voor Zeeuwscli-Vlaanderen. it Koninklijk Inzonk o. 153 Zaterdag 1 September 1894. 3e jaargang 25 Aug. 1894. p een valsch spoor. aan Walcheren. FEUILLETON. gaf' NIEUWSBLAD ABONNEMENT SP II IJ S Per 3 maanden 40 ccnt.sfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V E R T E N T I E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote lettere naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. ials we in ons vorig nummer reeds met mkel woord hebben medegedeeld waren ag de bezoeken aan verschillende open gebouwen en inrichtingen aan de orde. 10 ure reed de Koningin-Regentes in ;cwone rijtuig en inet klein gevolg, uit. :t eerste gold het bezoek aan het Ge sgebouw. H.' M. werd aan de stoep mgen door den heer inr. A. van Rei- ■erg Versluijs, president der bali. de vestibule hadden zich de overige, i der balie geschaard, terwijl hot dienst- meel op der, achtergrond der vestibule post gevat. M. werd door den president tot aan- en een fotographie aangeboden van een prachtige tapijtbehangsels, nder dankzegging voor de aangename angst in het gerechtsgebouw, begaf H. óch naar het Gasthuis, dat voor dit be zeer keurig was ingericht, e president der regenten hield een har re toespraak, waarna hij de Koningin- ;ntes uitnoodigde de verschillende appar- snten te bezichtigen. Yoor elke zieke II. Al. een woord van vertroosting over •eikte allen een bouquetje over. ierop reed Koningin Emuia naar de Ab- terug oni dc jeugdige Koningin, al te t halen. ■Een gelukkige dag, Hetty,," had Osten sn zijne vrouw gezegd, toeu hij met den aut binnenkwam, „waarop schout Carlsen en drempel betreedt. Ilij is, zooals ge it, de vrederechter dezer plaats, en zal ons, of hij als klant komt of niet, eene ge reeks vreedzame dagen brengen." Deze woorden waren met warmte wel t te opgewonden, dacht Carlsen ge- oken, terwijl Osten den schout een stoel ibood. Deze naui plaats, doch wees het ii aangeboden ontbijt beslist af. „Ik kom inderdaad als klant," zeide hij, laar er is haast bij, ik heb uwe hulp drill ed noodig, oogenblikkelijk, mijnheer Os- i „Om* 's hemels wil, wat is er dan ge urd riep de vrouw in haren cigenaardi- ii tongval. „Ik moet noodzakelijk terstond mijne geld ist openen en kan het niet," antwoordde Beide vorstinnen werden door het talrijke publiek warm toegejuicht. Daarna werd een bezoek gebracht aan de Nieuwe Kerk, die inwendig netjes versierd was. HH. MM. werden ontvangen door den heer M. de Mol, president-kerkvoogd der Ned. Ilerv. gem., die den Koninginnen har telijk welkom heette. Bij do bezichtiging van het fraaie gebouw, werd door ds Poort, toen HH. MM. tot bij den preekstoel waren genaderd, een korte teestrede ter begroeting lier vorstinnen uitgesproken, waarvoor de Re gentes uit naam der Koningin lid. dank betuigde. Iu het Burger-weeshuis werden HH. MM. door een tweetal meisjes bouquetten aange boden. In de ontvangzaal werden de Ko ninginnen namens het bestuur der Godshui zen en de regentessen van dit weeshuis met een welkomstwoord door deti heer inr. A. P. Suouek Hurgronje begroet. Door de weezen werd een lied ter begroe ting van lllf. MM. gezongen, waarna Zij in een nieuw Album Hunne handteckeniiig plaat sten. liet pas volgeteekende album, was eveneens aangevangen inet de handtcekcning van II. M. Koningin Sophia. Van daar keerden de vorstinnen naar het paleis terug om te dejeuneeren. Jlir. nir. de Brauw, voerde andermaal als afscheid op dit bezoek, het woord, nogmaals getuigenis afleggende van de trouwe aanhan kelijkheid van de Zeeuwen aan liet Oude Stamhuis van Oranje. De Regentes dankte den Commissaris der Koningin voor de vrien delijke woorden, en verzekerde dat zoowel de Koningin als zij zelve, van het bezoek aan Carlsen, terwijl hij Osten scherp aanzag. Hij deed zulks echter te vergeefs, indien hij iets wilde uitvorschen want Osten had zich in dezelfde seconde omgekeerd, oin eene floscli ouden Nordhauser tusschen de knieën te ontsurken. De kurk zat zeer vast. „Da! zal ik nauwelijks kunnen doen," zei- de Osten met vuurrood gelaat, „ge kunt niet gelooven, sellout, hoevelen onzer dorpsgenoo- ten vandaag reeds dringend werk bij me be steld hebben. Ze zijn u voor geweest, schout, en ik kan moeilijk anders helpen dan in volg orde der bestellingen." „De schurk vreest den verpletterden in druk," zeide Carlsen in zichzelven, maar hardop zeide hij „Is het u voldoende, wanneer schout Carlson u de belofte geeft, dat hij instaat voor alle nadeclen, die er uit kuuuon voortkomen, wanneer |gc hein eerst liclpt?" Carlsen bemerkte duidelijk hoe juf frouw Osten haren man door tcekeneu zocht over te halen toe te stemmen. „Goed," zeide Osten, als u zulks op u neemt, schout, dan kan ik er niets tegeu hebbenik zondig dan onder be.t gebod van het hoogst gezag van het dorp. Sta me in- tusschen toe, even van kleeding te vsrwjsse- Zceland zeer gelukkige en dierbare herinne ringen zullen bewaren. Na het dejeuner werden de bezoeken voort gezet. Het eerst ging het naar het alge meen Armweeshuis. Het gebomv was een voudig doch net versierd. Een tweetal meis jes strooiden bloemen en een ander tweetal boden HH. MM. bouquetten aan. Mr. A. 1'. Snouck Hurgronje voornoemd begroette de Koninginnen ook in dit gebouw. De weezen zongen een welkoinsgroet op de wijze van het Wilhelmus volgens de oude toonzetting. De Koningin-Regentes onderhield zich enke le oogenblikken met de bimienmoeder van het gesticht. Door den fraaien tuin werd alsnu een bezoek gebracht aan het oude mannen- en vrouwenhuis, waar de verschillende loka len werden bezichtigd. Daarna was liet gebouw van liet Zeeuwsch genootschap der Wetenschappen aan de beurt. Een prachtige baldakijn was aan don in gang aangebracht. Door een paar jonge da mes werden 1111. MM. bij het binnentreden van dit gebouw bouquetten overhandigd, die dankbaar werden aanvaard. Door den heer dr. II. Japikse, president van het Genoot schap, werden de Koninginnen ontvangen. HH. MM. werden vervolgens een 17-tal photographiën aangeboden betrekking heb bende zoowel op de flinke zalen als eenige belangwekkende voorwerpen enz. van het ge bouw. Na het bezoek aan dit gebouw, maakten HH. MM. den Heil nog restenden tijd ten nutte, om opnieuw de oudheidkamer ten raadhuize te bezichtigen vervolgens namen len." Daarna verliet hij buigend de kamer. „Ge hebt daar eene zeer mooie nachtlan taarn," zeide Carlsen tot juffrouw Osten, toen zij tegenover elkaar aan tafel zaten. „Die hebben we uit Amerika meegebracht" antwoordde zij, „mijn mau gebruikte ze daar vaak bij zijne nachtelijke tochten. Hier in deze onbekende streek is ze hem eene enke le maal van dienst geweest, als hij somtijds 's nachts om het kind naar dtn dokter te Westerode moest. Men kan ze gemakkelijk iu den jaszak dragen," „Ja, ja," zeide Carlsen, alsof de geschie denis dezer lantaarn hem geheel onverschil lig was. „Maar in den laatsten tijd heeft uw man de lantaarn zeker niet noodig ge had om naar den dokter te gaan, want uw kindje slaapt zoo gezond en rustig „Ach," viel de bezorgde moeder hem in de rede, „in den afgeloopen nacht waren we zoo beangst. Ons kindje krijgt tanden. Te gen middernacht werd het heel erg. Ik had diodeljjken angst. Daar kwam gelukkig mijn man thuis," „Tegeu middernacht vraagde Carlsen on- geloovig„toen was hij nog in de herberg.'' „Ja, hij moet zeer hard naar huis geloo- Zij de vloeschhal in oogensehouw, terwijl de marktversiering toen bekeken werd Daarna begaven de Kouingiunon zioli naar het raadhuis alwaar Hen van wego bet ge meentebestuur een diner werd aangeboden. Door den burgemeester, jlir. mr. Soho- ror, werd een toast uitgebracht op HH. MM., die door do Regentes hartelijk werd beant woord. Des avonds zou de gonde.ltooht, waarnaar velen reikhalzend uitzagen, plaats vinden. Het wedor leende zich daartoe dan ook uit stekend, want het was bijzonder prachtig. Een tiental verschillende vaartuigen door tal van lampions en giorno's verlicht gleed door liet water. liet was een keurig schouwspel. Aan de voetbrug over liet kanaal werd halt gehoudenaldaar werd een prachtig vuur werk ontstoken waarin het nationaliteitsge voel en de verknochtheid van Oranje, inet. vlammende letters uitblonk, waarvan de Ko ninginnen door hunne aanwezigheid getuige waren. Het Molenwater, dat weder schitterend verlicht was, werd ook door de Koninginnen bezocht. Den 25e Augustus, de dag van het vertrek leverde des morgens vroeg een buitengewone drukte op de straat, die te circa 9 ure haar toppunt scheen te bereiken. Om dien tijd plaatste de eerewacht der dd. schutterij, zieli voor het palcis in de Abdij, terwijl eene on afzienbare menigte zich naar het station be- Toen de Koninginnen daar waren aange komen, bevonden zich reeds veje autoriteiten in het gebouw. Hier werden HH. MM, kost. pon zijn," vervolgde zij, „want hij kwam hijgende thuis, en toeu ik hem zeide, dat onze. kleine Hein erg ziek was, gaf hij me gauw een kus en ook het kind, nam de lan taarn, haalde in zijne kamer nog een overjas en snelde toen weg naar Wc derodo naar den dokter." „Zoo, en bracht hij dei» dokter mee, toen hij terugkwam vraagde Carlsen, zijne adem- looze spanning zoo goed mogelijk verbergend, „Neen, dat niet" antwoordde juffrouw Os ten," hij kwam pas na oenen terug," „Na eenen herhaalde Carlsen, alsof hij in stilte den duur van den weg naar Wes terode heen en weer berekende. „Ja, na eenen," herhaalde ook juffrouw Osten. „Hij zag er zeer ongelukkig uithij had den dokter niet thuis gevonden, ook de oude meid niet, zoodat hij geene boodschap kon achterlaten. Hij herinnerde zich haar op het feest gezien te hebben. Nu, geluk kig had de ziekte bij |nt kind in dien tijd eene gunstige wending genomen. Toen hij terugkwam, lag het kind rustig te slapen, evenals nu. Ilij veegde hi t zweet van zijn voorhoofd." Carlsen vroeg of antwoordde in het geheel

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1