v oor Zeeuwsch -V laanderen. o. 150. Zaterdag 11 Augustus 1894. 3e jaargang FEUILLETON. Op een valsch spoor. Binnenland. NIEUWSBLAD ABONNEMENTSP R IJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. regels 25 cents; elke regel meer A D V E R T E N T IE P R IJ S Van 1 tot en met 4 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdag-nam. 1 ure Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te lireskens. Tusschen China en Japan is een oorlog mis taan over het in (te onmiddelijkc nabij heid van beide rijken gelegen Koninkrijk. Korea, lteeds geruimeu tijd is de binuen- tandsche toestand van Korea niet zeer roos kleurig. De dynastische belangen hebben er vaak onrust en verwarring te weeg ge bracht. De ir.acht der regeering is bijkans alleenheerschend, terwijl het bestuur nu eens (jij de Koningin, dan weer bij haren ouden vader, de Koning berustte, omdat zij elkan- onderling den troon betwistten. Tengevolge van de tyrannie van den ou den Koning kwam het verdrukte volk drie maal in opstand, als gevolg waarvan hij ein delijk werd verbannen. 'Ter beëindiging der telkens voorkomende "■onlusten, zonden China en Japan troepen, die de orde moesten handhaven, doeh deze rustbewaarders waren zoo naijverig op elkan der, dat tusschen hen w eldra conflicten voor kwamen daarom werd besloten niet meer gelijktijdig in dien geest, doch om beurt op te treden. Terwijl nu Korea door Japansche troepen was bezet, en China zieh weinig aan de ge sloten overeenkomst stoorde, werd een Kore- aansch uitgewekene, die zich onder besclier- miug van Japan gesteld, op last van den Kouing, de ïr.tusselien meerderjarig gewor- deu kroonprins Li hui, gedood. De opstand, die dit l'eit tengevolge had, was oorzaak, dat de Japansche regeering ha re troepen versterkte, ter bewaking van de Deze feiten want als zoodanig werden v.e over 'l algemeen erkend droegen er niet toe bij liet vertrouwen in den nieuwen eigenaar der smederij te verhoogen. Want het stond bij den boerenstand uit den ge- heelen omtrek vast, dat een Duitsclie chris ten slechts dan zicli naar gene zijde van den oceaan begaf, wanneer hij tehuis niets meer te verliezen, maar veel te vergeten had, en dat hij slechts dan terugkeerde, wanneer hij ginds niets verdiend eii niets geleerd had. I Eu aan deze (leukbeeldoii bleef men ook nu vasthouden, hoewel Osten den prijs der sme derij, door do weduwe van zijn voorganger gevraagd, in klinkende munt betaald had. Daarenboven bad hij het zelf- durven wagen een knaapje, dat nog aan de berst lag, mede te brengen. Want elk kind, dat iu de ge meente gebracht werd, en niet van Wun- jiershausensch bloed afstamde, werd door het meerendeel beschouwd als iemand, dien men belangen barer in Koiea gevestigde onder danen. Tevens eisebte zij hervormingen in liet binnenland, doch ook China zond van zijn kant troepen, welke thans dreigend tegen over elkander stonden. De Japansche troepen zijn uitgerust op TTiTlïfin grondslag; de Chineesche daaren tegen wilIèir-Vfm^vene moderne hervormin gen weten, zoodatulftnsjin leger èn vloot meer naar ouden trant zijfi ingericht. De Chineesche ouderkoning had het machts vertoon der Japanners blijkbaar onderschat, want zijn troepen telden slechts een 3000 tal soldaten terwijl dien van Japan op 120(11) goed gewapende manschappen kan worden gerekend. Bovendien heeft Japan met be trekking tot zijn legerorganisatie niet stil gezeten. Nog voordat de oorlog officieel was uil gebroken, had bij Aslian een zeeslag plaats, waarbij het Chineesche transportschip Kow Sliiug" in den grond werd geboord, en bij - na de gclieele bemanning, bestaande uit 1700 koppen den dood vonden. De Koreaanscbe regeering kon niet toe stemmen in de hervormingen door Japan ver langd zoolang deze troepen zich niet terug trokken, doch evenmin stemde Japan daarin toe, omdat China aan 't voortzetten der on derhandelingen dezelfde voorwaarde stelde. Japan heeft daarom aan China den oorlog verklaard, welks einde nog niet te voorzien is. Kaar aanleiding dezer oorlogsverklaring doen verschillende Europeesche regeeringen medcdeeling dat hunnerzijds de grootst mo gelijke onzijdigheid, betrekkelijk dit geschil later in bel armhuis zou moeten opnemen, wiens geheime aansprakcu op de gemeente kas slechts door de geheel'; wijsheid, beslist heid en taaiheid van het gemeentebestuur konden worden verijdeld. Daarbij kwam nog de persoonlijkheid van den smid. Hij was een buitengewoon groote, slanke, schoone man. Zijn lange zwarte snor, zijn kort haar, de rechte gestalte, die geheel en al van spierkracht getuigde, gaven hem iets aantrekkelijks, karaktervols en krijgshaf tigs. Maar de blik zijner oogen schrikte het volk af. Zij zagen het niet en konden het niet zien, hoe vriendelijk en gelukkig deze oogen schitterden, als hij 's avonds met zijne vrouw voor de smederij zat bij de wieg zijns zoons, of dezen in zijne armen hield. Maar verscheen hij onder de mcnschen, dan had zijn oog iets schuws, onderzoekends en wantrouwends, alsof hij gaarne zou vernomen hebben, wat men van hem zeide en dacht, cn in hoeverre het gelukt was zijn verleden na te sporen. Beter dan hem beoordeelde men zijne vrouw, Hetty Osten. Dat zij zoo eigenaardig Duitsch sprak, vergaf men haar om hare vreemde afkomst; dat zij haren man gevolgd in acht zal worden genomen. Niet onbelangrijk zal in deze de houding van Rusland zijn. Dit machtige rijk heeft een bepaald belang bij Korea. Aan de Stille Zuidzee bezit het slechts ééne haven, die wegens ijsbezetting vaak ontoegankelijk is. De talrijke belangen van Rusland in Azië zouden in een goede haven in Korea een machtigen steun vinden. China heeft de bemiddeling van Rusland ingeroepen en wijl de Russische diplomatie veelal in troebel water vischt ter bereiking van haar doel, wordt met belangstelling naar de uitspraak dezer regeering uitgezien. Bo vendien is liet de vraag nog of Europeesche inmenging de zaak niet eer verergeren, dan verbeteren zou. Waar de Europeesche politiek weinig stof tot beschouwingen geeft, daar levert de te rechtzitting van Carnot's moordenaar zulks te meer op. Donderdag en Vrijdag is hij voor de jurv verschenen. De houding van dcu dader heeft oj> velen den indruk ge maakt, dat hij, in plaats van een wilde na tuur, (lie men, tot het plegen van een feit als waartoe hij gekomen is, noodzakelijk be schouwde, eerder een meegaand karakter be zit. Hij schijnt meer te werk te zijn gegaan Onder den invloed van opruiende taal van hooswichten, dan wel naar eigen overtuiging. Hij is feitelijk het middel geweest om Ra- vachol, Vaillant en Henry te wreken, op aanhitsing, van hen, die hoe moedig ook in wooril, anderen de kastanjes uit het vuur la ten halen, waar het op daden aankomt. De ze blooheid is natuurlijk met het oog op de rust en orde der maatschappij wel te ver was van gene zijde des oceaans vond men zeer prijzenswaardigdat zij den knaap in het dorp gebracht had, kon men haar var. uit haar standpunt niet kwalijk nemen. En hare bijzondere schoonheid, waarvan Josef Brume, de knecht, de wonderlijkste schilde rijen ophing, was voor Wunr.ershausen voort durend een onderwerp van gesprek en eene nog onbeantwoorde vraag. Het mannelijke deel der bevolking was geneigd de vraag bevestigend te beantwoorden terwijl de vrou welijke, of zooals men in fatsoenlijk gezel schap zegt, de betere helft, op grond van ervaringen beweerde, dat znlks groote blau we oogen bij zwart haar en zwarte wenk brauwen, en zulk een slanke en teedere ge stalte volkomen in strijd waren met de schoon- heidsregelen en de huishoudelijke deugdelijk heid van Wunnershausen. De mcening, die men in 't algemeen om trent de familie Osten koesterde, openbaarde zich daarin, dat men het hoofd er van zoo weinig mogelijk te doen gaf, en zelfs de noodzakelijkste herstellingen liever uitstelde, dan dat men Osten in huis liet komen. Wie echter eenmaal dit vooroordeel overwonnen had, was vol lof over de werkzaamheden van goelijken, maar het is voorzeker beneden alles, om anderen voor hun doel te gebrui ken. Om terug te komen pp het proces kun nen we volstaan met de mededeeling dat Cuserio ter dood veroordeeld is. Hij heeft geen cassatie willen aantcekencn en ook geen gratie willen vragen. Thans zal zijn advo caat zulks bij den President der republiek doen. De beslissing omtrent dit beroep is, eveneens als die van het proces wel te voor zien. Een en ander is echter meer een quaes tic van vorin geweest. De executie zal op een nader te bepalen plein te Lyon plaats vinden. Dan is liet vierde hoofd der anarchisten gevallen, wegens moorddadige feiten, die in zichzelven niets bevatten, «at ook maar feenigzius streven kan naar het doel, dat die aan manie lijdende personaliteiten zieh voor oogen stellen. Een aardigen trek van naïveteit van onze jeugdige koningin Wilhehuina deelt een Beiersch blad mede. Bij de reis van H.1I. M.M uit Munchen naar Holland hield de trein plotseling stil, nabij het station Rölir- moor (Beieren.) Of er moest aan de nood rem getrokken zijn, of er was iets defect geraakt, dacht men. Het personeel van den trein stelde dadelijk met den verantwoorde- lijken reiscommissaris een onderzoek in; de laatste ging den trein langs en kwam ook bij den salonwagen der beide koninginnen. den jongen slotenmaker. Zelfs Osten's knecht, Josef Brauie, was niet uit deze streek, maar uit een zuidelijker deel van het land. Hij had echter reeds bij Osten's voorganger gewerkt, en was (laar- door in het dorp meer bekend. Doch ook hij werd zeer weinig vertrouwd. En inder daad bezat zijn persoon ook niet veel inne mends. De korte ineengedrongen, maar bui tengewoon krachtige gestalte van Bruine had in den korten tijd, dat hij hier was, de be roemdste vechters van naam overwonnen. En toch kou men dien vreemdeling niet de eerste plaats toekennen aan liet hoofd der rijke boerenzonen, bij u ie hij zich steeds on beschaamd zocht in te dringen Eu ook in verstand was hij hen allen verrew eg de baas. Hij had de wereld gezien; sprak van Frank rijk, België, Zwitserland, Oostenrijk en ge heel Duitschlaud, als een ingeborens van Wunnershausen van zijne naaste omgeving hij sprak van zijne minnarijen als de jonge boerenzoon van zijn veevoor de toestanden en de kleine schaduwzijden der gemeente en over menig bijzonder persoon in het dorp had hij steeds de eene of andere opmerking, maar uitte die doorgaans op zulk een boos-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1