Binnenland. Gemengd Nieuws eerstvolgende bijeenkomst van het Gedepu teerd college onzer provincie een punt van ernstige behandeling uitmaken. De zaak raakt toch z66 nauw de stoffelij ke belangen van ons gewest, dat een goede oplossing niet te spoedig komen kan. De oorlog tusseher. China en Japan schijnt ïn vollen gang te zijn. De Japansche vloot heeft beproefd de Chincesche oorlogshavens AVei-hai-wei in te nemen. In deze haven is het hoofddepot van de Chineesche marine gevestigd en de Japanners hebben getracht zich hiervan met een stouten slag meester te maken om daardoor de vij andelijke macht te kunnen fnuiken. Maar naar deze eerste toeleg jis midukt •al ecu tweede met niet veel gunstiger suc ces worden bekroond, omdat ecrstelijk de haven sterk genoeg is urn een aanval te kun nen weerstaan en ten anderen de Chineesche vloot geen katje is om zonder handschoenen aan te pakken. Wijl de aanval op deze haven werd verij deld, waagden de Japanners een nieuwen op dien van Port Arthur eenigszins noordelij ker gelegen dan de eerste, waar zich even eens een depot van de Chineesche marine bevindt. Ook deze toeleg werd door de Chi- aeezen afgeslagen. Desondanks zet Japan mei alle kracht den oorlog voort. Een leger van 20.000 man, verdeeld in 2 partijen, nl. een van 12000 en een van 8000 rukken op, om de Kore- aansehe hoofdstad Seoul te bezetten. Dit is voor het oogeublik het eenige wat van het oorlogstooneel is te melden, maar niet temin het voornaamste. Zoodra de beide le gers tot kort de hoofdstad zullen genaderd zijn, zullen zij zich verccnigen en dan den aanval der Chineesche strijdkrachten afwach ten, die nu reeds de Koreesche grens heb ben overschreden. Komt het hier tot een slag, dan zal deze ongetwijfeld beslissend zijn. Er zijn in den laatsteu tijd weder berich ten verspreid als zoude eene samenzwering ontdekt zijn tegen het leven van Czaar Alexan der. Tot dusver is echter van de waarheid dienaangaande nog niets gebleken. Caserio Santo, de moordenaar van Pre sident Carnot van Frankrijk is gisteren te Lyon onthoofd. Tot Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Braband is benoemd de heer mr. A. E. J. baron van Voorst tot Voorst, lid van Ged. Siaten van Gelderland. DRESKEA'S, 17 Augustus 1894. Ds. S. G. Geertseina Beckeriugh pred. bij de Ned. Ilerv. gem. te Schoondijke, heeft zichzelven. Mijne oogen zijn langer goed gebleven dan mijne grijze haren. Ik heb hem duidelijk herkend. Maar heb ik recht zijne woning binnen te gaan Tracht hij te vluchten, dan verraadt hij zichzelven, en vangen we hein met onze renpaarden toch weer op." Op deze woorden gaf hij Buil een lichten slag met de zweep en ging de smederij binnen. Eene minuut later meldde Brame zijn meester, dat de schout in de smederij was. Intusschen had ook de hofhond luid aange slagen, toen hij den vreemdeling en diens hond bemerkte, en Bull was bijzonder on rustig geworden. Men kon hem ternauwer nood uit de keuken -en de woonkamer hou den, toen Gsten den schout beleefd verzocht binnen te komendeze voldeed aan het ver zoek, terwijl Brame weer naar zijn werk te rugkeerde. In de woonkamer van Osten zag liet er zoo netjes uit, als kon men elk oogen- blik den Koning des lands verwachten. Het kind sliep, de huisvrouw was zeer net en zindelijk gekleed, en Osten was juist voor nemens te gaan ontbijten Niets toonde haast noch opgewondenheid behalve de terneergeslagen oogen van den slotenmaker. {Wordt venolgd.) voor het op hem uitgebrachte beroep naar die gemeente te Tinnalinga bedankt. Bij Kon. besluit is aan der. heer A. J. Burghstijn, burgemeester van Zuidzande toestemming verleend om voor den duur zij ner benoeming als zoodanig te Sluis te blij ven wonen. In de Dinsdag te Aardenburg gehou den raadszitting werd ter tafel gebracht eon schrijven der genaesheertn van het burger lijk gasthuis, waarin zij zich beklagen over de korting, welke hun door regenten van het gesticht is opgelegd op hunne jaarwed de over het le half jaar 1894, alsmede over de toepassing van artikel 6 hunner insiiuc- tie. Dit schrijven zal ter nadere kennisne ming aan de leden worden rond gezonden. Met algemeene stemmen werd besloten lo tot machtiging openbaren verkoop der ver vaardigde voorwerpen bij het onderwijs in de handwerken2o tot goedkeuring der reke ning van liet algemeen armbestuur, dienstjaar 1893 in ontvang op ƒ308.325, in uitgaaf op /"211.40 en derhalve met een goed slot van ƒ96.925. De begrooting der inkomsten en uitgaven der gemeente voor het dienstjaar 1895 werd den raad aangeboden. Zij bedraagt in ont vang en uitgaaf ƒ14616.735 met een post voor onvoorziene uitgaven ad ƒ340.04. Op de voordracht ter benoeming van twee zet ters werden geplaatst de heeren P. B. Calon en J. F. Henry (aftredende leden) benevens de heeren mr. A. A. J. van den Broecke en K. L. Reepmaker. Door laatstgenoemden heer werd als voor zitter van het muziekgezelschap „Aarden— burgseh Fanfaren" ter herinnering aan de viering van het 25-jarig bestaan der veree- niging der gemeente een zilveren gedenk penning aangeboden, waarvoor de voorzitter dank betuigde, die zijn genoegen te kennen gaf over den goeden afloop van het feest. M. Crt. Cadzand. Het muziekgezelschap «Elk naar zijne krachten" te St. Kruis is voornemens om op Zondag 9 September a. s. eene uit voering te geven aan het badhuis alhier. Mocht het weder gunstig zijn, dan zal het van de zijde van het publiek zeker wol niet aan belangstelling ontbrekenwant elke po ging, in het werk gesteld om onze stille bad plaats eenige afwisseling te bezorgen, dient door de ingezetenen te worden gewaardeerd. Oostburg, Op Zondag 26 Augustus a. s. zal de heer P. Al. Out, beroepen predikant bij de Ger. gemeente alhier zijne intrede doen, terwijl de bevestiging zal geschieden door ds F. W. J. Wolff te Axel. Sluis, Door Burgemeester en Wethouders alhier is gunstig beschikt op een verzoek schrift door eenige landbouwers aan hen ge richt om ook op Zondag hunne vruchten te mogen inzamelen. De vergunning is verleend tot 15 Septem ber a. s. Op het laatst der vorige week slaag den de heeren G. Scheper en J. W. F. Vrie- link, resp. onderwijzers te Eede en Sluis, voor de hoofdacte. Het aantal inrichtingen in Zeeland waar krachtens vergunning sterke drank in 't klein verkocht wordt bedroeg op 31 Dec. 1893 1191, waarvoor ƒ29.699 betaald werd. In den loop van dat jaar werden 57 ver gunningen verleend voor localiteiten waar voor reeds aan een ander vergunning ver leend was; krachtens art 2 der drankwet werd 1 vergunning gegeven, terwijl binnen de grenzen van het maximum 2 nieuwe ver gunningen verleend werden 3 veigunningen werden ingetrokken en 19 vervielen door niet tijdige betaling van het vergunnings recht. Boven de 25 vergunningen zijn er te Aardenburg met 26, Axel met 33, Goes met 42, Hontenisse met 37, Hulst met 41, IJ- zendijke met 35, Middelburg met 105, Ter- neuzen met 51, Sluis mat 30, Vlissingen met 62 en Zierikzee met 51. Aardenburg, 12 Aug. Heden gedacht het muziekgezelschap j/Jardenburgsehe Fanfaren" zijn 25-jarig onalgebrokon bestaan. Het schijnt nu eenmaal in den aard der zaak te liggen dat dergelijke heugelijke feiten niet onopgemerkt mogen voorbijgaan. Ook onze fanfaren wilden bij hare zuster verenigingen, die een dergelijk kroonjaar reeds achter den rug hebben, niet achterstaan, en door milde bijdragen der ingezet»nen was het haar mogelijk het herdenkingsfeest harer geboorte luisterrijk te vieren. Een 14 tal maatschappijen, die tot bijwoning waren uit- genoodigd, hadden aan deze invitatie gehoor gegeven. Op onderscheidene plaatsen waren enkele versieringen aangebracht, terwijl liet dundoek vroolijk uit vele huizen wapperde. Daardoor had het geheel een teestelijk aanzien, dat, ondanks het donkere wolkenfloers, niet wei nig verhoogd werd, toen allengs honderde belangstellenden per tram of vehikel naar onze gemeente werden gevoerd. Op verschil lende oogenblikken en uit verschillende rich tingen kwamen de deelnemende gezelschap pen onder het spelen van een vroolijken marsch opdagen. En corps begaf zich kort daarop de stoet met de jarige maatschappij aan het hoofd, naar het raadhuis, waar de voorzitter der A. F., de heer K. L. Reepmaker, de ondeischeidene bestuurders der vereenigingen, in hartelijke bewoordingen welkom heette en het heugelijk feit vau dezen dag herdacht. Daarna werd de eerewijn aangeboden en dronk men op het welzijn van de jubilarisse. De verbroedering van de Zuid- en Noord- Nederlanders op kunstgebied werd vooral in een toast vertolkt door den Kapelmeester der vereeniging van Dudzaele. Nog steeds stroomde een tallooze ïnenschen- massa samen om het leest onzer Fanfaren mede te vieren. Omstreeks half vi<r stelde de stoet zich aan „Veldzicht" op, zette zich langzaam in beweging, voorafgegaan, gevolgd en omringd door eene hossende en in opgewekte stem ming verkeerende volksmenigte naar de kom der gemeente. Onder het beurtelings uit voeren van marschen en pas-rédoublés, trok de optocht door de voornaamste straten, waarop ten slntte elk der maatschappijen zich naar de hen aangewezen versierde kiosken begaf tot het uitvoeren van een tweetal stuk ken, die begrijpelijkerwijze bestonden uit de beste nummers hunner repertoire. Hier werd hun, vanwege de Fanfaren, een herinnerings-roedaille uitgereikt, van massief zilver, waarop aan de eene zijde de beeltenis der jeugdige Koningin met het randschrift „Wilhehnina, Koningin der Nederlanden" en aan de andere zijde eene herinnering aan het ii tival was ingewerkt. Te 9 ure werd een fakkeloptocht gehouden aan welks hoofd de tan/aren had plaats ge nomen, terwijl eerst de kleine uurtjes een eind aan de feestvreugde maakten. Te 12 uur vertrok de laatste tram waar in velen zich huiswaarts lieten voeren, Alaandag herdacht men als een meer persoonlijk feit het 25-jarig lidmaatschap van Jacob van de Plassche als werkend lid. In den voormiddag werd hem door de leden een aubade gebracht en hem als herinnering aan dit feit en als bewijs van erkentelijkheid en toegenegenheid door zijne medeleden een prachtigen fauteuil, bonevens een keurig be werkte naamlijst van de leden der Maatschap pij, geschonken, terwijl hij van het bestuur een fraaie inktkoker als stotfelijk aandenken ontving. De jubilaris dankte allen voor hunne be toonde belangstelling. Hij had zich niet kunnen voorstellen, dat de vriendschap zich zoover uitstrekte, als waarvan thans uiting was gegeven. Hij gaf ten slotte de verze kering alle zijne krachten aan de maatschap pij te wijden en met verdubbelden ijver werk zaam te zijn aan den bloei der vereeniging. Des namiddags hadden onder opluistering der muziek verschillende volksspelen plaats, die, hoewel in minder getale dan den vori- gen dag, toch menigeen tot een kijkje uitlokte. Van wege de handboogschutterij St, Se- bastiaan had 's middags eene prijsschieting plaats waarbij ƒ50 francs aan prijzen was uitgeloofd. De deelneming aan dezen wed strijd was echter niet bijster grootslechts een 42-tal personen dongen naar de uitge loofde prcmiën inede. 's Avonds werd de estrade op het markt plein verlicht en gaf het muziekgezelschap eene uitvoering terwijl menigeen aan het te dezer gelegenheid gegeven bal champêtre deelnam. De vroolijkheid bereikte hier wel haar top punt, want menigeen, die aan geen dansja meer durfde denken, kwam thans zoozeer onder den invloed van de toonen der muziek en de algemeene feestvreugde, dat hij onge merkt als een hansworst rondsprong. Voor velen kwam het uur van scheiding te vroeg, want het was waarlijk eene grooto teleurstelling toen de torenklok niet doffen slag het pulitieuur aankondigde. Te elf uur keerden allen in vroolijke stemming huis waarts, hoogst voldaan over dit goed geslaag de feest. firoede. De collecte alhier gehouden voor het huldeblijk 1111. AIAI. aan te bieden, heeft opgebracht ƒ22,90 Het verslag van de zitting van den Gemeenteraad, moest wegens plaatsgebrek tot een volgend no. blijven liggen. Het bezoek der Koninginnen aan Zeeland. Alen schrijft uit Aliddelburg 't Is nog enkele dagen voor 't leest dat onze goede stad vieren zal bij het bezoek onzer Kouinginnen, maar nu reeds heerscht er hier een opgewekte stemming en eene prettige drukte. Geen straat van eenige beteekenis of de of de bewoners zijn bijeengekomen en heb ben eene commissie benoemd om de buurt passelijk te versieren en ieder, klein of groot in stand, tastte in de benrs om iets bij te dragen om de straat een zoo fraai mogelijk aanzien te geven. En in elke buurt is me» nu bezig eerepoorten te bouwen, palen te slaan, boompjes te planten, touwen of ijzer- draad vast te hechten om dat met vlaggen en groen te drapeeren. Bij timmerlieden en schilders zijn handen te kort om aan al de wenschen te voldoen. Aran stadswege wordt ook heel wat gedaan, Op het Molenwater, een der mooiste par ken die men zich denken kan, wordt een schitterende gasverlichting aangebracht, even zoo op andere pleinen, terwijl op de Baleons eene fontein wordt gebouwd, die zeer fraai belooft te worden. Bij tal van particulieren zijn zeer mooie gas-illuininaties geplaatst en nog meer an deren zullen met de traditioneele vetpotjes hunne huizen verlichten. Aan het pograimuu der onthulling van De Ruyters standbeeld te Vlissingen op 23 Aug, is het volgende ontleend. HH. AIM. zullen door het bestnur van het departement „Vlissingen" der Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen des middags te 3 uur op de Rotonde ontvangen worden onder het spelen van het Wilhelmus (nieu we zetting) door het muziekkorps. Daarna wordt een koorzang gezongen, Hulde aan het voorgeslacht Vervolgens houdt de voorzitter van het departement eene toe spraak tot H. M. de Koningin en nooaigt baar uit het standbeeld te willen onthullen, Vrijdagavond vielen een paar kinderen in de Raamgracht te Amsterdam, Een der drenkelingen werd spoedig door een agent van politie met een dreg opge haald, in een bierhuis aan de Raamgracht binnengebracht, waar het aan twee politie agenten gelukte zijne levensgeesten op to wekken. Intusschen lag er nog een jongen in de diepte en algemeen was de verslagenheid on der de duizenden toeschouwers, nn het bijna zeker was, dsft deze niet meer gered kon worden. De bewering van sommigen, dat er meer dan één zoek was, dat er nog wel drie kinderen in de gracht lagen, deed ban» ge wanhoopskreten opstijgen. Geen oogen- blik werden de pogingen tot redding gestaakt. Verscheidene jonge manuen sprongen, na zich

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2