GEBR, ERASMUS, Broeken si Testen, PUIKS NOOBD-BRABANDSCHE leien en Petten, KINDERPAKJES schoenen cn laarzen Handelsberichten. Adyertentiën. Iet financieclc Nieuws. Manscostumes, Metsel-materialen, De Rentenier Ontvangen ran den Gemeenteraad werd gepresideerd dour den burgemeester en bijgewoond [door alle leden. Na voorlezing en goedkeuring der notu len van de vorige zitting werd door den voorzitter medegedeeld, a. dat de aanbeste ding van de benoodigdheden voor de verlich ting en de verwarming ten behoeve der ge meente zoude plaats hebben op Donderdag 28 dezer, en b dat de burgemeester de ge meente zal vertegenwoordigen op de audiën tie bij H. M. de Koningin-Regentes. Vastgesteld werd de gcuieente-rekcning over 1893, waarbij door den heer De Roo enkele opmerkingen ten beste werden gegeven o. a. wees hij er op dal de post „archief" op de hegrooting voor memorie was uitgetrokken, doch dat de rekening toch eene uitgaat' van ƒ89.98 aanwees. De voorz. zegt, dat bij het opmaken der begrooting niet is voorzien dat er archief bermen zouden, moeten gemaakt worden. Bovendien is dit een post waaraan door den IUad bij af- en overschrijving zijne goedkeu- is verleend. De heer De Roo vraagt nog even de cijlers te mogen weten van het inbinden van schoolboekjes. De voorzitter deelt dienaangaande mede, dat 350 boekjes zijn gebonden tot ecl. bedrag van ƒ78.75. De heer de Roo merkte daarbij op, dat dit per stuk 225 cent zoude wezen aange zien dit bedrag hem te hoog voorkomt, ves tigt hij de aandacht van Burg. en AA'eth. op ten goedkooper adres. Do voorzitter zeide dat de origineeje nota niet is gcspccificerd. Kr zal echter een groo- ter aantal geweest zijn met het oog op de eenheidsprijs. Het hoofd der school heeft genoenulc per soon met dat werk belast en wijl de ge meente goedkoop bediend wordt is er geen reden om te veranderen. De heer Fremouw vroeg daarop, of de levering van de schoolbehoeften niet zou kunnen geschieden door den boekhandelaar Diêleman te Breskens. De tegenwoordige leverancier woont niet alleen buiten het di strict, maar ook buiten de provincie. De voorzitter beantwoordde deze vraag ongeveer in dcnzelfden geest als die van den heef de Roo. We worden goed cu goedkoop bediend, zonder daarom op die hoedanighe den van anderen te willen afdingen. Ook dit wordt aan het hoofd der school overgelaten. De rekening geeft tot geene verdere aan merkingen aanleiding, cn zal aan Ged. Sta ten worden opgezonden. Voor de periodieke aftreding van de hee- ren A. Risseeuw Pz. en J. A. Risseeuw A.J.z., als leden in het college van zetters, werden de volgende dubbeltallen opgemaakt als lo candidaat A. Risseeuw Pz. met 4, 2e J. A. Risseeuw A.Jz. met 6, 3e Joz. de Bruijue en 4e L. J. Roggeband, beiden met 7 stem men. De beer J. A. Risseeuw verklaarde eene eventuëele herbenoeming weder aan te ne men en betuigde de vergadering zijnen dank voor het in hem gestelde vertrouwen. De door het Alg. burg. Armbestuur aan geboden begrooting werd goedgekeurd en «le gevraagde verhooging van de subsidie ad 25 toegestaan. De gemeente-begrooting voor 1895 werd den raad aangeboden en zal voor de leden ter- visie gelegd worden. De posten zoowel van ontvangsten als uit gaven, wijzen zeer weinig y.erselTil aan met die van dit dienstjaar. Waar die cijfers verschillen werden deze door den voorzitter toegelicht als volgt Aan vergunningsrechten zal ƒ540 worden ontvangen in plaats van ƒ420 zooals gewoon was. Onder de kosten van meubilair van 'het gemeentehuis, is opgenomen het aan schaffen van eep kachel in de sccretairic bet hangdn van een spiegel in de raadzaal en liet plaatsen van tweidal .ornamenten, n., busten van H. M. de Koningin-regentes en van H. M, Koningin AYilhelmipa. Burg. eu Weth. waren van oordeel een spiegel met een effen vergulden rand te ne men doch de heer de Roo achtte een rand yait euivre polis beter. De voorzitter zal te zijner tijd in dien geest werkzaam zijn. Op het onderhoud van den toren is 300 minder geraamd, op id. riolen, slooten, enz. ƒ100, op id. wegen en voetpaden 100; op straten, wegen, pleinen enz. ƒ400, id. schoolgebouw eu onderwijzerswoning is verhoogd met ƒ800, wegens een nieuw te leggen dak. De heer Fremouw wees te dezer gelegen heid op het walgelijke tooueel, dat hij het uitgaan der openbare school steeds plaats vindttegen de in de nabijheid staande schu ren worden door de jongens kleine behoef ten geil aap. Vele eigenaars dier schuren hebben daar last van. Daarom wenschte hij een voorstel tot het plaatsen van een water plaats in dien omtreK onder de aandacht van Burg. eu Weth. te brengen. De voorzitter van de noodzakelijkheid tot plaatsing derzelve overtuigd^ zal de zaak Burg. en Weth. in overweging nemen. Een door den lieer Fremouw overgelegde tcekening werd onder dankzegging aanvaard. Bij den post „subsidie bewaarschool", ont spon zich een vrij levendig debat, tusschen den voorzitter cn de heeren .de Roo en llainmacher. De voorzitter zette uitvoerig uiteen, dat de wijze waarop het beheer der bew aarschool plaats heelt, tot een onvermijdelijk failliet moet leiden. De subsidien van de gemeente en hst Nut, bedragen gezamenlijk ƒ400, maar op den duur zal deze som wel niet meer vol doende blijken. Het is bovendien niet ..n- waarsehijnlijk dat het subsidie van het Nut zal verminderd worden. Waar op de gem- bagrouting voor 1895 opnieuw een bedrag van ƒ200 als subsidie voor de bewaarschool is uitgetrokken, daar hebben Burg. en Weth. geineend een ernstig woord van waarschu - wing aan het adres van liet Bestuur der be waarschool te moeten doen hoeren. Reeds vóór dezen hebben B. en W. zulks moeten doen, (Joch het ontbrak hun aan de uoudige bewijsstukken om huil inissieveu daartoe op te gronden. Thans hebben zij in de overgelegde rekening een bewijs in handen, die hun thans noodzaakt in de openbare vergadering een onkel woord van waarschuwing te laten hooren. Op de begrooting der bewaarschool voor 1893 komt voor onderhoud een pust voor ter grootte van ƒ50, terwijl de rekening een bedrag van ƒ105 aanwijst als uitgaaf voor onderhoudzoo blijkt dan dat het sub sidie der gemeente niet wordt gebruikt, voor het doel waarvoor het gegeven wordt. Burg. en Weth. zijn alzoo noch tegenover den Raad, noch tegenover de Gemeente verantwoord voor de voorstellen, die zij ten opzichte van het verleencn van subsidies doen. De heer «lc Roo wees er den voorzitter op, dat het plaatsen van den muur onvermij delijk was als scheiding van de speelplaats eji liet erf van anderen, Bovendien strookte dit in het belang van de gezondheid der kinderen, daar een ondragelijke reuk werd waargenomen. De voorzitter wilde de noodzakelijkheid van dien muur niet betwisten, maar wel kwam hij op, tegen de wijze waarop met het subsidie der gemeente werd omgesprongen. Afwijkingen van de begroeting als waarvan de rekening nu het 'bewijs is, konden het toekennen van een subsidie niet erlangen. De inrichting is te weelderig tegenover de inkomsten, en de kom te klein tegenover liet doel dal de vereeniging voor oogen stelt. Als bewaarschool, in den zin yan vooibcrei.- deude klasse voor de openbare school kan zij met het oog op de financiën niet blijven bestaan, omdat het aantal betalende schoolgaande kinderen, te gering is. Als bewaarplaats van kinderen, zoude zij echter eene uitstekende inrichting wezen dan toch kon de vyeelde van een onderwijzeres op eene jaarwedde van ƒ300 gemist worden. Als voorbeeld wees de voorzitter op de bewaar school te Breskens, die als hoofdbron van inkomsten een vrij gropt aantal cprjtribuee- rende donateurs en leden bezit. In dien geest diende ook de vereeniging te Groede werkzaam te zijn. De heer de Roo zeide, dat de gemeente school juist vau de voorbereidende schóól profiteerde. De lieer Hanimaeher zelle als zijne mea ning, uiteen, dat de vereeniging ecu hooger subsidie van het Nut zoude hebben ontvan gen, indien, aan zijn indertijd geuit idee was tegemoet gekomen. Zoo toen aan zijn ver langen was voldaan geworden, dan zou de gemeente een hooger subsidie hebben toege staan en zoude hoogstwaarschijnlijk het Nut meer hebben gegeven. Dat toch zou voor zeker het leven der bewaarschool verlengd hebben en zou een uitstel van executie ge volgd zijn. De heer de Rjo zeide te hebben opge merkt, dat het formeele bezwaar van Burg. cn AVeth. berust, op de afwijkingen vau de begrooting. De voorzitter antwoordde hierop in be vestigenden zin. Wanneer het gevraagde subsidie wordt uitgegeven aan zaken, waar voor het niet wordt gegeven, dan zullen Burg cu AVeth. niet meer bereid gevonden worden om voorstellen tot het verleenen van een dergelijke subsidie te doen. Ditmaal besloot de Raad echter het ge vraagd subsidie toe te staan. De begrooting wees ten slotte een post van ongeveer ƒ500 aan voor onvoorziene uitgaven. Ten slotte deelde de voorzitter nog mede, dal op een destijds door Burg. cn AVeth. ge nomen besluit om de van de herstelde stra ten afkomende keien uit de hand te ver- koopen is terug gekomen, en deze keien t hans aan belanghebbenden kosteloos worden afgestaan tot het aanleggen van zijkanten aan de openbare straat, die niet door af- lieiiiingen als anderzins zijn afgesloten. Het zal ongetwijfeld ten goede komen aan het onderhoud der straten. Niets meer te behandelen zijnde en nie mand meer het woord verlangende sloot de voorzitter onder dankzegging voor de tegen woordigheid der leden, Je vergadering. Predikbeurten. Ned, Heuv. Kruk, Zondag 20 Aug. 1894, plaats. tijll. n a a m, Biervliet vm, 9 u dhr. Reudink. Afscheidsrede. a nm. O ti ds. Dijkman. Breskens vm. 9 u ds. Mantz, n nm. 1 u Bijbelbespreking. Groede vm. 9 u ds. Krol. Hoofdplaat pm. 2 a ds. Beekeringh, Nieuwvliet nm. 2 u ds. Krol, Sehoondijke vm. 9 ii ds. Beekeringh. IJzendijke vm. 9 n ds. Wijnmalen, Ev, Lutu, Gemeente, Groede vip. 9 u ds. Frcgeres, Evangelisatie. Sehoondijke nm. 2 u dhr. Reudink. OOSTBURG, 22 Aug. Nieuwe tarwe f 5.51) f 0.00 f 0.00 Rogge 4.50 4,70 4,90 Wintergerst 0,00 0,00 0,00 Zouiergerst 0,00 0,00 0,00 Hayer per 100 kilo 0.75 7,25 7,50 Paardeboonen 5,50 0,75 7,00 Groene erwten 0,00 0,25 0.50 Koolzaad 0.00 0,00 0,00 Ondergeteekende verklaart al leen die vrouwen te zullen hel pen, die hem te voren besproken hebben en bij 't al of niet roepen der hulp, 't zelfde bedrag in re kening te zullen brengen. J. PRINS MËLLEMA, Arts. Abonneert op: De Kleine Kapitalist (15de jaahgang 1894-j Verschijnt Dinsdag-, Donderdag:- en Zaterdagnamiddag. Dit blad vermeldt in elk Nummer de offi- oieele Beu rsnoteering van denzeifden en van den vorigen dag en is in alle opzichten een volledige en betrouwbare gids yoor den Effec tenbezitter. Prijs per 12 maanden franco per post ƒ6.r Met AA'ekelijksehe Restantenlijst. 8. Voor Buitenland en Koloniën -f- extra-porto, Financieel \V e e k b 1 a d. (11de jaargang 1894. Verschijnt eiken Woensdag. Dit blad vermeldt alle uillotiugen en ver-, der in beknopten vorm alles, wat een ieder die Effecten bezit (al is het nog zoo weinig) eten moet. Prijs per jaar, franco per post. fi.— Met Wekelijksche Restantenlijst 5. A oor Buitenland en Koloniën extra-porto. Beideb bladen vermelden ook alle uitlotin gen van Gemeoufalijke-, AA'atersehaps- éh Kerkelijke leeningen, Proefnummers zijn op aanvrage gratis veT-. rijgbaar en Abonnementen (uelke den lstn van elke maand kunnen ingaan) worden aan genomen bij den Uitgever van het Nieuws blad te Breskens, en aan de Bureelen van b ivenomschreven bladen HEERENRRACHT, 193 AMSTERDAM. Holcnstraat, (wroette, in gemaakte kleedereu, berichten do ontvangst EEN ER NETT E COLLECTlE van af ƒ9.50 tot ƒ28. COSTUMES VOOl! JONGEN van af ƒ4.50 tot ƒ12. van af ƒ1.40. van af ƒ1.25 tot /0, van at ƒ0,75, alle 4VERKMANSKLEEDERÊN aan zeer lage prijzen, alles netjes afgewerkt. VOORTDUREND A ERKUiJt.it t IR aan zeer lage en aan cqncqryeoreiidft -prijzen. Breskens, AV. AVOITTfEZ. EEN PRACHTIGE COLLECTIE HEEREN- EN DAMES STROOIIOEREV, opgelegd en «tnopgelegd Meisjes-CacQsboeden van af 12 cent. Tevens een groote Voorraad ii) alle soorten en kiemen. Verder nog een ruime voorraad Puike Nigmvii van af ƒ1,40 tot ƒ0 pey kistje van 100. alles aan (te laagste prijs. Breskens. JAC. VERSCHFLLING.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 3