voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 151. Zaterdag 18 Augustus 1894. 3e jaargang - fill Dp een valscli spoor. FEUILLETON. ,iiiiifi w i HIEUWSBLAD A B O N N E M E N T S P R IJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERT ENTIEPRÏJS: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. Men kan bijna geen courant in handen emen of artikelen naar aanleiding van bo- enstaandc veeziekte en de in verband (laar- ede sluiting der grenzen, komen daarin ior, als jobstijdingen over de schade, die ïardoor aan den veehandel wordt berokkend. De algeineene aandacht die dit onderwerp it zich trekt, verraadt een hooggaande bo- igstelling voor den gedrukten landbouw. Het zou bepaald vermakelijk zijn als het iet zoo treurig was, te zien, hoe de Ne- erlandsche veefokker de dupe der historie Zoo lezen we. in de N. li. Ct. „AVegens het licerschen van het mond-en lauwzeer in Nederland is de in- en door- oer van Nederlatidsch rundvee in en door 'rankrijk verboden. Het verbod van den ivoer van schapen, geiten en varkens blijft an kracht" Om dezelfde reden werd, zooals men weet, e invoer reeds verboden eerst door Duitsch- ,nd, en daarna door België, die echter het ansitverkeer vrij lieten. Duitschcrs en Belgen waren er zeker ten oste van zwaro geldotfers eindelij.; in ge- aagd, bedoelde ziekte binnen hunne gren- m finaal uit te roeien en zouden begrijpe- jkerwijze hun veestapel nu ongaarne bloot ellen aan besmetting, uit ons land biniieii- esmokk.ld AVel neen Van Duitschland is het be- end dat kort geleden nog niet minder dan 00 plaatsen niet meer dan 1500 gevallen Op openbare plaatsen bemoeiden Ostcn en Irame zich weinig met elkaar. AA'ie hen adesloeg en dat deden bijna zonder on- erscheid alle aanwezigen kwam tot de ivertuigiug, dat Osten zijn knecht bchan- elde evenals andere bazen hunne knechts, 5 0 |oed inaar niet vertrouwelijk. Daarentegen jq prak Osten gaarne met de boeren van het 55 orp. Hij maakte er volstrekt geen geheim 25 an, dat hij in Amerika geweest was, en diilderde oud en jong zijne tochten en lot- evallen, de vreemde menschen, planten en ieren en het wildvreemde leven daar ginds iet zooveel vuur en grappigeu ernst, dat de orpsschoonen, begonnen te. klagen, dat de ij der dansers voortdurend dunde. Zelfs nkelen der gelukkige moeders der dansende heisjes gaven er de voorkeur aan den damp- iring der danszaal te verwisselen met de lorspronkelijke wouden van Amerika. Alleen fchout Carlsen stond niet in den dichten besmet waren, terwijl in België van den lOen tot den 2Uen Juli jt. 231 gevallen geconsta teerd waren, enkel in de provincie Luik. In Frankrijk zullen lijders denkelijk ook niet ver te zoeken wezen, en zoo hebben wij, en onze buteu scherp toezicht te houden, ieder van ons, op al de anderen. AVat te denken van dit middel van ver weer, wederkeerig toegepast door landen, die elkander op dat stuk mets te verwijten heb ben Is er uitzicht dal in een niet te verre toekomst een dezer landen van deze ot an dere besmettelijke veeziekte absoluut vrij zal wezen en mocht dit, dat dan niet over een, 3 of 6 maanden onverhoeds een geval gesi gnaleerd wordt r. Daar zal wel nooit een eind aan komen, en liet Dauiocles-zwaard der prohibitie, heel iets anders dan invoerrechten, zal onzen vee houders eeuwig boven het hoofd hangen. Dan wordt diplomatendienst gevorderd oin het gestremde verkeer weer voor eenigen tijd los te krijgen. Ik zou er de heereu diplo maten hoogst dankbaar voor wezen indien ze het eens tot een ratioueeler en blijvende re- gleineutatie kouden brengen („diplomatie" zoude er trouwens bij te pas te komen, oiu de „nevenbedoelingen" die, al worden ze niet geformuleerd, toeli doorgaans aan die barre voorschriften inede ten grondslag lig gen.) Kon niet, tusscheu ons laud en genoemde naburige landeu, bij internationale overeen komst worden vastgesteld, hoe ieder van hen zich zal te gedragen hebben om deze en an dere besmettelijke veeziekten in engeren kring te bestrijden, uit te roeien en plaatselijk te kring der toehoorders. Hij stond in de deur tusschen de danszaal en de gelagkamer en mat den „vreemdeling" niet zijne groote blauwe doordringende oogen doch ook deze keek voortdurend naar den schout. AVan- neer Osten zoo verhaalde, had zijn blik alle verlegenheid verloren. Zijn gelaat straalde van genot, als hij meedeelde, hoe veel be roepen hij ginds had uitgeoefend, tot hij na eeue goede school in het slotenmakersvak doorloopen te hebben het besluit genomen had, naar Duitschland terug te keeren. Maar wanneer men dan talrijke vragen tot hem richtte naar zijne afkomst, naar de oorzaak van zijn vertrek en zijne terugkomst, dan trachtte hij ze met terneergeslagen oog steeds te ontwijken, door behendig een nieuw lot geval te vertellen. Plotseling, tegen midder nacht, had hij zijn glas uitgedronken, ver klaarde, dat hij nu naar huis moest om te zien, hoe het met zijn kind ging, dat aan de tandjes leed, en was beleefd en vriende lijk naar alle zijden groetend heengegaan. Aan de deur der danszaal hadden de boeren hem met Brame zien praten en op zijn hor loge zien hijsen, Brame had geknikt en was gebleven. Osten had zich spoedig verwijderd. beperken, en het internationaal verkeer dan maar steeds vrij te laten En toezicht op liet in en uit te voeren vee kon eveneens uitgeoefend worden volgens een door allen aangenomen procédé. Zooals het nu gaat lijkt liet eene eomedie, waarvan vooral ons kleine vee-exportcerend land ieder oogenblik de dupe is." Ken landbouwer, die de gevoelens van velen vertolkt, schrijft in de Ax. Crt. Vier kooplieden van Eeeloo zijn naar Chi cago, Noord Amerika, vertrokken om er de groote veemarkten te bezoeken. Men is be gonnen met 134 vette ossen te koopen op de markt te Chicago. De dieren zijn naar de markt te Parijs (la Valette) verzonden. Het schijnt, dat de proef goed geslaagd is, want een tweede transport, bestaande uit 800 vette ossen, is wederom op weg, be stemd voor de markten van Parijs en Brus sel. Het consortium wordt door een bankiers huis gesteund. Geen goede troost alzoo voor hen die meenen dat Belgie ons vee niet mis sen kan en dat men weldra de grenzen zal openen, omdat Belgie zooveel inkomende rechten van ons vee trekt. Het vee uit Amerika, waar allerlei be smettelijke ziekten hcerschlen en waar het veeartsenijkundig staatstoezicht nog alles te wenschen overlaat, mag in Belgie worden ingevoerdmaar het vee uit Zeeland, dat geheel vrij is van besmettelijke ziekte, en waarmede hel Belgische veeartsenijkundig staatstoezicht goed op de hoogte is, wordt in Belgie niet toegelaten. Men ziet, dat de sluiting der grenzen anders niet is dan een represaille-maatregel en een groote cómedie. Nog nooit had een slotenmaker in AA'un- nershausen zooveel werk en bestellingen ge kregen als dpn morgen, die op dezen nacht volgde. Het scheen, als kwamen nu op eenmaal alle gebreken, die door een sloten maker konden geheeld worden, voor den dag. En toch was menig gebarsten sleutel en hoefijzer het opknappen nauwelijks waard, AVat echter nog meer Osten's gelaat verhel derde en tot een spotachtig lachje dwong, was de in Wunncrshausen buitengewone ver schijning, dat menig rijke boer zelf verscheen en zijne wenschen voordroeg en ieder een woordje over had over de aangename herin nering aan den vorigen avond. „Jammer dat ge reeds zoo spoedig weg moest, Osten, drommels mooije geschiedenissen die ge gis teren verteldetJJden volgenden AVoensdag komt ge in ons gezelschap," zoo klonken af wisselend de afscheidswoorden der boeren, nadat zij hunne bestellingen gedaan hadden. Op dit oogenblik had hij even rust, hij had Brame het dringendste werk te doen gegeven en begaf zich nu naar de woonka mer om eens naar zijn kind te zien. AVel was na middernacht de koorts geweken, maar hoe licht kjn den vader Qnd.or het hameren Het standpunt dat onze regeering ten op zichte van den invoer van vee uit Belgie 't zij voor de beweiding, 't zij voor invoer voor de slachtbank heeft aangenomen, dient verlaten te worden, nu het haar wel duidelijk zal zijn, dat zij evenmin als ande re landen het mond- en klauwzeer en de varkensziekte kan weren immers, onze re geering heeft reeds alle maatregelen, waar onder zeer bezwarende voor den landbouwer, genomen. Het middel om de ziekte te we ren, is alzoo gebleken erger te zijn dan de kwaal, 't Is te hopen, dal onze regeering ditrnaai zich niet door de schoone voorspie gelingen van het veeartsenijkundig staatstoe zicht zal laten verleiden tot het geloof, dat zij door militairen, sluiting der grenzen, vee- opzichters, op.stalldu van vee, carbol, enz. enz. het mond- en klauwzeer uit ons land zal kunnen verwijderd houden, maar dat zij spoedig met Belgie eene internationale over eenkomst zal trachten te sluiten, zooals tus schen Duitschland, Oostenrijk eu Zwitserland bestaan." Niet alleen in het Zuiden, maar ook in het Noorden van ons land gevoelt men de onwillekeurige handelingen van het buiten land. Jen einde tot een afdoende oplossing te geraken, hebben Ged. .Staten van Drenthe zich in betrekking gesteld met die van Fries land en Groningen, teneinde gemeenschappe lijk bij de regeering pogingen aan te wen den om voor de drie noordelijke provinciën opheffing te verkrijgen van het verbod van invoer »an vee en varkens. Ongetwijfeld zal de grenskwestie in de en vijlen een kreet van smarte van zijn kind ontgaan zijn. Hij keek toevallig in de uit gestrekte met boometi begroeide ruimte in de richting van het dorp, eer hij de woon kamer binnentrad. Hij hield de hand voor zijne oogen, als ora den herfst nevel te ban nen van het voorwerp, waaraan zijn oog hing. Maar hoe hij ook tuurde en gluurde, dat bleef zeker, dat schout Carlsen met diens hond op zijn huis toekwam. Znodra Osten den man goed erkend had, ging hij in huis. AVus het de wenseh om op dezen drukken morgen toch nog een enkel oogenblik zijn huisgezin toe te behooren was liet bet ge voel van eigenwaarde, dat hem deed verlan gen door den man, die hem steeds als „vreem deling" behandeld had, geroepen en gebeden te wordenof was het dn ontroering van een met schuld beladen gevoel dn dat hem in huis dreef? Cnilsen had het huis van den slotenma ker bereikthij beval den hond zich bedaard te houden en ging in hut voorhuis, waar zooeven Carlsen gestaan had. Hij aarzelde een oogenblik of hij verder zou gaan. „Ik verwed er mijn hoofd omler, dat hij daar aanstonds nog hier was," zeide hij in

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1