voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Het KoninRIi-jk Imoek No. 152. Zaterdag 25 Augustus 1894. 3e jaargang 21—25 Aug. 1894. aan Walcheren, NIEUWSBLAD ABONNEMENTSPRïJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. C4 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uilgever C. DIELEMAN, te Breskens. Toen in het begin der maand Juli bekend werd dat HH. MM. op uitnoodiging van het Nuts-departeinent Vlissingen de heronthul- ling van liet standbeeld van den grooten Michiel Adriaanszoon de Ruijter zou aan vaarden, toen was bet alsof geheel Zeeland door een electriscbe schok in beweging was gebracht. Het idee, dat zij, die nu de teugels van het bewind in handen heeft, in naam van Haar, die binnen een niet te lang tijdsver loop den schepter over het kleine, maar ge trouwe Nederland, zal zwaaien, Walcheren zouden bezoeken, dat was meer dan voldoen de om als bij tooverslag commissies te voor schijn te doen treden, die alles in het werk stelden om de hooge gasten eene Ilarer waar dige ontvangst te bereiden. Weken te voren waren nijvere handen bezig om alles in orde te brengen wat op de dagen van 2125 Aug niet in, over eenstemming zoude zijn met de beteek eiiis van het leest. Met blijde verwachting was het Oranjefeest te gemoet gezien, doch inet bezorgdheid werd menigmaal een blik naar den met donkere wolken bedekten hemel geslagen, waaruit maar al te vaak de regen in plassen was ncdergevallen. Toch had moeder Natuur zich blijkbaar ontfermd, want de dag der aankomst van H.H. M.M. begon vrij goed en meermalen hoofde men de verheugde voorspelling dat liet weder wel goed zou worden. Reeds van den vroegen morgen heerschte er een prettige, opgewekte drukte. De vlag gen werden ontplooid, de laatste hand aan de versieringen gelegd, hier en daar nog wat verschikt, geëtaleerd, kortom ieder was in de weer oin het zijne bij te dragen tot het welslagen van eene algemecne versiering. De groote markt wemelde van vreemde bezoekers. Het was een riant en vroolijk gezicht die verschillende kleederdrachten uit alle deelen der provincie vertegenwoordigd te zien. Al pratende en lachende werden de onderscheidene versieringen, waaraan met kwistige hand het dundoek, oranje en groen waretl aangebracht, bekeken. De veelkleurige lampions warreldon lustig tusschen het groen en de nationale driekleur met de oranje wimpels werden door den wind statig heen en weer bewogen. Bij vele winkeliers prijk ten bustes van Hunne Majesteiten tussclieu de net geëtaleerde artikelen. Inmiddels brachten de treinen, booten stoombarge, en train meer en meer bezoekers aan en Verspreidden zich door de in feestdosch gestoken stad, wier fraai aanzien niet weinig door het orahjezonnetje werd verhoogd. De tijil naderde allengs waarop alles op de komst der Koninginnen moest worden voorbereid, waardoor er onder die duizenden ineer spanning en meer geestdrift werd waar te neinen. De muziek der dienstdoende schutterij liet zich hooren ten teeken dat zij naar het station vertrok, waarop zich ee ne tallooze menigte derwaarts begat om zoo mogelijk van den intocht getuige te zijn. Het station was voor zoover daarvan door H.11. M.M. gebruik gemaakt moest worden tol eene waardige ontvangst ingericht. De ingang van de wachtkamer der eerslc klasse was smaakvol versierd met reusachti ge planten. Langzamerhand kwammi de hofrijtuigen aanrollen alsmede verschillende andere rijtui gen voor de onderscheidene autoriteiten be stemd. Een onafzienbare merischenuiassa had zich in den omtrek van het stationsplein verza meld oin de Koninginnen bij aankomst te zien. Zoodra de trein aan het statiou gearri- vetrd was, werd van de Abdijtoren de twee de vlag geheschen, zooals te voren was aan gekondigd. Toen de trein stil hield, verlieten H.H. M.M. de salonwagen, en werden aldaar ont vangen door den burgemeester van Middel burg. r Koningin Wilbclmina was in 't wit ge kleed, de Regentes in 't zwart en bad een bouquet in de hand. Dc jeugdige vorstin zag er goed uit. Door een dochtertje van den burgemees ter werd der Koningin Wilhelmina en door mej. B. Tak der regentes een prachtig bou quet aangeboden. Daarna werden door den Commissaris der Koningin HH. MM. ver schillende autoriteiten en door den burge meester de leden van den Gemeenteraad voorgesteld. De Koninginnen vertoefden met de autoriteiten nog enkele oogcnLlikken in het receptiesalon van het stationgebouw, en traden daarop naar buiten om de gereed staande rijtuigen te betreden. Toen Zij liet station verlieten werden zij door de muziek der d. d. schutterij begroet met het „Wilhelmus" en door de tallooze menigte met een donderend hoera en einde loos gejuich. Daarna begaf zich de stoet, die was sa mengesteld als volgteen afdeeling cavalle- rie (blauwe huzaren), de burgemeester van Middelburg in een rijtuig, de Commissaris der Koningin in een rijtuig, de kamerheer van de Koninginnen in ten rijtuig, de Ko ninginnen in het hofrijtuig omringd door de Muldelburgsche cerewacht, Gedeputeerde Sta ten van Zeeland in een rijtuig, het gevolg van HH. MM. in drie hotrijtuigen dc wet houders en den secretaris der gemeente Middelburg en tot slot een afdeeling caval- lerie, door den stationsweg, waar een piach- tige eerepoort was opgericht, Houtkade, Dok, Korte en Lange Delft, Noordstraat, Balans, Abdij naar liet Gouvernements-hotel. Het behoeft wel niet vermeld te worden, welk een geestdrift door die duizenden, die langs den weg, dien de stoet nam, geschaard stonden, aan den dag werd gelegd. De hel dere lucht weergalmde van de luide toejui chingen, waarom geen einde scheen te ko men. De belangrijkste punten waarlangs dezen tocht werd gemaakt, was allereerst de Ba- tean-port, zijnde een eerepoort, die het ad miraalschip van M. Az. de Ruijter voorstel de, tusschen de Rouaaiische en de Rotter- damsche kade en een prachtige grot met een in werking gestelde fontein, die hare water stralen hoog opwierp, en van gemeentewege op de Balans was aangebracht. Als blijven de herinnering aan dit vorstelijk bezoek, zal deze fontein op het ruime plein der Balans gevestigd blijven. Te half een kwam de stoet aan do Abdij aan, alwaar een eerewacht van -10 militairen, onder bevel van den kapitein an 't Linden- bout voor het paleis was opgesteld. De staf- inuziek van het 3e regiment, die hiernevens was geposteerd, brachten, nadat door de tam boers dc eereinarscb was geslagen het Wil helmus en het Vo/kslicil ten gchoore, bij wel ke gelegenheid IIH. MM. de eerewacht in specteerden. Als blijk van ingenomenheid voor deze Hulde maakte de Koniugin tweemaltn eene diepe buiging voor den Commandant. Op de stoep van bet paleis werden de Koninginnen ontvangen door mevr. De Brauw en freule Th. Wittert die Haar prachtige bouquetten aanboden. Inmiddels schaarden zich de 400 school kinderen voor bet paleis ter uitvering vann de cantate „Michiel Adrz. de Ruijter", dat op bet mime plein een waarlijk goeden in druk maakte. Der Koninginnen was eeu praciit-cxeinplaar van dit fragment aangeboden. Zoo interressant deze ovatie der kinderen was, zoo belangwekkend was voor de Ko ninginnen de voorstelling van de onderschei dene kleederdrachten der Zeeuwscbe bevol- kiug. De navolgende meisjes hadden de eer aan IIII. MAL te worden voorgesteld, uit Wal cheren Johanna Dekker van Middelburg, Dina Reijnierse van Grijpskerke, Tannetje Kodde, Apollonia de Vos en Lena Bliek allen van Nieuw- en St. Joosland, Tannetje Jobse en Fraucina de Troye van Arnemuiden, Corne lia Verhulst en Maria Minderhoud van AVest- kapelle, Maria van der Aleule van Aagte- kerke en Alaatje Johanna van der Meule van Domburg. Zuid-Beveland. Alaatje Geertruida Tolhoek van AVilhelininadorp en Alaria Riju te Schore, voor de kleeding der prgtestaiiteii, en Cornelia de Jonge te 's Heercuboek en Maria Acda van Baarland voor die der Katholieken. Noord-Beveland. Josina Alaatje Hoveijn te Wissekerke en Elisabeth Adriana Pieternel- la Haringman van Colijnsplaat. Schouwen. Alaria Johanna van Znijen van "urgh en Elizabeth Boot van Haamstede. Duiveland. Pieternella Zoeter van Oostcr- land en Lena Romeijn van Oowerkerk. Tholen. Johanna Lena Geluk van Tholi-n en Helena Jacoba Groouewege van St. Alaar- tensdijk. Axel. Geertruida Willemsen van Zaamslag in burger- en Johanna Maria van Hoeve van Axel en Adriana Scheele van Ter Neuzen in boerencostuum Hulst. Alaria Johanna Xeetcson en Maria Louisa Hiel van Hontcinsse. G'adzand. Suzanna Sara en Alaria Kotvis van Zuidzande. Onder dezen was Lena Bliek gekleed in eeu costuum van vóór 100 jaren, terwijl Tannetje Kodde en Elisabeth Adriana Pie ternella Haringman tegelijk- met de Konin gin op 31 Aug. a. s. baren 1 ten jaardag hopen te vieren. Tijdens de voorstelling had door de leden der lubcommissiën de overdracht plaats van de verschillende sicradiën, betrekking heb bende op de kleederdrachten. Hiervoor was Koningin Emma zeer erken telijk en betuigde namens de Koningin haren hartclijkeu dank. Na deze voorstelling waarbij der Regen tes verschillende inlichtingen gegeven wer den, had de audiëntie ten paleize plaats, waarvan een zeer ruim gebruik gemaakt werd door alle bekleeders van rijks-ambten. Ook enkele particulieren, boden, naar wij zagen verzoekschriften aan. AVe dienen hier nog even aan te stippen dat door den 'heer mr. P. C. J. Hennequin, burgemeester van Aar- denburg, namens die .gemeente eene verza meling photografiën van de gemeenten in AVestelijk Zeeuwsch-Ylaanderru gelegen, aan II. AL de Koningin werd aangeboden. Na afloop van de audiëntie maakten de Koninginnen met den bekenden stoet weder ten rijtoer door de stad, op weg waarvan Hen nog enkele bouquettoii werden aange boden, o. a. een ill de Lange Delft door een meisje dat de beide handen mist. Bij den ingang van de Noordstraat heeft de stoet eukele oogenblikken pauze genomen, waar door het hen, die in de onmiddellijke nabij heid van bet koninklijk rijtuig stonden, mo gelijk was de Koninginnen van nabij te aan schouwen, Stormachtig werden HU. MM. toegejuicht, waarvoor een vriendelijk hoofd knikje en eene sierlijke handbeweging liet loon der dankbaarheid was. Daarna werd een bezoek gebracht aan liet stadhuis, waarvan de ingang in den Helm was en die hiervoor thans feesiflijk versierd was, terwijl verschillende zalen tot 't vorstelijk bezoek passend waren ingericht. Bij de aan komst aldaar werden Zij begroet door een

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1