negara, waar volgens de laatste mail-berichten liet hoofd kwartier onzer troepen gevestigd is, overval len is. De beschieting duurde ook den vol genden dag. De verliezen in den loop van den 20en waren 14 dooden, terwijl er 85 gewonden waren. Alles werkte blijkbaar togenwater was «iet te bekomen, fourageering («mogelijk, terwijl de verliezen toenemend waren. Des middags te 8 uur trokken onze troepen zich terug naar Mataram, met achterlating van verschillende goederen, teneinde de gewon den in de wagens te kunnen vervoeren. On derweg werden nog hevige verliezen geleden. In Mataram was ile loestand nog slechter. Het bivak was prijs gegeven. Des avonds te 8 uur kwam een kolonne onder aanvoe ring van Rijleveld uit het binnenland aan rukken, die evenzeer zware verliezen had ge leden. Levensmiddelen ontbraken. Het bi vak was niet te bereiken. De gemeenschap met Amperan was verbroktn. Wijl het leger tusschen Tjakra en Mataram was ingesloten, was aanvallenderwijs optreden onmogelijk, terwijl de toestand, door verzwakking van het aantal manschappen wegens het toenemend getal gewonden, onhoudbaar was. In der. morgen van den 27en werd door omtrekking zuidwaarts teruggetrokken op Ampenan. Toen waren de verliezen betrek kelijk gering. Gesneuveld zijn 4 officieren en 03 minderengewond 12 officieren en 153 minderen, terwijl te Mataram 4 veldka nonnen achter gelaten zijn. Omtrent deko- lonne-Lawictc van Pabst, die in het binnen land is, was niets bekend. De oorlogschepen debarceerden 200 man en lan lingsgeschut te Ampenan. Een particulier telegram uit Batavia aan liet N. t'. d. D. meldt, dat de kolonne on der aanvoer van den luit-kol. Lawick zware verliezen heeft geleden. De nameu van hen, die sneuvelden zijn Generaal-inajoor P. P. II. van Ham, luit.- kol. inf. P. van Lawick van Pabst, kapt. inf. J. C. Lindgreen, le luit. inf. J. W. Abe leven id. Art. II. H. S. Boersma, 2e luit. inf., L. G. Musquetier, id. jhr. P. A. Gal- ting van Geusau, id. E. Kolff' en le luit.- adj. II. Kotting. Bovendien zijn 7 oversten zwaar en 4 licht gewond, terwijl de kapitein der inf. A. E. Kamerman onder de vermisten behoort. BRESKEXS, 31 Augustus 1894. De ontvangsten van de Stoomtram-maat schappij Breskens-Maldeghem, bedroegen ge durende de maand Juli 1894 ƒ5083.18» te gen ƒ5044.76» in Juni 1893. Sedert 1 Januari 1894 bedroegen deze ƒ32.210.80" tegen ƒ34.725,44 gedurende dal tijdvak in 1893. Zaterdag ankerde te Vlissingen ter rce- de de Duitsche brik Adelheid, kapitein Stalil, komende van Antwerpen, met bestemming naar Dantzig, omdat zich onder de beman ning verschijnselen van cholera voordeden. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ver leend en werd de barak aan het fort Ram- mekens, bestemd tot opr.ame van choleralij- ders aan boord van schepen, in orde gebracht. Een persoon is overleden, terwijl nog 3 aangetast zijn. Deze zijn echter herstellende. liet schip werd ontsmet. Ds. Q. J. ten Brurnmeler Andriessen, pred. bij de Ned. Herv. gem. te Zuidzande heeft een beroep ontvangen naar die ge meente te Driehuizen en Zuid-Schermer. Tot lid van den Gemeenteraad van Ter Neuzen, in plaats van den Wethouder mr. J. P. Dronkcrs, is gekozen, de heer L. J. van der Moer (1.) met 211 van de 400 stemmen. De heer J. P. van Herp (a.-r.) bekwam er 189. ©c beer J. P. Vergouwen, hoofd der Chr. school, vroeger te Oostburg, thans te Franeker, is benoemd als directeur eener al daar opgerichte Chr. Normaalschool. Door Ged. Staten van Zeeland is be paald, dat de in 1893 ingedijkte polder in den Brakman onder Biervliet, den naam van „Koninginnepolder" zal dragen. In de voormiddag-godsdienstoefening der Ned. herv. gem. te Biervliet, nam de heer E. Reudink, die gedurende 5 jaren die gemeente als godsdienstonderwijzer had be diend, afscheid van zijne leden, naar aanlei ding van Markus 7 37. Na het einde der plechtigheid bracht de consulent dezer gemeente, ds. Dijkman van Breskens, zijn welgcmcenden dank aan den heer Reudink voor de verdienstelijke wijze, waarop hij in Biervliet was werkzaam ge weest, en wenschte hem alles goeds toe in zijne nieuwe gemeente. De talrijke schare zong den scheidenden prediker het bekende 3e vers van Psalm 134 toe. Een der gewonde matrozen bij bet "springen van een stoomjiijp op Mr. Ms. pant- serschip „Stier" is Woensdag te Vlissingen overleden. Wegens mededecling van den. inspec teur over het loodswezen in het 6e district zijn in het vaarwater van Hoofdplaat, tus schen Hoofdplaat en Breskens, aan den N. kant van het vaarwater, twee stompe tonnen gemerkt no. 1 eu 2, bijgelegd. Tot gemeente-ontvanger te Sluis is be" noemd de heer A. J. Borghstijn, gem.-secr. inet 4 van de 5 stemmen, waarvan 1 blan co was. Sluis. Dezer dagen had in het kanaal van hier naar Brugge een treurig ongeval plaats. Toen een jongen nabij Daninio in het kanaal zat te hengelen viel hij in het water en werd er later levenloos uitgehaald. Ileille. Toen de vrouw van den landbou wer B Maandag de kalveren drinken ging brengen brak zij bij het overstappen van de heg haar knie. Oostburg', 29 Aug. '94. Heden hield al hier het bestuur van liet onlangs opgerichte Departement Zeeuwsch-Vlaauderen W. D. der Evangelische Maatschappij, bedoelende de bestrijding van het Ultramontanisme, zij ne eerste vergadering. Tot Secretaris-Penningmeester werd bij eer ste stemming verkozen de heer G. Hofstede, predikant te Aardenburg, tot voorzitter werd de heer S. G. Gecrtsema Beckcringli door het lot aangewezen tegenover den heer W. H. II. Dijkman, die een gelijk aantal stem men verkreeg. Voorts hebben nog in het bestuur zitting de hrn H. G. Hammaeher en G. L. Krol. Besloten werd den Agent der Ev. Maat schappij in het eind van October en in het begin van November op onderscheidene plaat sen in dit district te doen optreden teneinde het doel der maatschappij bekend te maken. - Zondag viel een man te Maldeghem uit een perenboom met het noodlottig ge volg, dat hij op de plaats dood bleef, Aurdcnburg. In deze gemeente doen zich gevallen van de varkensziekte voor. Een daaraan gestorven varken, is onder toezicht der politie begraven. Aardenburg. Ter eere van mr. Henne- quin's benoeming tot ridder van den Nedcrl, Leeuw, wapperden Zaterdag alhier uit vele woningen de nationale driekleur, terwijl den benoemden des avonds in de sociëteit „Spoor tot vriendschap", door het muziekgezelschap eene serenade werd gebracht. Groede, 30 Aug. Heden had ten raad- huize alhier de aanbesteding plaats van diver se benoodigdheden voor de verlichting en verwarming, ten behoeve der gemeente. Laagste inschrijvers waren, voor Petrole um, J. de Hondt en Wed. A. de Groote, beiden a ƒ5,60 per 108 Liter; bij loting aan wed. de Groote gegund. Steenkolen j J, G. Meijer Sr. voor ƒ12.95 de Engelsclie en il ƒ10.90 de Ruhr-Kolcfi, per 1000 KG. Lumpglazen Wed. Iz. Golijn voor 8 et. per stuk; Lampkatoen dezelfde a 18 ct. per meter, voor welke laagste inschrijvingssommen de j leveringen zijn gegund, terwijl het aanma ken der kachels en de levering van het daar toe benoodigde aan de Wed. Colijn is ge gund voor ƒ30. Te llillegom heeft Maandag het. vol— gende plaats gehad. Joh. van den Akker en zijn zoon leefden reeds lang in onmin. Ook de knecht van don vader moest het vaak bij den zoon ontgelden. Maandagmiddag verliet de zoon zijn schip met een stok gewapend om den knecht te mishandelen. De vader belette dit. De knecht liep weg en de zoon ging hem na. De vader volgde en ook de moeder, waarop een woordenwisseling ont stond tusschen de ouders en den zoon. De zoon gaf aan zijne moeder een hevigen slag op hel hoofd, waardoor zij duizelde. Hierop ontstond een worsteling tusschen vader en zoon, waarvar, de eerste intusschen den slok had heet genomen. De worstelenden werden gescheiden door den veldwachter Pardoen. Deze nam den vader mede, die na nog een pas of twintig te hebben geloopen, dood neer viel. De zoon werd gearresteerd en zeide blijde te wezen dat zijn vader dood was. „Het moest er toch van komen, hij of ik", zeide hij nog. De justitie uit Haarlem en twee geneeshee- ren waren Dinsdagmiddag te Hillegoin. Het lijk zal worden geschouwd. In de nabijheid der gemeente Ilarlin- gen geraakte een kind in de Bolswarder vaart. Een flink zwemmer, J. lloutsma, in eene weide aan het hooien, begaf zich te water en greep bet kind maar liet het dadelijk weder los en zakte in de diepte weg. Door het werk verhit lieert ongetwijfeld de koude van het water hem bevangen eerst in den nacht heeft men zijn lijk gevonden. Ilct kind, door den stroom naar den kant gedreven, werd door andere hooiers gered. De overledene, 34 jaar oud, laat eene vrouw en twee jonge kinderen achter. Men schrijft uil Den Haag In verschillende stadswijken werden voor al bij handelaren in boter en kaas in den laatsteu tijd valsche rijksdaalders in betaling gegeven door eene vrouw die eieren kocht en ook nog bestellingen opgaf aan adressen, wel ke echter later verzonnen bleken te zijn. De rijksdaalders waren zoodanig nagemaakt, dat bij eenigszins nauwkeurige beschouwing de valschheid merkbaar was, en dientenge volge bleef het in den regel bij eene éérste uitgifte en kwamen de muntstukken dan ook spoedig op het politie-commissariaat terecht. Niettegenstaande het ijverig onderzoek door de politie ingesteld, kon tot nu toe nog geen lieht in deze zaak worden ontstoken. Maandagochtend kwam nu wederom een winkelierster zich beklagen dat haar door een vrouw een rijksdaalder in betaling was gege ven, welk munlstuk bleek valseh te zijn. Zij meende in haar, die het geldstuk gaf, een vrouw te herkennen die vroeger in de Erederikstraat eene groentennering dreef. Geholpen door deze aanwijzing, wist de recherche Maandagmiddag de woonplaats dier vrouw uit te vinden. Bij ingesteld onderzoek in hare tegenwoor dige woning aan de Kettingstraat, bleek wel dra dat men aan het Juiste adres was. Niet alleen toch werden valsche rijksdaalders ge vonden, maar tevens gereedschappen welke voor vervaardiging der muntstukken noodig zijn geweest. Deze voorwerpen waren onder den schoor steen verborgen. De 24 jarige vrouw leefde alhier met een Duitscher, die vroeger reeds als zonder mid delen van bestaan over de grenzen werd gezet. Beiden zijn des avonds in arrest genomen. Nader verneemt men aangaande de aan houding van de twee personen, verdacht van

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2